Перинатальний: чекаємо, аби народжувати!

Через промахи будівельників і не тільки, непідключену медапаратуру та відсутність окремих дозволів пологовий ще досі не може приймати пацієнток

фото: Олег Огородник (5)
Минуло більш ніж місяць, відколи Президент України Петро Порошенко офіційно відкрив Львівський обласний перинатальний центр, що на вул. Дж. Вашингтона, 6. Однак відкриття двох корпусів – адміністративного і пологового – було лише символічним. Дотепер двері перинатального зачинені, бо ще тривають внутрішні роботи: дещо підрядники завершують, дещо узагалі переробляють.
Жителі Львівщини не можуть дочекатися дня, коли центр відкриють. Адже цей заклад, як уже не раз писала “Львівська Пошта”, ремонтують… п’ять років. Зараз перинатальний центр готовий на 70%. Із трьох корпусів підрядники здали два – пологовий та адміністративний. На черзі третій – гінекологічний корпус. Як писало видання, на завершення цього корпусу потрібно ще орієнтовно 50 млн грн (“Львівська Пошта”, № 31 (2043) за 21 квітня 2018 р.).
“Для того, щоби пологовий запрацював, гінекологічний корпус не є обов’язковим, він ще може зачекати. Тим часом пацієнток скеровуватимуть у інші медичні установи. Однак добре, коли все поруч: тоді перинатальну допомогу можна отримати в комплексі на одній території. Наразі на порядку денному фактичне відкриття лише першої черги  реконструкції”, – зазначив “Львівській Пошті” Ігор Потапов, в.о. директора Львівського обласного перинатального центру.

Чому перинатальний ще зачинений?

Директор департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Ірина Микичак повідомила “Львівську Пошту”, що станом на сьогодні є кілька причин, через які пологовий досі фактично зачинений.
“Насамперед сьогодні маємо певні моменти, які стосуються технологічного процесу: станом на зараз ще не проведені випробування всього медичного обладнання”, – пояснює вона.
Варто принагідно зазначити, що, згідно із законодавством, медичне обладнання повинен закуповувати саме підрядник, який здійснює ремонтні роботи. Це передбачене проектно-кошторисною документацією.
Донині центр не має дозволу на використання наркотичних засобів
“Однак це не так просто, враховуючи той факт, що це обладнання закуповували два різні підрядники, які працювали над реконструкцією пологового”, – веде далі Ірина Микичак.
З її слів, перша будівельна організація, яка починала роботи в 2013 році,  успішно завалила весь процес реконструкції: “Посприяла цьому відсутність належного контролю з боку тодішнього складу управління капітального будівництва ЛОДА, а також неналежне фінансування як із державного, так і з місцевого бюджетів. І тільки у 2015-ому реконструкцію перинатального взяв під особистий контроль голова ОДА Олег Синютка. Нова підрядна організація успішно довела справу до кінця”.
Відтак одну частину обладнання закупила перша фірма-підрядник ще в 2013 році, а другу частину – підрядники, які зараз працюють на цьому об’єкті.
“Наразі вимагаємо від цих організацій, щоби вони зайнялися введенням в експлуатацію цих приладів. Введення в експлуатацію передбачає випробування техніки та навчання персоналу. Станом на сьогодні цей процес щойно розпочався, тому що звести докупи усіх постачальників украй складно. Цим займається управління капітального будівництва та будівельники!” – наголошує головний медик Львівщини.

Недопрацьована центральна стерилізаційна

Чи не найголовнішою причиною, через яку затримується відкриття центру, є будівельні нюанси, не передбачені під час реконструкції центру. Але хто ж у цьому винен?
“Не можна казати, що тільки будівельники. Відповідальність за ці недопрацювання лежать і на працівникові, який здійснював технічний нагляд за виконанням будівельних робіт. Тобто людина, яка впродовж останнього року здійснювала технічний нагляд, не попередила нікого про те, що є певні проблеми. Про те, що досі не облаштована центральна стерилізаційна, стало відомо за три тижні до символічного відкриття. Тому висуваємо великі претензії до технічного нагляду. Це з одного боку, а з другого – маємо великі претензії до управлінців перинатального центру. Тому що серед них є певні працівники, до повноважень яких входить здійснення нагляду за процесом будівництва”, – каже Ірина Микичак.
З її слів, жоден, навіть найкращий будівельник не знає особливостей лікувального процесу, відомих тим людям, які працюватимуть у операційних, пологових залах, лабораторіях, стерилізаційних.
Cтерилізувати інструменти будуть в обласній клінічній лікарні – тимчасово возитимуть їх у боксах
“Не приїде ані Президент України, ані прем’єр-міністр для того, щоби показати, де зручніше встановити вимикач, де краще підвести консоль в операційній, яка потрібна рампа на кисень – на десять балонів чи на шістнадцять, якої ширини зробити дверні отвори. Все це не передбачене в технічній документації! Однак такі речі надзвичайно важливі для роботи медзакладу. А тому персонал мав би цим цікавитися, бо від цього залежатиме його робота”, – обурюється головний медик Львівщини.
Лише минулого тижня завершили роботи, які стосуються кисневого постачання. Також Ірина Микичак зазначила, що донині центр не має дозволу на використання наркотичних засобів.
“Це пряма відповідальність заступника головного лікаря з лікувальної роботи центру. Цього нема. Тобто є багато речей і будівельного, і бюрократичного характеру, які досі не вирішені. Все це у комплексі відтягує в часі відкриття перинатального”, – пояснює вона.
Водночас Ігор Потапов говорить про те, що промахи будівельників є наслідками недопрацювань проектантів, які, працюючи над проектом, передбачили неправильний розмір дверних отворів, тобто не врахували ергономіки.
“Хтось цього не проконтролював, а тепер пожинаємо плоди. Прийняли рішення ці дверні отвори розширити. Дотепер однією з основних наших проблем і завдань залишається доведення до експлуатаційного стану централізованого стерилізаційного відділення, яке також неправильно спроектували, тому це приміщення потрібно переробляти”, – стверджує він.
З його слів, будівельники виправляють помилки (свої чи чужі – ще не відомо) власним коштом. “Державних коштів на виконання цих робіт не використовують!” – наголосив Ігор Потапов.
До слова, у перинатальному центральна стерилізаційна буде облаштована в корпусі Б, в якому далі будівельна компанія продовжує працювати. Наразі ж стерилізувати інструменти будуть в обласній клінічній лікарні – тимчасово возитимуть їх у боксах. Крім цього, Ірина Микичак повідомила, що питання харчування в медзакладі передадуть на аутсорсинг.

Після перерви колектив перестав бути командою

Львівський перинатальний був на ремонті останні п’ять років. За цей час його працівники, як каже Ірина Микичак, на жаль, втратили одностайність та відчуття єдиної медичної команди.
“Розбіглася господарська служба, бо ті зарплати, які вони отримували в центрі, не були конкурентними. Багато лікарів, у тому числі завідувачів відділень, працювали в останні п’ять років за сумісництвом у інших медзакладах і не дуже переймалися тим, що відбувається у їхніх структурних підрозділах. Сьогодні в.о. перинатального центру буквально змушує завідувачів відділень викликати на роботу персонал. Помити підлогу – проблема для працівників…. Усі починають відмахуватися, мовляв, це не входить у їхні посадові обов’язки!” – акцентує співрозмовниця.
Проблемою є й повернення старого обладнання у нові кабінети центру. “Все це зберігається в сусідньому корпусі, утім нема кому навіть те все перенести до кабінетів. Кожен чекає, що за нього це хтось зробить. Нарешті тепер нам вдалося зрушити ситуацію з місця. Я особисто щоденно підтримую контакт із працівниками центру”, – каже Ірина Микичак.

Важливо – не коли відкриють, а в якому стані!

Від початку реконструкції перинатального прозвучало вже стільки різних дат фактичного введення його в експлуатацію, що говорити про якісь терміни, на переконання головного медика Львівської області, нема сенсу. Натомість, на думку Ірини Микитчак, варто перейматися якістю виконаних робіт та станом центру, коли відчиняться двері для перших пацієнток.
“Я категорично проти того, щоби призначати якісь дедлайни і гнатися за датами. Бо пам’ятаю багато прикладів ще зі студентських років, як під тиском вводили в експлуатацію заклади, у тому числі й медичні. Той же львівський перинатальний у 1986-ому вводили в експлуатацію із купою недопрацювань, які усували вже у час останньої реконструкції.  Там не було ефективного водовідведення, підвали затоплені, була відсутня вентиляція! Та й загалом практично в жодній лікарні Львівщини немає вентиляції, тому що завжди гналися за дедлайнами. Ми противники цього, адже знаємо, що пацієнти, які там лікуватимуться, повинні отримувати якісні послуги.  Водночас персонал теж повинен мати якісь гарантії роботи:  обладнання має бути справним, надійним, освітлення також не повинне створювати якихось непередбачуваних ситуацій тощо. Адже мовиться про здоров’я та життя дорослих і дітей!” – наголошує Ірина Микичак.
 “Жителі Львівщини нині мають багато інших локацій, де можуть отримати акушерську допомогу. В області працює близько сорока пологових відділень, які цілком справляються із потоком пацієнток. Інша річ, що кількість пологів щоразу зменшується… А що стосується гінекології, то її на Львівщині, зокрема на території Львова, узагалі, вважаю, забагато”, – запевняє Ірина Микичак.
Своєю чергою, Ігор Потапов повідомив “Львівську Пошту”, що пологовий відкриють, найімовірніше, влітку поточного року.
“На завершальному етапі монтажно-будівельні роботи. Ще закінчимо введення в експлуатацію обладнання, проведемо навчання персоналу і відкриватимемось”, – уточнює він.

Перспективи третього гінекологічного корпусу

Будівельна компанія, яка виконувала роботи першої черги реконструкції Львівського перинатального центру, далі працюватиме на третьому гінекологічному корпусі.
“Не зважаючи на певні недопрацювання, робітники працюють якісно. Огріхи будуть завжди, тому що це робочий процес. Але вони одразу ж на місці все усувають. Про дати і терміни наразі ще рано говорити – все залежатиме від фінансування. Однак гінекологічний корпус таки відновлять. Підрядна організація навіть працювала в борг. І буде працювати”, – запевняє Ірина Микичак.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1832 / 4.45MB / SQL:{query_count}