Головні ворота України в Європу

На межі Львівщини та Закарпаття відкрили другий за величиною в Україні залізничний тунель, який будували понад чотири роки. Яке значення для українців, залізниці та Європи має цей об’єкт

фото: Олег Огородник (7)
Цього тижня на Львівщині нарешті відкрили один з най­масштабніших інфраструктурних проектів часів незалежної України – Бескидський тунель, який розташований в Українських Карпатах, на Бескидському перевалі. Загалом варто сказати, що це єдиний тунель, побудований від 1991 року на території нашої держави. Активне будівництво тунелю тривало від листопада 2013 року, хоча про потребу нового тунелю говорили ще із 1994 року. Загальна довжина новозбудованого тунелю – 1764 метри, висота – 8,5 м, ширина – 10,5 м. За величиною він другий в Україні після Лутугинського залізничного тунелю, що на Луганщині.
60% експортного потоку, який перевозиться залізницею, йде через Бескидський тунель
Шлях, яким проходить Бескидський тунель, належить до 5-го пан’європейського транспортного коридору, який з’єднує Львів та Трієст, що в Італії. Тому тунель є важливою логістичною складовою маршрутів експорту української продукції до Євросоюзу та дасть змогу збільшити масштаби перевезень залізницею через Карпати, відкрити нові можливості виходу товарів на європейські ринки в напрямку Італії, Словенії, Угорщини та Словаччини.

102 мільйони євро в інфраструктуру Європи

Новий двоколійний тунель побудували на заміну старому двоколійному, що діяв із 1886 року. Втім, старий тунельний шлях не справлявся із навантаженням рухомого складу, що часто ставало причиною заторів. Новий об’єкт зможе  пропускати більше сотні пар поїздів на добу, тоді як старий пропускав лише 47 пар.
Загальна кошторисна вартість будівництва за проектом становить 2 мільярди 931 мільйон 734 тисячі грн. Фінансування на реалізацію цього проекту надходило з різних джерел – кредит у розмірі 40 мільйонів євро надав Європейський банк реконструкції і розвитку (половину цієї суми Укр­залізниця повертала, починаючи від 2006 року), 55 мільйонів євро – Європейський інвестиційний банк і 850 мільйонів гривень надала Україна. Гарантія експлуатації тунелю – 100 років. Основні роботи з будівництва двоколійного тунелю проводив підрядник ПрАТ “Інтербудмонтаж”: проходка тунелю, постійне оздоблення його склепіння та стін. Роботи тривали від 29 жовтня 2013 року до 26 вересня 2017 року.

“Напрямок тунелю – у Європу”, – Президент України

На відкриття Бескидського тунелю особисто приїхав Президент України Петро Порошенко. Спочатку глава держави відкрив західний портал тунелю, що зі сторони Закарпатської області, а тоді на потязі, який близько 6 хвилин їхав тунелем, перетнув східний портал. Цього разу стрічку перерізали не перші особи країни і Львівщини, а символічно перервав потяг, у якому їхав Президент – до речі, у кабіні машиніста.
“Бескидський тунель – найбільший інфраструктурний проект, реалізований у країні протягом останніх десятиліть. Його будівництво припало на останні чотири з половиною роки, коли ми боронимо країну від російської агресії. І в той же час, ми знаходили сили та ресурси для модернізації нашої держави”, – зазначив Петро Порошенко під час офіційної церемонії відкриття тунелю.
Тунель зможе пропускати до 100 пар поїздів на добу зі швидкістю 60-70 км/год., тоді як старий міг пропускати лише 47 і швидкість проходження іноді знижувалася до 25 км/год
Глава держави повідомив, що плани щодо будівництва тунелю були ще двадцять років тому, однак перші вибухи, якими прокладався тунель, пролунали у 2014 році.
“Сиділи, радилися, проектували, а потім взяли і за чотири роки збудували. А ще й дякуючи зусиллям підрядників, будівельників, залізничників зробили це на сім місяців раніше, вклавшись у кошторисну документацію”, – наголосив Петро Порошенко.
Президент підкреслив, що від роботи цього тунелю залежить дуже багато.
“60% експортного потоку, який перевозиться залізницею, йде через Бескидський тунель”, – зазначив Президент України.
Петро Порошенко зазначив, що “дуже важливим є те, що Україна є надійним транзитером не лише газу та енергоносіїв, але й вантажів”. Також Президент побажав “зелених семафорів на нашому шляху”. “Це так важливо, щоб на шляху усіх наших реформ завжди було зелене світло”, – сказав Петро Порошенко.
“Напрямок тунелю – в Європу. Він чітко співпадає із підписанням Угоди про асоціацію з ЄС, вступом у дію поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі з ЄС, вступом у дію безвізового режиму. Українська залізниця щороку збільшує на 20% перевезення вантажів у напрямку ЄС”, – сказав Президент.
Він підкреслив, що це надзвичайно важливо в умовах агресії Російської Федерації та її спроб розколоти нашу країну.
“Коли Росія наклала ембарго на українські продукти, намагаючись поставити на коліна нашу економіку, ми підвищили якість своїх продуктів і сьогодні веземо їх у Європу. Весь Європейський Союз перевищує 40% нашого торгівельного обороту”, – наголосив  Президент.

П’ятий пан’європейський коридор через Україну

Тунель був спроектований і збудований ще за часів Австро-Угорщини у 1886 році. За часів експлуатації паровозної тяги на цій ділянці залізниці тунель був вельми незручним відтинком колії для залізничників і пасажирів, оскільки під час руху потягу всередині тунелю він наповнювався парою і димом. Тому при проїзді Бескидського тунелю пасажири вагонів вищого класу зачиняли наглухо вікна і прикривали роти та носи хустинками.
В часи Другої світової війни, в ході Львівсько-Сандомирської операції, при відступі німецько-угорських військ, інженерно-саперні підрозділи 1-ої угорської армії підірвали обмурівку тунелю і порталів, що призвело до обвалу північної і центральної частин штольні. Рух потягів на лінії Стрий – Мукачеве був зупинений на два роки. Силами залізничних та інженерних військ радянської армії тунель було відремонтовано за два роки, і він став до ладу в липні 1946 року.
 “У 1944 році під час відступу німецьких військ були зруйновані східний і західний портали. Зокрема, постраждали 600 метрів зі східного боку. Згодом, у 1945 році, ці ділянки відновили залізничні війська, але коли вирішували питання будівництва електрифікації, габарити старого тунелю не дозоляли реалізувати задумане. Також старий тунель спричиняв чимало клопотів у зимовий період: практично щодня колійники закривали роботу тунелю на чотири години і вирубували лід, який намерзав. Вивозили від 20 до 30 тонн льоду”, – згадує головний інженер Дирекції з будівництва Бескидського тунелю  Володимир Харлан.
Враховуючи вигідне економіко-географічне положення України, через нашу державу проходить чотири таких коридори. Тепер один із них – п’ятий – проходить через Бескидський тунель
“Постійно в Європі ведеться робота над тим, щоб поліпшити транспортне сполучення. Починаючи від 1993-го, щороку збираються міністри транспорту всіх європейських країн і розробляють стратегію поліпшення сполучення. У 1997 році на о. Крит прийняли рішення про встановлення десяти транспортних коридорів. Враховуючи вигідне економіко-географічне положення України, через нашу державу проходить чотири таких коридори. Тепер один із них – п’ятий – проходить через Бескидський тунель”, – розповідав Володимир Харлан.
Зі слів Володимира Харлана, на початку розглядали кілька варіантів реалізації цього проекту.
“Ми розглядали варіант будівництва одноколійного тунелю, будівництва одноколійного тунелю за рахунок ремонту старого, будівництво двоколійного тунелю, який збудували, та четвертий варіант – все залишити як є, тільки поліпшити автотранспортне сполучення. У результаті роботи близько 80 вчених з України та Європи вирішили зупинитися на третьому варіанті”, – зазначив Володимир Харлан.

фото: president.gov.ua

Більше потягів, інтенсивніший рух

Завдяки відкриттю нової ділянки залізничної колії, скоротиться час руху пасажирських та вантажних вагонів.
“У старому тунелі швидкість руху коливалася від 25 до 40 км на годину. У новому тунелі швидкість руху зросте до 70 км на годину. Практично можна їхати з будь-якою швидкістю – навіть 200 км на годину. Але справа в тому, що на підходах до тунелю зі східного та західного боку є ділянки колії, якими поїзд не може рухатись більше ніж 70 км на годину”, – зазначив Володимир Харлан.
Повний рух пасажирських поїздів через Бескидський тунель стартував після 25 травня. Проект передбачає, що надійні методи масованої фіксації гірських порід, сучасна система гідроізоляції та дренажу забезпечить надійний захист конструкції від проникнення ґрунтових вод. Цей тунель – головні ворота України в Європу.
Гарантія експлуатації тунелю – 100 років
“У старому тунелі потяги могли простоювати – бувало, що “стояли” практично всі станції від Лавочного до Стрия. Таке траплялось, коли був інтенсивний рух потягів. У цьому тунелі вже таких залізничних корків не може бути. Бо насамперед змінюється сама технологія перевезень. Поїзд вже не зупиняється, як у попередньому тунелі, а проходить на ходу. Тобто це економія паливно-енергетичних ресурсів, зменшення оборотів вагонів і локомотивів, а також зниження вартості перевезення”, – зазначив Володимир Харлан.
З його слів, при будівництві цього тунелю керувались вже європейськими нормами.
“Попередні тунелі не передбачали жодних засобів захисту – лише для працівників. Новозбудований Бескидський тунель вже обладнаний спеціальними нішами і камерами. У цьому тунелі є також пожежний двосторонній водопровід. На західному і східному порталах встановили по три залізничні цистерни із 225 тоннами води зі сторони Львівщини та зі сторони Закарпаття відповідно”, – повідомив Володимир Харлан.

 Старий тунель як аварійний варіант

Старий тунель зберігається як складова частина комплексу нового тунелю. Однак він буде використовуватися як робоча штольня з обслуговування нового тунелю, а також для евакуації людей у випадку аварійних ситуацій. Відстань між старим і новим тунелем – 29,9 м.
Анатолій Букань, голова управління ІнтерБудМонтаж, повідомив, що Бескидський тунель будували методом підривання. На будівництво тунелю використали понад 140 тонн вибухівки, близько 50 тисяч кубометрів бетону, 7 тисяч тонн металу.
“Тунель збудований австрійським методом. У процесі будівництва були задіяні близько 400 осіб. Усі труднощі, які виникали у процесі реалізації проекту, нам вдалось обійти. Надіюсь, що ми збудуємо ще не один такий тунель в Україні”, – наголосив Анатолій Букань.
“Найважче було проходження підривним методом. Це нові технології, які в Україні раніше не використовувалися”, – пояснив головний інженер з технічного нагляду Олександр Попох.
“З технічної точки зору цей тунель було важко будувати, тому що дуже посічені ґрунти. Різниця між висотою східного і західного тунелю – 12 м. Дуже багато води, тому треба було виконувати величезний об’єм роботи з його захисту. В стороні західного порталу проходить русло ріки, а тому у весняний період там дуже багато води. Тому будівельники працювали у складних умовах. Робили випереджувальний екран для того, щоб слабкі ґрунти не обрушились у процесі будівництва”, – повідомив Володимир Харлан.
Львів – Бескидський тунель – Львів

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1623 / 4.46MB / SQL:{query_count}