Ангел-охоронець для родин, які чекають на малечу

Марія Малачинська, керівник Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення, – про шанси народити здорову дитину, віру, командну працю та медичний конкурс

Львівські родини, в яких народилися такі бажані й довгоочікувані діти, називають її Ангелом-охоронцем. Ще б пак! Вона професійний лікар, лікар від Бога, відіграла важливу роль у їхньому житті: як медик допомогла народити здорових донечок та синочків. Пацієнтів завше уважно вислухає, ретельно вивчить проблему, все докладно пояснить – який шлях варто буде пройти, порадить і підтримає. А далі системний і професійний підхід задля позитивного результату. Мовиться про Марію Малачинську, керівника Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення. Позитивну, щиру і працьовиту людину. Людину, яка вселяє пацієнтам віру та надію, що все буде добре і все вдасться. Особистість, яку цінують, шанують і поважають.
“Марія Йосипівна – Лікар для людей! Свого сина Любомирчика народила в 38 років. А перед цим 10 років поспіль були суцільні походи по кабінетах гінекологів… Коли побачила, що жодної надії немає, кажу про здоров’я (мріяла просто бути здоровою), тоді навіть мріяти про вагітність не могла, звернулася до Марії Йосипівни. У Центрі пройшла комплексне обстеження, здала всі аналізи. Марія Йосипівна завше казала: “все буде добре, вір!”. Я молилася і просила в Бога здоров’я, а про вагітність не мріяла… І врешті-решт завагітніла! Марія Йосипівна є моїм Ангелом-охоронцем! Коли вітаю її 7 квітня, на її День народження, кажу, що колись до Марії з’явився Архангел Гавриїл і сказав їй гарну новину, то ви для мене є таким Ангелом-охоронцем!” – каже “Львівській Пошті” жителька Львівщини пані Наталя в матеріалі “Ми вже народилися! Дякуємо за малечу” (№40 від 25 травня 2017 р.).
Зі слів ще однієї її пацієнтки Христини, яка народила вже двоє діточок під її пильним наглядом, Марія Йосипівна своєю працею змінює Львів, роблячи щасливими подружжя. “Знаємо її як професійного демократичного лікаря, який не мучить організм великою кількістю ліків, зокрема таблеток та уколів, як це роблять інші. У неї свій, певна на всі сто, правильний підхід. Ми пройшли повне обстеження, пили ліки, а далі… Далі були кілька місяців витримки, віри та великого бажання завагітніти. І ми завагітніли! Марія Йосипівна вміє вселяти віру в пацієнта, за що їй щиро вдячні, – розповідає “Львівській Пошті” пані Христина. – Ліки – це одне, а віра, спокій та виваженість – інше. Бог дає дитину спокійній, врівноваженій жінці. Нам імпонував комплексний підхід до пари – це так і має бути, що раджу всім подружжям. Лише спільною працею можна досягти хорошого результату, вміти чути лікаря, його фахових порад і настанов. Львівський обласний центр репродуктивного здоров’я населення – державна клініка, яка є медичним закладом європейського рівня. В центрі працює команда професіоналів, яка відповідально ставиться до пацієнтів. Вірте! Раджу всім парам, які так чекають на народження діточок”.

У медицині Марія Малачинська вже 17 років, з яких сім очолює Львівський  обласний центр репродуктивного здоров’я населення. “Якщо Бог мене у свій час скерував у цю професію і дозволив розвиватися, я щиро вдячна! Знаю, що допомагаю людям. Хіба це не щастя медика?! Щастя! Щастя бачити щасливі очі батьків, коли народжується донечка чи синочок”, – розповідає гостя нашого видання.
– До Міжнародного Дня захисту дітей ваш центр запланував пізнавальне, цікаве та оригінальне свято. Розкажіть, будь ласка, про це докладніше.
– Вже традиційно у травні багато свят присвячені сім’ї, материнству та  дитинству. Це і свято Матері, і День сім’ї. Також у травні традиційно є Тиждень планування сім’ї. Враховуючи, що 1 червня – Міжнародний день захисту дітей, а колектив нашого центру працює насамперед задля народження здорових дітей, робимо таке свято для матерів і діточок. Зокрема, кажу про матерів, які свого часу звернулися до нас, медиків, з проблемою, що не можуть завагітніти. Врешті-решт спільною працею  пацієнта і лікаря  вийшли на гарний результат. Родини поповнилися такою бажаною і здоровою малечею! Завжди стараємося максимально ефективно та якісно допомогти жінці та чоловіку.
Певна, що здорова сім’я – здорова дитина! Це і є меседж нашого свята, яке відбудеться у вівторок, 29 травня, об 11.00 у Львівському обласному центрі репродуктивного здоров’я населення (м. Львів, вул. Короленка, 9). Запрошуємо на цей захід матерів із діточками. Ці жінки отримали професійну та якісну допомогу у Львівському обласному центрі репродуктивного здоров’я населення з тих чи тих проблем і звернулися до нас із питаннями планування сім’ї. Думаю, більше розкажуть матері, які прийдуть до нашого центру на  це свято. Запрошую всіх, кому цікаво більше дізнатися про планування сім’ї. Запрошую мас-медіа, аби про роботу нашого центру дізналися ще більше родин, які мають проблему з народженням такої бажаної донечки чи сина. Запрошуємо жінок, які планують вагітність, аби дізнатися більше важливої інформації, жінок, які мають проблеми з неможливістю завагітніти, жінок та чоловіків, які хочуть пройти у нас профілактичні огляди.
Жінки, наші колишні пацієнтки, розкажуть свої життєві історії. Певна: їхні власні історії мали б стати надією для інших жінок, які мають проблеми, аби завагітніти. Розповідатимуть жінки, як пройшли той шлях, маючи велику віру, надію та любов. Жінки мають знати, що проблеми можна вирішити.
– Дійсно, зараз є багато пар, які хочуть малечу, але засмучені, що ніяк не можуть завагітніти…
– Керівником Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення працюю впродовж семи років. На жаль, з кожним наступним роком спостерігаю тенденцію до збільшення проблеми непліддя як серед жінок, так і чоловіків. Ця проблема не зникає… І на жаль, ця проблема молодшає… Кажу про проблему безпліддя, проблему невиношування дітей, проблему народити здорову дитину. Починаються всі ці проблеми в дуже молодому віці – 19-21 рік. Звісно, зараз чимало жінок народжують у більш пізньому віці, аніж колись. Але турбує стан здоров’я молоді. Добре, що молодь звертається до нас і лікується заради народження здорової дитини.
Проблем дуже багато, зокрема гормональних. На жаль, зростає й чоловіче непліддя. Є багато чинників, які на це впливають.
– Розкажіть, будь ласка, які чинники впливають на жіноче та чоловіче непліддя. “Львівська Пошта” присвятила цьому не одну тему, але певна, що мас-медіа варто знову і знову на цьому наголошувати, аби люди розуміли, через що можуть бути проблеми.
– Передусім це інфекції, які передаються статевим шляхом, які провокують різні запальні захворювання. Це і шкідливі звички, зокрема вживання алкоголю та куріння. Зокрема, дуже актуальним є малорухливий спосіб життя. Також велике значення має харчування, але чомусь і чоловіки, і жінки нехтують цим. Насамперед кажу про ожиріння й надлишкову вагу. Проблема ожиріння турбує як жінок, так і чоловіків. Ба більше, навіть постійне вживання нездорової їжі також впливає на ожиріння. Жінки мають проблеми з ендокринною системою. Є багато випадків і з тим, що жінки хворіють на цукровий діабет. Також, на жаль, є проблеми з екстрагенітальною патологією. Все це впливає на можливість завагітніти і виносити вагітність.
– Як жінки, так і чоловіки стали більше хворіти?
– Так, на жаль. Бо не пильнують своє здоров’я! Це не лише гінекологічні проблеми, але й захворюваність суміжних органів і систем. Це впливає на планування та виношування вагітності. Чомусь досі існує такий міф, що репродуктивне здоров’я стосується лише жінок, які мають виносити і народити дитину. Це категорично не так! Репродуктивне здоров’я – це здоров’я як жінок, так і чоловіків. Так що, шановні чоловіки, також принагідно запрошуємо у наш центр!
– Які шанси в жінок та чоловіків, які звертаються до вас по медичну допомогу, народити здорову дитину?
– Ми завжди аналізуємо нашу працю і всіх пацієнтів, які звертаються. 60-70% людей, які приходять у наш центр із проблемами непліддя, згодом народжують здорових і таких бажаних діточок. 30-40% пацієнтів потрібні допоміжні репродуктивні технології. Зокрема, мовиться про те, коли є відсутність або непрохідність маткових труб. Це жінки, які іншим методом, аніж допоміжні репродуктивні технології, не можуть отримати медичну допомогу. Звісно, під час цієї процедури виникають  ризики. При першій спробі 40-50% жінок вагітніють. Друга спроба, звісно, дає більше шансів на позитивний результат.
Чомусь багато жінок, які тривалий час не можуть завагітніти, одразу думають, що їм потрібні допоміжні репродуктивні технології, навіть не пройшовши всіх необхідних діагностик і не здавши всіх-всіх аналізів. Це дуже хибно, таким чином жінка втрачає час і нерви. Одразу чомусь думка про штучне запліднення. Це хибна думка! Не кожній жінці це потрібно. Звертайтеся в наш центр, проходьте усю діагностику, консультації лікарів.
Власне на етапі консультування можна визначити, що саме потрібно жінці та чоловікові. Зокрема, який курс лікування, якщо є захворювання. Головне набратися терпіння, мати довіру до професіональності лікаря, мати віру та надію. Все в комплексі дає результат. Хороший і позитивний результат!
Звісно, якщо жінці дійсно потрібні допоміжні репродуктивні технології, ми скеровуємо її у відповідні медичні заклади. Важливою є вчасна та якісна діагностика!
Важливе значення має репродуктивний вік. Професійний лікар повинен детально проаналізувати діагностику пацієнта, обговорити з ним усі питання і, якщо дійсно є потреба в допоміжних репродуктивних технологіях, скерувати в заклади, які цим займаються. Жінка не може собі сама “призначити”, що їй допоможе саме такий метод. Це виключно компетенція лікаря.

– Знаю, що ваші пацієнти, які мали проблеми з репродуктивною функцією, називають вас і як професіонала, і як демократичного лікаря щодо вживання медпрепаратів під час лікування та підготовки до такої бажаної вагітності. Що для вас особисто означає демократичний лікар і лікар-професіонал?
– Лікар-професіонал – це лікар, який любить свою роботу, живе своєю роботою! Це лікар, який постійно вчиться, читає та розвивається. Це лікар, який завжди стежить за останніми новинами та новинками у своїй сфері. Це лікар, який цікавиться і впроваджує на практиці сучасні технології. Це лікар, який цікавиться і їздить на конференції. Для лікаря важливо бачити, як працюють європейські медики, що ми можемо застосувати у себе в Україні.
А щодо демократичності… Насамперед підходи до лікування мають бути індивідуальні. Лікар завжди повинен пам’ятати, що кожен препарат має свою дію – як показання, так і протипоказання. Я ніколи не була прихильницею великої кількості медичних препаратів. Є таке правило в медицині, хоча воно не прописане офіційно, – не більше трьох препаратів. Практика свідчить: дійсно є позитивний ефект лікування. Завжди треба пам’ятати про взаємодію препаратів, їх напрямок та дію в організмі на проблему. Думаю, кожен лікар-професіонал лише так і підходить. Водночас, коли є критичні стани чи реанімаційні заходи, так зване “правило трьох” не працює.
– Лікар-професіонал, як на мене, це і хороший психолог…
– Звісно, зокрема в нашій сфері, коли це стосується планування сім’ї. Дуже важливою є довіра пацієнта до лікаря. Важливо, коли пацієнт чує лікаря, його поради та настанови. Важливою є віра та надія самого пацієнта, що все вдасться! Завжди казала і кажу: кожен лікар, зокрема у нашому центрі, має бути й психологом.
– Ви головний лікар закладу і відповідно маєте менеджерські функції. Водночас приймаєте пацієнтів як лікар-практик. Прошу сказати, до вас важко потрапити на особистий прийом?
– Нікому не відмовляю. Завжди всіх радо прийму, вислухаю і проконсультую. Приймаю пацієнтів щодня. Я практикуючий лікар. Звісно, формую запис (за потреби телефон нашого центру: (032) 275-80-61). Якщо не можу з поважних причин у той чи інший день прийняти пацієнтку, попереджаю і, звісно, переношу запис. Якщо терміново, то є колеги, які проконсультують, але водночас мене інформують, що і як, відповідно разом приймаємо рішення. Загалом є баланс між адміністративною роботою як керівника центру і як лікаря-практика.
– Тобто ви доступний лікар для всіх пацієнтів?
– Звісно, що так. У кого є проблеми, прошу, звертайтеся! Якщо в людей є проблема, потрібно допомогти. Вдячна, що Бог мене свого часу скерував у цю професію і дозволив розвиватися. Знаю, що допомагаю людям. Хіба це не щастя для медика?! Щастя! Щастя бачити щасливі очі батьків, коли народжується така очікувана донечка чи синочок.
– Ви зазначали, що таки є певний відсоток жінок, що не можуть мати дітей… Один зі шляхів – усиновлення дитини. Чи були у вашій практиці випадки, що родина всиновила малечу, а згодом завагітніла. Є відомий випадок із українською спортсменкою, яка всиновила хлопчика, а згодом народила дівчинку!
– Так, і в моїй практиці були такі випадки. Тут варто дивитися і з психологічної точки зору. Жінка з часом відпускає проблему, яка її, як то кажуть, гризла… І коли опікується дитиною, то частково забуває про той нюанс, що вона не може завагітніти… Вона відпускає ситуацію і… вагітніє. Звісно, треба розуміти, якщо є абсолютна неможливість завагітніти, зокрема відсутність маткових труб.
Були й у практиці випадки, що жінка лікувалася, були спроби штучного запліднення – і все ніяк… А з часом вона сама завагітніла! Ось що робить віра та надія! Цілком імовірно, що був і психологічний бар’єр. Боязнь, що вона не може бути мамою… А відпустивши ситуацію, вона таки стає мамою!
– Впродовж останніх років жінки зі Львова та області їдуть народжувати до сусідньої Польщі. Чи можливо змінити цю ситуацію, аби народжували тут, удома?
– Є така ситуація. В суспільстві, на жаль, є зневіра людей до медицини. Притім, зокрема на Львівщині, є дуже потужні кадри! Ще маємо разом з мас-медіа працювати, аби повернути довіру людей до медиків. Лікування пацієнтів, зокрема у нашій сфері, про яку говоримо, Львівщина забезпечує. Тим часом перед жінками постає проблема: а де ж народжувати? Частина обирає Польщу… А хотілося б, аби жінки народжували вдома, у Львові. Українки мають народжувати в Україні. Певна: має бути комплексний підхід, тобто надання медичних послуг у одній установі. Кажу про планування сім’ї, медичну допомогу, себто лікування за потреби, ведення вагітності та щасливе народження здорової дитини в одному закладі. Має бути високоефективна система, яка професійно має надавати акушерсько-гінекологічну допомогу в області.
– В області завершилися медичні конкурси. Ви подавалися на медичний конкурс на посаду директора Львівського перинатального центру. Переможця на цю посаду так і не було обрано…
– Свою практичну діяльність у медицині я розпочинала з Львівського перинатального центру. Для мене цей центр є рідним. Це моя альма-матер, де я стартувала у своїй практичній діяльності. В цьому закладі є багато моїх учителів, які мені дали серйозну практичну базу, за що я їм щиро вдячна!
Чому взяла участь у конкурсі? Бо тими етапами, якими я сьогодні займаюся, а це етап планування сім’ї та етап репродуктивного здоров’я, постає питання, а де ж пацієнтка мала б народжувати? Мені хотілося б, аби цей комплекс був завершений, все працює в комплексі, і жінка може спокійно народжувати у Львівському обласному перинатальному центрі. Щоби пацієнти із задоволенням приходили в цю медичну установу і отримували якісні медичні послуги.
Загалом у медицині працюю 17 років. Люблю свою роботу і нею живу. Я щаслива як медик, що в жінок, які звернулися у наш центр, народжуються здорові діти! Я щаслива, що батьки кажуть нам, медикам, дякую, що допомогли народити здорову і таку бажану дитину!
Це найбільший мотиватор, який підштовхнув, що в цьому напрямку потрібно продовжувати розвиток. Враховуючи власний досвід, бажання працювати на якісний результат, розуміння медичної реформи, бачення, як потрібно рухатися в цьому напрямку, і бачення, про яке щойно сказала, подавалася на конкурс на посаду директора Львівського перинатального центру. Конкурс був непростий…
– Серед кандидатів на конкурсі ви були найсильнішим і найбільш професійним, з багаторічним позитивним досвідом праці, на мою думку і думку медичної спільноти. Натомість чомусь комісія поставила вам нуль балів… Це несправедливо! І до кінця не зрозуміло, чому так… Певна на всі сто, що пацієнти, яким ви допомогли як медик, і вони щасливі, що таки стали батьками, дякують Богу, що ви є у їхньому житті і високо оцінюють вашу працю!
– Повторюся, я щаслива, що народжуються здорові і такі бажані діти! А щодо конкурсу… Такі медичні конкурси потрібні. Але… Результати конкурсу залишаються загадкою…
Приємно, що колектив, пацієнти, друзі та рідні мене підтримують. Я не планую зупинятися, буду й надалі розвиватися, вчитися всього нового і прогресивного, впроваджувати у нашому центрі інновації на тому етапі, де можемо це забезпечити. Репродуктивне здоров’я населення – це дуже важливий і стратегічний напрям. Тішуся, що в нашому центрі працює професійний і потужний колектив.
– Скажіть, будь ласка, чим сильний сьогодні Львівський обласний центр репродуктивного здоров’я населення?
– Наш центр насамперед сильний командною роботою. Професійною і якісною роботою. Пацієнти можуть отримати в нас консультації різних спеціалістів – акушера-гінеколога, ендокринолога, уролога, терапевта, дерматовенеролога, сексопатолога, медичного генетика, психолога. Пройти  лабораторну діагностику, мамографію, ультразвукову діагностику, діагностику та лікування патології шийки матки тощо. У понеділок – п’ятницю центр працює з 08.00 до 20.00, у суботу –  з 09.00 до 15.00. Разом із колективом тішимося, що жителі Львова та області довіряють нам, медикам, і звертаються по допомогу. Маємо добру комунікацію між пацієнтами та лікарями. Центр сильний тими інноваціями, які застосовуємо, зокрема кажу про “хірургію одного дня”. Центр сильний ефективним лікуванням пацієнтів. І результат –народження здорових діточок – є свідченням цього!
Розмовляла
Ірина Цицак

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1366 / 4.55MB / SQL:{query_count}