Заплутана монетизація: кому вигідна?

Із 1 червня у Львові та області має почати діяти монетизація пільг на проїзд у маршрутках. Однак коли пільговики отримають компенсацію від влади, ще не відомо

Початок літа принесе пасажирам-пільговикам нові сюрпризи. Керівники автотранспортних підприємств Львова та області цього тижня з упевненістю заявили, що з 1 червня в обласних та міських маршрутках вони платитимуть за проїзд! Натомість пасажири, які мають гарантоване державою право пільгового проїзду, повинні отримати компенсацію в управлінні соціального захисту за місцем проживання.
Наразі в області лише одна районна рада – Пустомитівська – прийняла відповідне рішення. Тоді як у місті заявляють, що працюватимуть із приватними перевізниками так, як і раніше. Оскільки перевізники не отримують у повному обсязі відшкодування, то стоятимуть на своєму. Але в міськраді пояснюють, що прямого впливу на міських перевізників не мають. Відтак прогнозованими є чергові конфлікти між пасажирами-пільговиками і водіями.
“Монетизація – це соціально справедлива форма взаємодії влади, пасажирів і перевізників. До речі, Міністерство інфраструктури розробило механізм і методику запровадження монетизації ще в 2016 році. І тільки сьогодні ми наблизилися до цього процесу. Розуміємо, що 1 червня буде непростим як для пасажира, так і для перевізника. Тож зі свого боку керівники підприємств подбають про те, щоб у кожному автобусі було роз’яснення з копією постанов Кабінету Міністрів, розпорядженням голови Львівської ОДА та іншими відповідними документами. Аби кожен пасажир знав, як має діяти”, – пояснює Юрій Кривенко, голова Львівської обласної профспілки працівників автомобільного транспорту і дорожнього господарства.

Позиція перевізників

Приватні перевізники посилаються на постанови Кабінету Міністрів №196 та №197, де йдеться, що до 24 травня органи місцевого самоврядування зобов’язані ухвалити рішення про монетизацію пільг та передбачити кошти за транспортні послуги. Окрім того, 27 квітня голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка підписав відповідне розпорядження, у якому йдеться, що мінімальний розмір адресних виплат – 135 гривень на одного пільговика на місяць.
До цього часу в області лише Пустомитівська районна рада передбачила кошти (для чотирьох категорій пільговиків) на компенсацію вартості проїзду в громадському транспорті. Та, видається, перевізників не хвилює, чи до початку літа інші райони встигнуть знайти кошти на компенсацію.
“Офіційно заявляємо, що виконуватимемо постанову №197, і з 1 червня 2018 року у Львівській області всі пасажири сплачуватимуть повну вартість проїзду в громадському транспорті. Компенсацію за проїзд повинні відшкодовувати управління соціального захисту відповідно до місця проживання пасажирів”, – пояснює Іван Велійка, голова Асоціації перевізників Львівщини.
І додає: “Усі пасажири повинні розуміти, що це не примха автотранспортних підприємств, а рішення уряду, яке треба виконувати! Всі претензії скеровуйте до органів місцевого самоврядування, а саме до  управлінь соцзахисту! Водії не мають жодного відношення до цих рішень! Їхня робота – дбати про безпеку на дорозі”.
У постановах передбачено, що монетизація поширюватиметься на всі види громадського транспорту (окрім залізничного та річкового). Для пільговиків у кожній області України визначена соціальна норма: мінімальна кількість – 30 поїздок на місяць. Для Львівщини ці 30 поїздок наразі пропонують розділити так: по сім на трамвай і тролейбус, по вісім – на приміські та міські маршрутки. Також там прописані 10 категорій громадян, які мали б точно отримувати компенсацію за проїзд. Однак, як бачимо на прикладі Пустомитівської райради, реалії дещо інші. Там у межах своїх фінансових можливостей лише чотири категорії отримуватимуть відшкодування за проїзд.
Якщо ж пасажир-пільговик приїжджає в місто, де не діє монетизація, йому рекомендують попросити у водія квиток із відповідним штампом та підписами. Після чого звернутися у відділ соцзахисту за місцем проживання, аби там відшкодували гроші за проїзд.

Чи повертатимуть гроші з червня?

“Розпорядженням голови ЛОДА визначена базова ставка виплат на одного пільговика на місяць. При цьому пільговики на міжміському сполученні отримуватимуть додатково 20%. Люди з інвалідністю І та ІІ груп і діти з інвалідністю – виплату в подвійному розмірі. Органи місцевого самоврядування повинні прийняти відповідні рішення. А якщо все ж таки не приймуть такого рішення, залишаться старі “правила гри” – виділятимуть кошти на компенсацію перевізникам”, – пояснив керівник департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської ОДА Роман Кокотайло, інформує zik.
Зі слів посадовця, люди мали б отримати гроші до 20 червня або до 5 липня. Та чи отримають…

Позиція Львівської міськради

Аби забезпечити монетизацію в повному обсязі, за розрахунками Івана Велійки, загалом для області потрібно знайти на рік майже 618 млн грн. Із них 190 млн – для Львова. Щодо кількості пільговиків, то в місті таких є більш ніж 140 тис. осіб, у області – близько 600 тис. Натомість перевізники заявляють, що за 2017 рік транспортним підприємствам відшкодували лише 37 млн грн. А в ідеальному варіанті на місяць на одного пільговика повинні виділяти 170 грн 68 коп. Тоді як зараз АТП отримують на одного пасажира-пільговика – 4 грн 48 коп.
Своєю чергою, Юрій Мельник, директор АТП “Успіх БМ”, підприємство якого обслуговує п’ять міських маршрутів, заявив у розмові нашому виданню, що перевізникам насправді байдуже, як перевозити пасажирів-пільговиків.
“Якщо міськрада відшкодує заборговані кошти за ці перевезення в повному обсязі, ми й надалі готові працювати, як працювали до сьогоднішнього дня. А зараз ситуація виглядає так, що ми вже півроку їздимо за тимчасовими договорами. Чому? Бо місцева влада хоче нас усунути з ринку перевезень. Два-три тижні тому була зустріч із нею, де нам дали зрозуміти, що гроші віддадуть, коли будуть укладені нові договори. Тим часом свої маршрути вже дещо скорочуємо. Зокрема, автобус №49 не їздить, як і практично №48”, – пояснює перевізник.
Позиція міста така, що міськрада в питанні перевезення пільговиків працюватиме по-старому: відшкодовуватиме приватним перевізникам гроші за такі перевезення, каже Сергій Бабак, заступник міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства. І в комунальному транспорті пільговики надалі їздитимуть безоплатно!
“Однак хочу звернути увагу на те, що на сесії Львівської облради 15 травня проголосували за подання заяви до Президента України та Кабміну щодо відновлення фінансування компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок субвенції з Держбюджету України. Я й раніше про це говорив – що держава має відшкодовувати ці витрати, а не перекладати на органи місцевого самоврядування. Тому що бюджет міста цього не витримає. Тим паче на поточний рік він уже сформований. А Львову на монетизацію пільг, якщо враховувати пенсіонерів, знадобляться 400 мільйонів гривень. Ситуація неоднозначна... Однак є чітке правило: хто надає пільги, той має оплачувати їх!” – наголошує Сергій Бабак.
З його слів, таким чином всі ці “ігри” призводять до розбалансування на ринку перевезень по всій країні. Але прямого впливу на міських перевізників міська влада не має…
“Конкурсу очікуємо найближчим часом. Була затримка через те, що вийшла постанова Кабміну, яка змінювала правила проведення конкурсу і вимоги до перевізників. Щоб не допустити колізій, з проведенням конкурсу зволікали. Конкурс був заблокований і через суд, а в грудні його розблокували. Зараз усі документи практично готові, очікуємо погодження паспортів маршрутів від поліції та виходимо на оголошення конкурсу. Це питання тижня-двох”, – пояснює Сергій Бабак.

А що зміниться для пасажира?

Пасажирів хіба що ставлять перед фактом і констатують: вартість проїзду зростає, і пільговиків ніхто не возитиме безоплатно! Натомість про покращення умов перевезення взагалі не йдеться. А що після монетизації пільг зміниться? Зі слів перевізників, щоби пасажири відчули поліпшення у перевезеннях, тариф повинен становити від 8,50 грн. Однак про збільшення вартості проїду з початку червня не мовиться!
“Додаткові кошти, які отримаємо від монетизації, перевізники скерують на погашення заборгованості постачальникам мастил, дизельного пального, запчастин. При ситуації, коли всі оплачуватимуть проїзд, а дохід збільшиться не менш ніж на 20%, це займе близько п’яти місяців. Та й тоді годі буде говорити про те, що з’являться нові автобуси. Тому що необхідна стовідсоткова компенсація або скасування всіх пільг і економічно обґрунтований тариф. Оскільки обґрунтований тариф у електротранспорті 5 гривень, у маршрутці він мав би становити 8 гривень 50 копійок. І це лише тариф окупності”, – резюмує Іван Велійка.
Тож висновки читач може зробити самотужки. Але в так званих конфліктах між владою та перевізниками, як правило, завжди винен пасажир. Запасайтеся терпінням і захищайте свої права через звернення в органи місцевого самоврядування!

Святослав Товстига, радник міністра інфраструктури України, голова Громадської ради при управлінні транспорту Львівської міськради, голова ГО “За якісний транспорт”:
– У межах Львівської області процес монетизації вже запущений. Не один місяць облдержадміністрація над цим працює, вже визначили мінімальну суму, яку виділятимуть, – 135 гривень. Якщо якийсь район чи ОТГ вважатиме, що виділеної адресної допомоги пільговикам у розмірі 135 гривень буде замало, вони зможуть її збільшити! Дещо інша ситуація у Львові. Відомо, що на перший час знадобиться близько 15 мільйонів на місто, щоб із 1 червня запрацювала монетизація. Через те, що міськрада не ухвалила жодного рішення в цьому напрямку, із 1 червня у львівському громадському транспорті знову будуть виникати конфліктні ситуації, шарпанина, погрози… Тим часом у межах області цей процес врегульований, наразі ведуть переговори з райдержадміністраціями. Звичайно, в області теж кошти не так легко знайти, але їх знаходять, бо обласні чиновники на відміну від міських мають розуміння того, що з 1 червня питання стоятиме руба, згідно з постановою Кабміну. І перевізників не цікавитиме питання, чи є кошти у місцевому бюджеті, чи немає, бо чітко мовиться про те, що монетизація має запрацювати! Львів же продовжує грати в ігри і не бере відповідальність за вирішення питання. Мовляв, щось чи хтось цьому перешкоджає… Хто в результаті буде правим? Скажу, що від початку літа транспортних операторів не повинен хвилювати безкоштовний проїзд пільгових категорій. Тепер це проблема радше місцевих органів, які в рамках постанови мають передбачити кошти пільговикам. Якщо вони цього не зробили, то перевізник має право відмовити пільговим категоріям у безоплатному проїзді! Можливо, в області якийсь час буде негласна домовленість із перевізниками, щоб вони й надалі надавали пільговий проїзд, допоки всі райони Львівщини не ухвалять потрібні для монетизації рішення. Щодо міста такого діалогу не спостерігаю. І з 1 червня теоретично водії зможуть відмовляти у пільговому проїзді, бо це передбачає відповідна постанова Кабміну!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.6048 / 4.48MB / SQL:{query_count}