Місія: розвивати парки Львова

Занедбані доріжки, відсутнє освітлення і поламані дерева – які ще проблеми є у міських парках та коли ж їх нарешті вирішать

фото: Діана Кормухіна
Щодня у парках Львова гуляють мами з дітьми, роверисти роз’їжджають алеями, а власники собак вигулюють своїх улюбленців. З роками парки не втрачають своєї популярності серед місцевих жителів – тут відпочивають, займаються спортом, організовують фестивалі тощо. Львів’яни полюбляють проводити час у парках, лише нарікають, що часто паркові території у не найкращому стані – занедбані газони, неприбрані алеї, затерті лавочки тощо.
“Щодня ходжу на роботу через Стрийський парк. Доріжки у поганому стані, їх потрібно негайно ремонтувати. Також за деревами не доглядають – після найменшої бурі вони просто падають… До слова, за останніх 10 років у парку майже нічого не змінилося. Фонтани “Івасик-Телесик” та той, що з русалками, у жахливому стані! Хоч насправді Стрийський парк ще у відносно непоганому стані, у порівнянні з іншими парками Львова”, – розповів “Львівській Пошті” львів’янин Олександр.

Які парки реконструюють

Цього року на ремонтні роботи у парках Львова з бюджету розвитку виділили 14 млн грн. Зокрема, на парк “Залізна вода” виділили 1,5 млн грн, на Личаківський парк – 2 млн грн, на парк ім. І. Виговського – 1 млн грн, на парк 700-річчя Львова – 3 млн грн, на Стрийський парк – 3 млн грн, на лісопарк “Білогорща” – 2 млн грн і на парк “Знесіння” – 1,5 млн грн.
Та на жаль, цих коштів забракне, щоб провести капремонт, який заплановано проектно-кошторисною документацією, розповіла “Львівській Пошті” у матеріалі “Як розвиватимуть парки Львова у 2018-ому” (№7, за 25 січня 2018-го) Наталія Михайлюк, начальник відділу екології та природних ресурсів департаменту містобудування Львівської міськради.
“Проведення робіт у кожному парку залежить лише від фінансування. Наприклад, Стрийський парк загальнодержавний, тож на нього виділяють найбільше коштів. У парку “Залізна вода” минулого року зробили доріжки, тож цього року зробимо також освітлення, проведемо благоустрій джерел, встановимо майданчик для вигулу собак та спортивний і дитячий майданчики. У парку 700-річчя встановимо дитячий та спортивний майданчики, озеленимо та встановимо лавочки, урни. Звичайно, хотілося б усі парки зробити більш європейськими. Однак на це бракує фінансування…”, – зазначала Наталія Михайлюк.
Сьогодні розпочали ремонтні роботи у таких парках: Замарстинівському, 700-річчя, Івана Павла II, Скнилівському. Про це “Львівській Пошті” розповів Володимир Чишинський, головний інженер ЛКП “Зелений Львів”.
“У цих парках уже встановлюємо нові доріжки, проводимо освітлення, висаджуємо квіти і дерева, фарбуємо тротуари, лавки. В інших парках – Личаківському, Снопківському, парку на вул. Виговського – також проводитимемо ремонт, однак лише частковий. Десь оновимо освітлення, а десь реконструюємо доріжки тощо”, – каже Володимир Чишинський.

Брак коштів і акти вандалізму

У місті часто бракує фінансування, зокрема на реконструкцію парків. Тих коштів, які виділяють, ледь вистачає на підтримку їхнього стану, не те, що на їх розвиток, розповідає Володимир Чишинський.
“Говорити конкретно, який парк у найгіршому стані, а який у найкращому – не можна. Оскільки парки міста фінансують по-різному: одні більше, інші – менше. Зокрема, донедавна у жахливому стані був Замарстинівський парк. Однак цього року виділили кошти на реконструкцію, тож згодом цей парк буде одним із найкращих у місті. Парк 700-річчя Львова також мав не найкращий вигляд. Нещодавно там зробили освітлення, доріжки, почистили парк, і тепер він виглядає значно краще. У поганому стані територія, яку виділили під новий парк на вулиці Роксоляни – ділянка повністю занедбана, і з неї потрібно якимось чином облаштувати сквер”, – каже Володимир Чишинський.
З його слів, щоб справді реконструювати парки Львова, насамперед потрібно збільшити їхнє фінансування. “Ті кошти, які щороку виділяють, вистачає лише на 30% задоволення усіх потреб парків. Загалом маємо 850 га парків – це великі площі. І щоб належно доглядати за ними, потрібно чимало коштів. Тому у належному стані ті парки, які розташовані у центральній частині міста, де ходить багато людей. Парки, які розташовані на околицях, у набагато гіршому стані. До того ж кошти потрібні, щоб утримувати парки у належному стані. Тобто недостатньо лише зробити доріжку, освітлення. Це все ще потрібно підтримувати у такому стані постійно, а для цього потрібне відповідне фінансування”, – зазначив Володимир Чишинський.
Поміж тим надалі проблемою у парках міста залишаються акти вандалізму. На жаль, містяни й далі нищать молоді дерева і крадуть квіти. Уникнути цього вкрай важко, бо камери спостереження лише фіксують порушників, а затримати їх потім неможливо. Та й крадуть, ламають дерева і кущі переважно вночі, розповідає Володимир Чишинський.
“Дерева і кущі крадуть постійно. Це дуже помітно у парках, де не просто ламають дерева, а ще й виривають із корінням з метою їх потім продати. Наприклад, маємо алею з магнолій у Стрийському парку. Там упродовж останніх років, щойно вони починають цвісти, кілька дерев виривають. Також у цьому парку постійно крадуть квітучі кущі – гортензії, спіреї, вейгели, бо ж поряд ринок, от люди там їх і продають. А ще ж і приватні дачі потрібно облагородити…” – підсумовує він.
Хоча насправді паркові території залишаються чи не єдиним місцем для дозвілля львів’ян, які не мають змоги, до прикладу, у спеку податись кудись за місто. І замість того, щоб спільними зусиллями підтримувати порядок у парку, в нас ще й докладаються до того, щоб знищити майно та розікрасти дерева.
Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку:
– Місто – це живий організм, а парки – це легені міста. Природа парків однакова у всьому світі: вони потребують уваги. Люди ходять туди, щоб відновити сили, відволіктись від сірих буднів. Тож потрібно максимально дбати про інфраструктуру в парках, стежити за світовими новинками, щоб впроваджувати це у нас. На жаль, коштів завжди бракує. Проте наголошу, що розвиток парків для міста – пріоритетний напрямок! Звісно, парки потребують чималих коштів. Тож намагаємось максимально виділяти кошти на їх розвиток. Наприклад, цього року вклали кілька мільйонів гривень у розвиток Парку культури ім. Богдана Хмельницького. Насамперед відремонтуємо там хідники, щоб відвідувачам було легко пересуватись територією парку. Також оновимо стадіон “Юність” – відремонтуємо трибуни, роздягальні тощо. І найголовніше – оновимо атракціони, введемо електронну оплату за них, закупимо лавки. Загалом виділили кошти на реконструкцію кількох парків Львова. Переможцем громадських проектів позаминулого року став парк Замарстинівський. Цього року там розпочнуть ремонтні роботи. Також завершимо роботи у парку 700-річчя Львова. Уже будуємо перший IT-парк у Львові, згодом розпочнемо будівництво ще одного. Сьогодні намагаємось втілювати закордонну практику розвитку парків. Наприклад, у парку ім. Богдана Хмельницького можна замовити виготовлення лавки, присвяченої якійсь людині. Надалі при реконструкції парків намагатимемось черпати іноземний досвід. Нині цей процес лише запустили. До слова, кожен парк у місті має свій цільовий характер і свого відвідувача. Парк ім. Богдана Хмельницького призначений для активного дозвілля. Він гучний, тому там відбуваються різні фестивалі. Стрийський парк більш затишний, тихий, призначений виключно для сімейного відпочинку. Ці два парки – місце, куди приїздять люди з інших районів. Водночас інші парки зорієнтовані лише на певне коло людей, які проживають поряд.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.7663 / 4.14MB / SQL:{query_count}