Відпочинок-2018: можливості для дітей

Із 1 червня стартує оздоровча кампанія для школярів. Діти бійців АТО і Героїв Небесної Сотні мають шанс безкоштовно відпочити. Куди треба звертатися, аби отримати путівку, що пропонують у місті, області та громадські організації, а куди хочуть відправити свою малечу батьки

фото: ukroboronprom.com.ua
Ще трохи – і на календарі літо. Літні канікули – найкращий час організувати дітям незабутній відпочинок з яскравими емоціями. Звісно, це можна зробити виключно коштом батьків, але якщо є можливість пільгового відпочинку, то чому б не скористатись? З державного, обласного та міського бюджетів виділяють кошти на путівки на відпочинок чи оздоровлення для дітей-пільговиків.
Це можуть бути як тижневі поїздки у межах України, так і за кордон. Закон України “Про оздоровлення та відпочинок дітей” визначає категорії соціально незахищених дітей. В тому числі тепер і діти учасників АТО, діти загиблих учасників АТО, Героїв Небесної Сотні та діти переселенців. Аби розвантажити будні цих дітей і зробити їхні дитячі спогади яскравими, благодійні фонди теж пропонують безкоштовні одноденні або ж кількаденні поїздки Європою.

Безкоштовні стаціонарні табори або матеріальна допомога

У міському управлінні освіти в підпорядкуванні є два заклади оздоровлення стаціонарного типу. Вони розташовані у Сколівському районі. Один з них – табір “Старт”, що у с. Коростів, другий – “Ватра” у с. Гребенів. Усі пільгові категорії дітей зі Львова відпочивають там безкоштовно.
“Лише влітку ці заклади відчиняють свої двері для дітей. Впродовж чотирьох змін на одній базі має можливість оздоровитись 110 дітей. Зміна триває 14 днів. Коштом місцевого бюджету ми оздоровлюємо у цих таборах усі пільгові категорії дітей безкоштовно. В тому числі дітей воїнів АТО і Героїв Небесної Сотні. Рішенням виконкому міськради щотравня затверджується перелік таких дітей”, – пояснює “Львівській Пошті” Олена Кондрат, головний спеціаліст управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міськради.
У таборі “Старт”, що у с. Коростів, та “Ватра” у с. Гребенів усі пільгові категорії дітей зі Львова відпочивають безкоштовно
Аби оздоровити своїх дітей, з її слів, батькам чи опікунам потрібно написати заяву на ім’я директора школи, де навчаються ці діти. А вже управління освіти здійснює розподіл путівок на самі школи. “Рекомендую усім батькам вже відсьогодні звертатися із заявами на ім’я директора школи про те, що вони хочуть оздоровити свою дитину в одному із вищезгаданих таборів, які підпорядковуються управлінню освіти ЛМР”, – пропонує Олена Кондрат.
Щоб охопити більше дітей, цього року планують провести п’ять змін. Тому перший заїзд в табори заплановано вже на 9 червня. 
Водночас впродовж року щомісяця місто отримує орієнтовно п’ять путівок для дітей учасників АТО та Героїв Небесної Сотні в табори “Артек” та “Молода Гвардія”. Щоб отримати ці путівки, батькам потрібно написати заяву в одному із ЦНАПів, після чого її скерують в управління освіти.
Окрім путівки, можна отримати й одноразову матеріальну допомогу на відпочинок чи оздоровлення дітей віком до 18 років, чиї батьки військові та були в АТО. Також грошову допомогу отримають діти Героїв Небесної Сотні. “Ще виконком має затвердити відповідне рішення про надання одноразової матеріальної допомоги на оздоровлення таких дітей, які проживають у Львові. Із заявою потрібно звертатися в управління соцзахисту (м. Львів, вул. Галицька, 21 – “Пошта”) чи у Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій (вул. Пекарська 41, тел: (032) 254 61 16, +38 067 962 83 25, +38 063 434 65 46, +38 050 788 72 38 – “Пошта”). Батьки на свій розсуд вирішать, куди повезти дитину”, – резюмують в управлінні освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міськради.

фото: ukroboronprom.com.ua

Що пропонують в області

В області діє програма, яка передбачає цього року в обласному бюджеті на заходи з оздоровлення та відпочинку дітей 10,1 млн гривень. Цього року це на півмільйона гривень більше, аніж торік. На цю суму повинні закупити путівки на усі пільгові категорії дітей з усіх без винятку районів області, в тому числі і зі Львова. Окрім того, дітям зі Східної України. Загалом на більше ніж 10 млн гривень закуплять 2700 путівок.
Що стосується відпочинку дітей учасників АТО та Героїв Небесної Сотні, то зі слів Уляни Дорош, депутата Львівської облради, начальника управління з питань праці та сімейної політики департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА, на Львівщині сьогодні нараховують близько 180 дітей загиблих учасників АТО та орієнтовно 25 дітей загиблих учасників Революції Гідності. Але оздоровитися та відпочити коштом області насамперед відправляють дітей шкільного віку – 6-17 років.
В області на суму більше ніж 10 млн гривень закуплять 2700 путівок
“Із більше ніж 10 млн грн – 2/3 коштів скерують на закупівлю путівок у заклади оздоровлення на території Львівської області, а 1/3 путівок закупимо в санаторії, які розташовані на узбережжі Чорного моря. Путівки на оздоровлення закуплятимемо терміном на 21 день, на відпочинок – 14 днів. Путівки безоплатні або з частковою оплатою. Відсоток доплати залежить від того, до якої пільгової категорії належить дитина – це може бути 10%, 20% чи 30% доплати. Додам, що на 250 тис. гривень в області планують закупити путівок для дітей із східних територій України – Луганської та Донецької областей”, – каже Уляна Дорош.
Днями в ЛОДА повинні оголосити тендер на закупівлю цих путівок. Тоді й визначатимуть, на які саме відпочинкові бази поїдуть діти. Торік це були табори у Херсонській області та Одеській. А за кошти з держбюджету діти можуть відпочити у міжнародному дитячому центрі “Артек” та українському дитячому центрі “Молода Гвардія”. Цього року на ці заклади виділять понад 1200 путівок.

А також Грузія, Польща, Італія

Аби розширити кругозір дітей та познайомити їх із культурою інших країн, підліткам дають можливість відпочити й за кордоном. Уляна Дорош пригадує, як лише в березні цього року десять дітей учасників АТО повернулись з відпочинку у Грузії.
“Ми вже ведемо активну співпрацю з Польщею. Від початку війни вони безкоштовно приймають на відпочинок дітей учасників АТО та дітей учасників Революції Гідності. У 2018-ому теж плануємо поїздку туди. Є плани на дещо дальші країни. Вже працюємо над тим, аби в липні ці діти відвідали і Рим”, – веде далі Уляна Дорош.
Цікаво, що торік в області започаткували школу емоційно-інтелектуального розвитку дітей “Територія щасливих”. Школу для дітей учасників антитерористичної операції проводять на різних базах відпочинкових закладів.
“Ведемо перемовини саме з нашими львівськими відпочинковими закладами, які беруть до себе цих дітей на 5-7 днів. З ними працюють вихователі, психологи. Влітку плануємо таку школу провести у два сезони. Та хочемо, щоб діти туди їхали вже з матерями. Тому що програму сімейного відпочинку тільки прийняли, а хочеться, аби батьки теж могли відпочити”, – пояснює співрозмовниця.

Не усі путівки безкоштовні

Деяким батькам дітей-пільговиків, аби відправити свою дитину державним коштом на відпочинок, доведеться трохи доплатити. Зі слів Уляни Дорош, повністю безоплатні путівки передбачені дитині, в якої один з батьків загинув чи пропав безвісті в зоні АТО, помер внаслідок поранення, контузії, або має групу інвалідності. Так само і для дітей героїв Небесної Сотні.
Путівки з 20% доплатою надаються дітям учасників АТО, які визнані учасниками АТО і мають посвідчення відповідно до ч. 19 ст. 6 ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”. Зокрема, доплата в “Артек” становить 1853 грн 71 коп., а у “Молоду Гвардію” – 1652 грн 70 коп. Плюс витрати на проїзд вперед та назад – орієнтовно 650 гривень.
“Такий самий порядок дофінансування путівок, кошти на які виділяють з обласного бюджету. Додам, що Міністерство соціальної політики України напрацьовує зміни, аби всі пільгові категорії дітей безкоштовно їздили на відпочинок”, – зазначає Уляна Дорош.
Загалом в області планують долучити близько 800 тис. батьківських доплат.

Куди та коли звертатися по путівку

Оздоровча кампанія стартує з 1 червня і триватиме до кінця серпня – якщо говоримо про дітей шкільного віку. Коштом державного бюджету діти можуть їздити на відпочинок весь рік. Та куди звертатися із заявою?
“Аби отримати путівку для своїх дітей, батькам потрібно звертатися у районні відділи соцзахисту за місцем реєстрації батька чи матері. Далі напишіть заяву і, якщо це дитина учасника АТО, необхідно мати з собою посвідчення батька. А якщо це сім’я загиблого учасника АТО, то треба принести довідку про безпосередню участь в антитерористичній операції”, – додала начальниця управління з питань праці та сімейної політики департаменту соціального захисту населення Львівської ОДА.
Після того, як обласний департамент проведе тендер на закупівлю путівок їх розподілять по районах. Далі почергово видаватимуть на руки батькам.
“Після різдвяних свят батьки вже почали звертатися до нас в обласний департамент. Цього року ми ці повноваження від себе передали на райони. Тож, знову-таки, батьки вже сьогодні можуть йти в районні управління соцзахисту, писати заяву, подавати документи і ставати на чергу”, – підсумувала Уляна Дорош.
До слова, в області торік коштом обласного бюджету оздоровилося 2866 дітей-пільговиків.

Чого хочуть батьки?

Пані Оксана Савицька мати двох дітей (хлопчик 8 років, дівчинка – 12 років). Сама вона з села Дуброва, Миколаївського району. Від початку війни її чоловік воює на сході України. За це він отримав посвідчення учасника бойових дій. Згідно цього документа діти учасників АТО мають пільги на оздоровлення та відпочинок. Пані Оксана розповідає нашому виданню, що час від часу і в районі, і в місцевій об’єднаній громаді її дітям пропонують можливість відпочинку. Зокрема, одноденні поїздки в театр, цирк. Але зі слів жінки, найбільше, що запам’ятає її 12-річна донька, це тижневий візит у Грузію, в курортне місто Бакуріані. Тоді поїздку організували у межах соціального проекту “Мій тато захищає Україну” за підтримки Львівської ОДА, Посольства України в Грузії та Міністерства освіти Грузії.
“Побувати за кордоном – це була мрія не лише моєї дитини, а й моя. І це була перша поїздка моєї доньки без батьків. Аби відправити її в Грузію, довелось оперативно зібрати необхідні довідки, дозволи, зробити паспорт. Та воно цього вартувало. За характером моя донька дуже спокійна і дещо замкнена у собі. Ще й та ситуація в Україні впливає на дітей, на їхню психіку. Після поїздки за кордон вона змогла якось по-іншому розкритися”, – стверджує Оксана Савицька.
Аби отримати путівку для своїх дітей, батькам потрібно звертатися у районні відділи соцзахисту за місцем реєстрації батька чи матері
На запитання куди б ще відправила свою дитину на відпочинок чи оздоровлення, відповідає: “Оскільки попереду літо, мабуть, хорошим варіантом був би відпочинок на морі. Необов’язково за кодоном, а й в Україні. Чому море? Бо я, до слова, живу в сільській місцевості і не маю як такої можливості відправити дітей на море”.
Мар’яна Бонк з міста Новояворівськ Яворівського району теж мати двох дітей. Її чоловік прикордонник. Був на сході України і сьогодні продовжує служити у прикордонному загоні. Цього березня її дитина, батько якої військовий, теж практично безкоштовно відвідала Грузію.
“Ми лише оплатили квиток на літак. Все інше нас не турбувало. Добре, що дитина побачила трохи світу. Бо не знаю, чи буде ще така можливість. А зараз, у час літніх канікул, добре було б дітям ще показати трохи мальовничих куточків нашої держави – чи то море, чи то Карпати. Дитина повинна розвиватися, знати історію своєї країни і бачити, як живуть люди у Європі. Стараємося й самі з сім’єю кудись вибиратися. Але якщо чоловік як військовий має пільги, наприклад, на вхідний квиток в якийсь заклад відпочинку, то дітям вже неохоче роблять знижку”, – розповіла жінка.

Уляна Флишко, керівник благодійного проекту “Мій тато захищає Україну”:
– Цілорічно для дітей, чиї батьки загинули або беруть участь в АТО, а також дітям з сімей Героїв Небесної Сотні у рамках соціального проекту “Мій тато захищає Україну” організовуємо відпочинок. Часто влаштовуємо міжрегіональні обміни між дітьми, закордонні поїздки для них, одноденні візити в театри та цирк. Але передусім робимо акцент на відпочинок всією сім’єю. Аби діти з батьками могли проводити більше часу на дозвіллі разом. Окрім того, організовуємо відпочинок дітям з ровесниками. Орієнтуємося й на дрібніші заходи – екскурсії, зокрема, у місцеві храми Львова, майстер-класи, одноденні поїздки в Трускавець у дельфінарій, зоопарк “Лімпопо”. У рамках нашого соціального проекту організовуємо відпочинок не лише дітям зі Львова чи області, а й запрошуємо до нас дітей з інших регіонів України. Для того, щоб вони пізнавали різнобарвну культуру нашої держави. До прикладу, цього року на Львівщині гостювали три групи дітей з Луганської області. А днями приїжджає група дітей з Херсонської області. Разом із тим, співпрацюючи з громадськими організаціями, які допомагають сім’ям учасників АТО, плануємо візит наших дітей вже туди – в Херсонську область. Знаю, що там є хороша база відпочинку на березі моря в місті Скадовськ. Окрім міжрегіональних обмінів, шукаємо можливість, аби наші діти пізнавали світ. У цьому році завдяки структурованій співпраці різних сторін вже була організована поїздка для дітей в Бакуріані (Грузія) на гірськолижний курорт. Тоді з нами їздила й дружина загиблого учасника АТО разом зі свої сином. Після чого вона сказала, що насправді такі поїздки дають можливість розкриватись дітям і пізнавати світ. А найближчим часом, на травневі свята, дітей із Львівської, Черкаської, Вінницької та Одеської області відправлять в колективну поїздку на кількаденний відпочинок на Закарпаття. Долучаться діти і звідти. Окрім України, плануємо спільно з нашими партнерами з Одеси поїздку знову в Грузію, але вже у Батумі, на узбережжя Чорного моря. З нашого регіону є можливість запросити на відпочинок п’ятьох дітей. Також знаю, що Департамент соцзахисту Львівської ОДА влітку організовує поїздку в Італію, в Рим. Цікаво, що шукають можливості зустрічі наших дітей з Папою Римським. На перспективу розглядаємо інші держави світу. Зокрема, Німеччину, місто Бремен, де вже попередньо мали домовленість. Та все впирається у час і трохи в кошти. Організація поїздок – справа клопітка. Але всі ці поїздки винятково на благодійній основі. Усі деталі про подібні заходи, учасниками яких є наша організація, просимо шукати і відслідковувати на Facebook-сторінці “Мій тато захищає Україну”. Інформація постійно додається та оновлюється.
Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіа-центру Міністерства оборони України:
– Більшість військовослужбовців, в першу чергу ті, які мають посвідчення учасника бойових дій і продовжують службу у військових структурах, мають можливість на літніх канікулах відправити своїх дітей у дитячий оздоровчий табір ім. Юрія Гагаріна Збройних сил України. Він розташовується в Одесі. За путівки потрібно частково доплачувати – близько 25% від вартості. І наскільки мені відомо, в управлінні Міністерства оборони України це один такий табір. Пригадую, колись на Львівщині, в Брюховичах, теж був літній табір для дітей військових. На жаль, колишні воєначальники приватизували ці території і проживають там. Та зазначу, що є добре налагоджені зв’язки з українською діаспорою в Америці. Вони теж постійно стараються виділяти кошти на підтримку наших дітей. Знаю, що цього року, на початку червня, у Сколівському районі коштом діаспори організовують табір для дітей військових. Їх забезпечать всім необхідним, в тому числі харчуванням та розважальними заходами. Це буде двотижнева поїздка з військовими капеланами і учасниками АТО. Всі деталі згодом.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
7.7581 / 4.26MB / SQL:{query_count}