Шанс для студентів: Європа запрошує

Топ найбільш цікавих закордонних освітніх програм, які пропонують львівські виші студентам

Українські виші нині пропонують чимало програм іноземного обміну для своїх студентів. Тривалість такого навчання – від кількох тижнів до року. Здебільшого такі програми покривають витрати на проживання, харчування та саме навчання. Однак знають про них далеко не всі. Чи то виші не інформують своїх студентів про такі можливості, чи самі студенти не цікавляться. До слова, до тих, хто бажає отримати грант на безкоштовне навчання за кордоном, вимоги високі – хороша успішність та знання іноземної мови на відповідному рівні.
Отож, сьогодні “Львівська Пошта” розповідає, які іноземні програми обміну пропонують львівські виші та як студентам з користю провести літній відпочинок на стажуванні за кордоном.

Обери свою програму

Стипендії Європейського Союзу поділяють на два види: короткострокові програми мобільності за обміном на навчання (кредитна мобільність) для бакалаврів, магістрів та аспірантів та довгострокові програми (ступенева мобільність) для отримання ступеня магістра.
Erasmus+ окрім ступеневої (передбачає стипендію на повне забезпечення для навчання на магістратурі – “Львівська Пошта”) та кредитної (передбачає короткострокові програми обміну на 3-12 місяців для бакалаврів, магістрів, аспірантів, докторантів) мобільності, також передбачає можливість отримання грантів на проходження стажування у провідних західних компаніях упродовж двох-п’яти місяців. Сьогодні для українських студентів це одна з найбільш популярних та доступних програм обміну.
Leopolis for future передбачає проходження практики або стажування на провідних підприємствах Польщі протягом одного-двох місяців. Кандидати обов’язково мають володіти англійською або польською мовою.
Fulbright передбачає навчання та проведення досліджень в провідних американських університетах. Уже понад 900 українців навчались за цією програмою. Усі витрати покриває уряд США.
Mevlana передбачає академічний обмін студентів з Туреччиною. Усі питання щодо фінансування, відбору кандидатів на участь в обміні покриває Рада вищої освіти Турецької Республіки.
Jean Monnet – освітня програма Європейського Союзу, яка сприяє підвищенню рівня знань та поінформованості суспільства в ЄС та поза його межами з питань європейської інтеграції. У рамках цієї програми Європейський Союз виділяє кошти університетам на започаткування викладання дисциплін, пов’язаних із тематикою європейської інтеграції.
Всесвітня стипендія Ернста Маха надається магістрам та аспірантам для навчання у вищих навчальних закладах Австрії. Тривалість навчання чотири-десять місяців. Розмір щомісячної стипендії – 1050 євро, якої цілком вистачає на житло та харчування. Стипендіати звільняються від плати за навчання, а також можлива додаткова оплата дорожніх витрат.
Для того, щоб претендувати на отримання гранту на навчання, студенту потрібно звернутись у відділ міжнародної освіти свого вишу. Спершу варто поцікавитись з якими іноземними університетами співпрацює його ВНЗ, а згодом підготувати пакет необхідних документів, заповнити онлайн-заявку, написати мотиваційний лист, скласти план навчання, підготувати виписку з оцінками із залікової книжки, копію закордонного паспорта та документа, який підтверджує рівень володіння іноземною мовою.
Критеріями успішного відбору є: висока академічна успішність, високий рівень володіння іноземними мовами та наявність декількох рекомендаційних листів від професорів у деяких випадках є додатковою перевагою, або ж навіть необхідною умовою.

Проведи літо з користю

Окрім семестрових іноземних програм обміну, студенти також мають можливість пройти стажування за кордоном влітку. Зокрема, завдяки програмі Work and Travel і DAAD. Ці програми мають на меті насамперед підвищити рівень іноземної мови.
DAAD – одна з найбільших у світі організацій у галузі освіти, що забезпечує мобільність студентів, і надає можливість талановитій молоді пройти наукове стажування у Німеччині. Найбільш поширена у цій програмі є літня стипендія, яка передбачає 850 євро на три-чотири тижні стажування.
Work and Travel USA – програма міжнародного культурного обміну, що дозволяє студентам різних країн світу поїхати на літні канікули до США. Студенти матимуть можливість заробити кошти, подорожувати Америкою та підтягнути розмовний рівень англійської мови. Мета програми – знайомство з культурою і життям сучасної Америки та поширення української культури серед мешканців США.
“Пройти конкурс на програму Work and Travel насправді складно. Однак  вважаю, що студентам варто бодай спробувати. Хоч у випадку відмови ви втратите 300-700 доларів, та певен, заради такого шансу все одно варто ризикнути!”, – розповідає випускник Франкового вишу Микола, який свого часу побував у Америці за програмою Work and Travel.
“Стосовно самої програми – то це прекрасний шанс підтягнути англійську мову. До участі у програмі Work and Travel два роки відвідував курси англійської. Однак вони не принесли такого результату, як двомісячна практика спілкування з американцями”, – запевняє Микола.
“Раніше ЛНУ ім. Івана Франка працював за програмою Work and Travel. Однак віднедавна університет відмовився від цієї програми. Оскільки вона вимагає виїзд у США на початку літа, то студенти були змушені складати сесію достроково. Згодом, коли усі студенти масово почали подаватись на цю програму, її заборонили”, – розповіла начальник відділу міжнародних зв’язків Любов Чапляк.
“Що стосується програм стажування на літо, то студенти географічного факультету спеціальності туризм їздять в Туреччину, Болгарію і Грецію. Маємо угоду з фірмою, яка повністю оплачує студентам проживання, харчування, страхування. Там вони стажуються у готелях з квітня до липня. Власне, лише студенти спеціальності туризм можуть скласти сесію достроково, як виняток. Також є літня мовна школа у Вроцлавському університеті для студентів кафедри полоністики”, – каже Любов Чапляк.
“У НУ “Львівська політехніка” діє літня школа для студентів-архітекторів, які їдуть на навчання у Вроцлав. Також діє міжнародна літня школа з Познанською політехнікою International Summer School з логістики та маркетингу. Стосовно програми Work and Travel, то студенти Львівської політехніки щоліта їздять у Америку по цій програмі. Жодних проблем немає – студенти подають відповідні документи, достроково складають сесію і їдуть”, – розповіла керівник Центру міжнародної освіти НУ “Львівська політехніка” Наталія Гоц.
Насправді програм обміну значно більше. Важливо цікавитись іноземними програмами навчання у своїх вишах та регулярно моніторити відповідні сайти у мережі інтернет. І тоді обов’язково знайдете ту програму, яка вас зацікавить. Тож студенти, натхнення вам у виборі програм та успіхів у відборі!

Де шукати інформацію про обміни:

studway.com.ua – на цьому сайті представлено безліч грантів, у тому числі на навчання, стажування, стипендії, дослідження тощо.
science-community.org/uk – тут у розділі “Гранти та конкурси” зібрано стипендії та гранти для фінансування навчання за кордоном на рівні магістра чи бакалавра.
gurt.org.ua – сайт не робить акцент суто на грантах для навчання за кордоном, проте час від часу інформація про можливість безкоштовного навчання за кордоном з’являється.
biggggidea.com – ця платформа також не робить акценту на гранти на навчання за кордоном. Проте й тут можна віднайти інформацію про стипендії на навчання у інших країнах.
Отож, платформ, які надають інформацію про стипендії та гранти на навчання за кордоном – достатньо. Головне – не опускати руки, якщо не знайшли слушної пропозиції. Адже постійно з’являються нові. Важливо – регулярно моніторити такі сайти!

Ростислав Слав’юк, завідувач кафедри банківської справи Львівського інституту банківської справи, доктор економічних наук:
– Програми міжнародних обмінів для українських студентів існують досить давно. Власне, розгортання Болонського процесу передбачав максимальну мобільність студентів, вивчення нових методик викладання та засвоєння європейського досвіду завдяки іноземному обміну. Вважаю, що нині в Україні досить добре розвинена система таких обмінів. Звісно, є певні перешкоди – фінансування. Одна справа, коли студенту оплачують харчування, проживання, навчання. У такому випадку жодних перешкод для подання на програми обміну немає. Якщо ж таких коштів не виділяють, то це стає перешкодою для самих студентів. Сьогодні українські виші найчастіше співпрацюють з польськими, литовськими, латвійськими, естонськими ВНЗ. Також є кілька програм з німецькими університетами. Значно менше програм обміну з італійськими, іспанськими вишами. Також зазначу, що процес міжнародних обмінів сьогодні не такий активний, як це було до 2014-го. Тобто ще одна перешкода – студенти з інших країн бояться приїжджати в Україну через військовий конфлікт. До слова, сьогодні часто в Польщі, Німеччині, Словаччині розшукують людей, які розмовляють українською, білоруською або російською мовою. Тобто для студентів, які їдуть по обміну в українські виші, – це насамперед досвід, який їм згодом знадобиться на батьківщині. Тим паче, якщо вони коли-небудь вивчали одну зі слов’янських мов. До речі, у іспанських банках зараз створюють окремі відділи для обслуговування українців, білорусів та росіян. Якщо ж говорити про українських студентів, то для них міжнародний обмін – це насамперед можливість побачити світ. Оскільки більшість з них не бачили, як відбувається навчання за кордоном, та й взагалі як живуть люди у Європі. Часто для них це є відкриттям. Тож міжнародний обмін дає їм можливість згодом почуватись більш мобільними, побачити інші методи викладання, розширити свої можливості та здобути неабиякий досвід!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.5073 / 4.18MB / SQL:{query_count}