Амбітно. Зручно. Екологічно

У які спальні райони Львова і коли планують продовжити тролейбусні та трамвайні маршрути, і де збудують нові мережі. Чи реально у місті прокладати трамвайні шляхи відокремлено від загального руху транспорту

фото: Олег Огородник (3)
За останні роки ситуація із міським транспортом у місті Лева, здається, не покращується, а тільки погіршується. Маршрутки забиті, графіків ніхто не дотримується, вже не кажучи про якийсь комфорт під час проїзду. Що ми спостерігаємо з року в рік? Постійні сварки між пасажирами та водіями, вічні конфлікти через пенсійні, у маршруток на ходу відлітають колеса, трамваї ламаються посеред дороги і простоюють, створюючи масштабні затори. Ми слухаємо обіцянки про е-квиток, оновлення міського транспорту новим рухомим складом, адекватне регулювання вартості проїзду тощо. 
На жаль чи на щастя, ті, хто вже роками обіцяють нам виправити ситуацію, громадським транспортом не користуються, а тому й не поспішають вирішувати таке болюче для містян питання. Все це вже давно стало нашою львівською реалією, яка не зовсім личить іншому Львову – туристичному. Та видається, що наше місто вже давно ділиться на два світи: один – для комфорту туристів, інший – для головного болю львів’ян, де банально на роботу добратись без нервів неможливо. 
Експерти певні: треба рухатись у європейському напрямку і розвивати мережу електротранспорту. Адже у Європі, до прикладу, на високому рівні курсують трамваї, і цей транспорт там практично ніколи не їздить переповнений. Тролейбуси побачити можна далеко не у кожному європейському місті, однак, і цей транспорт має свої переваги, через які він має, скажімо, право на існування. 
До речі, тролейбуси у Львові курсують від 27 листопада 1952 року. Тоді новий транспорт дуже сподобався містянам і вже в перший день тролейбусом скористались більше півсотні пасажирів. До речі, перший львівський тролейбусний маршрут проходив від залізничного вокзалу до пл. Міцкевича. Уже через два роки у Львові було чотири тролейбусних маршрути, до 1960 року – сім, до 90-их – їх було вже чотирнадцять. Зараз у місті є десять тролейбусних ліній, а от чи планують прокладати нові? 

Плани на найближчі роки

Львів’яни, які мешкають у районі вулиці Джорджа Вашингтона, нарікають, що до їхніх домівок немає нормального транспортного сполучення, яке обіцяли налагодити з допомогою електротранспорту ще багато років тому.
“Коли ми заселилися, це був новий район, де було кілька будинків. Відповідно мережа громадського транспорту не була сформована. Трамвай №2 до кінця Личаківської та тролейбус по Зеленій – це все, що було. Обіцяли також  продовжити трамвайну колію Пасічною та провести тролейбусну лінію із Зеленої по вулиці Дж. Вашингтона. Та на жаль, все це залишилось тільки у планах. З того часу виріс вже цілий мікрорайон, а ми досі без громадського транспорту і повністю залежні від приватних перевізників з усіма наслідками. Якщо проведення колії це досить вартісно, то, на мій погляд, варто провести тролейбусну лінію. Це хоча б трішки поліпшило ситуацію. Тим паче, що кількість будинків з кожним роком зростає, а про інфраструктуру, здається, думати не збираються”, – зазначила львів’янка Марія. 
Олег Береза, директор ЛКП “Львівелектротранс” у розмові з “Львівською Поштою” повідомив про плани підприємства до 2025 року. 
“Маємо у планах збудувати такі тролейбусні лінії: Стрийська – Шувар – Червоної Калини, Автовокзал – ТЦ “Кінг Крос”, Грінченка – Галицьке перехрестя, Вашингтона – Пасічна, Виговського – Городоцька”, – зазначив Олег Береза. 
Це що стосується будівництва нових тролейбусних ліній. Щодо будівництва трамвайних ліній, то зі слів очільника ЛКП “Львівелектротранс”, планують будувати мережі від Сахарова вулицею Коперника до проспекту Свободи. 
“Також плануємо продовжити трамвай по вулиці Лінкольна до АС-2, що на вул. Богдана Хмельницького. А трамвай №6 хочемо впустити до вул. Щурата. І звичайно плануємо продовжити трамвай на Сихів – від вул. Червоної Калини до вул. Княгині Ольги”, – розповідає Олег Береза. 
Також в ЛКП “Львівелектротранс” повідомили, що у найближчі роки планують реконструювати наступні вулиці, через які проходять трамвайні колії. Зокрема, йдеться про вулиці Бандери, Шевченка, Вітовського. 
“Що стосується ремонту тролейбусних мереж, то плануємо капітальний ремонт тролейбусних ліній по вул. Тролейбусній, Володимира Великого до Наукової; від вулиці Зеленої до вулиці Луганської; від вулиці Стрийської до вулиці Івана Франка та Наукової; по вул. Кульпарківській від Городоцької до Наукової. Також плануємо ремонтувати тролейбусну лінію, яка прокладена до Терміналу А Львівського аеропорту імені Данила Галицького; від Патона до Городоцької; від вул. Устияновича, Соломії Крушельницької, Університетської до вул. Листопадового Чину. По цих проектах ми замовляємо проектні документації”, – зазначає Олег Береза.

Відокремлені трамвайні шляхи – чи реально?

У Європі трамвайні мережі прокладені окремо від автомобільного шляху. Такий варіант їхнього розміщення дуже зручний, адже якщо навіть трамвай і ламається, то не створює заторів для іншого транспорту. У нас же таких трамвайних шляхів незначна кількість, і більшість колій все-таки проходить уздовж загальних міських доріг. У що це пізніше нам обертається – самі знаємо: постійні корки, аварії, нерви і даремна трата грошей, бо посеред руху доводиться просто виходити із трамвая і йти до потрібного місця пішки.
“Зараз намагаємось планувати будівництво таким чином, щоби відокремлювати смуги для громадського транспорту, які будуть призначені для трамваїв та автобусів. Передбачені спеціальні посадкові платформи, щоби правильно суміщати громадський транспорт та приватний. На сихівському напрямку трамвайна лінія запланована тільки у відокремленому варіанті”, – зазначив Олег Береза.
З його слів, у планах ЛКП “Львівелектротранс” будівництво нових трамвайних ліній в район вулиць Щурата, Мазепи тощо.
“Вже практикуємо продовжувати трамвайні шляхи у спальні райони. Все це робимо для того, щоб розширити мережу електротранспорту до 2025 року. А от у район Левандівки, на наш погляд, вартувало б запустити більше тролейбусів. Коли з’єднають окремою дорогою Левандівку і мікрорайон Рясне, то плануємо принагідно впустити електротранспорт до Рясного через Левандівку. Будувати через Левандівку грандіозне сполучення насправді важко, бо там є залізничні переїзди”, – повідомляє Олег Береза.
Принагідно зазначимо, що Стратегія розвитку Рясного передбачає будівництво тролейбусної лінії від вул. Суботівська – Рясне-2. До речі, сьогодні кінцеву зупинку на Суботівській має тролейбус №12, який їде до Львівського національного університету. Якщо маршрут тролейбуса продовжать до Рясного, то цей мікрорайон отримає тролейбусне сполучення із центром міста.

Варто змінювати радянські маршрути

Роман Любицький, дослідник міського транспорту, викладач кафедри містобудування НУ “Львівська політехніка” зазначає, що через суттєве збільшення кількості місцевого населення, нашому місту потрібно розширювати мережі електричного транспорту.
“Кількість населення та стрімке зростання щільності забудови Львова зумовлює необхідність використання і вдосконалення високомобільних видів транспорту. У європейських історичних містах із великим пасажиропотоком найкраще справляється традиційний вид громадського транспорту – трамвай. В умовах вулично-дорожньої мережі він має пріоритет, а на ділянках, де можливо, створюються виділені смуги руху. Це забезпечує можливість дотримання графіку руху, швидкості пересування та регулярності поїздок. Іншою перевагою трамваю є його екологічність”, – запевняє Роман Любицький.
З його слів, мережею трамвайних маршрутів повинні бути забезпечені абсолютно усі густонаселені житлові райони.
“Якщо подивитися на сьогоднішню трамвайну мережу Львова, побачимо, що більшість маршрутів залишились незмінними із міжвоєнного часу. У радянський період у планах містобудівельників було значне розширення трамвайної мережі та створення нових ліній швидкісного трамвая. Поза центром ці лінії мали проходити виділеними смугами руху, а у центрі міста занурюватися у підземні тунелі. На жаль, ці плани вдалося реалізувати лише частково – побудували виділені смуги руху на вулицях Сахарова, Княгині Ольги та Личаківській, а підземний тунель, який мав їх з’єднати, завершити не вдалось. За роки незалежності значним заходом із покращення трамвайної інфраструктури стало нещодавнє прокладення лінії на Сихів, яка, до слова, також була запланована ще у 70-ті роки минулого століття”, – розповідає Роман Любицький.
Отже, внаслідок значного розширення забудови міста, трамвайні лінії, які були закладені ще понад 100 років тому, потребують розширення.
“Постає необхідність продовження трамвайних маршрутів до густонаселених житлових районів: по вул. Шевченка до Рясного, по Городоцькій – до Ряшівської, по Миколайчука – на Замарстинів, по Личаківській – у Лисиничі. У разі наявності розвиненої трамвайної мережі у Львові, сьогоднішні транспортні проблеми не були б такими гострими. Переміщення великого пасажиропотоку між районами та у центр міста виконувалося б регулярно та без затримок. Водночас мережа автобусних маршрутів змогла б доповнити трамвайну, забезпечуючи зв’язок між непокритими трамвайним сполученням районами”, – наголошує  “Львівській Пошті” співрозмовник.
Ще раніше Святослав Товстига зазначав нашому виданню, що перш ніж запускати нові маршрути, треба наздогнати потрібну кількість рухомого складу на кожній із вже робочих тролейбусних ліній. Бо якщо відкривають нову лінію, то тролейбуси для неї зніматимуть з іншого маршруту. І, мовляв, тоді проблему не вирішують, а навпаки поглибляють. Якщо ми збільшуємо тролейбусну мережу, не збільшуючи якісну кількість транспорту, то потерпають пасажири.
“Треба брати приклад із Тернополя, де спочатку закупили потрібну кількість вживаних тролейбусів, а вже цього року почали будувати нові лінії і продовжили для них закуповувати нові вагони – це правильний шлях. Є ще одна проблема. Я живу в районі Топольної і часто бачу, що стара “Шкода” повзе, як черепаха, а “Електрон” її ззаду наганяє. Якщо ми купуємо транспорт, то на якусь одну лінію ставимо новий транспорт і відповідно в нього середня швидкість однакова, а не робимо таку комедію”, – зазначав Святослав Товстига.

Юрій Кужелюк, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету:
– Неодноразово вже зазначав, що я віддавна є великим прихильником розвитку тролейбусних маршрутів у місті Лева. Насамперед тому, що це екологічний вид транспорту. Та й загалом, дуже добре, що тролейбуси ще їздять вулицями Львова, бо в багатьох інших містах, в тому числі і європейських, їх ліквідували, і перейшли тільки на трамваї. Хоч розвиток трамвайних ліній – це позитивно, і цей вид транспорту, можливо, трохи і комфортніший, ніж тролейбуси, але будування трамвайних ліній дуже дороге. Тому вважаю, ми повинні розвивати тролейбусні маршрути. Загалом міська влада має у планах розвиток як тролейбусного руху, так і трамвайного. Зокрема, зараз за кошти Європейського банку продовжують трамвайну лінію від колишнього ринку «Санта-Барбара» по Вернадського до вулиці Стрийської. Загалом, думаю, що насамперед в місті треба привести до ладу ті трамвайні лінії, які вже прокладені у місті – зокрема, ті, що проходять вулицями С. Бандери, Вітовського, Шевченка, Площею Ринок тощо. Також знаємо, що вже триває ремонт вулиці Замарстинівської, Личаківської, через які проходять популярні трамвайні маршрути. Тролейбуси місту також потрібні. Тим паче, що електрика дешевша, ніж пальне, тому експлуатаційні затрати цього виду транспорту значно менші. Інше питання, що в нас тролейбусів бракує, але Львову аналогічно й інших видів транспорту бракує. Думаю, що варто було б протягнути тролейбусну лінію від вулиці Зеленої вулицею Пасічною до Медової Печери. Там аж проситься тролейбусна лінія, навіть проект розробляли свого часу. Ще одну тролейбусну лінію вартувало б прокласти від перехрестя Стрийська – Наукова поблизу «Шувару» до Кінопалацу Довженка. Є ідея протягнути тролейбус до Рясного, але цей проект вимагає будівництва дороги від Левандівки. Тому це надзвичайно дороговартісна ідея, і я навіть не певен, що на її реалізацію знайдуться кошти, бо там треба прокладати і шляхопровід через залізницю, і місцевість там доволі торф’яниста. Також, як на мене, то було б доречно «підтягнути» 13-ий тролейбус до Голосківського кладовища. Але для початку там треба дорогу зробити. Але поки одні намагаються покращити цей вид транспорту у Львові, інші, мушу зазначити, регулярно крадуть тролейбусні дроти – і роблять це зовсім не сепаратисти, а тутешні. Ось такі реалії – аж соромно! Для того, аби поліпшити рухомий склад львівських тролейбусів, є два напрямки – закупівля нових або ж реставрація старих. Закупівля для міста – це дорого, по-перше, а по-друге, завод і не зробить таку велику кількість транспорту, який потрібен Львову в ідеалі. Треба розуміти, що за кошти, які потрібні на купівлю одного нового тролейбуса, можна відреставрувати декілька старих.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8486 / 4.5MB / SQL:{query_count}