Пожежна (не)безпека…

Після ініційованих прем’єром перевірок на дотримання вимог протипожежної безпеки виявили понад 15 тисяч порушень. На Львівщині за останні два тижні перевірили понад сотню закладів, з яких деякі навіть планують закрити через тотальні порушення

фото: dsns.gov.ua (5)
Не візьмемось до діла, поки щось не трапиться. Словом, все традиційно – нас вчить тільки біда. Після трагічних подій у російському місті Кемерово, де внаслідок масштабної пожежі в одному із торгівельно-розважальних закладів загинули десятки дітей і дорослих, 28 березня прем’єр-міністр України Володимир Гройсман доручив Державній службі з надзвичайних ситуацій (ДСНС), Міністерству регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ та іншим органам провести масштабну перевірку громадських закладів, шкіл, торгових центрів на предмет дотримання норм пожежної безпеки. Тоді Глава Уряду зазначив: для того, аби у майбутньому уникнути аналогічних трагедій і в Україні, треба дуже скрупульозно перевіряти системи протипожежних заходів у всіх торгових центрах та закладах великого скупчення людей по всій території України.
Таким чином, за даними ДСНС, наразі перевірку пройшли вже 1319 об’єктів, серед яких школи, лікарні, торгівельні центри. Виявили понад 15 тис. порушень! Найгірший стан з виконанням протипожежних рекомендацій в Донецькій, Сумській та Тернопільській областях, де не виконується понад 60% раніше запропонованих заходів.

Тотальні порушення у ТРЦ, школах, садочках

Микола Чечоткін, голова ДСНС України повідомив, що перевіркам підлягають понад 30 000 об’єктів із масовим перебуванням громадян: із них більше 4000 торговельно-розважальних центрів, майже 2000 лікарень, а також понад 25 000 шкіл та дитячих садочків, повідомляє сайт Державної служби України з надзвичайних ситуацій.
“Для проведення наглядових заходів задіяли більше 2300 працівників ДСНС України. Особливу увагу під час перевірок звертають на питання щодо забезпечення безпеки людей, а саме: відповідність вимогам пожежної безпеки, шляхи евакуації, наявність і технічний стан систем автоматичної пожежної сигналізації та пожежогасіння, а також системи оповіщення та димовидалення, – доповів Микола Чечоткін. – Додатково з персоналом закладів проводять профілактичні відпрацювання їхніх дій у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій, в тому числі із залученням підрозділів ДСНС”.
З його слів, станом на зараз перевірили 1319 об’єктів, з яких 937 дошкільних та шкільних закладів, 56 лікарень зі стаціонарним лікуванням, 326 торговельно-розважальних центрів і об’єктів дозвілля.
“Всього на керівників об’єктів накладено 1200 адміністративних стягнень, за порушення вимог пожежної безпеки до суду подано позови про закриття 37 об’єктів, з них: 16 ТРЦ, 18 дошкільних та шкільних закладів, а також 3-ох лікарень”, – зазначив голова ДСНС.

Спроби відкупитись від перевірок

Микола Чечоткін звернувся до керівників об’єктів з проханням повідомляти правоохоронні органи та ДСНС про підозрілі дзвінки щодо “вирішення” питань з проходженням перевірки.
“До нас надходить інформація, що керівникам ТРЦ телефонують із пропозицією “повирішувати” за певну винагороду лояльне проходження перевірки. Я хочу запевнити, що це діють або групи шахраїв, або ті люди, що хочуть скомпрометувати нашу службу”, – наголосив голова ДСНС.
Він також повідомив, що наразі грубих фактів щодо недопуску співробітників ДСНС до об’єктів під час перевірок не зафіксовано.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман вважає, що ключовою проблемою, яка призводить до великих трагедій із втратою людських життів в громадських місцях, є брак порядку та відповідальності, що накопичувався роками. На думку прем’єра, ключове завдання перевірок – не штрафи, а реальна безпека людей.
“Ми маємо справу з безвідповідальністю. І нехтування правилами безпеки призводить до жертв. А з безладом миритися не збираємося, – сказав глава уряду. – Тому постійно плануємо моніторити ситуацію. Не випробовуйте наші можливості. Будемо йти всією країною і наводити порядок”.

“Смішні” штрафи не лякають власників

Начальник Головного управління ДСНС України у Львівській області Сергій Дмитровський у розмові з “Львівською Поштою” повідомив: “Вже другий тиждень проводимо перевірки у торгово-розважальних центрах та інших об’єктах, де є масове скупчення людей – лікарні, школи, дитячі садочки тощо. За цих два тижні перевірили 102 об’єкти по всій Львівській області. Насамперед перевіряли, чи знає обслуговуючий персонал свої функціональні обов’язки під час пожежі, також перевіряли шляхи евакуації, наявність засобів пожежогасіння, а також системи оповіщення. До слова, до перевірки ми також долучали і громадських активістів, і представників медіа. Зараз вже готуємо документацію на закриття деяких закладів, які не відповідають вимогам, тобто є небезпечними для експлуатації. Це не є показова перевірка – ні! Все для безпеки людей”.
Станом на 11 квітня до адміністративної відповідальності притягнули 26 керівників закладів Львівщини. Розмір адміністративного штрафу за недотримання правил протипожежної безпеки становить від 50 до 170 грн.
“Це максимальний штраф, який може накласти наша служба. Хоча такі суми взагалі важко назвати штрафом, бо їх не переглядали вже декілька років. Для великого торгівельного розважального закладу 170 грн – це копійки. Тому вони заплатять цю суму і на тому все. Щоправда, якщо вони не виправлять порушення, і ми це виявимо при наступних перевірках, то маємо право вживати інших, суворіших заходів”, – повідомив “Львівській Пошті” Віталій Туровцев, речник ДСНС у Львівській області.

Будуємо “висотки”, а про безпеку забуваємо?

У наш час у Львові з шаленою швидкістю виростають нові багатоповерхівки. А от чи перевіряють ці будови на дотримання засобів протипожежної безпеки?
“Насправді перевіряємо далеко не усі будівлі. Усе залежить від поверховості будинку, а також від того, чи розрахована ця новобудова на масове перебування людей. На таких об’єктах має бути встановлена система димовидалення, система забезпечення протипожежного водопостачання, облаштовано ліфт для підйому пожежників тощо. Все це прописано у Державних будівельних нормах, і ми на це звертаємо увагу. Будівлі, які не підпадають під ці умови, ми не маємо права перевіряти, бо на таку перевірку вже роками накладено мораторій”, – повідомив Сергій Дмитровський.
У Львові сьогодні є і шістнадцятиповерхівки, однак чи є ресурси, аби гасити пожежу у таких будинках, якщо біда, борони Боже, трапиться?
“У таких будівлях на вищих поверхах передбачені незадимлювані сходові майданчики. В нас є 53-метрова драбина, яка виїжджає у таких випадках. З допомогою власне цієї драбини вже неодноразово рятували людей. Те, чи досягне ця драбина до останнього поверху, залежить від того, які є під’їзні шляхи до будинку. Якщо відстань ближча, то відповідно драбина може вище дотягнутись, якщо під’їзд запаркований автомобілями, то рятувальникам  необхідно з більшого кута розгортати цю драбину, а тому вона не дотягнеться до останніх поверхів”, – каже Сергій Дмитровський.
“Грошей на вищу драбину держава поки що не має. Така габаритна драбина  коштує і справді немало – кілька мільйонів доларів”, – повідомив Віталій Туровцев, речник ДСНС у Львівській області.
Мирон Кіндій, співвласник будівельної компанії ТВД каже, що Україні вже давно варто перейти на європейські принципи проектування пожежної сигналізації.
“Сьогодні в Україні користуються буднормами, які були ще за часів СРСР. Варто було б їх удосконалити. Проте усі об’єкти, на яких ми працювали, здавали в експлуатацію з дотриманням усіх протипожежних норм. Це принципова наша позиція. Як людина, яка вже роками працює у сфері будівництва, можу сказати, що здебільшого забудовники все-таки не ігнорують протипожежні засоби. І це правильно, бо це життя людей. Хотілось би також, щоби наша влада повернулась лицем до Європи і почала формувати будівельні норми за європейськими стандартами. І звичайно хочеться, щоби пожежники не відставали від забудовників і мали відповідну техніку, розраховану на будь-яку поверховість будинку”, – зазначив Мирон Кіндій.
У старих будинках теж не все “чисто” із дотриманням правил протипожежної безпеки.
“Якщо у старих будинках є закинуті непотребом горища, міжповерхові майданчики, то за це мають нести відповідальність власники квартир. Бо відповідно до правил протипожежної безпеки, вони не повинні такого допускати. За цим також мають стежити ЖЕКи чи ОСББ. Проблема є в тому, що житлові будинки пожежній перевірці не підлягають. І немає значення – приватна це власність чи комунальна. Лише за умови, якщо надійде скарга від мешканців на іншого мешканця або на бездіяльність ЛКП, ми зможемо провести перевірку і дати рекомендацію та виписати якийсь штраф”, – наголосив Віталій Туровцев.

Алгоритм дій у випадку пожежі у ТЦ

У випадку, якщо трапляється пожежа, і ви у цей час знаходитесь у великому торгівельному центрі, то Віталій Туровцев, речник ДСНС у Львівській області,  радить діяти таким чином. “Насамперед треба взяти себе в руки і намагатись не панікувати. Тоді уважно слухаємо систему оповіщення, щоб зрозуміти, що саме сталось і, головне, де сталось – аби оминути ці ділянки. Також система оповіщення мала б скерувати вас до виходу. Покидаючи ТЦ, також раджу дослухатись до порад персоналу, який все-таки ознайомлений із правилами евакуації, а тому мав би скерувати вас у правильному напрямку. Шляхи евакуації також мають бути позначені на стінах закладу спеціальними вказівниками. І цими шляхами ми рухаємось до найближчого виходу. Не до входу, а власне до найближчого  виходу. Рухаємось вздовж капітальних стін, уникаємо тисняви, одразу дивимось, чи попереду немає масових перешкод. Якщо вони є, то треба змінити напрямок руху. Тобто уникаємо ефекту “гамбургера”, коли з обох сторін вас притискають, і ви вже не можете  поворухнутись. Обов’язково варто прикривати органи дихання елементами одягу або ж рукавом чи курткою. Ідеальний варіант, якщо вам вдасться намочити одяг – це може бути і мінеральна вода. Якщо такої можливості нема, то прикрийте рот і ніс хоча б сухою тканиною”, – зазначив Віталій Туровцев.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0231 / 4.18MB / SQL:{query_count}