Місія – озеленити Львів

Де цього року висадять нові дерева та чому випадків ламання зелених насаджень у місті лише більшає

фото: Олег Огородник (2)
Ще донедавна по всьому Львову росли лише старезні дерева або де-не-де виднілися пеньки зрубаних… На щастя, зараз у місті більше дбають про  дерева, доглядають їх та висаджують саджанці нових – кленів, сакур, платанів. Яскравим прикладом озеленення міста є висадка дерев та кущів на вул. Городоцькій, просп. Чорновола та в Сихівському мікрорайоні. “Гарно, коли місто прикрашають дерева, кущі, квіти. Аж око тішить! Прикро, що досі є люди, які не розуміють, що це роблять насамперед для них, і нищать це…” – обурюється львів’янка Галина.

“Зелені” ідеї Львова

“Цього року вже почали частково висаджувати нові дерева у парках міста. Та основні посадки заплановані на осінь 2018-го, коли завершать тендерні процедури. Відтак нові саджанці висаджуватимуть у всіх парках Львова та на вулицях, де викорчовуватимуть старі аварійні дерева”, – розповідає головний інженер ЛКП “Зелений Львів” Володимир Чишинський.
Цього року вже висадили понад 160 дерев у парках міста, розповіла “Львівській Пошті” Галина Микітчак, провідний спеціаліст відділу екології та природних ресурсів департаменту містобудування Львівської міськради.
“Найбільше саджанців висадили в Парку ім. Папи Римського Івана Павла II та на Пагорбі Слави. Переважно саджанці кленів, лип та ялин. Також запланували закупівлю саджанців на 930 тисяч гривень для парків, а для районів міста поки що тільки вивчаємо потребу. Зараз районні адміністрації якраз надсилають нам інформацію про це, і вже через місяць матимемо конкретну картину. Згодом, при перегляді бюджету, додатково виділимо кошти на закупівлю необхідної кількості саджанців”, – запевняє Галина Микітчак.
З її слів, окрім цього, при будівництві нових об’єктів одразу ж планують їх озеленення. “І далі підтримуємо ті зелені насадження, які маємо, та дерева в аварійному стані!” – наголошує вона.
“Навесні масштабного висадження дерев не плануємо – лише поодинокі насадження. А вже восени, коли чітко знатимемо, на яких вулицях потрібно посадити дерева, кущі, матимемо відповідні кошти в бюджеті, здійснюватимемо висадку. Тобто спершу вивчатимемо потребу, відтак вживатимемо відповідних заходів”, – зазначає Галина Микітчак.

Територію біля театру Заньковецької прикрасять магнолії

Нещодавно біля театру ім. Марії Заньковецької зрізали каштани. Чому? Екологи кажуть, що ті були в аварійному стані. Оскільки останнім часом у Львові побільшало випадків, коли старі каштани падали на дорогу або на автомобілі. Відтак під час однієї з перевірок екологи резюмували: дерева перед театром можуть загрожувати безпеці львів’ян! 
“Висадимо біля театру сім магнолій уже на початку травня”, – розповіла керівник відділу урбаністики ЛКП “Інститут просторового розвитку” Олександра Сладкова.
Отож, незабаром там красуватимуться магнолії Spectrum c50 із діаметром стовбура 10-12 сантиметрів та висотою понад три метри. Вартість одного такого саджанця становить 4800 грн. Тож Інститут просторового розвитку звертається до львів’ян із проханням допомогти зібрати приблизно 40 тис. грн на купівлю самих дерев, їх доставку, опори, дренаж та інші витратні матеріали.
Якщо хочете жити в гарному зеленому місті і вам небайдужі такі ініціативи, надсилайте кошти на реквізити: установа банку ПриватБанку (МФО банку 305299, КОД ОКПО одержувача 14360570, КОД ОКПО банку 14360570, рахунок отримувача 29244825509100, призначення: Поповнення поточного рахунку 5169360001791957, Голяк Мирослав Едуардович, 3246803657). Для тих, що є клієнтами ПриватБанку, традиційно вистачить лише номера картки – 5169 3600 0179 1957.

Не садили – не нищте!

Поміж тим актів вандалізму у Львові також не меншає. На жаль, містяни й далі нищать молоді дерева і крадуть квіти.
“Єдиний спосіб побороти зловмисників – ловити їх і притягати до відповідальності! Однак це доволі складно, бо поліцейських у момент злочину поряд може не бути. А коли небайдужі містяни й звернуть увагу, викличуть поліцію, то зловмисник за цей час просто втече… До слова, іноді камери відеонагляду фіксують правопорушників, але встановити осіб таким методом майже неможливо. Та й біля кожного дерева камери не поставиш. За кордоном проблема вандалізму вирішується так: висаджують уже 20-25-річні дерева, стовбур яких має сантиметрів 12, після чого їх вже не так легко зламати”, – розповів “Львівській Пошті” дизайнер ЛКП “Інститут просторового розвитку” Олександр Шутюк.
Відтак випадки вандалізму залишаються. На жаль, побороти їх украй важко… Оскільки камери лише фіксують порушників, а затримати їх потім неможливо. Та й крадуть, ламають дерева і кущі переважно вночі, розповідає Володимир Чишинський, головний інженер ЛКП “Зелений Львів”.
“Дерева і кущі крадуть постійно. Це дуже помітно у парках, де не просто ламають дерева, а ще й виривають із корінням та, найімовірніше, продають. Наприклад, маємо алею з магнолій у Стрийському парку. Там упродовж останніх років, щойно вони починають цвісти, кілька дерев виривають. Також у цьому парку постійно крадуть квітучі кущі – гортензії, спіреї, вейгели, бо ж поряд ринок, от люди там їх і продають. А ще ж і приватні дачі потрібно облагородити…” – каже він.   
Зі слів Володимира Чишинського, крадуть не лише дерева, кущі, а й квіти. 
“Орієнтовно третина квітів упродовж періоду цвітіння пропадає. Тобто з однієї тисячі висаджених триста кущиків видирають. Після цього своїм коштом досаджуємо ці квіти”, – резюмує головний інженер.
Кущі справді крадуть. Однак тут усе залежить від району, розповідає керівник відділу урбаністики ЛКП “Інститут просторового розвитку” Олександра Сладкова.
“Колись на Сихові посадили багато кущів, які практично усі вкрали. Загалом ламають лише невеликі дерева, тож намагаємось садити такі, які не знищили б. До слова, випадків вандалізму дійсно не меншає. Нещодавно бачила, як біля цирку зламали дві верби… Це насправді прикро і сумно. Загалом випадків нищення мало – до 10 дерев за минулий рік. До того ж погодні умови іноді також руйнують насадження”, – каже Олександра Сладкова.
І додає, що не менше цього року нашкодили деревам та кущам двірники, які після зими засипали ґрунт руйнівними сумішами для зелених насаджень. 
“Суміші з піском та сіллю назавжди засолюють ґрунт і не дають доступу повітрю та воді до коренів. Водночас двірники чомусь думають, що нічого страшного не роблять, а насправді таким чином вбивають дерева, кущі. На жаль, багато газонів просто таким чином засипані. Зокрема, кущі на проспекті Чорновола”, – пояснює Олександра Сладкова.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9278 / 4.42MB / SQL:{query_count}