Змінюємо Львівщину завдяки конкурсу

У 2018-ому в області реалізують понад тисячу мікропроектів. Остаточних переможців оголосять до кінця квітня, а на початку літа розпочнуть підготовчі будівельні роботи у школах, садочках і ФАПах

Цього року результати обласного конкурсу мікропроектів знову із черговим рекордом – 2057 заявок-проектів було подано на оцінювання незалежним експертам. Із них на початку квітня затверджено 976 потенційних переможців. Окрім того, є так звані соціально важливі проекти. Як наслідок – у 2018-ому на Львівщині можуть реалізувати понад тисячу проектів місцевого розвитку на загальну суму понад 240 млн грн. Тож в області й надалі через програму мікропроектів планують оновлювати народні доми, дитсадочки, школи, амбулаторії тощо. У Львівській облраді констатують: громади стають активнішими та більш впевненими у своїх силах, аби робити села чи міста європейськими. І що головне – акцент не на кількості, а на якості проектів. Окрім того, важливо, що до співфінансування мікропроектів активно долучаються самі ж місцеві мешканці. Від загальної вартості проектів-переможців небюджетний внесок становив понад 50 млн грн! Додамо, що конкурс стартував 11 грудня і завершився 2 лютого цього року.

Лідери і аутсайдери

Конкурсна рада з питань реалізації Програми проектів місцевого розвитку цього року найбільше поданих ідей затвердила у Жидачівському районі: із 43 поданих проектів переможцями стали 40. Найпасивніший район – Мостиський (шість проектів-переможців). Щодо міст обласного значення, то Новому Роздолу затвердили 4 проекти, Моршину – 7, Бориславу – 21, Львову – 49. Натомість Стрий має лише один проект. Серед ОТГ лідерами є Вільшаницька (4 проекти), Мурованська (5 проектів), Нижанковицька (3 проекти), Підберізцівська (14 проектів), Рудківська (13 проектів) об’єднані громади. Загалом ОТГ подали 270 проектів.
За пріоритетами найбільше коштів отримав напрямок школи – 309 проектів, а також культури – переможцями стали 186 проектів. Та чому одні райони чи міста в результаті реалізовують декілька десятків проектів, а інші – мінімальну кількість, пояснює Іван Собко, депутат Львівської облpади, начальник відділу з питань реалізації проектів місцевого розвитку, МТД та зовнішньоекономічних зв’язків.
“Щороку лідери змінюються. Тому що ті, хто були спочатку в лідерах, десь розслабляються і думають, що нічого в конкурсі мікропроектів не мінятиметься. Але це конкурс і, не побоюсь сказати, є жорсткі критерії оцінювання. Бо навіть 0,3 бала вирішують долю проекту. При формуванні рейтингів відіграє чималу роль й індекс податкоспроможності територій. Тож загалом все залежить від людей. Якщо громадські організації, фонди, ОСББ і влада діють синхронно, то буде результат”, – каже “Львівській Пошті” Іван Собко.
Серед проблем, з якими стикаються ті, хто пасе задніх, він виокремлює пасивність. Бо коли представники облради проводять навчання в тому чи іншому районі, представники тих сіл чи районів свідомо ігнорують та не приїжджають на нього.
Загалом із цьогорічних районів-переможців співрозмовник також виокремлює Жидачівський. “Чому? Бо інші райони подали теж чимало проектів, але їм забракло і креативності, і менш якісно були написанні проекти, і були проблеми з небюджетним внеском. А у Жидачівському районі акцент зробили не на кількість. Із 43 проектів – 40 перемогло. Хоча й ці три мали великі шанси, аби перемогти”, – вважає Іван Собко.
Наприклад, у місті Жидачеві невдовзі можуть облаштувати в ландшафтному заказнику “Базиївка” зону активного відпочинку, а у селі Вільхівці встановити ігровий майданчик. У селі Бережниця озеленять та проведуть капітальний ремонт прибудинкової території Народного дому. І це лише декілька прикладів.

До реалізації – один крок

Наразі мова йде про потенційних (!) переможців. Бо щоб громади отримали співфінансування з обласної казни, а відтак розпочали виконання робіт, їм потрібно зробити ще один крок. Потенційні переможці повинні до 25 квітня 17.00 подати рішення органів місцевого самоврядування про забезпечення бюджетного співфінансування у Львівську облраду на електронну адресу: microproekt@gmail.com.
Нагадаємо, загальна вартість проекту становить не більш ніж 400 тис. гривень. Максимальна вартість субвенції із обласного бюджету – 200 тис. гривень. У відсотковому співвідношенні умови співфінансування виглядають так: 50% – субвенція із обласного бюджету, 50% – кошти місцевих бюджетів та небюджетні кошти. А 5% – мінімальний обов’язковий небюджетний внесок конкурсанта.
Та, як зазначив Іван Собко, ймовірно, не усі 976 проектів у кінцевому результаті стануть переможцями. Принаймні, торік (із близько 600 проектів) два потенційних переможці не отримали співфінансування з обласного бюджету. Ті заявники, котрі не подадуть необхідну документацію про бюджетне співфінансування, автоматично вибувають з переліку переможців, звільняючи місце наступному проекту за рейтингом у цьому ж пріоритеті Програми, інформує прес-служба Львівської облради.
Після того, як всі надішлють необхідні рішення, відбудеться засідання Конкурсної ради, де до кінця квітня повинні затвердити перелік переможців. Після розпорядження голови Львівської облдержадміністрації Олега Синютки про розподіл субвенції громади зможуть почати підготовчі роботи у населених пунктах.

Ще одна місія конкурсу

Окрім того, що є можливість через конкурс мікропроектів відремонтувати дах у школі чи замінити систему опалення важливо й синхронізувати населення.
“Більш важлива функція конкурсу мікропроектів в тому, щоб в кожному селі, селищі, місті, районі функціонувало якомога більше дієвих громадських організацій, ОСББ, різноманітних фондів і не лише перед виборами. А коли, наприклад, сільський голова не надто переймається розвитком свого села, тоді громадські організації повинні виявляли ініціативу і разом з місцевою владою щось змінювати”, – зауважує Іван Собко.
З його слів, це підтверджують і цифри: “Показово, що з 976 потенційних переможців, громадські організації, ініціативні групи, ОСББ та благодійні фонди підготували більше 600 проектів (62%). Органи влади підготували 368 проектів (38%). Тобто рівень участі громадського сектору зростає”.
На запитання, чи багато в області ще роботи, відповідає: “Достатньо! За 2010-2015 роки було реалізовано 510 проектів в області. За останні два роки ми реалізували 1301 проект. А цього року плануємо понад тисячу! І припускаю, що в такому темпі у наступному році зможемо сміливо говорити і про цифру чотири тисячі проектів”.
Надалі конкурс обіцяють вдосконалити і ускладнити. Та водночас зробити його цікавішим, зокрема розширити пріоритети.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.9237 / 4.42MB / SQL:{query_count}