Цінові “сюрпризи” від Львівелектротрансу

Вартість проїзду в електротранспорті Львова пропонують підвищити до 5 гривень. Чим спричинені такі зміни та, головне, чи вища ціна гарантуватиме кращий сервіс перевезень?

фото: Олег Огородник (2)
Не встигнуть львів’я­ни звикнути до однієї ціни за вартість проїзду, як тут же грядуть нові зміни. І ясна річ, що ціни не падають, а стрімко ростуть. Цього тижня у Львівській міськраді на громадських обговореннях власне дискутували щодо доцільності коригування тарифу на проїзд в електротранспорті Львова.
Зокрема, ЛКП “Львівелектротранс” відстоює думку, що через ріст мінімальної заробітної плати в Україні, подорожчання тарифу на електроенергію та суттєве зростання вартості капітальних видатків, вартість проїзду в електротранспорті Львова повинна зрости до 5,51 грн.
Як розповів “Львівській Пошті” В’ячеслав Кокошко, заступник директора ЛКП “Львівелектротранс” з питань економіки, ЛКП “Львівелектротранс” у 2017 році отримало 158 млн грн збитків.
Якщо мешканець здійснюватиме 40 поїздок в місяць, вартість проїзду становитиме 4 грн, а при 53 поїздках – 3 грн
“Комунальні і транспортні підприємства у всьому світі є збитковими. Нема жодного комунального підприємства, яке є прибутковим. Бо вони мають соціальну функцію, але ці збитки, які маємо сьогодні, просто змушують відкоригувати тариф, аби підприємство продовжувало функціонувати”, – зазначає речник ЛКП “Львівелектротранс” Іван Бондар.
Натомість львів’яни обурюються новими тарифами, бо вважають: нема за що платити більші кошти.
“Нещодавно мала досвід їхати трамваєм №8. На кінцевій зупинці придбала два повні квитки для себе і для подруги. Не встигли ми проїхати вул. І.Франка, як трамвай поламався. Тобто за одну чи дві зупинки ми заплатили 6 грн, витратили купу нервів та ще й пізніше змушені були заплатити кругленьку суму за таксі, бо поспішали. Трамваї – це хоч і романтичний транспорт, але у Львові він зовсім ненадійний, взимку там холодно, постійні затримки у русі. А на минулих вихідних поблизу Головного вокзалу взагалі трамвай горів… Про яку безпеку пасажирів можна говорити? І за це ми ще маємо платити на дві гривні більше”, – каже “Львівській Пошті” львів’янка Світлана.

Як їздити за 3 грн

Як вже згадували, серед головних причин коригування вартості проїзду – подорожчання тарифу на електроенергію для комунальних підприємств Львівщини. Станом на зараз вартість одного кіловата електроенергії для ЛКП “Львівелектротранс” становить 2,87 грн. Для порівняння, на початку вересня –  2,20 грн.
“У лютому ми отримали 6,2 млн грн від оплати мешканців за проїзд. Натомість 6,4 млн грн у лютому ми заплатили за електроенергію. Також 11,2 млн грн в місяць ми витрачаємо на виплату заробітної плати з нарахуваннями працівникам нашого підприємства. Окрім суттєвого зростання заробітної плати загалом у країні та нашому місті зокрема, значно подорожчали й капітальні видатки на проведення ремонтних та ремонтно-будівельних робіт”, – розповів В’ячеслав Кокошко.
З його слів, тариф на проїзд в електротранспорті пропонують відкоригувати до 5,51 грн. Однак це буде вартість разового проїзду при купівлі квитка. Вартість абонентської картки становитиме 160 грн. Відповідно, якщо мешканець здійснюватиме 40 поїздок в місяць, вартість проїзду становитиме 4 грн, а при 53 поїздках – 3 грн, інформує прес-служба міськради.
Міськвиконком мерії може прийняти рішення підвищити вартість до 4 грн або до 5 грн
Як розповів “Львівській Пошті” речник ЛКП “Львівелектротранс” Іван Бондар, наразі ще невідомо, з якого числа почнуть діяти нові, вищі тарифи.
“Це рішення за міськвиконкомом. Думаємо, що на найближчому засіданні виконкому будуть затверджені зміни, згідно тих розрахунків, які подало підприємство. Тобто йдеться про 5,51 грн. Виконком міськради може прийняти рішення підвищити вартість до 4 грн або до 5 грн. Але тоді мусимо розуміти, що різницю доплачуватимуть підприємству з міської казни”, – каже Іван Бондар.
До слова, в місяць ЛКП “Львівелектротранс” перевозить близько двох мільйонів пасажирів.

Трамваї вулицею Коперника та до АС-2

Сергій Бабак, заступник міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства, зазначив: якщо платитимемо більше грошей за проїзд у тролейбусах і трамваях, матимемо більше відремонтованих доріг, лікарень тощо.
“Коли підприємство збиткове, то стратегія одна – як мінімум, зробити його беззбитковим. Збитки підприємства покриваються з бюджету міста, а це ті ж кошти львів’ян. ЛКП “Львівелектротранс” є і буде залишатися дотаційним. Тут мова йде про те, щоб зменшити цю дотацію з міського бюджету, а міські кошти вкладати в ремонт ліфтів, ремонт доріг і лікарень. Також наголошую, що у нас проїзд в електротранспорті для пенсіонерів і для всіх пільговиків залишається безкоштовним”, – додав Сергій Бабак.
Як повідомив директор ЛКП “Львівелектротранс” Олег Береза, підприємство напрацьовує стратегію розвитку – вже цього року планують закупити 50 тролейбусів та 40 трамваїв. Також є плани щодо розвитку мережі нових маршрутів. А загалом до 2020 року у місті хочуть вийти на показники 120 трамваїв та 120 тролейбусів.
“10 трамваїв ми хочемо закупити в рамках співпраці з Європейським інвестиційним банком, 30 трамваїв – це берлінські трамваї, які пройшли капітальний ремонт, – повідомив Олег Береза. – Для нас важливий розвиток мережі електротранспорту – реконструкція старої мережі та будівництво нових ділянок. У планах є будівництво трамваю вулицею Коперника. Ми хочемо північний район з’єднати від Топольної, Щурата, довести трамвайну мережу до автостанції “Північна”. Ще більші плани щодо розвитку тролейбусної мережі – мікрорайон Пасічної, з’єднання ще одного кільця на вул. Хуторівка. Це робота не одного року, але це створить можливість розвитку підприємства”.
Він також додав, що через два тижні підприємство доопрацює стратегію розвитку, і згодом її представлять на широкий загал.
“Підприємство є складним, бо є виробничі бази, продажі, обслуговування тощо. Є багато різних процесів, які треба дослідити, щоб оптимізувати витрати. Зараз постійно курсує 65 трамваїв і 55 тролейбусів, решта – підлягають заміні та ремонту. Нам необхідно вкладати великі кошти у придбання нового рухомого складу та придбання трамваїв, які вже були у користуванні, щоб так оновити наш рухомий склад. Деякі наші трамваї проходять вже другий чи третій капітальний ремонт”, – зазначив Олег Береза.
Також при введенні електронного квитка “Львівелектротранс” має стати базовим львівським перевізником. Начальник ЛКП “Львівелектротранс” додав, що електротранспорт є соціальним транспортом, а тому скасовувати пільги не будуть.
“Наше підприємство вже обдумує перші кроки до впровадження монетизації. Наразі ще невідомі усі деталі, але розуміємо, що монетизація матиме тільки позитивні наслідки”, – зазначив В’ячеслав Кокошко.
На завершення розмови співрозмовник додає: тариф може перестати рости, але за умови, якщо економіка стабілізується. Відповідно тоді стабілізується собівартість і тариф “зупиниться”.
“Також підприємство робить усе, щоби скоротити зайві витрати. Тому, якщо в майбутньому навіть буде ріст цін у прийнятних межах, ми будемо їх компенсовувати економією”, – зазначив Кокошко.

Любомир Босаневич, депутат Львівської міськради:
– Щоб підвищувати вартість проїзду чи то у маршрутках, чи у трамваях, чи у тролейбусах, потрібно мати економічне обґрунтування таких дій – зокрема, представити рентабельність всіх маршрутів, величину пасажиропотоків. Втім, сьогодні ЛКП “Львівелектротранс” нічого такого не має, а лише оприлюднює якісь наполовину вигадані цифри. Відповідно якщо не маємо достовірних цифр, то не можемо вирахувати, чи справді потрібно вносити якісь корективи у вартість проїзду. Депутати Львівської міської ради були ініціаторами проведення громадських слухань, щоб почути думки усіх сторін щодо підвищення ціни за проїзд в електротранспорті. Після громадських слухань ми не почули жодних аргументованих причин. Підприємство говорить, що для нього було б рентабельно встановити вартість за перевезення на рівні 5 гривень 51 копійки. Ми спитали, чому така цифра. Відповіді не отримали. Та й про розвиток цього комунального підприємства наразі точно не йдеться. Тобто ніхто не говорить, до прикладу: якщо сьогодні львів’яни платитимуть 5,51 грн, то не чекатимуть по годині на трамвай, а сам рухомий склад буде у справному стані. Тариф піднімають просто, щоб підняти. А якщо направду казати, то для того, щоб заробляти більше грошей.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.1009 / 4.17MB / SQL:{query_count}