Великодній кошик для бійців

Львів’ян запрошують долучитися до збору святкових гостинців, які під час Великодня волонтери традиційно повезуть на передову

фото: facebook.com/ Центр допомоги сім’ям учасників АТО, Ірина Яремко
Вже у цю неділю, 1 квітня, українці освячуватимуть вербові гілочки, а на наступних вихідних, 8 квітня, відзначатимуть одне з найбільших християнських свят – Вос­кресіння Христове. До Великодня залишилось зовсім мало часу, тож усі активно прибирають оселю, складають святкове меню, розплановують поїздки до родичів у святкові дні. Вся ця передсвяткова весняна метушня асоціюється з тим, що вже зовсім скоро у родинному колі зможемо розділити радість Вос­кресіння Христового, скуштувати освячених великодніх смаколиків, поводити гаївки та насолодитись радісною атмосферою.
Та не варто забувати про тих, хто не матиме змоги бути вдома на Великдень, поруч з рідними і близькими, кому буде не до святкування, бо десь там, на передовій, у холодних окопах, вони мають іншу важливу місію – давати відсіч ворогові, аби ми з вами тут, у тилу, мали мир і спокій. Чимало вояків на Великодні свята будуть в АТО, втім, ми маємо змогу потішити їх, подарувати частинку свята та пригостити їх святковими гостинцями зі свого столу. Львівські волонтери, які від перших днів Майдану та бойових дій на сході країни допомагають бійцям, принагідно і до цьогорічних Великодніх свят планують волонтерські поїздки на Донбас, аби на Великдень накрити стіл для наших воїнів, які у ці дні завжди говорять: “Христос Воскрес – воскресне Україна”.

Від гостинців до медикаментів

Співкоординатор Центру забезпечення військових “Народної Самооборони” Львівщини Ірина Яремко активно допомагає бійцям від початку війни. Після Великодня планує вже свою 38 поїздку на схід. Співрозмовниця наголошує, що окрім великодніх ласощів для наших вояків завжди будуть актуальні такі гостинці як кава, чай, солодощі: “Цього їм завжди бракує, бо вони також хочуть інколи чогось такого посмакувати. Цукерок їм не дають, і вони завжди тішаться, коли привозимо шоколад та інші солодощі”.
Зі слів Ірини Яремко, можна приносити також і медикаменти. “Зараз хлопці забезпечені медикаментами досить непогано. Але туди, куди ми їздимо з колегами – на передові позиції – там часто вояки не мають навіть змоги виїхати до медика, який знаходиться в інших місцях, для того, щоб отримати ліки. Тому можна приносити таблетки від головного болю, жарознижуючі препарати, противірусні засоби тощо”, – наголошує волонтерка.
Вона також говорить, що зазвичай благодійники не можуть принести всього необхідного, тому вони жертвують кошти, а волонтери вже за ці гроші купують потрібні речі.
“Завжди дякуємо тим, хто допомагає фінансово і довіряє нам кошти. От сьогодні маю забрати посилку, яку замовляла в інтернеті для бійців, втім, грошей не вистачає…”, – розповідає Ірина Яремко.
З її слів, в порівнянні з першими роками ведення бойових дій на сході, зараз населення вже набагато менше допомагає армії.
“Нещодавно до нас навідувався наш постійний благодійник. І коли я записувала його в спеціальний зошит, то побачила, що попередня фінансова підтримка у списку була також від цього чоловіка. Тобто минулого разу він був, і знову він, бо за місяць, окрім пана Ярослава, ніхто не прийшов. Ми регулярно звертаємось по допомогу до підприємств, намагаємось максимально делікатно пояснювати, що потрібно на сході та як вони можуть долучитись. Одне з підприємств допомогло придбати запасних частин до автомобілів на 25 тис. грн. Тобто не можу сказати, що зовсім не помагають, але мусимо стукати, мусимо нагадувати про себе повсякчас. Натомість колись у нас двері просто не зачинялись. Зараз же не те що благодійників, вже й волонтерів немає. На жаль.”, – зазначає Ірина Яремко.
Волонтерка наголошує, що зараз вже змінились потреби бійців, а тому і змінився напрямок роботи волонтерів.
“Останнім часом трохи змінили свій напрямок допомоги, тому що ті потреби бійців, які були на початках війни, вже неактуальні сьогодні. Харчування зараз у хлопців добре, формою і берцями забезпечені. А от чого їм бракує, так це запчастин до автомобілів, інструментів для ремонту техніки тощо. Дуже бракує оптики, тактичних окулярів, наколінників, налокітників, спеціальних речей для розвідки. У перші роки наші вояки були, як то кажуть, голі, босі, додому далеко. Тому в перші роки ми возили і воду, і хліб, і одяг, і взуття, і бронежилети, і шоломи. Зараз ситуація значно краща – поліпшилось харчування, краще забезпечують бійців амуніцією, але в дечому військове забезпечення ще таки “кульгає”. Є чимало речей, які ще поки не виготовляють в Україні. І бракує можливості, щоб армія забезпечувала цим. Тому ми, волонтери, мусимо долучатись до допомоги. Бо навіть у високорозвинених країнах під час війни агітують місцеве населення допомагати армії – і морально, і матеріально. Зрештою, вам не обов’язково приносити кошти, ви можете поїхати на ринок і самостійно придбати, до прикладу, якийсь інструмент. Тому що підтримувати хлопців – це наш обов’язок. Хоча для мене останні чотири роки  – як один величезний проблематичний рік”, – розповідає Ірина Яремко.
Гостинці та інвентар для військових можна приносити у Центр забезпечення військових за адресою м. Львів, вул. Липинського, 54 (БТІ). Контактний номер телефону +38-067-67-08-996 (Ірина Яремко).

фото: Ірина Яремко

Як помогти сім’ям учасників АТО

Неля Васюта, волонтерка, координатор Центру допомоги сім’ям учасників АТО, також незадовго до Великодня запрошує долучитись до допомоги учасникам АТО та їхнім родинам.
“Різноманітні смаколики, крашанки, писанки, листи солдатам, одяг, засоби гігієни – все це можете приносити, якщо маєте бажання, і ми обов’язково передамо ці презенти на схід. Маємо вже налагоджену співпрацю із військовими частинами, які дислокуються у Львові. Тому військові приїжджають і забирають допомогу. До Пасхи вже, до речі, зібрали кілька коробок допомоги”, – розповідає Неля Васюта.
До Великодніх свят, з її слів, в межах проекту також збирають різноманітні презенти у львівських навчальних закладах.
“У школах та садочках дітки також готують подаруночки своїми руками для солдат. Пізніше наші військові частину цих виробів, які їм привозять від діток, передають у дитячі притулки, сиротинці на сході, зокрема, у краматорські дитячі будинки. Бо в них таких традицій немає, і вони хочуть також передати частинку святкового настрою цим діткам”, – розповідає вона.
Неля Васюта також нагадує, що Центр допомоги сім’ям учасників АТО на постійній основі збирає допомогу для батьків, дружин, дітей загиблих на сході.
“Стараємось масштабніше допомагати, якщо є можливість. Вже невдовзі будемо мати матраци для родичів бійців. Традиційно допомагаємо одягом, взуттям, іграшками. Є також батьки учасників АТО, які хворіють, а потурбуватись про них нікому, бо дитина загинула на передовій. Ці дідусі, бабусі пережили страшний стрес. В когось інсульт чи інфаркт трапився. Тому намагаємось всім можливим допомагати цим людям, аби вони не були чимось обділені і не почували себе покинутими і нікому не потрібними”, – акцентує Неля Васюта.
З її слів, об’єми допомоги від благодійників останнім часом зменшились в рази. Та й самих волонтерів зараз не так багато.
“Можливо тому, що частково зникла потреба вояків у речах першої необхідності. Зараз покращилось військове забезпечення – є одяг, взуття, спальники, ліки. Втім, ми намагаємось регулярно підтримувати хлопців засобами гігієни, ліками, гостинцями, цигарками. Також завжди буде потреба у маскувальних сітках, бо вони постійно зношуються, а техніки є багато. Тому ми їх плетемо і будемо плести, скільки буде потреба, – повідомила вона. – Наш Центр не приймає фінансової допомоги. Тобто якщо ви хочете допомогти армії через нас, то можете, наприклад, купити якийсь потрібний інвентар для плетення сіток, чи принести продукти чи речі, але не гроші. У нас є благодійники, які впродовж останніх чотирьох років регулярно забезпечують нас тканиною. Нещодавно передали на схід два комп’ютери завдяки благодійникам. Хлопці підключили його до навігаційної системи і вже мають облаштоване місце спостереження. Тобто є потреба у технічних засобах, які полегшать перебування вояків на сході”.
Неля Васюта принагідно наголошує: якщо ви хочете допомогти  комусь цільово, але не знаєте, хто саме потребує вашої помочі, то можете телефонувати чи приходити у Центр, і там вже вам все підкажуть.
“Є багато людей, які хочуть допомагати тільки адресно. Вони звертаються до нас, повідомляють, що хочуть помогти сім’ям учасників АТО, де є, до прикладу, троє-четверо діток. І тоді ми їх зводимо між собою, і вони вже там собі визначають, чим саме хочуть підтримати цю сім’ю. Є небайдужі люди, що перед школою діток учасників АТО одягають, купують їм канцтовари. Є такі, що допомагають сім’ям важкопоранених – купують підгузки тощо. Тобто небайдужі люди є, і ми дуже тішимось, коли надходять такі ініціативи від благодійників”, – зазначає Неля Васюта.
Охочі допомогти учасникам АТО можуть звертатись у Центр допомоги сім’ям учасників АТО, що у на вул. Виговського, 29а. Телефон для довідок: +38-098-953-29-83 (Неля Васюта).

Технічна допомога бійцям. І не лише до Великодня

Андрій Салюк, волонтер, координатор волонтерської ініціативи “Львівський лицар”, яка спеціалізується на технічній допомозі нашим воякам. Тематичного збору допомоги бійцям до Великодня ці волонтери не проводять, однак, якщо ви, до прикладу, маєте бажання підтримати бійців, то завжди це можете зробити через цю волонтерську спільноту.
“Наша група вже котрий рік передає на схід прилади, оптику, обладнання. Маємо постійні запити від хлопців щодо біноклів, прицілів, окулярів, приладів нічного бачення. Є потреба удосконалювати забезпечення саме у цьому напрямку. Але, на жаль, люди сьогодні дуже вичерпані, як на мене, абсолютно не співмірними із рівнем життям комунальними платежами, постійними зростаннями цін на продукти, а тому суттєвої допомоги від благодійників не маємо. Але ми продовжуємо передавати на схід все, що в наших силах”, – зазначив Андрій Салюк. 
Волонтерська група “Львівський лицар” розташована за адресою м. Львів, вул. Коперника, 40а (Товариство охорони пам’яток). Щодня з 15.30 – 20.00 ви можете звернутись туди, і вам розкажуть про те, які зараз є нагальні потреби у бійців та кому передають допомогу. Довідкову інформацію можна отримати, написавши у Facebook-спільноті “Львівський лицар”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2904 / 4.46MB / SQL:{query_count}