Водії, будьте толерантні!

Чи достатньо у Львові паркомісць для осіб з інвалідністю та які штрафи чекають на тих, що безпідставно залишають там свої автівки

фото: Марічка Ільїна (3)
Сьогодні припаркувати машину в середмісті Львова справді важко. Паркувальні місця переважно зайняті, тож водії часто змушені по кілька разів об’їжджати вулицю в пошуках вільного місця. І так, укотре шукаючи місця для своєї автівки, дозволяють собі залишати її на паркомісцях для осіб з інвалідністю, не маючи на це конкретних підстав! Але, беззастережно паркуючи автомобілі в таких місцях, водії створюють невигоди тим, що справді потребують спеціальної стоянки.
І роблять це часто навмисне, добре усвідомлюючи, що це місця для людей із особливими потребами…
“У Львові частішають випадки, коли водії безпідставно залишають автівки на паркомісцях для осіб з інвалідністю. Звісно, іноді вони бачать, що маркування паркувального місця для людей з інвалідністю затерте, нечітке чи погано видиме. І коли патрульна поліція виписує їм протокол про порушення Правил дорожнього руху, вони не можуть зрозуміти, у чому їх звинувачують. Однак водії зазвичай свідомо паркують автівки на місцях для людей з інвалідністю, бо їм байдуже до будь-яких правил!” – розповідає “Львівській Пошті” депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету Любомир Босаневич.

10% паркомісць для осіб з інвалідністю

Із 26 жовтня 2017-го набув чинності закон, який передбачає пріоритетне право паркування автомобілів, які належать людям з інвалідністю.
“Загалом паркомісць для людей з інвалідністю має бути не менш ніж 10% від загальної кількості. Вони мають бути більші за розмірами, щоб людина могла комфортно відкрити дверцята автівки та витягти візок. Мабуть, жодна львівська парковка не дотримується цієї норми. Сьогодні за цим ніхто не стежить, не штрафує власників парковок тощо”, – веде далі Любомир Босаневич.
З його слів, насамперед Державна архітектурно-будівельна інспекція мала б стежити, аби будівельні об’єкти, які здають, мали відповідну кількість паркомісць для людей з інвалідністю.
Є ініціатива створення бази даних, куди були б занесені усі автівки, на яких пересуваються особи з інвалідністю
“Нещодавно я подав депутатський запит з проханням напрацювати концепцію маркування місць для інвалідів яскравим кольором. Це необхідно зробити, щоб інші водії бачили ці паркомісця здалеку і згодом уже не могли б перекласти свою провину на неуважність. Власне запит передбачає створення робочої групи, яка відстежувала б цю ситуацію, працювала з розмітками, перевіряла усі парковки на дотримання норм. Поки що жодних відповідей немає… Певен, що конкретних заходів не вживатимуть, поки не винесуть це питання на сесію Львівської міськради!” – наголосив Любомир Босаневич.
З його слів, на парковках ЛКП “Львівавтодор” теж не додержують норм облаштування місць для осіб з інвалідністю.
“Сьогодні там налічується кілька паркомісць для осіб з інвалідністю, проте паркувальники не стежать, аби там не залишали свої машини водії, які не мають на це права. Звичайно, потрібно враховувати, що львів’яни паркуються на цих місцях, бо в місті є проблема з парковками. Та в будь-якому випадку поліція повинна це контролювати! До слова, за кордоном паркомісця для осіб з інвалідністю позначають по-іншому – маркують яскравим синім або блакитним кольором”, – пояснює Любомир Босаневич.

1700 гривень штрафу

Патрульна поліція Львова відстежує порушення при паркуванні автомобілів і у випадку його наявності має повноваження виписувати штраф.
“Найчастіше водії безпідставно займають паркомісця для осіб з інвалідністю поблизу торгових центрів, супермаркетів, а також у середмісті – на вулицях Костя Левицького, Підвальній тощо. Відсутність водія на місці події є підставою для евакуації транспортного засобу! Тобто без відповідної наліпки, яка свідчить про те, що авто належить особі з особливими потребами, машину забирають на арештмайданчик! Якщо водій присутній і визнає свою провину, то виписуємо штраф розміром 1020 гривень. Якщо ж поводиться зухвало, агресивно і не визнає своєї провини, виписуємо максимально можливий штраф – 1700 гривень”, – зазначає “Львівській Пошті” речниця патрульної поліції Львівської області Катерина Рибій.
З її слів, останнім часом вкрай рідко патрульні оформляють максимальні штрафи. Оскільки засніжена розмітка чи знак можуть бути збоку, і водій просто не помічає, що це місце паркування призначене для людей з інвалідністю.
Якщо водій не зауважив знака, це не звільняє його від відповідальності
“Минулих вихідних біля одного із ТЦ ми оформили сім протоколів водіям, які припаркували свої машини на місцях для людей з інвалідністю. Чотирьох оштрафували на 1700 гривень. Ці водії взагалі не визнавали, що порушили правила, хоч паркінг був повністю розчищений і було видно відповідний знак”, – пояснює Катерина Рибій.
“Я зауважила, що коли ввели закон про штрафи для водіїв, які паркуються на місцях для осіб з інвалідністю, машин на таких паркомісцях поменшало. Думаю, якщо небайдужі викличуть поліцію, коли зауважать таке порушення, то правоохоронці належно відреагують і зможуть вжити заходів. Загалом вважаю, що у Львові недостатня кількість паркомісць для осіб з інвалідністю. Водії, які кажуть, що не помітили знака чи розмітки, мабуть, лукавлять. Бо як можна припаркувати машину і не помітити знак, на якому зображений візочник?! Це те ж саме, що не помітити знак “Стоп!”, – обурюється львів’янка з інвалідністю, спортсменка-паралімпійка зі стрільби з лука Роксолана Дзьоба-Балян.

Спеціальна наліпка, щоб уникнути евакуації

У розмові з “Львівською Поштою” Ігор Зінкевич, депутат Львівської міськради, голова ГО “Варта-1”, зазначив, що сьогодні на міських парковках достатня кількість паркомісць для осіб з інвалідністю. Інша річ, чи містяни дотримуються закону і чи залишають автівки на цих паркомісцях лише ті, для кого вони призначені.
“Є водії, яким байдуже до прав інших. Вони паркуються там, де хочуть. Однак трапляються ситуації, коли машину евакуйовують, водієві виписують штраф, а потім виявляється, що автівка справді належить людині з інвалідністю. Просто ця особа не хотіла, щоб інші учасники дорожнього руху про це знали, тому не начепила відповідної наліпки. Зрештою, то особиста справа кожного, і вимагати від водіїв цього не можна. Тобто у Львові справді всі паркомісця для інвалідів переважно зайняті. Однак важко одразу виявити, чи водій має право на паркування, чи ні”, – розповідає Ігор Зінкевич.
Справді, бували випадки, коли водій не ознакував свою машину відповідною наліпкою, каже Катерина Рибій.
“Патрульні не могли знати, що автівка належить людині з інвалідністю, тому евакуювали її. Коли ж усе з’ясувалося, патрульні скасовували штраф, проте за арештмайданчик все ж доводилося платити саме водієві. Тобто людина має подбати, щоби патрульним було зрозуміло, що автомобіль належить особі з інвалідністю! На машині має бути спеціальна наліпка – квадрат жовтого кольору, який потрібно розмістити спереду та ззаду транспортного засобу! Ця позначка дозволяє водієві не дотримуватись вимог кількох знаків і паркуватися на спеціально відведених місцях. До слова, нині є ініціатива створення бази даних, куди були б занесені усі автівки, на яких пересуваються особи з інвалідністю”, – підсумовує Катерина Рибій.

Ярослав Грибальський, керівник ГО “Реабілітація осіб з інвалідністю”:
– Львівські водії, які не мають відповідних підстав паркуватися на місцях для осіб з інвалідністю, рідко цього дотримуються. Часто виправдовують свою неуважність тим, що, мовляв, погані позначки, нема знака тощо. Звісно, водію легше сказати, що він не побачив, аніж дотримуватись вказівок і не займати місце для особи з інвалідністю. Однак така ж ситуація на дорогах – є водії, які уважно стежать за дорожнім рухом, а є такі, що не дивляться на світлофор і їдуть на “червоне”. Певен, якщо водій не зауважив якогось знака, то це не звільняє його від відповідальності! Тим паче є Кодекс про адміністративні правопорушення, який визначає розмір штрафу за паркування на місцях для осіб з інвалідністю. За кордоном не дуже відрізняється позначення паркувальних місць для осіб з інвалідністю. Скажімо, в Польщі лише торішнього літа прийняли рішення позначати такі місця блакитним кольором. В Україні маємо свої стандарти, Правила дорожнього руху, будівельні норми і повинні робити позначки паркомісць для осіб з інвалідністю відповідно до них. Закон визначає, що повинен бути дорожній знак синього кольору з літерою “Р”, табличка “Особа з інвалідністю”, а на проїзній частині – відповідна розмітка. До слова, зараз ЛКП “Львівавтодор” уже завершує паспортизацію паркувальних місць. Тож незабаром на мапі Львова позначать усі паркувальні місця для осіб з інвалідністю.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2454 / 4.45MB / SQL:{query_count}