“Допомагати бійцям потрібно від душі!”

Чи мають учасники АТО знижки на туристичні мандрівки та чому більше радіють акційним пропозиціям від підприємців, аніж від держави

фото: прес-служба Міноборони України
Часто після демобілізації учасникам АТО важко повернутися до звичного життя. Після всього пережитого їм непросто знову ходити на роботу, проводити час із сім’єю, зустрічатися з друзями. Важливість відпочинку і можливості переключити увагу на щось приємне під час реабілітації підтверджують і психологи, які працюють з нашими вояками.
Сьогодні спонсори і туристичні агентства радо пропонують бійцям та їхнім сім’ям подорожі із суттєвою знижкою. “Минулого місяця вирушив у тур Закарпаттям. Коли вже був у автобусі, то дізнався, що бійці можуть безкоштовно або зі знижкою відвідати туристичні об’єкти, що входять у програму подорожі. На жаль, про це не було зазначено в описі туру, та все ж це був приємний сюрприз. Згодом екскурсовод пояснила, що інформації про знижки немає в старих інформаційних бюлетенях, тільки згодом (у нових) про це буде сказано. В будь-якому випадку приємно, коли турагенції роблять такі знижки. Одразу відчуваєш: люди розуміють, що для бійців це важливо”, – розповідає полковник Західного регіонального медіа-центру Міноборони України Володимир Скоростецький.
Однак, з його слів, докладну інформацію про знижки на відпочинок бійців знайти вкрай важко. Тож “Львівська Пошта” вирішила з’ясувати все про можливості відпочинку учасників бойових дій.

Де і як шукати знижки

“Бійцям, які хотіли б відпочити, раджу в інтернеті шукати турагенції, телефонувати до них і питати про нюанси: чи діють для них знижки, чи можна відпочити з сім’єю тощо. Інформацію про це часто не подають на сайтах, тому завжди варто перепитувати. Відпочинок у вільний від служби час хочеться провести з родиною. Тому вважаю, що організовувати тур для бійців треба з можливістю відпочити цілою сім’єю. В іншому випадку боєць відпочиватиме безкоштовно, але повинен буде платити за дружину і дітей. А в нього може не бути такої можливості”, – пояснює Володимир Скоростецький.
І переконує, що існують турагенції, які дають знижки на відпочинок бійців або ж формують маршрут через ті туристичні об’єкти, які є безоплатними для учасників АТО. Так, наприклад інтернет-ресурс “Життя після АТО” висвітлює новини про безоплатний відпочинок у горах. Дізнатися про чинні пропозиції можна на їхній сторінці у Facebook. Також відпочити в Карпатах (у Ворохті) бійці можуть в садибі “Гетьман”, де їм також нададуть знижки.
Держава не переймається організацією відпочинку бійців, усі можливі знижки – власна ініціатива підприємців
“Власник садиби Вадим Марцонь сам служив у АТО. Тож саме тому з його ініціативи надаємо знижки на відпочинок бійцям. Приміром, на проживання в садибі боєць отримує знижку 10 відсотків на будь-який термін проживання. А сім’я загиблого в АТО може проживати безкоштовно до семи днів. По докладнішу інформацію бійці можуть звертатися за телефоном 097-638-9-966”, – розповідає пані Анна, яка працює в садибі “Гетьман”.
Зрештою, справді варто цікавитись у самих турагенціях про можливі знижки для учасників АТО та їхніх сімей. Оскільки держава нині не надто переймається організацією відпочинку бійців, усі можливі знижки – власна ініціатива приватних підприємців.

Бійців не інформують про їхні можливості

Самі ж учасники АТО нарікають, що їх не повідомляють про те, що вони можуть скористатися знижками в магазинах, поїхати відпочити тощо. Тобто вони мають повне право на це, самі того не знаючи.
“Потрібно повідомляти про будь-які привілеї для учасників АТО бодай у Facebook та в ЗМІ. Певен, якщо підприємець хоче зробити щось добре, то обов’язково зробить! Єдине, що бійці про це не знають. Це погано. Чи мала б долучатись до цього влада? Та мабуть. Але в неї вічно грошей обмаль, тому надіятись на допомогу від влади нема змісту. Вона лише робить собі піар на бійцях. Отож, допомагають ті ж громадяни, підприємці на добровільних засадах”, – розповідає “Львівській Пошті” десантник, учасник бойових дій Ігор Бездух.
З його слів, дуже шкода, що бійців не інформують про такі речі, і це прогалина з боку держави. “Якщо й роблять якісь знижки на відпочинок для бійців, то це виключно ініціатива самих підприємців. Честь і хвала тим підприємцям, які підтримують бійців! На жаль, важко знайти інформацію про будь-які знижки для учасників АТО. Знаю багато магазинів, які надають знижки бійцям, котрі цього не підозрюють, купуючи щось. Хоч би знак повісили – “Ми допомагаємо нашим воїнам”, тоді бійці знали б, що тут діє знижка. Те саме і з турагенціями”, – каже Ігор Бездух.
Бійцям потрібно самостійно шукати турагенції, телефонувати до них і запитувати про усі нюанси: чи діють для них знижки, чи можна відпочити з сім’єю тощо
“Я сам не брав участі в поїздках, які організовують для бійців, проте у Facebook бачив, що такі можливості для учасників АТО є, і хлопці справді користуються ними. Вважаю, що організовувати відпочинок бійцям справді важливо. Однак це потрібно робити комплексно – з психологічною реабілітацією. Бо будь-який відпочинок бійця буде беззмістовним, якщо не залучити психолога. Тобто коли учасник АТО відпочиватиме, йому буде добре, але коли повернеться додому, то ейфорія мине, і в голову почнуть лізти дурні думки… Також певен, що цим повинна займатися держава. Однак те, що сьогодні вона організовує для бійців, жах! За бюджетними розрахунками, на лікування, відпочинок бійців витрачають шалені гроші, номери в санаторіях коштують дорого, як у п’ятизіркових готелях за кордоном. Насправді там і доби провести неможливо, бо умови гірші, аніж на передовій!” – нарікає учасник АТО Микола Стецьків.

Що може запропонувати держава

Оскільки знижки на відпочинок для бійців та організація безкоштовних екскурсій, подорожей – справа добровільна, то чи мала б держава до цього якось долучитися? Бійці певні, що ні. Мовляв, краще нехай нічого не організовує, аніж робитиме це абияк…
“Вважаю, що державі не варто долучатися до організації відпочинку бійців. Коли організовували психологічну реабілітацію, то лише зловживали на цьому. Ті, що перемогли в тендері, надавали послуги непрофесійно. Був скандал у Трускавці. Тобто держава виділяла шалені гроші на психологічну реабілітацію бійців, а умови були просто жахливі. Влада зробила це задля галочки. Звісно, приємно, коли турагенції роблять знижки на відпочинок бійців, але це рішення кожної фірми. Змушувати їх робити це точно не потрібно! Якщо підприємець відчуває, що має це зробити, то нехай допомагає таким чином бійцям. А якщо не розуміє, навіщо давати знижки бійцям, то для чого його змушувати робити це? Допомагати бійцям потрібно від душі!” – переконаний учасник АТО Михайло Шмігельський.
“Думаю, державні структури мають створювати відповідні умови для бійців. Зокрема, організовувати відпочинок тим, що не можуть собі цього дозволити. В цілому світі з бійцями працюють, допомагають, підтримують. А в Україні сьогодні бачимо, як суспільство не може порозумітися з учасниками АТО – сварки в маршрутках, у магазинах тощо. Це свідчить лише про неповагу до бійців як пересічних людей, так і держави”, – каже Микола Стецьків.
“Минулого року ми щомісяця організовували активні мандрівки для бійців з Львівщини. Кожного разу їхали в нове місце. Для всіх львів’ян до вартості подорожі входили витрати на проїзд та оренду інвентарю, а для учасників АТО та їхніх сімей усе було безкоштовним. Цього року програм активних мандрівок ще не почали, але коли почнемо, то, звісно, пропонуватимемо бійцям безкоштовні поїздки. Їм та їхнім родинам порадила б відпочивати в горах або ж їхати на оздоровлення до Трускавця, Східниці, Моршина. Також можна подорожувати замками Львівщини, відвідувати маленькі туристичні міста – Жовкву, Дрогобич, Самбір”, – розповідає начальник управління туризму та курортів Львівської облдержадміністрації Наталія Табака.
Тож сподіватимемось, що держава все ж допомагатиме бійцям. Бо іноді, коли побуваєш хоча б день-два в новому місці, одразу змінюються думки, з’являється бажання жити і творити. А це неабияк важливо для бійців.

Петро Радковець, львівський екскурсовод і краєзнавець:
– Досить часто до мене звертаються з проханням провести екскурсію для учасників АТО. Звісно, проводжу їх на волонтерських засадах. Насправді екскурсія – це певний процес реабілітації, бо, повертаючись зі cходу, бійці часто мають психологічні проблеми. Власне пізнання своєї історії, спілкування під час екскурсії мають допомогти ветеранам. Тож ходимо під час неї з хлопцями на каву, відвідуємо цікаві вистави та виставки. Думаю, не так важливо що показувати, головне правильно до цього підійти. Показувати треба весело, щиро, бо це спілкування дозволить кожному бійцю бути самим собою. Вони мають відчути ту атмосферу, зрозуміти, що вони потрібні й тут, що вони є частиною мирного життя. Бо часто вояки, повертаючись зі сходу, натрапляють на буденні проблеми, які збивають їх із пантелику. Вважаю, що відпочинок потрібно організовувати не лише для бійців, а й для їхніх діток. Наприклад, зараз я беру участь в акції “Мій тато захищає Батьківщину”. Тобто допоки хлопці воюють, працюю тут із їхніми дітьми, проводжу для них екскурсії. І коли батьки у Facebook бачать, що тут дбають про їхніх дітей, їм стає легше. Це їх трохи стимулює. Певен, що для учасників бойових дій це теж неабияк важливо! Гадаю, було б добре показати бійцям фортецю Тустань, подивитись, як наші предки захищали Батьківщину. Також варто відвідати Крехів, Жовкву, Унів. Там справді гарна атмосфера. Зрештою, не так важливо, куди вирушити в мандрівку, головне подорожувати і відкривати для себе щось нове!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7791 / 4.45MB / SQL:{query_count}