Шевченківський гай: у чому ж пріоритети?

У 2018-ому у бюджеті розвитку міста передбачили майже 4 мільйони гривень на музей просто неба. За ці кошти невдовзі можуть розпочати будівництво інформаційно-освітнього центру

Цього тижня на сесії Львівської міськради міські депутати мали б розглядати питання “Про затвердження Програми розвитку інфраструктури Музею народної архітектури та побуту у Львові ім. К. Шептицького”. Програму необхідно прийняти, щоб реалізовувати Стратегії розвитку музею. Саму ж стратегію, нагадаємо, ухвалили ще торік.
Зауважимо, якщо за вказану програму проголосують депутати, керівництво музею зможе використовувати кошти з міського бюджету на розвиток Шевченківського гаю. Однак виникає питання, а що в пріоритеті розвитку? Бо у переліку основних заходів із реалізації цієї програми другий пункт – це “Будівництво сучасного інформаційно-освітнього центру”. Далі прописано ще з десяток пунктів про будівництво сучасного адміністративного корпусу, нового фондосховища, а також доріжок, тротуарів і автостоянок, облаштування системи відеонагляду та мереж електро- і водопостачання. Йдеться і про створення умов для проведення ще більшої кількості фестивалів. І лише останнім пунктом згадується “Збереження, реставрація та консервація існуючих об’єктів музею”.
Все б нічого, але варто пригадати непростий для Шевченківського гаю 2017 рік, коли громадськість била на сполох, що, мовляв, музей потрібно рятувати від занепаду, бо “не буде що дітям показати вже у найближчі десять років”.

Збереження пам’яток як апріорі

Зі слів депутата Львівської міськради, члена комісії фінансів та планування Валерія Веремчука, у той час, коли із зусиллями вдається вибити з міського бюджету бодай якісь кошти на збереження та реставрацію пам’яток, зараз під будь-яким “соусом” (і через таку програму) хочуть скерувати кошти міста на так званий візит-центр, паркувальний майданчик, фестивалі тощо. Тобто на все, що завгодно, але не на пам’ятки. “Ця програма – як частина Стратегії розвитку музею. Але, як на мене, починають не з того кінця. Спочатку потрібно говорити про збереження пам’яток, а вже тоді про інфраструктуру – будівництво візит-центру чи парковок. Бо якщо глянути на очікування результатів виконання цієї програми, то там жодного слова немає про збереження чи реконструкцію об’єктів. Врешті, якщо є окрема Програма розвитку інфраструктури, то де Програма щодо збереження пам’яток? Документ має бути суттєво доопрацьований”, – наголосив “Львівській Пошті” депутат Львівської міськради.
Натомість Роман Назаровець, директор Музею народної архітектури та побуту, зазначив нашому виданню, що збереження пам’яток – це як апріорі – першочергове завдання. Та додав, яка різниця, в якій послідовності йдуть питання. Бо, можливо, редакційно неправильно написали пункти. “Збереження пам’яток завжди на першому плані. Зокрема, у 2018-ому плануємо відреставрувати 10 великих об’єктів. А всі ці побоювання щодо візит-центру – це суб’єктивна думка окремих людей”, – пояснив Роман Назаровець.
Додамо, що на цей рік з бюджету розвитку передбачено близько 4 млн грн (початкова сума) на Шевченківський гай. З цієї суми лише мільйон скерують на збереження пам’яток. А решту – на інфраструктурні речі.

Програму доопрацюють

Зрештою, розгляд цієї ухвали перенесли. Як розповів “Львівській Пошті” Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку, після погодження її розглядатимуть на наступній сесії міськради.
Щодо змісту програми, то співрозмовник не поспішає робити висновків і додає, що оцінка буде тоді, коли ухвала буде погоджена усіма учасниками.
“Зміст ухвали змінюватиметься. Вона ще не фіналізована. Технічне погодження займає чимало часу. Фізично в часі не вдалося узгодити це питання з усіма, хто над нею працював. Зокрема, цього тижня заплановано декілька робочих зустрічей”, – зазначив Андрій Москаленко.
Він додав, що над програмою працювало широке коло людей. Зокрема, управління культури міськради, духовенство, юристи.

Візит-центр змінить свою функціональність

Раніше чимало галасу було у місті через ідею побудувати новий візит-центр у Шевченківському гаю. Під візит-центром варто розуміти сучасний вхід, де мали облаштувати вбиральні, кафе, конференц-зал. Але як пояснили співрозмовники “Львівської Пошти”, візит-центр тепер називається “сучасним інформаційно-освітнім центром”. Та що це змінює?
“Новий, сучасний вхід у музей, який є у більшості європейських скансенів, буде більш поліфункційний. Він використовуватиметься не тільки музеєм, а й монастирем. Сам проект, який раніше розробляли, не змінювали”, – пояснив Роман Назаровець.
Як писала “Пошта”, цей проект за витратами розрахований на більше ніж два десятки мільйонів гривень (понад 24 млн грн). Та тричі керівництво музею оголошувало тендер на будівництво цього об’єкту. Однак жоден з конкурсів не був результативним. Зі слів директора музею, найближчим часом знову оголосять тендер на будівництво інформаційно-освітнього центру.
Та на запитання, чи є ймовірність, що будівництво почнуть ще цього року, відповідає, що “рухатимуться поетапно, згідно чинного законодавства”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
4.8000 / 4.11MB / SQL:{query_count}