Кидайте смалити, бережіть здоров’я!

Як у Львові дотримуються антитютюнового закону та як некурцям захистити свої права

Куріння шкідливе для організму – це нам повторювали ще змалечку. У школі вчителі не раз на уроках основ здоров’я розповідали про наслідки цієї згубної звички. А люди, які курять цигарки вже десять, а то й двадцять років, коли бачать, як це роблять вчорашні школярі, застерігають – не починай, мовляв, потім не кинеш. Зрештою, куріння – особиста справа кожного. На жаль, іноді ця звичка шкодить не лише самим курцям, а й тим, хто дихає димом цигарок поряд.

Моніторинг курців у Львові

Закон про заборону куріння у закладах громадського харчування прийняли ще у грудні 2012-го. Відтоді громадська організація “За вільний від тютюнового диму Львів” спільно з волонтерами регулярно проводить перевірку кафе та ресторанів. Усі ці роки вони відслідковували, чи не порушують львів’яни і власники закладів громадського харчування закон та які ще є прогалини в законодавстві на тему куріння.
“За основу моніторингу 2017-го взяли 35 закладів громадського харчування Львова – 15 кафе, 10 ресторанів і 10 барів. Аби інформація була більш об’єктивною перевіряли заклади ввечері, коли багато відвідувачів. Насправді результати хороші – виявили лише одне порушення. До слова, у 2015-ому виявили два порушення. Тобто Львів показує позитивну динаміку стосовно виконання норм антитютюнового закону. Тим паче, якщо порівняти результати з іншими містами України. У трійку лідерів увійшли Івано-Франківськ, Тернопіль, Львів, а  решта міст мають значно більше порушень. Вважаю, що це пов’язано із культурою споживання та вищим рівнем свідомості львів’ян та власників закладів. Тож ці результати вкотре доводять, що недарма наше місто називають культурною столицею України”, – наголошує представник коаліції “За вільний від тютюнового диму Львів” Петро Рой.
Подекуди трапляються випадки, що люди не дотримуються тютюнового закону, як захистити себе та свої права у цьому випадку розповідає начальник відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Олександра Штибель.
“Люди знають, що курити у закладах громадського харчування – заборонено! Та все ж, якщо такі випадки трапляються, то можна зробити зауваження курцеві. Проте потрібно зважати на ситуацію, бо це не завжди безпечно, тож можуть виникнути різні ситуації. Оптимальний варіант – звернутись до персоналу закладу. Якщо ж персонал закладу не реагує, ситуація не вирішується, то варто викликати працівників Нацполіції. У їхні повноваження входить складання протоколу при виникненні схожих ситуацій. Тоді і власник закладу, і курець будуть покарані”, – зазначає Олександра Штибель.

Прогалини у законодавстві

“За останніх два роки у Львові побільшала кількість закладів, де подають кальян. Часто заклади, де подають кальяни, не оснащені хорошими витяжками і самі приміщення не придатні для диму. Тому це шкідливо для усіх, хто перебуває у таких приміщеннях”, – каже Петро Рой.
“У зв’язку із ситуацією в країні, держпродспоживслужбі заборонено проводити планові перевірки закладів. Цей мораторій з року в рік продовжується. Можемо реагувати лише на звернення споживачів та інших організацій. Однак це теж не дієво, бо вийти на перевірку можна лише з дозволу Мінагрополітики. Сьогодні це тривала процедура – на погодження чекаємо один-два місяці. Тому коли прийдемо з перевіркою, то інформація про порушення – куріння в закладі – уже може бути зовсім неактуальною. Адже власник закладу ретельно підготується до нашого приходу”, – наголошує Олександра Штибель.
З її слів, свідомість громадян ще не сягнула певного рівня. Оскільки за останніх три роки не надійшло жодної скарги на куріння у закладах харчування. І хоч ситуація із кальянами не вирішена, та кроки у цьому напрямку вже роблять.
“Зараз у Києві працівники держпродспоживслужби та представники Мінекономіки напрацьовують, знаходять спільні рішення, щоб розв’язати ситуацію із кальянами у закладах громадського харчування. Певен, лише зникне мораторій на проведення перевірок – питання з кальянами у закладах громадського харчування зникне”, – зазначає Петро Рой.

Не тільки цигарки псують здоров’я

За словами головного лікаря Львівського обласного центру здоров’я, координатора міжнародного проекту “Профілактика неінфекційних захворювань в Україні” Юрія Островерхи, електрон­ні цигарки є шкідливі для здоров’я.
“Часто молодь вважає, що це безболісний варіант, аби стати частиною культури куріння. Тим паче, сьогодні дуже багато підробок. За світовими стандартами найменш шкідливі суміші дорогі. Тобто ті варіанти, які може дозволити собі молодь є надзвичайно шкідливі!”, – наголошує Юрій Островерха.
Не так важливо боротись із наслідками, важливіше їх попередити, наголошує депутат Львівської міськради, секретар комісії з питань гуманітарної політики Анна Мармуляк.
“Тішусь, що Львів показує позитивну тенденцію та входить у трійку лідерів дотримання антитютюнового законодавства. Це тішить мене як маму і вчителя. Проте зауважу, важливо, щоб більше молоді долучалось до заходів, акцій, промоцій здорового способу життя. Звісно, можемо проконтролювати куріння цигарок у закладах громадського харчування. Однак поки ніхто не контролює куріння підлітків. Сама зіткалась із ситуацією, коли неповнолітні курять. Іноді навіть пару не могла провести, бо приходило кілька студентів, які курили цигарки на перерві. Певна, управління освіти має звернути на це увагу!”, – зазначила Анна Мармуляк.
З її слів, також потрібно працювати із свідомістю громадян. Люди не мають боятись викликати працівників Нацполіції, коли порушують їхні права.

“Смачніше” курити на вулиці, а не у задимленому приміщенні”

“Спершу до закону про заборону куріння цигарок у закладах громадського харчування поставилась негативно. Мені подобався варіант, коли є місця для курців і для тих, хто не курить. Навіть здалось, що цим законом обмежили права курців. До речі, досі є країни, де дозволено курити цигарки в громадських місцях. Згодом звикла і тепер розумію, що це цілком прийнятно не заважати тим, хто не курить. Навіть якось “смачніше” вийти і покурити на вулиці, а не сидіти у задимленому приміщенні. Головне, щоб біля закладів були попільнички, їх регулярно змінювали, а територію навколо прибирали”, – розповідає львів’янка-курець Марія.
Курити цигарки у закладах громадського харчування не можна, але повністю забирати кальяни з кафе та ресторанів також не потрібно вважає львів’янка Олена, яка курить.
“Певна, політика підвищення цін на цигарки неефективна, бо той, хто хоче курити, буде й надалі це робити. Оскільки це не змінить свідомості людини. Вважаю, що насамперед потрібно проводити більше інформаційної кампанії – попереджати про наслідки через телебачення, соцмережі. Скажу відверто, почала курити ще за шкільних років – батьки не догледіли, вчителі не сильно акцентували на цьому увагу”, – каже Олена.
Курити чи ні – вибір залишається, звісно, за вами. Однак перш ніж “підсісти” на цю шкідливу і примхливу звичку, дайте собі відповідь, чи знайдете в собі сили кинути курити, якщо коли-небудь приймете таке рішення. Адже як кажуть затяті курці: “Почати завжди легко, а от кинути куди важче”.

Юрій Островерха, головний лікар Львівського обласного центру здоров’я, координатор міжнародного проекту “Профілактика неінфекційних захворювань в Україні”:
– Сьогодні спостерігаємо позитивну динаміку зменшення курців серед українців, згідно із результатами глобального опитування на тему куріння. З’ясували, що за 2010 – 2017 роки вживання тютюну зменшилось більш ніж на 20%. Отже, станом на сьогодні щоденно продовжують палити вісім мільйонів українців. До слова, 92% дорослого населення знає про шкідливий вплив тютюну на організм. До речі, політика підвищення ціни на тютюнові вироби та просвітницька діяльність стимулюють людей кинути курити або хоча б знайти якусь альтернативу. До того ж проживання у місті і без того шкідливе для здоров’я, а у поєднанні з курінням – ще більше. Коли людина курить цигарки, то вдихає радіонукліди, солі важких металів, смоли тощо. Також куріння впливає на виникнення хронічних захворювань органів дихання (бронхіт, астма), серцево-судинних захворювань та онкології. Певен, це сильні аргументи, щоб у цю ж секунду задуматись, чи варто продовжувати курити! Найбільш небезпечним при курінні є розвиток так званої психофізіологічної (емоційної. – “Львівська Пошта”) залежності до куріння цигарок. Тож часто люди при спробі кинути курити шукають “легший” варіант – електронні сигарети, які несуть таку ж шкоду для організму, як і цигарки. Насправді відмовитись від паління надзвичайно важко – це потрібно всіляко пояснювати і доносити молоді. Щоб кинути курити потрібна підтримка, допомога психолога. Зокрема, з минулого року діє безоплатний сервіс з надання підтримки “Я кидаю курити!”, веб-сайт – stopsmoking.org.ua, гаряча лінія – 0800505560. Сьогодні сервіс уже має успішні результати. До слова, реєструються люди віком 18-35 років. Також кілька років тому Міністерство охорони здоров’я прийняло рішення, що надавати допомогу пацієнтам, які хочуть позбутись тютюнової залежності, можуть сімейні лікарі. Тобто самостійно людині важко із собою впоратись. Лише спільними зусиллями зможемо досягти результатів!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6711 / 4.16MB / SQL:{query_count}