Сувора оренда: все заради податків!

Уряд готує законопроект для врегулювання правил оренди житла в Україні. Що чекає на власників і орендарів квартир, чому все ж потрібно укладати договір оренди та як отримати субсидію, якщо ви квартирант

Попит на оренду житла з кожним роком тільки зростає. Помешкання потребують новоспечені сім’ї, нетутешні студенти, заробітчани, останніми роками переселенці тощо. Сьогодні ринок пропонує найрізноманітніше житло, ріелтори регулярно публікують оголошення у соцмережах, а повідомлення на кшталт “візьму на квартиру сім’ю” прикріплені на всіх інформаційних табло міста. Пропозицій наче чимало, попит також є, а от порядку нема. До сьогодні більшість орендують житло без договору про оренду, ігноруючи сплату податків.
Тому власне останніми роками все частіше говорять про те, що в Україні нарешті треба вивести з тіні сферу оренди житла. Уряд України зараз працює над законопроектом, який нібито має врегулювати питання оренди житла в Україні, цитує Урядовий портал слова міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка в інтерв’ю Обозревателю.
Нині приблизно 70% ринку оренди житла в Україні перебуває в тіні
“Нині приблизно 70% ринку оренди житла в Україні перебуває в тіні. Готуємо закон, який дасть змогу виписати правила у цій сфері: що таке наймане житло, яким чином люди можуть туди вселятися, отримувати прописку, яким чином вони виселяються, якщо не виконують умови договору”, – повідомив Геннадій Зубко.
Тому сьогодні і власники орендованого помешкання, і самі квартиранти в очікуванні: що ж нового приготує для них уряд. Адже швидше всього, держава напрацює нові механізми, які дозволять суворо контролювати сплату податків від доходів з оренди.

Чому не платять податок від оренди?

Порядок декларування доходів громадянами, які одержали доходи від здавання в найм (оренду) майна, передбачено ст. 170.1 Податкового кодексу України. Зокрема, підпунктом 170.1.2 п. 170.1 ст. 170 Кодексу передбачено, що податковим агентом платника податку – орендодавця під час нарахування доходу від надання в оренду об’єктів нерухомості є орендар. Тобто громадяни, які здають в оренду нерухоме майно іншим громадянам, зобов’язані в термін до 1 травня року наступного за звітним подати декларацію про одержані доходи та в термін до 1 серпня сплатити самостійно суму податку на доходи фізичних осіб та військовий збір.
“Так, у 2017 році до фіскальних органів Львівської області громадянами, які одержали доходи від надання майна в оренду, подано 1138 декларацій. Сума задекларованих ними доходів становила 72,2 млн гривень. Сума сплачених податків – 14,3 млн гривень. З них 423 декларації подано громадянами, які одержали дохід не від податкових агентів. Сума задекларованих ними доходів становила 17,2 млн гривень. Сума сплачених податків – 3,2 млн гривень”, – прокоментували “Львівській Пошті” в ГУ Державної фіскальної служби (ДФС) у Львівській області.
Для орендарів житла правила отримання субсидії дещо інші, ніж для власників – відшкодування витрат на комуналку здійснюється за умови наявності договору найму
На запитання, чому сьогодні лише окрема когорта власників квартир сплачує податки від оренди, у ДФС відповіли: “Наші громадяни свідомо не декларують такі доходи, хоча фіскальними органами створені сприятливі умови для виконання громадянами обов’язку з подання декларацій. Також, аналізуючи податкову культуру вітчизняних платників податку, варто наголосити, що її низький рівень пов’язаний першочергово з недосконалістю чинного податкового законодавства”.
На думку податківців, для того, щоб податки сплачувалися у повному обсязі необхідно насамперед законодавчо передбачити обов’язкове нотаріальне посвідчення договорів оренди об’єктів нерухомості.
“У випадку, якщо договір укладений між фізичними особами, передбачити для суб’єктів, які провадять діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди (ріелтори), обов’язкову сертифікацію їхньої діяльності. Також варто передбачити відповідальність ріелторів за неподання до контролюючих органів інформації про укладені за їхнім посередництвом цивільно-правові договори (угоди) про оренду нерухомості до контролюючих органів”, – повідомили у ДФС Львівщини.

Хочете субсидію? –
Укладайте договір оренди

Уляна Пак, депутат Львівської міської ради, юрист, зазначила у розмові з “Львівською Поштою”, що люди, які проживають у квартирах на підставі укладених договорів оренди, можуть претендувати на субсидію на комунальні послуги.
“Якщо договір оренди укладений і орендарі сплачують орендну плату, а власник отримує дохід, то відповідно останній зобов’язаний із отриманого доходу сплачувати податки. Адже оренда квартир є певним видом доходу і потребує оподаткування як банківські депозити чи то податки від підприємців тощо. І буде несправедливо, якщо з одних стягуватимуть податки, а з інших – ні. Тому з метою наповнення державного бюджету і встановлення справедливості в оподаткуванні доходу різного характеру потрібно справді приймати якісь зміни на законодавчому рівні”, – зазначає Уляна Пак.
До слова, для орендарів житла правила отримання субсидії дещо інші, ніж для власників. Відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг здійснюється за умови наявності договору найму. Субсидія надається до кінця місяця, в якому закінчується термін дії договору оренди, але не більше, ніж на 1 рік. Важливо, що автоматичного переоформлення субсидії для квартирантів не передбачено.

Оренда за 0 гривень

Уляна Пак водночас каже, що сьогодні дуже багато договорів оренди перебувають в тіні: “Тобто люди орендують квартири, платять за житло гроші, втім власник квартири не укладає з ними договору – домовленості обох сторін лише на словах. І якщо квартирантам потрібно оформити субсидію, то вони укладають договір безоплатного користування – це фіктивний договір, оскільки фактично люди сплачують орендну плату, а власники отримують дохід. Тому держава повинна напрацювати такі механізми, які б це забороняли. До прикладу, прописати, що за умовами такого безоплатного договору не буде можливості отримувати субсидію. Або ж запровадити на державному рівні обов’язкову реєстрацію цих договорів”.
Співрозмовниця також додає, що від того, на скільки сумлінно львів’яни підходитимуть до сплати податків, залежатиме загальне життя у місті.
“Насправді ми повинні розуміти, що всі ці послуги, які ми хочемо отримувати на належному рівні від держави, не падають з неба. Це гроші з податків, які сплачують львів’яни. Відповідно, чим більше податків люди сплачуватимуть в державний бюджет, тим більше можливостей вони матимуть у сфері безоплатних послуг – медицини, інфраструктури, освіти тощо. Чим більше сплачуватимуть податків із доходів, тим більше ми можемо розвивати місто. Втім, сьогодні є дуже багато схем, які дозволяють обійти податкові стягнення. Чимало людей отримують зарплату в “конверті”. Але утримання дитячих садочків чи інших комунальних закладів потребує вкладень. І як на мене, найбільший прояв патріотизму буде в тому, щоби чемно сплачувати податки”, – акцентує Уляна Пак.

Як не потрапити на гачок аферистів

Здавалося б, винайняти апартаменти у місті Лева доволі легко. Принаймні кожен міг би назвати кілька шляхів. Дошки оголошень, газети, інтернет-сайти, ріелторські агентства, бабці на зупинці позаду Оперного, пошук житла через знайомих тощо. Та все так просто виглядає лише для тих, хто ніколи не мав справи із орендою житла. Адже в реальності знайти більш-менш підходящу квартиру у Львові коштуватиме вам не тільки чималих грошей, а й нервів. І ще не факт, що ваша майже ідеальна квартира за якийсь час не стане для вас тягарем, який буде вам не по кишені, бо ціни на помешкання у Львові ростуть із досить швидко. Та й вийти на власника квартири не так просто, тому більшість квартир через оголошення пропонують ріелтори. І їхні послуги, звісно, не безкоштовні. А якщо ще й матимете нещастя потрапити на ріелтора-шахрая, то й взагалі викинете гроші на вітер. До речі, таких у Львові останнім часом розвелось чимало.
Ірина Яремко, голова Львівської ріелторської палати, наголошує, що потенційним орендарям потрібно бути дуже уважними, аби не дати нажитись шахраям.
“Щоб не потрапити у пастку, перестаньте вірити в “чудо”. Добре дешевим не буває. Наприклад, розгортаєш газету, де є оголошення про оренду квартир, стандартна ціна однокімнатної квартири від 3000 грн, а тут пропозиція за 1200 чи 1300 грн, то звичайно, що люди одразу реагують і вже хочуть винаймати таке помешкання. Вони звертаються в інформаційне агентство, звертаю увагу, що не в агенцію з нерухомості. Якщо працівники такого інформаційного агентства з нерухомості беруть одразу аванс за роботу (орієнтовно 350-550 грн), дають список номерів телефонів і список адрес дешевих квартир, то однозначно ви потрапили до рук недобросовісних людей. Оскільки ці квартири не існують, а кошти, очевидно, за таку псевдоінформацію повернути неможливо”, – застерігає Ірина Яремко.
Агенція з нерухомості, з її слів, зовсім по-іншому проводить свою роботу. “Спочатку ви маєте змогу побачити об’єкт, який можете орендувати, тоді агенція допомагає укласти договір між орендодавцем і орендарем, пояснюючи всі права та можливості, включаючи сплату податків орендодавцем. І аж після підписання договору агенція з нерухомості отримує свою винагороду в розмірі однієї місячної плати оренди”.

Ірина Яремко, голова Львівської ріелторської палати:
– Погоджуюсь з тим, що сьогодні треба наводити порядок у сфері оренди квартир. Однак потрібно також на законодавчому рівні регулювати загалом сферу нерухомості. Бо сьогодні величезні суми коштів не доходять до бюджету, тому що галузь знаходиться в тіні. Тому ще раз підтверджую, що сьогодні потрібні законодавчі регулятори, щоби власники квартир сплачували податок від винайму житла, а орендарі несли відповідальність за те, як вони живуть у цьому помешканні, дотримувались правил добросовісного проживання. Щоправда зараз мені важко зрозуміти, яким би мав бути механізм перевірки того, чи суми, вказані у договорі оренди, відповідають дійсності. Бо ж бувають часто випадки, коли здаючи в оренду навіть комерційні приміщення, вказують суму оренди – значно нижчу, ніж це є насправді – з метою сплачувати менші податки. От якби була ріелторська експертиза вартості житла, то можливо, було б менше таких випадків, коли люди нахабно обдурюють державу. Також ми завжди просимо власників квартир укладати офіційні угоди із орендарями і завіряти документ у нотаріуса, щоб мати впевненість у тому, хто у них орендує житло і яка відповідальність обох сторін щодо винайму житла. Крім того, договір оренди дисциплінує і власника помешкання, стимулює його зареєструватись або приватним підприємцем, або сплачувати податок з доходу в кінці року. Також відповідний договір стимулює орендаря не порушувати правила проживання і дотримуватись всіх умов, прописаних у документі. Договір також захистить орендарів у тому випадку, якщо власники житла безпричинно змінюватимуть умови угоди чи вимагатимуть звільнити житло. Втім, і власники помешкань, і самі орендарі не завжди дослухаються до цих порад, і потім, на жаль, мають із цим чимало неприємностей. Через те, що сьогодні сфера оренди квартир досить прибуткова, “працюють” чимало шахрайських “ріелторів”, які на цьому наживаються. І важливо, що це стосується не лише оренди житла, а й продажу чи подобового винайму квартир. Львів – місто туристичне, і багато аферистів вимагають в орендарів попередню оплату, а пізніше зникають без сліду. Але найбільшим негативом все-таки є те, що дуже багато коштів не доходить до бюджету, а отже не збільшується можливість підвищення зарплат і пенсій бюджетникам.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
2.2860 / 4.2MB / SQL:{query_count}