“По блату” нічого не вийде”

Наталія Клочко, головний спеціаліст сектору оцінювання якості освіти управління освіти Львівської міськради, – про реєстрацію в дитячі садочки, проблеми, з якими найчастіше стикаються батьки, як функціонує черга та як і на що можуть впливати батьки в діяльності садочків

фото: Олег Огородник, прес-служба ЛМР(3)
Влаштувати дитину в дитячий садочок у Львові завжди було непросто. На щастя, вже минули ті часи, коли, домагаючись відкриття садочка, жителі деяких мікрорайонів міста виходили перекривати дорогу. Однак місць все одно бракує: в 2017-ому третина дітей із зареєстрованих у черзі на цей рік у садочки так і не потрапили...
В мерії головними причинами такої ситуації називають передусім те, що ще не всі садочки, які на зорі незалежності були передані в користування, нерідко зі зловживаннями, вдалося повернути і відновити їхню діяльність. На це потрібні значні кошти, а часом і судові позови.
Також щороку близько тисячі дітей, яким уже виповнилося шість років і які могли б іти до школи, залишаються в садочках на ще один рік. Ще приблизно тисяча малюків у львівських дошкільних закладах не є жителями Львова – їх батьки привозять з приміських населених пунктів. А віддати дитину в приватний садочок, яких у Львові з кожним роком більшає, не кожній родині по кишені – на місяць доведеться викласти від 3500 до 6500 гривень (у 3000 обійдеться міні-садочок, де дитина перебуває тільки першу половину дня).
Отож, про те, як відбувається реєстрація, які питання виникають щодо неї і назагал щодо садочкового життя у батьків, ми запитали головного спеціаліста сектору оцінювання якості освіти управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міськ­ради Наталію Клочко (на фото).
– Вже місяць триває реєстрація в садочки дітей, народжених у 2017-ому, скільки вже зареєструвалося?
– Так, із 2 січня розпочалася реєстрація дітей, народжених 2017 року. Сама ж електронна реєстрація триває постійно, тому в онлайн-режимі можна зареєструватися будь-коли. Станом на сьогодні на 2019 рік в групу раннього віку записали 4000 дітей, в молодшу – 1231, в групу раннього віку на 2020 рік (діти, народжені в другій половині 2017 року) зареєстровано 1073 дитини і в молодшу групу на 2020-ий претендує потрапити 1083 дитини. Як такого буму немає. З тих, що вже зареєструвалися, всіх місцями забезпечимо! Місць може не вистачити тим, що реєструватимуться пізніше, але наразі катастрофа не передбачається.
– А яка ситуація з місцями для тих дітей, яких батьки бажають віддати в садочок цього року?
– На 2018 рік у групу раннього віку зареєстровано 5200 діток. Відразу кажу, що не всі з них потраплять в групу раннього віку! Тим, що пізніше зареєстровані, доведеться чекати ще рік. В молодшу групу у вересні 2018-го бажають потрапити 2200 діток. Торік ми взяли до садочків 7200 малюків, ще 3600 залишилися в черзі.

Скільки місць на цей рік

– Цього року кількість місць така сама, як і торік – 7 200?
– Орієнтовно кількість місць 7000. Вона залежить і від того, скільки дітей піде до школи. Наприклад, торік ми планували взяти більше дітей, але в квітні були змушені змінити кількість груп, бо наприкінці квітня – на початку травня проводимо опитування батьків старших груп, чи віддаватимуть вони дітей до школи. В Законі України “Про дошкільну освіту” зазначено, що діти йдуть до школи у шість (сім) років. У 2017-ому в нас не пішли до школи приблизно тисяча дітей плюс ще тисяча дошкільнят із передмість.
– Чи вже внесені у чергу на 2018-ий діти, які не потрапили до садочка торік через брак місць?
– Ще не всі. Батьки можуть самостійно виправити рік зарахування або це зробить адміністратор. Ми планували зробити цей перевід на початку лютого, однак виникли певні затримки. Найближчим часом зробимо це, тож положення зареєстрованих у черзі в молодші групи на 2018-ий ще може суттєво змінитися. Однак це не стосується групи раннього віку, лише молодших груп.
– Чи можна потрапити в садочок без черги?
Ні, кожна дитина повинна бути зареєстрована в системі електронної реєстрації дітей до закладів дошкільної освіти Львова! “По блату” також нічого не вийде, оскільки кожен керівник отримує в червні від адміністратора системи список дітей, згідно з яким набиратиме вихованців.
– Як довідатися, беруть дитину до садочка чи ні?
– З 1 по 15 червня кожен керівник отримає від управління освіти на бланку перелік дітей згідно з попередньою заявкою установи, скільки вона може взяти дітей. У цей період батьки на свої мобільні телефони, номери яких зазначені в заявці, отримають смс-повідомлення про зарахування. Після отримання повідомлення батьки повинні звернутися з документами – копія свідоцтва про народження, документи, які підтверджують пільгу, якщо така є, і написати заяву про зарахування. Медичні документи можна подати пізніше. І тоді керівник повідомить, коли можна приводити дитину.

Як зареєструватися

– Тим, що ще з певних причин не зареєстрували дитину, розкажіть, будь ласка, як це зробити.
– Щоб зареєструвати дитину в електронній черзі у садочок, потрібно зайти на електронну адресу edu.smart.lviv.ua. Це сайт нашої львівської (!) міської електронної реєстрації, бо область має свої ресурси, інші міста також.
Пригадую випадки, їх було кільканадцять, коли батьки реєструвалися через неуважність на якихось інших сайтах. До прикладу, недодивилися і зареєстрували дитину в …Житомирі, Білій Церкві, інших містах. А номер садочка зазначили правильно, вони ж у нас однакові. Тому, щоб влаштувати дитину в садочок, потрібно зареєструватися тільки на цьому ресурсі! Знайшовши ресурс, треба ввійти у систему, натиснути кнопку “Зареєструватися”.
На сайті є покрокова інструкція, як це зробити, є оновлене положення від 29.12.2017 року за номером 1190, затверджене рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради, а також найпоширеніші запитання від батьків та відповіді на них адміністратора. Майже всі запитання, які виникають у батьків, там прописані. Але є різні ситуації, батьки телефонують у відділ освіти, приходять і до мене на прийом. З’ясовуємо, допомагаємо…
До 10 травня можна змінити садочки, вказати зовсім інший номер в іншому районі, а черга коригуватиметься відповідно до дати реєстрації
Надалі, коли батьки реєструватимуть дитину, раджу бути уважними, читати речення від початку до кінця. Бо часом не дочитають до кінця, і виникає якась проблема. У нашій заявці, як і в усіх європейських країнах, є електронний календар, у якому потрібно знайти дату народження дитини. Ще, очевидно, не звикли наші люди заповнювати такий календар, і коли набирають вручну дату народження, виходить зовсім інший рік. Повторюю, потрібно бути уважними і спершу знайти рік народження дитини, а тоді місяць і дату. 
Наголошую, що система вимагає, аби батьки при реєстрації вказали свою електронну скриньку, бо кабінет створюється на котрогось одного з батьків. І коли вони вводять російську пошту, система її не приймає. Потрібно задавати лише українську пошту!
– Які ще проблеми виникають при реєстрації?
– Були батьки, які не могли зареєструвати дитину через слабкий інтернет або намагалися зробити це з телефону, а не з комп’ютера. З телефону незручно реєструвати, бо поле замале. І коли починаєш вводити дату народження, то непросто потрапити пальцем у потрібні цифри. Якщо виникали такі проблеми, люди зверталися до мене чи в центри надання адміністративних послуг, отримували допомогу та успішно реєструвалися.
Найбільше проблем виникало 2 січня з 9-ої до 11-ої, коли батьки масово почали реєструватися: чотири тисячі користувачів увійшло в систему, сервери виявилися заслабкі, і реєстрація працювала дуже повільно. Батьки нервували, кілька разів натискали “Зареєструватися”, і тоді ставався збій. Але хто звертався, ми дуже швидко це питання вирішували. Впродовж трьох днів було багато звернень – зо 200. Рік народження вибивало не той, до прикладу, 2023-ій чи 1975-ий, саме через неуважність. І ми на підставі їхніх звернень та свідоцтв про народження дітей виправляли дані. Звертаються внутрішньо переміщенці особи, які не мають доступу до комп’ютерів, старші люди – бабусі, прабабусі, які дуже переживають за своїх онуків.
Учора, до прикладу, був прийом громадян. Зверталися люди переважно, аби дізнатися, як бути, коли втрачений логін чи пароль до свого електронного кабінету. Ми все це відновлювали, пояснювали, як треба заходити, аби кожен міг спостерігати за місцем у черзі своєї електронної заявки, відредагувати її.
– Якщо не вдається зареєструватися самотужки, чи можна звернутися безпосередньо в садочок?
– За оновленим положенням, садки не зобов’язані реєструвати, бо там немає людей, які мали б цим займатися. Реєструвати може ЦНАП або, якщо сутужно, раджу прийти на прийом до мене.

Що і як можна змінити в заявці

– А що можна відредагувати?
– Номер дошкільного закладу, пріоритетність і рік зарахування. Все інше сам батько змінити не може. Такі зміни вносить адміністратор системи на підставі заяви та копії свідоцтва про народження дитини.
Якщо потрібно щось відредагувати, то на нашому сайті, в самому низу, є контакти служби підтримки support@smart.lviv.ua . Саме вона виконує всі прохання та реагує на звернення, але не “вже і негайно”. Буває так, що мама о 10 годині напише в службу підтримки, а о 10.15 телефонує, що їй ніхто того не виконав. Служба підтримки виконує заявки за 48 робочих годин, тобто впродовж п’яти робочих днів. Батькам надають консультації. Якщо знадобляться якісь документи, адміністратор напише, що саме йому потрібно. Щодо внесення змін можна звертатись до мене безпосередньо. Прийом громадян з питань електронної реєстрації відбувається кожного четверга з 15-ої до 18-ої години за адресою: площа Ринок 9, 4 поверх, 2 кабінет. Черг тут шалених немає.
– До якого часу можна редагувати дані?
– До 10 травня того року, коли дитина йтиме в садочок. У ніч з 10-го на 11-те ми закриваємо систему повністю, бо починається обробка даних і складання списків.
– Чи можна після реєстрації цілковито змінити свій вибір садочків, якщо, приміром, довелося переїхати? Що буде з чергою?
– До 10 травня можна змінити садочки, вказати зовсім інший номер в іншому районі, а черга коригуватиметься відповідно до дати реєстрації. До прикладу, якщо електронна заявка була подана в 154-ий садочок у Шевченківському районі, а батьки переїжджають у Сихівський і їм потрібен 175-ий садочок, вони заходять у свій електронний кабінет і редагують дані: змінюють номер дошкільного закладу, пріоритетність і зберігають ці зміни. Дата і час їх реєстрації визначатимуть положення у вже тепер іншій черзі у інший садочок.
Я завжди кажу батькам, що можу повідомити лише те, які вони в черзі саме на день звернення, але система діє онлайн, і батьки мають право дещо змінювати. Тому положення в черзі може рухатися як догори, так і донизу.
 Чи ще відкриють у Львові групи, садочки?
Так, звичайно. У нас відкриють до кінця 2018-го (так є в планах) 97-ий садок на Дністерській, 102-ий на Медової Печери, 111-ий на Виговського. Будинок школяра на Грінченка планували швидше відкрити, але виникли певні нюанси. У 17-ому садку три групи вже відкрили, ще дві на черзі.
В ці садочки поки що немає реєстрації. Особливо батьки питають про 97-ий та 102-ий. Ці садочки з’являться в електронній реєстрації лише після того, як буде зданий дошкільний заклад в експлуатацію та призначений керівник. Така практика була й торік: щойно призначили керівника – і ми відкривали реєстрацію. Буде доданий номер садка (батьки вже всі знають, який садок їм потрібен, можуть зайти у свій електронний кабінет, створений раніше, і відредагувати свої дані, обравши новий садок).
– На якій підставі дитина може залишитися в садочку, якщо їй виповнилося шість років?
Ані писати заяву, ані подавати якихось довідок, документів не потрібно, бо в законі сказано, що дитина йде до школи в шість (сім) років. Батьки просто повідомляють у садочку, чи забиратимуть дитину, чи ні. Ніхто не може спровадити дитину зі садочка, якщо батьки не вважають за потрібне віддати її до школи!

Про щеплення, довідки та харчування

– Яка нині ситуація з вакцинацією в садочках? Чи були випадки, що дитину не допустили через відсутність щеплень?
– Торішнього літа, коли відбувалося смс-зарахування, були такі батьки, які писали скарги, прохання до управління освіти, бо зарахування відбулося, а медичних документів у повному обсязі представити керівникові дошкільного закладу вони не змогли, бо не було щеплень. Для того, щоб дитину взяли у садок, має бути медична довідка (форма 026о) та витяг з карти щеплень. Якщо дитина невакцинована, батькам потрібно звернутися до сімейного лікаря і просити, щоб той скерував дитину на імунну комісію. Вона діє при кожній поліклініці – розглядає питання, дати дозвіл дитині без щеплень відвідувати дошкільний заклад чи ні. Без необхідних щеплень і без такого дозволу жоден дитячий садок дитину не прийме, бо не має права!
– Чи потрібно повідомляти виховательку, що дитина занедужала?
– Раніше, якщо дитини не було в садочку три дні, треба було нести довідку. Тепер довідку про стан здоров’я подають тільки при прийомі до дошкільного закладу або якщо у дитини було інфекційне захворювання і вона перебувала на лікуванні в стаціонарі.
Якщо у дитини виявили інфекційну недугу, треба відразу повідомити садочок. Це важливо, щоб запобігти поширенню хвороби. Про це також повідомляє лікар, який приходив на виклик. Тато чи мама повідомляють дошкільний заклад, а після одужання дитини потрібно принести довідку. Ми проводимо щоденний моніторинг захворюваності і в дошкільних, і в загальноосвітніх закладах. О 10.30 таку звітність подаємо в управління освіти.
Якщо дитина невакцинована, батькам потрібно звернутися до сімейного лікаря і просити, щоб той скерував дитину на імунну комісію. Без такого дозволу жоден дитсадок дитину не прийме!
Нині в садочках на бажання батьків вводять багато додаткових занять: англійська, танці, малювання тощо. Чи не заважає це загальному процесові? Як це координується, бо хтось каже, що замало додаткових занять, а хтось – що забагато?
У нас є наказ про граничні норми навантаження діток у дошкільну віці. Згідно з цим наказом складений розклад. У першій половині дня відбуваються організовані види діяльності, тобто по-старому – заняття. Зазвичай у молодших та середніх групах це по два заняття, а в старших по три. В другій половині дня дозволено проводити оті додаткові заняття – гурткову роботу. Але вони також введені у розклад. У першій половині дня гурткову роботу не ведуть, бо вихователі мають свої навчально-виховні заняття.
– Чи можуть такі додаткові заняття проводити за рахунок прогулянки?
– Ні, в жодному разі. Це категорично заборонено.
– Чи можуть батьки прийти на заняття, щоби поспостерігати, як дитина проводить час у садочку?
– Звичайно. Якщо тато чи мама мають таке бажання, то їм потрібно повідомити про це керівника закладу та принести довідку від лікаря, що вони здорові. Кожен тато чи мама має право подивитися, чим займається дитина в садочку, як адаптується. До речі, восени буде набір діток, і ми практикуємо, навіть радимо, день-два-три побути з ними в садочку. Це набагато спрощує процес адаптації.
– А як щодо харчування? Чи можуть батьки побачити не тільки меню, а й що дають дітям їсти, як це готують?
– Так. Але тут також треба повідомити керівника про своє бажання, принести документ, який засвідчує, що тато чи мама здорові. Батьки можуть поцікавитися, які продукти привозять, у якій якості, як відбувається їх закладка. Щоранку керівник закладу, його заступник, вихователь-методист або ж медсестра, відповідно до графіка, присутні на закладці продуктів. Все максимально прозоро, ніхто нічого не приховує.

Про фотографування діток

– Чи можна фотографувати дитину без згоди батьків?
– У нас проводять чимало заходів, і добре, якщо є люди, готові надавати таку послугу. Одні батьки дуже тим задоволені, інші категорично проти. Ми кажемо керівникам і вихователям, що все це потрібно погоджувати з батьками, питати в них дозволу. Якщо є такі групи, де батьки не хочуть, то ніхто їх не може до цього змусити. А щодо фотографій, які оприлюднюємо ми – на стендах, сайтах, радимо фотографувати діток лише здалеку, щоб було видно, скільки їх є, чим вони займаються, але щоби обличчя не потрапляли у фокус.
– Якщо мовиться не про свята, а про те, що фотограф заходить в групу і робить портретні фото, які потім пропонують батькам?
– У такому разі раджу батькам звернутися до керівника дошкільної установи або ж до мене, але з конкретними даними. Ми проговорювали це не раз на нарадах, що сторонні люди, які не мають нічого до дитячого садка, не можуть просто заходити і фотографувати дітей. Це заробітчанство! Повторюю: передусім вихователі чи фотограф мають спитати в батьків, чи їм це потрібно.

У садочок на роботу

– Зараз чимало випускників обирають майбутню професію. Яка ситуація з кадрами і кому б ви порадили обрати фах вихователя?
– Нам катастрофічно бракує вихователів дошкільних закладів. Половина їх – люди пенсійного або передпенсійного віку. А що буде через років п’ять-вісім? Проте вихователем здатна працювати людина, яка передусім справді любить дітей і може давати раду з ними. У нас проходять практику студенти Львівського педагогічного коледжу. І їх досить багато. Проте не всі можуть і вміють працювати з дітьми, тож не всі йдуть працювати в ДНЗ. Ще одна причина, чому дуже мало студентів залишається в нас на роботу, бо львів’ян у кожній групі – не більше п’яти-шести, решта не зі Львова. Житло в нас дороге, тому в нашому місті вони не залишаються.
– Тобто якщо хтось любить дітей і хоче з ними працювати, готовий учитися, то без роботи не залишиться?
– Звичайно. Це має бути комунікабельна людина, яка вміє швидко виходити з будь-якої ситуації. Бо вихователь – це не просто хтось, хто доглядає дитину впродовж робочого дня. Це і “двоюрідна мама”, і особа з театру, артист, і бабуся з дідусем, і помічник, порадник, навіть колежанка для дитини. А їх у групі до тридцяти, і кожній треба приділити увагу, до кожної знайти підхід. Наші керівники відчувають таких людей і завжди охоче беруть на роботу. Ми нашим студентам пропонуємо стажування – три-сім днів. За цей час стане зрозуміло, чи вміє людина налагодити роботу з дітьми, бавитися з ними, розмовляти.
– Неодноразово в соцмережах ішлося про те, що важко знайти вихователя, бо невеликі зарплати. Чи є зрушення в цьому плані?
– Є, але не такі, як би нам хотілося. Стараємося додатково заохотити наших вихователів. Вже другий рік поспіль наші педагоги дошкілля мали нагоду брати участь у міському конкурсі “Успішний педагог”. Премія становила 25 тисяч гривень. Перш ніж подати документи у відділ освіти, потрібно було провести звітні конференції, ознайомити батьків, колег, надати презентаційні матеріали. В управлінні освіти була створена комісія, яка визначала, присвоїти чи ні таке звання. Чимало людей отримали ці премії. Є й інші проекти, в яких вихователі беруть участь.
Розмовляла
Ольга Хворостовська

Прийом громадян з питань електронної реєстрації в садочки відбувається щочетверга з 15.00 до 18.00 за адресою: пл. Ринок 9, 4 поверх, 2 кабінет. 

Телефон управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міськради:  254-60-48.

У ДНЗ та НВК м. Львова станом на 1 вересня 2017 року було 27 тис. 612 дітей. Охопленість дошкільною освітою становить 91%.

Загалом у Львові 120 ДНЗ (комунальної власності – 108 закладів, 27 тис. 612 дітей, приватної – 12 закладів, 816 дітей).

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.3746 / 4.58MB / SQL:{query_count}