Харчовий експеримент

У п’яти школах Львова розпочався пілотний проект “Обід на вибір”. Що нового чекає на учнів у меню та як харчуються діти в приватних навчальних закладах

фото: прес-служба ЛМР
Шкільний вік – це ключовий період розвитку дитини. І шкідлива та одноманітна їжа в цей час може призвести до серйозних відхилень у роботі організму, зокрема до розладів травної, нервової та серцево-судинної систем. І тому саме в цей період важливо годувати дітей повноцінною та здоровою їжею, стверджують лікарі. Натомість від сучасних школярів доводилося часто чути, що шкільні страви несмачні або й зовсім неїстівні. Не раз нарікали й самі батьки...
Аби змінити підхід у шкільному харчуванні, від листопада в п’яти школах Львова – №№ 4, 60, 53, 42 та 98 – управління освіти Львівської міськради запустило пілотний проект для школярів “Обід на вибір”. Його вже називають початком реформування системи шкільного харчування. Бо дитина має право вирішувати, що їсти у школі, каже “Львівській Пошті” Зоряна Довганик, начальник управління освіти Львівської міськради.
“Дуже часто як батьки, так і громадські організації зверталися до нас через те, що не завжди смачно годують учнів у школах. Мовиться, звичайно, не про всі заклади. Але таки вирішили, що потрібно щось змінювати в системі шкільного харчування. Тож тепер діти мають змогу обирати ті страви в шкільному меню, які їм смакуватимуть”, – розповідає Зоряна Довганик.
Загалом у Львові 117 шкіл (більш ніж 40 тисяч дітей), де школярів початкових класів харчують коштом міста. У рік місту це обходиться в понад 60 мільйонів гривень.

На вибір лише дві-три страви

У тих школах, де вже працює пілотний проект “Обід на вибір”, учні щодня мають змогу обирати між двома-трьома стравами. Меню формують тиждень наперед і оновлюють що два тижні.
“Надавач послуг дає дитині аркуш із меню, який школяр може взяти додому і, наприклад, із трьох страв, порадившись з батьками, обрати те, що йому до вподоби. До кінця тижня дитина повинна принести інформацію класному керівникові. Після чого надавач послуг узагальнює інформацію та передає її на кухню”, – пояснює Зоряна Довганик.
З її слів, керівники навчальних закладів уже підтверджують, що проект дає результати – якщо раніше діти не з’їдали близько 40%  того, що було на тарілці, то тепер такий залишок становить від 10 до 20%. В управлінні освіти міськради запевняють, що планують долучати до проекту й інші школи міста. Для того, щоб долучитися до проекту “Обід на вибір”, потрібна лише згода надавача послуг і батьків. Фінансово це не відрізнятиметься.
Нагадаємо, що цього року денна вартість харчування в школах становить 12 гривень для учнів 1 – 4 класів, дітей учасників АТО, дітей постраждалих учасників Революції Гідності та для школярів з багатодітних сімей. Тоді як 14 гривень передбачили на дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах, а також дітей із малозабезпечених сімей.

Акцент на здорове харчування

“Моя донька навчається в четвертому класі СЗШ №32 у Львові. Ще торік  директор школи впровадив контроль за харчуванням учнів. Відтак щоранку дві-три мами приходять і куштують те, що подаватимуть невдовзі дітям. Але донька нарікає, що обід подають холодним. Мабуть, тому діти й не хочуть його їсти. Та, напевно, це не головна проблема. Я підтримую ідею, щоб діти самостійно обирали, що їсти. Звісно, дорослі повинні контролювати, аби їжа була корисна і смачна”, – каже мама четвертокласниці пані Люба.
Тож, як запевняє Зоряна Довганик, у змінах найперше робитимуть акцент на здорове харчування.
“Надалі плануємо обговорювати з дієтологами формування шкільних меню. Щоб діти отримували повноцінне харчування, – наголошує вона. – Сьогодні першої страви не дають, бо безкоштовне харчування в школах зазвичай одноразове. Як правило, дітям подають другі стави – каші, м’ясо, рибу, сирники, свіжі салати”.
Існує ймовірність, що до кінця 2018-го в раціоні учнів може побільшати саме молочних продуктів.
“Можливо, молокомати нам не вдасться закупити. Такий є лише в класичній гімназії Львова. Але можна давати школярам склянку молока чи молочну кашу. Зараз ми над цим працюємо”, – веде далі Зоряна Довганик.
Раніше в розмові з “Львівською Поштою” дієтолог Оксана Скиталінська пояснювала, чому так важливо дітей шкільного віку годувати повноцінною їжею: “Потреби харчування змінюються залежно від віку, статі, умов життя, фізичної активності. Особливе значення має достатня кількість повноцінного білка. Причому білки тваринного походження (молочні продукти, яйця, птиця, м’ясо, риба) мають становити не менше 50% усієї кількості білка. Залежно від навантажень цю цифру бажано збільшувати до 60%, інша частина належить рослинним білкам (бобовим, кашам). При дефіциті білка у дітей розвиватимуться порушення роботи мозку, легко виникатиме перевтома, знижуватиметься сприйняття і запам’ятовування матеріалу. Дуже важливими є корисні жири в раціоні – масло, вершки, сметана, сири, жирна риба, а також горіхи. Категорично не підходить школярам смажена їжа, яка негативно діє на печінку і призводить до запальних процесів! Вуглеводи дають організму енергію. Але це не має бути цукор, а різноманітні каші, овочеві страви, фрукти, ягоди, якісні сухофрукти. Нині важливою проблемою в харчуванні школярів є дефіцит вітамінів А, Е, С, групи В, а також кальцію, цинку і йоду, що призводить до затримки росту, анемії, порушення структури кісток, псування зубів, ослаблення імунітету і зниження здатності до навчання. А якщо аналізувати середньостатистичне меню львівських школярів, то я б рекомендувала додати до нього субпродукти (страви з печінки), які є джерелом вітамінів А, D, та кисломолочний сир, бо він є джерелом якісного білка й вітаміну А. Окрім компотів, варто було б давати вітамінізований настій шипшини, який зміцнює імунітет. Має бути і розмаїття каш: гречана, рисова, пшенична, пшоняна, перлова”.

Як годують у приватних школах?

У приватній школі “Вільні та небайдужі”, що на вулиці Клепарівська, 39, організоване триразове харчування, вартість якого входить в оплату навчання. Зі слів Вікторії Христенко, заступника директора цієї приватної школи, день харчування школяра їм обходиться у 35-40 гривень. І це, як кажуть, в дуже “скромні” дні.
“У нас є сніданки, обіди та підвечірки. Для приготування страв використовуємо лише якісні продукти. Не беремо свинину. На кухні в нас немає сковорідок, тому зазвичай їжу запікаємо або ж готуємо на парі. Натомість у шкільному меню – телятина, курятина, багато овочів і великий вибір каш, які навіть нечасто вдома варять, – пшоняна, ячмінна тощо. В довільній кількості є яблука, морква. На сніданки і підвечірки готуємо млинці, сирники, граноли, сирні запіканки – асортимент чималий. Також діти охоче п’ють какао”, – розповідає Вікторія Христенко.
І додає, що шеф-кухар та його помічниця більш ніж чотири місяці працювали над шкільним меню. Однак співрозмовниця признається, що на початку навчального семестру діти насправді дуже погано харчувалися в школі. Бо не звикли до здорової їжі, вимагали чипсів, картоплі фрі, бургерів. Зараз ситуація змінилася – фактично залишків їжі нема, батьки і діти задоволені.
“Батьки можуть будь-коли прийти до школи, зокрема в їдальню, і скуштувати все, що ми готуємо. Крім того, меню доступне на дошці оголошень і на нашій сторінці у Facebook. У нас перелік страв не повторюється впродовж місяця. Потім формуємо його заново, щоби було розманіття в харчуванні”, – резюмує Вікторія Христенко.

Уляна Пак, депутат Львівської міськради, співініціатор стратегії “Львів, дружній до дітей”:
– Пілотний проект “Обід на вибір” дає можливість дітям молодших класів, які харчуються коштом міста, обирати те, що їм смачно, те, що вони люблять. Отож, обрана їжа більше смакуватиме їм. Думаю, як результат матимемо тепер більше задоволених дітей і менше їжі, яка залишатиметься. Це позитивно. Звісно, продукти мають бути якісними, відповідати віку дітей і містити мікроелементи та вітаміни, необхідні для розвитку дитячого організму. Якщо ж ця програма добре себе зарекомендує і будуть позитивні відгуки від дітей та батьків, то поширюватимемо таку практику в інших міських школах. Можливо, вже з вересня 2018-го. Важливо, щоб шкільне харчування було не лише ситним, а й корисним! Ба більше, уже з початкових класів варто через шкільне харчування розвивати культуру здорового харчування, щоб діти змалечку розуміли, що їхньому організму потрібна здорова їжа! Спільно з програмою “ТСН. Тиждень” я започаткувала унікальний проект у Львові, спрямований на покращення якості шкільного харчування. Відомо, що у європейських школах діти п’ють молоко. Тож спробувала як експеримент і нашим дітям, зокрема учням класичної гімназії Львова, в щоденний шкільний раціон додати склянку молока. Попередні лабораторні дослідження крові показали, що учні цієї гімназії потерпають від нестачі вітаміну D3. Тому для цього закладу за спонсорські гроші придбали молокомат, який коштує більше тисячі євро. До проекту долучилися й виробники молока. Проект ще триває, але вже маємо дуже позитивні результати від того, що діти п’ють молоко. Є певне порозуміння з міським управлінням освіти. Найближчим часом збиратимемо надавачів послуг, які харчують дітей 1 – 4 класів, і наполягатимемо на тому, щоби в шкільне меню додавали більше молочних продуктів. Щодо молокоматів, то, звісно, ідея хороша, але за рахунок міського бюджету буде важко забезпечити ними шкільні їдальні, бо це дорого. Їх виробляють тільки в окремих країнах, де діють відповідні національні програми на кшталт “Шкільне молоко”, зокрема в Норвегії, Фінляндії та Чехії. Але й наше старше покоління пригадує, як у школах раніше в раціоні обовН’язково було молоко з печивом чи булочкою. Тож упевнена, що до цієї практики треба повертатися.
Анна Мармуляк, депутат Львівської міськради, секретар комісії з питань гуманітарної політики:
– Думаю, ідея проекту “Обід на вибір” дуже цікава. Зокрема, мені як мамі першокласниці, така ініціатива дуже подобається. Доньці моїй теж би сподобалась, адже сьогодні діти мають дуже різні смаки щодо їжі, і, звісно, було б чудово, якби школярі могли самостійно обирати, що їм їсти на обід. Це було б також зручно для учнів, які дотримуються безлактозної дієти. Головне, щоб школа упоралась із цим. Моя донька вчиться у звичайній середній школі, де учнів годують коштом міста. Доньці шкільні сніданки і обіди смакують, каже, що все свіже. Якби було щось несвіже чи з поганим запахом, вона б не їла, бо вибаглива до їжі, як і всі сучасні діти. Зазвичай на батьківських зборах ми обговорюємо харчування у школі. Комусь, можливо, воно не подобається, але нам підходить, бо, по-перше, гаряче, по-друге, свіже і, в принципі, щодня різне. Моїй школярці порцій наразі вистачає. Але, звичайно, хотілося б удосконалили шкільні обіди – щоб було більше фруктів, овочів. Утім розуміємо, що є певні обмеження у державних коштах.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8480 / 4.48MB / SQL:{query_count}