Як розвиватимуть Франківський район

ІТ-осередок Львова, “розумний район”, наукове минуле – чим ще славиться Франківський район та які перспективи його розвитку

фото: Діана Кормухіна (5)
Ще 25 років тому Франківський район Львова називали Радянським. Тут налічували найбільше науково-дослідних інститутів, звідки й назва однієї з вулиць – Наукова. Сьогодні ці всі установи не діють, натомість у районі активно розвивається галузь ІТ. Скупчення айтішників зумовлює зростання попиту на житло у цьому районі. Сьогодні ціни на нове помешкання у Франківському районі є одними з найвищих у місті.
Окрім радянської назви та наукового минулого, район має досить цікаву історію. З’ясувалось, що у ХІХ столітті львів’яни неохоче купували тут житло. Оскільки трамвай, який тоді почав курсувати від Віденської кав’ярні до вулиці Коновальця, заважав мешканцям – постійний шум, потік незнайомих людей тощо. Тому свого часу вартість житла тут зменшилась удвічі, даючи початок становленню бізнесу на теренах мікрорайону “Новий світ”.
Які виклики та завдання сьогодні стоять перед Франківським районом та які перспективи його розвитку? Про це говорили під час дискусії “Розвиток районів Львова: як зміниться Франківський район”, організованої tvoemisto.tv.

Чому район став “розумним”

У жовтні 2016-го громада вулиць Наукової та Володимира Великого виграла у конкурсі на облаштування “розумного району”. Сьогодні тут уже почали впроваджувати новітні технології.
“2017-го витратили близько восьми мільйонів гривень на облаштування “розумного району”. Цього року витратимо ще п’ять-шість мільйонів. Загалом до 2020-го на проект плануємо витратити близько двадцяти мільйонів гривень”, – розповідає мешканець Франківського району, куратор проекту, депутат Львівської міської ради Андрій Шевців.
З його слів, виділені кошти пішли на закупівлю сучасної техніки для шкіл і садочків, вуличних меблів, освітлення вулиць, проведення оптоволоконної лінії через вул. Коновальця та комп’ютеризацію поліклінік.
“Також сьогодні облаштовують чотири “розумні” зупинки. Вони будуть обладнані мережею wi-fi, відеоспостереженням та можливістю підзарядки ґаджетів. На зупинці біля торгового центру “ВАМ” встановлять електронне табло, яке подаватиме корисну міську інформацію. Зокрема, графік руху транспорту”, – каже Андрій Шевців.

Більше зелені та парків!

У Франківському районі мало зелених насаджень – нарікають самі ж мешканці. Мовляв, щороку зрубують кількасот дерев, а висаджують значно менше.
“Гордий, що живу у Франківському районі. Проте маю одне зауваження – район має найменшу площу зелених насаджень! Зокрема, проблема пов’язана з постійними спробами забудувати район. На жаль, немає адекватних дій від влади, спрямованих на збереження зелених зон. Інвестори вкладають кошти лише у будівництво, але потрібні й парки!”, – наголошує екс-голова Комітету підприємців Львівщини, мешканець Франківського району Роман Зафійовський.
“Кожен рік висаджували стільки дерев, скільки зрубали. Проте цього року отримали доручення від міського голови – висаджувати більше, ніж зрізаємо”, – каже Орест Тимчишин, голова Франківської райадміністрації Львова.
Інститут просторового розвитку розробив проект відновлення парку Горіховий гай біля LvivFilmCenter. Згодом там стане затишніше і з’являться освітлення, вуличні меблі та місця для відпочинку, розповідає громадський активіст Олександр Шутюк.
“Озеленення має закладатись у проект реконструкції вулиць. Відразу потрібно враховувати, чи достатня кількість місця для посадки та кореневої системи дерева. На жаль, часто у нас вважають, що дерево – це лише стовбур, і більше місця йому не треба. А деревам потрібно більше простору, щоб росли. Сіль та пісок, якими посипають вулиці, їм лише шкодять. Нам варто перейти від сумішей, якими посипають сніг, до матеріалу багаторазового використання, як у Скандинавських країнах. До того ж, ця речовина є ефективнішою”, – каже Олександр Шутюк.
“Департамент житлово-комунального господарства Львівської міськради уже розглядав питання заміни піску та солі, і навіть тестував багаторазову суміш у центрі міста. На жаль, питання лише в грошах. Коли будуть точні підрахунки, тоді прийматимемо рішення”, – зазначив заступник мера Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
Сьогодні пріоритетом є облаштування зелених зон у Франківському районі, розповідає депутат Львівської міської ради Валерій Веремчук.
“Іноді роботи, які проводимо з водоймами, лише шкодять. Адже просто застелити бруківку – неправильно, потрібно врахувати гідрологічний стан водойм”, – зазначає Валерій Веремчук.

Інфраструктура – вічна проблема?!

Затори, погані дороги, жахливий транспорт – здається, це вже стало буденністю для міста. Звісно, мешканці Франківського району також страждають від цього.
“Цього року район отримав дев’ять мільйонів гривень на ремонт дворів та 19 мільйонів на дороги та тротуари. Тепер обкладаємо двори плиткою, а не асфальтом, що є економічно й естетично обґрунтовано. До слова, зараз така практика впроваджується у всьому місті”, – розповідає Орест Тимчишин.
“Найпроблемнішим є перехрестя Сахарова – Коперніка – Героїв Майдану –Вітовського. Зізнаюсь, коли їду, сам не знаю, як там проїхати. Поки що у планах створити кільце на перехресті Стрийська – Наукова. Тішить, що збудували трамвайну колію на Вернадського. Згодом плануємо з’єднати її із колією, що на вулиці Княгині Ольги”, – каже заступник директора ЛКП “Львівавтодор” Євген Калитич.
З його слів, терміни реалізації цих проектів поки не відомі, оскільки все впирається у кошти.
“Власниками Львова насамперед є його мешканці! Адже кожна копійка надходить у бюджет з наших податків. Хочеться, щоб місто надалі розвивалось, і ставало цікавішим. Ображає лише, що в нас тільки один “розумний” район. Певен, у нас усе місто розумне!”, – наголошує Валерій Веремчук.
Орест Тимчишин, голова Франківської райадміністрації Львова:
– У Франківському районі мешкає понад 153 тисячі львів’ян. Район дуже різноманітний. Раніше його акцентом була вулиця Наукова, де розташовувались науково-дослідні інститути, які, на жаль, уже припинили діяльність. Проте тішусь, що сьогодні тут активно розвивається галузь ІТ. Також минулого року наш район переміг у проекті “Розумний район”, і почалась його реалізація у межах вулиць Наукова, Пулюя, Володимира Великого. Виклик для району – це зміна світогляду мешканців. Адже сьогодні, згідно із законодавством, мешканці є співвласниками будинку. Хоч свідомо вони власники лише своїх “квадратних метрів”. Тож працюємо із цим і вже маємо успіхи. Спочатку до нас звертаються мешканці з певною проблемою, і якщо домовляємось про спільне фінансування (хоча б 5% з їхнього бюджету), то втілюємо проект. Адже люди цінують лише тоді, коли вкладають свої кошти у заміну вікон, ремонт сходової клітки, обкладання під’їзду плиткою тощо. Наприклад, на вулиці Сокільницькій донедавна була дорога без твердого покриття. Там розташовані лише приватні будинки, мешканці яких писали звернення, скарги, нарікали на поганий заїзд. Зустрілись з ними, поспілкувались, і жителі за власний кошт придбали плитку, а ми за бюджетні кошти облаштували цю дорогу. Сьогодні мешканці Сокільницької дуже бережно відносяться до дороги – прибирають, встановили там спеціальні знаки тощо.
Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку, мешканець Франківського району:
– Вважаю, що Франківський район – найбільш динамічний та цікавий для розвитку. Зокрема, зважаючи на його історію – багато науково-дослідних інститутів, приміщення, які сьогодні займають ІТ-компанії. До слова, місто ще десять років тому обрало галузь ІТ як один із пріоритетних напрямків розвитку – це дало неабиякий поштовх для розвитку саме Франківського району Львова. Насправді ІТ – дуже прибуткова галузь. Люди в цих компаніях працюють на закордонний ринок, тож мають великі зарплати, а отже, сплачують податки, що, звісно, є лише позитивом. Тому саме працівники ІТ-компаній створюють велику додану вартість не лише для міста, а й для країни в цілому. Певен, Франківський район є прикладом для інших районів, як правильно використовувати свої сильні сторони. Зокрема, сьогодні довкола Українського католицького університету, що на Козельницькій, вибудовується інноваційна екосистема, яка за кілька років може стати нашою Кремнієвою долиною. Навіть радше Франківською долиною. Думаю, за кілька років саме Франківський район стане інтелектуальним осередком Львова. Також додам, що на вулиці Княгині Ольги з часом прокладемо велодоріжку. Колишній завод на Сахарова уже проходить етап ревіталізації. А колишнє трамвайне депо незабаром стане інноваційним простором.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8443 / 4.44MB / SQL:{query_count}