У Львові таки буде “Місце щасливих людей”!

У 2018-ому місто планує розпочати і, ймовірно, завершити роботи з облаштування громадського простору

фото: Олег Огородник (2)
Цього тижня, 2 лютого, виповнюється третій рік, як загинув фронтмен гурту “Скрябін” Андрій Кузьменко (Кузьма). Аби увіковічити пам’ять про Андрія, у Львові вирішили у цей же рік облаштувати відкритий громадський простір “Місце щасливих людей” – саме так має назватися сквер, проект якого, зі слів головного архітектора Львова Юліана Чаплінського, вже цього року повинні почати реалізовувати на площі Гасина (біля бібліотеки Стефаника, на перетині вулиць Коперника та Стефаника).
“Цей проект можливо реалізувати за рік. Роботи починатимемо тоді, коли казначейством буде погоджено бюджет. Після чого його винесуть на сесію міськради, де депутати повинні за нього проголосувати. Очевидно, що в проекті є багато дорогих речей – у плані естетичних та індивідуальних речей, садових меблів тощо. Подивимося, як казначейство буде це пропускати. Та очікую позитивних результатів”, – зазначив “Львівській Пошті” Юліан Чаплінський. З його слів, проект обійдеться місту у 6-9 млн гривень.

Бюрократія затягує реалізацію

Та, нагадаємо, ще у 2015-ому міське управління архітектури провело Всеукраїнський конкурс на найкращий проект з облаштування площі Гасина. У цьому ж році обрали переможця. До слова, у складі журі були й батьки музиканта – Ольга та Віктор Кузьменки. До участі в конкурсі було подано шість проектів, серед яких чотири – львівських авторів, один – київського та один дніпровського. Переможцем став саме дніпровський дизайнер, лауреат всесвітньовідомої дизайн-премії Red Dot Design Singapore Валерій Кузнєцов.
Відтоді минуло більше двох років. За цей час звучали різні заяви щодо облаштування скверу.
Зокрема, батьки загиблого Андрія Кузьменка просили міського голову Львова і чиновників лишити їх у спокої з цією ідеєю, а відповідну заяву оприлюднили в мережі Фейсбук на  офіційній  сторінці “Скрябін”. У заяві йшлося про те, що “міська влада скинула всю відповідальність за проект на плечі батьків”. Тоді проект скверу називали нежиттєздатним.  На запитання, чому ж так довго реалізовують цей проект, Юліан Чаплінський відповідає, що реалізація об’єктів меморіального характеру потребує чимало часу.
Цього року мають розпочати реалізовувати проект на площі Гасина (біля бібліотеки Стефаника, на перетині вул. Коперника та Стефаника)
“Немає жодного об’єкту меморіального характеру у Львові, який би робився швидше. До прикладу, від конкурсу до реалізації встановлення пам’ятника Богдану-Ігорю Антоничу минуло п’ять років. Над пам’ятником Андрею Шептицькому працювали сім років. Вже не говорю про пам’ятник Адамові Міцкевичу, який проектували 20 років! Тобто є чимало бюрократичних процедур, які потрібно пройти. Тому не вважаю, що проект громадського простору “Місце щасливих людей” реалізовують довго. Тим паче, що сам дизайнер, який переміг у цьому конкурсі, не мав досвіду роботи з бюджетними коштами”, – каже головний архітектор Львова.
Щодо площі Гасина, де, власне, планують облаштувати громадський простір “Місце щасливих людей”, то співрозмовник вважає це місце розкішним.
“На нього було дуже багато зазіхань. Спочатку переживав, як люди будуть сприймати такий вибір, бо навпроти, на стіні поштового відділення, що на вул. Дорошенка, є меморіальна дошка Йосипу Сліпому. Картинна галерея теж хотіла ініціювати там вшанування Бориса Возницького. Були думки й про паркінг. Тобто святе місце пустим не буває. Зрештою бачу, що ідею облаштувати там інтерактивний громадський простір всі сприйняли позитивно”, – резюмує Юліан Чаплінський.

Це буде одне з культових місць

За задумом, простір охоплюватиме кілька груп та зон, які виконуватимуть різні функції. У планах облаштувати сцену (імпровізоване місце для музикантів, обговорень, відкритих лекцій), окрему групу лавок, водні арт-об’єкти “Течії”, пішохідну зону. Буде й зона схилу, оснащена місцями для сидінь, зона огородження побутових відходів, зона паркування велосипедів та зона арт-об’єкту “Нерв”, який слугуватиме як устаткування для виставок. А також буде група арт-об’єктів з дерева та металу, які символізуватимуть діяльність Андрія Кузьменка. Окремо підсвітять дерева і мистецькі об’єкти та розмістять світильники всередині крамничок.
Переможцем конкурсу став дніпровський дизайнер, лауреат всесвітньовідомої дизайн-премії Red Dot Design Singapore Валерій Кузнєцов
За словами автора роботи проекту-переможця Валерія Кузнєцова, при написанні проекту він опирався на образ Кузьми Скрябіна. Тож у роботі навмисно нічого не придумано, а все було зроблено “за фактом особистості”.
“Ескізний проект розробили достатньо швидко – орієнтовно більше місяця працювали. А тепер більше ніж півроку працюю над тим, як практично реалізувати проект. Сама площа Гасина дуже цікава. Вона проглядається з багатьох сторін. Думаю, після її реконструкції це буде популярне місце, зокрема, серед молоді. А можливо, це буде одне з культових місць Львова. Мені так чомусь здається, – каже “Львівській Пошті” Валерій Кузнєцов. – Плануємо зробити там не те щоб меморіальні, а образні арт-конструкції, які демонструватимуть елементи творчості артиста. Зокрема, будуть світильники у вигляді волосся, яке з’являтиметься із землі”.
Наприкінці розмови співрозмовник додав, що музика вічна і вона об’єднує людей. А подібних громадських просторів, таких, яким має бути “Місце щасливих людей”, в Україні дуже мало.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7445 / 4.39MB / SQL:{query_count}