“Пільгова” дилема через “пенсійні”

Чи повинні пенсіонери сплачувати вартість проїзду у львівських маршрутках, які рішення прийматиме міська влада для врегулювання ситуації та на яких умовах возять літніх пасажирів в інших областях України

фото: Олег Огородник (4)
Безоплатний проїзд для пенсіонерів вже роками наче кістка в горлі для місцевих перевізників. Через це виникають постійні сварки між пасажирами, які їдуть по “пенсійному”, та водіями маршруток, які не втомлюються нарікати  на неприбутковість своєї роботи через пільговиків. Тому водії деяких обласних маршруток Львівщини дозволяють собі самовільно встановлювати максимальну кількість пасажирів-пенсіонерів у салоні одного автобуса. У 2015-ому нетривалий час навіть діяли часові обмеження для безоплатного проїзду пільговиків. Неодноразово переглядали і категорії тих, хто претендує на безкоштовний проїзд. А вже минулого року перевізники грозили загалом перестати возити пенсіонерів. Однак тоді це не реалізували. Зате з 1 липня 2017-го пенсіонери їздять у маршрутках області вже за півціни. Згодом обіцяли, що такі ж нововведення запровадять і у львівському транспорті, однак автоперевізники вирішили діяти ще радикальніше, і від 20 січня запровадили платний проїзд для пенсіонерів Львова. У Ратуші вже тиждень запевняють, що місто таких рішень не приймало, і перевізники вимагають гроші від літніх пасажирів самовільно. Як буде далі із перевезенням пенсіонерів – наразі невідомо. “Львівська Пошта” дізналась про нюанси конфлікту та усі можливі варіанти врегулювання ситуації.

Чому відмінили пільги?

Причиною відмови приватних перевізників безкоштовно возити пенсіонерів стало те, що з 2016 р. держава повністю припинила відшкодовувати кошти за пільгові перевезення пасажирів у громадському транспорті. І переклала відшкодування на місцеві адміністрації та органи місцевого самоврядування. Однак для місцевих бюджетів відшкодування виявилися непосильними – цього року в бюджеті Львова передбачено 22 млн грн на відшкодування пільгових перевезень у маршрутках, що, за даними перевізників, становить лише четверту частину від потреби.
Держава має або додати пенсіонерів до переліку пільговиків, або підтвердити, що їх там немає, і зобов’язати їх платити
Крім того, відмову возити пенсіонерів перевізники пояснюють юридичною колізією, яка виникла на рівні законів та актів Кабміну. Так, перевізники наголошують, що у законі про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії є чітко визначений перелік пільговиків, які мають право безкоштовного проїзду у громадському транспорті, пенсіонерів за віком у цьому переліку немає. Натомість безкоштовний проїзд для пенсіонерів передбачений постановою КМУ, прийнятою ще у 1993 році, до ухвалення закону. Отже, перевізники вважають, що постанова уряду суперечить законодавству, а тому може не виконуватися.
У Асоціації перевізників пояснюють: рішення брати гроші за проїзд із пенсіонерів за віком у Львові прийняли чотири приватні фірми: “Міра і К”, АТП-14630, “Фіакр-Львів” та “Успіх БМ”. Вони охоплюють 65% від усіх маршрутів (решта – 35% – за комунальним підприємством АТП-1). Як аргумент до таких нововведень, перевізники подали роз’яснення приватної юридичної фірми, яка на їхнє замовлення опрацювала це питання, і з’ясувала, що пенсіонери не мають права пільгового проїзду у маршрутках. І враховуючи те, що в міському бюджеті нема грошей на компенсації перевезення пенсіонерів, не буде й пільгових перевезень.
Із тим, що у перевезенні пенсіонерів виникла юридична колізія погоджуються і у Львівській міськраді. Заступник мера Сергій Бабак ще 19 січня заявив представникам ЗМІ, що справді існує суперечність між законом і постановою КМУ і цю суперечність може усунути лише держава на рівні Верховної Ради та уряду. У мерії ж, за слів Сергія Бабака, немає ані юридичних, ані фінансових можливостей, аби розв’язати проблему перевезення пенсіонерів у маршрутках. Ініціативу перевізників про скасування безкоштовного проїзду пенсіонерів у маршрутках мерія не підтримала і назвала незаконною. Сергій Бабак звернувся до Укртрансбезпеки з проханням дати роз’яснення, чи законна відмова перевізників безкоштовно возити пенсіонерів.

Віз і далі там…

Станом на 24 січня місто не отримало відповіді від Укртрансбезпеки щодо ситуації із оплатою проїзду в громадському транспорті міста осіб пенсійного віку. Отже, на комунальних маршрутах пільговий проїзд для цих осіб зберігається.
“Відповіді від Укртрансбезпеки ще немає, ми її очікуємо. Ситуація з перевізниками залишається такою ж, як і була. Маршрути прийняли рішення, що пенсіонери повинні платити. У міському транспорті на комунальні маршрути проїзд залишається безоплатним”, – зазначив заступник міського голови з питань житлово-комунального господарства Сергій Бабак.
І додав, що необхідно кілька тижнів на те, щоб врегулювати цю ситуацію. “Треба юридичні роз’яснення, вихід на якесь спільне рішення, яке б задовольнило всіх”, – наголосив він.

Перевізники готові йти на компроміс

“На цей рік з міського бюджету виділили тільки 22 млн грн на компенсацію за пільгові перевезення. Це орієнтовно четверта частина від суми, яку насправді потрібно, щоб возити пенсіонерів безкоштовно. Наголошу, що законних підстав для безкоштовно проїзду в пасажирів-пенсіонерів сьогодні немає. Для того, щоб ця категорія населення Львова могла їздити безоплатно у міських маршрутках, з бюджету потрібно виділити не 22 млн грн, а близько 100 млн грн. Якщо таке рішення буде прийнято депутатським корпусом, то безумовно підприємства не будуть мати претензій. Але наголошу, це можливо лише за умови нормальної системи компенсації за перевезення пільговиків”, – зазначив “Львівській Пошті” Іван Велійка, голова Асоціації перевізників Львівщини.
Співрозмовник нарікає, що в нашій країні традиційно беруться за проблему, коли вже нема виходу.
“Про те, що перевезення пільговиків за останні роки набуло якихось спотворених форм, відомо чи не кожному. І останні нововведення щодо пенсіонерів – це не є якоюсь примхою перевізників. Ні! Адже коли сьогодні в автобусах їздить маса людей, які не оплачують за проїзд, а це орієнтовно 50% від загальної кількості усіх пасажирів, погодьтеся, це ненормальне явище. Тому сьогодні все в руках влади, і все залежить від того, чи виділить вона гроші на компенсацію за перевезення пенсіонерів. Також для цього треба підвести якусь законодавчу базу. Це має бути або рішення сесії, або має бути прийнято рішення на рівні Верховної Ради”, – каже Іван Велійка.
Водночас він наголошує, що сьогодні тільки пенсіонери зобов’язані платити за проїзд. Всіх інших пільгових категорій це не стосується.
Монетизація – це єдиний спосіб, який дав можливість найбільш справедливо вирішити питання із перевезенням пільговиків у Львові
“Бо всі вони мають пільгу згідно Закону. І під ці категорії є правова основа для виділення грошей з міського бюджету для компенсації. На категорію пенсіонерів ніхто ніколи грошей не виділяв”, – повідомив Іван Велійка.
Повертатись до тієї практики, коли пенсіонери сплачують повну вартість тільки у години пік, з його слів, не можуть, бо є рішення суду з цього питання. А от запровадити для пенсіонерів 50% знижку на вартість проїзду – цілком можливо.
“Та для цього потрібно рішення сесії Львівської міської ради. Якщо буде прийнято компромісне рішення у цьому питанні, то ми готові розглядати інші варіанти виходу із ситуації”, – акцентує Іван Велійка.
Каже, що самі пенсіонери відреагували на нові правила спокійно: “Бувають різні випадки, але, як правило, люди платять. Ми не розраховуємо, що від цього зросте виручка. Ми хочемо, щоб люди дисциплінувались і свої поїздки здійснювали по мірі своїх фінансових можливостей, зменшивши таким чином навантаження на громадський транспорт у години пік”, – зазначив він.

Що каже міський голова Львова?

“Є складна ситуація з трактуванням законодавства стосовно пільг. У нас Закон України не передбачає пільговий проїзд для людей пенсійного віку. Ми у Львові, наскільки це можливо, цю пільгу надаємо у наших комунальних автобусах і в наших комунальних трамваях і тролейбусах. Приватні перевізники по-іншому сьогодні це питання поставили. Тому нам треба пропрацювати компромісний варіант. Щоб, з одного боку, мешканці міста мали можливість комфортно пересуватися містом громадським транспортом, з іншої сторони, щоб цей напрямок не був збитковим і просто не припинив своєї діяльності. Бо піднімати сьогодні ціну немає можливості. І пенсіонери зараз не мають можливості багато платити”, – зазначив 24 січня міський голова Львова Андрій Садовий.
На маршрутах комунального підприємства АТП-1 пенсіонери й надалі мають можливість їздити безкоштовно
Нагадаємо, що ще на початку листопада Андрій Садовий у розмові з “Львівською Поштою” зазначив, що сьогодні роботу транспорту в місті можна оцінити по п’ятибальній системі на три з мінусом. Окрім оновлення рухомого складу, міський голова має ціль збільшити частину ринку перевезень саме комунальним транспортом. Мовляв, це дасть змогу контролювати роботу громадського транспорту у Львові загалом. За планами мерії, у 2019 році для міста закуплять 170 одиниць нової техніки: 30 трамваїв, 40 тролейбусів та 100 автобусів.

 АТП-1 підхопить нововведення

Нагадаємо, що на маршрутах комунального підприємства АТП-1 пенсіонери й надалі мають можливість їздити безкоштовно. Вчора, 24 січня, у міській раді медіа запевнили, що наразі жодних змін щодо проїзду пільговиків у комунальних маршрутках не планують. Це чітка позиція мерії.
Підприємство АТП-1 обслуговує 19 міських маршрутів: №1А, 2А, 3А, 4А, 5А, 6А, 9, 10, 16, 20, 28, 29, 32, 37, 45, 46, 47А, 55, 56 та нічні. На решті міських маршрутів працюють приватні перевізники “Міра і К”, АТП-14630, “Фіакр-Львів”, “Успіх БМ”.
Однак після того, як приватні перевізники вирішили собі стягувати по 5 грн з пенсіонерів, водії автобусів АТП-1 теж не збираються пасти задніх, і навіть обіцяють страйкувати, аби донести до свого керівництва: “їм також невигідно возити пенсіонерів”. Наразі у міській раді цю інформацію заперечують, мовляв, нічого такого не чули. І паралельно у мерії зазначають: “Як буде на комунальному транспорті – мусимо дочекатись роз’яснення-відповіді Укртрансбезпеки і будемо виходити з офіційної відповіді. Тоді будемо приймати остаточне рішення”, – каже Сергій Бабак.

Монетизація не за горами

З 18 грудня минулого року вартість проїзду в міських автобусах Львова зросла з 4 до 5 грн. Кажуть, що це ще не все, і тарифи далі будуть зростати. У нас діють 24 категорії пільговиків. Однак минулого року почали говорити про те, що якщо у людини є заслуга перед державою, то їй мають платити більшу пенсію. А у транспорті повинні всі їздити на рівних умовах.
Монетизацію пільг, яку обіцяли запровадити як пілотний проект на Львівщині ще з 1 липня 2017-го, затягнули. Цей процес обіцяють почати вже у поточному році.
У чому ж важливість монетизації? Перевізники Львівщини, які неодноразово погрожували припинити возити пільговиків, сподіваються, що адресна допомога посприяє беззбитковості перевезення пасажирів із посвідченнями. До того ж, монетизація пільг зможе врівноважити соціальну справедливість, бо більшість людей користуються правом пільгового проїзду постійно, інші – один-два рази протягом року.
На цей рік з міського бюджету виділили тільки 22 млн грн на компенсацію за пільгові перевезення, але потрібно близько 100 млн грн
Отже, якщо пільговик не має потреби їздити кудись, то матиме можливість самостійно визначити, на що йому витратити адресну допомогу – на проїзд у транспорті чи на придбання за ці кошти, до прикладу, ліків. Також монетизація поставила б крапку на вічних конфліктах між пільговиками та водіями маршруток, які часто закривають двері перед носом тих, хто претендує на пільговий проїзд.
Зазначимо, що населення Львівщини становить більше 2,5 мільйона осіб, з яких близько 690 тис. становлять пільговики. Найбільшу кількість становлять пенсіонери – близько 500 тис., учасники бойових дій –близько 27 тис., інваліди І групи – 7552, ІІ групи – 27 тис., діти з багатодітних сімей та сироти, позбавлені батьківського піклування – понад 50 тис. осіб.
У розмові з “Львівською Поштою” Іван Велійка також наголосив, що, на його думку, “монетизація – це єдиний спосіб, який дав можливість найбільш справедливо вирішити питання із перевезенням пільговиків у Львові”.

Які правила в інших областях?

Зі слів Сергія Бабака, “пільгова” проблема є не тільки у Львові: “Вона назріла у загальнодержавному масштабі і такі питання виникають у багатьох інших містах. Низка міст вже відмовила у пільговому перевезенні на комунальному транспорті і на приватному транспорті, десь мають підхід не більше двох пільговиків, десь залишили якусь пільгу, десь не залишили. Тут держава має визначитись з законодавством, з постановою Кабміну і з джерелом фінансування. Я ще раз хочу сказати: пільги, передбачені законом, вони всі залишились. Пенсіонерів за віком в законі немає. Я вбачав би так: держава має або додати пенсіонерів до переліку, який визначається законом, і почати знов відшкодовувати за пільгові перевезення, або підтвердити, що їх там немає, і зобов’язати їх платити. Слід поставити крапку в цьому питанні”.
Тим часом у Дніпрі ухвалено рішення сесії: 10% пасажиромісткості автобуса – пільговикам. У Тернополі пільговики можуть безкоштовно їздити лише у комунальному громадському транспорті. В одній області діє обмеження по часу, в іншій – не більше двох пільговиків в автобусі.

Тернопіль розірвав угоди з перевізниками

У той час, коли львівська влада не в змозі домовитись із перевізниками, тернопільська мерія розірвала угоди з усіма приватними пасажирськими перевізниками. Саме так відреагувала міськрада в сусідньому обласному центрі на бойкотування водіями маршруток електронних квитків. 22 січня всім перевізникам вручили офіційні листи про розірвання договорів, оскільки ті не надають якісних послуг з пасажирського перевезення у місті та не виконують умов договору.
“Упродовж тривалого часу ми намагалися порозумітися з автотранспортними підприємствами, аби забезпечити максимально якісне транспортне сполучення у місті. Натомість кожного дня отримуємо все більше скарг від тернополян щодо недотримання норм та вимог перевезення пасажирів, що водії не дотримуються графіків роботи та завчасно з’їжджають із визначених маршрутів. Спостерігаємо перевезення пасажирів понад максимальну кількість, передбачену технічною характеристикою транспортного засобу, недотримання та ігнорування електронної системи оплати за проїзд, зокрема фальсифікацію квитків та відмови приймати оплату за проїзд електронними проїзними картками”, – зазначив міський голова Тернополя Сергій Надал, інформує прес-служба Тернопільської міськради.
З 2 січня у Тернополі почав діяти диференційований тариф на проїзд у громадському транспорті. Тобто, для пасажирів, які придбали електронний квиток чи “Картку тернополянина”, вартість поїздки не змінилася і залишилася на рівні 4 грн у маршрутному автобусі та 3 грн у тролейбусі. Для всіх інших, хто хоче просто розрахуватися готівкою, тариф відповідно становитиме 5 і 4 грн. Однак водії низки маршрутів почали протест через електронні квитки і відмовлялися брати від пасажирів оплату таким способом. Багато з них заявляли пасажирам, що валідатори для перевірки е-квитків не працюють та приймали лише готівку. Крім того, деякі водії після впровадження е-квитка написали заяви на звільнення.
10 січня водії тернопільських маршруток оголосили страйк через запровадження електронної оплати та не виїхали на маршрути. Такі дії перевізників мерія назвала шантажем і вжила невідкладних заходів.

Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету:
– Сьогодні місто не має можливості компенсувати перевізникам витрати за перевезення пенсіонерів. Бо є дірки в бюджеті: і по розпочатих ремонтах, і по кредитах, і по низці комунальних підприємств, які працюють на збиток, бо мають занижені тарифи. Тому наразі грошей бракує. 100 млн грн – це непосильна сума для міської казни. Отже, сьогодні потрібно максимально наповнювати комунальний транспорт новими автобусами. Бо міський комунальний транспорт, навіть не отримуючи компенсацій за перевезення категорії пенсіонерів, возить їх безкоштовно. Не певен водночас, що запровадження одного пільгового автобусу на маршруті вирішить ситуацію. Складно говорити людині: “Не сідайте у цю маршрутку, а чекайте на морозі ще годину-дві на іншу”. Якщо пенсіонеру потрібно терміново кудись їхати, до прикладу, в лікарню, то він не буде годину стояти, правда ж?! Хоча, соціальний автобус – це також один із варіантів виходу із ситуації, навіть попри те, що він трохи конфліктний, бо пенсіонер буде доводити своє, водії – своє, і ми матимемо те, що є сьогодні: сварки, з’ясовування стосунків тощо. Паралельно сьогодні у місті закріпилось визначення маршрути-привиди. Мова йде про ті маршрути, які є на папері, але насправді автобуси не курсують, бо ці рейси вважаються економічно невигідними. Наразі напрацьовують можливі варіанти їх зміни, щоб вони були все-таки рентабельними. Наголошу знову, що треба шукати рішення, яке б зменшило напругу між водіями і пасажирами-пенсіонерами – щоб люди не ставали заручниками ситуації. Тому, на мою думку, треба збільшувати власне комунальний автопарк. Зараз також маємо ще й іншу проблему. У четвер на сесії депутатський корпус постане перед справді складною дилемою. На голосування знову винесуть питання про підписання Меморандуму із ТзОВ “Оптимум Фактор” про повернення йому давніх боргів АТП-1 перед ЛАЗом за автобуси до Євро-2012. А це 20,2 млн грн. Моральна складова цього питання всім відома. Уже зараз виконавча служба арештовує автобуси АТП-1. Прогнозують, що вже через місяць на штраф-майданчику може опинитися весь автопарк комунального перевізника. Результат – львів’яни опиняться без транспорту. Можливо, буде повний колапс. Це вже просто небезпечна ситуація. І ми не маємо жодної ймовірності, що на черговому пленарному засіданні нам вдасться знайти якийсь вихід із ситуації.
Святослав Товстига, радник міністра інфраструктури України, голова Громадської ради при управлінні транспорту Львівської міськради, голова ГО “За якісний транспорт”:
– Якщо керуватись тільки Законом, то пенсіонери мають таки сплачувати за проїзд. Навіть в електричках ця категорія пасажирів повинна сплачувати повну вартість квитка. В інших регіонах України діють часові обмеження пільгового проїзду у громадському транспорті. Є також обмеження щодо кількості “посвідчень” у салоні на одну поїздку. Тобто, інші області ще кілька років тому вирішили це питання, і мають чистий спокій. І та ситуація, яка склалась у Львові на днях, є, як на мене, цілком передбачуваною. Єдиний вихід, на мою думку, – це монетизація. Однак, наразі процес затягується… Також одним із варіантів врегулювання ситуації – є запровадження на кожному із маршрутів соціального автобусу. Якщо на маршруті їздить більше ніж десять автобусів, то треба запускати два соціальні. Такий автобус курсував би, наприклад, раз в годину, і він був би призначений виключно для перевезення пільговиків. На кожній зупинці можна розвішати графік зі режимом роботи такого соціально автобусу. І все. Люди не принижуватимуться більше, доводячи комусь свою заслужену пільгу. Паралельно ще курсує електротранспорт, тому пільговики матимуть змогу добратись у потрібне місце. Додам, що зараз електроенергія зросла, а тому з дня на день почнуться розмови про підвищення вартості квитка у трамваях і тролейбусах. У маршрутках проїзд має вже бути 7 грн. Це за умови, якщо паливо і долар будуть на тому ж рівні, що й зараз… На жаль, у нашій країні дуже бідні пенсії, і пенсіонери в нас є соціальною групою, за яку ми маємо певною мірою подбати. Але ми знову ж таки не можемо за них дбати за рахунок платних пасажирів. Бо платний пасажир повинен отримувати певний комфорт, якість перевезення. І ті гроші, які мають йти на покращення послуг, аж ніяк не повинні скеровуватись на перекривання безоплатного проїзду пенсіонерами чи іншими пільговиками. За підрахунками ЛКП “Львівавтодор” в рамках електронного квитка нам потрібно сумарно компесовувати автотранспортним підприємствам Львова близько 570 млн. грн за перевезення пільгових категорій населення. Це за умови, якщо пенсіонер платитиме 50% вартості проїзду при тарифі 4 грн. В області потрібні мільярди на компенсацію… Це справді величезні гроші, за які можна і нові автобуси закупляти, і загалом покращувати послугу перевезення.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7607 / 4.6MB / SQL:{query_count}