Ремонтні випробування 2018-го

Які вулиці Львова оновлюватимуть у цьому році, чому Україна ігнорує європейську практику нічних робіт та як можуть підприємці долучатись до ремонтів міських шляхів

фото: Олег Огородник (5)
Щороку міська влада Львова активно анонсує про заплановані ремонти львівських доріг. Містяни з одного боку шукають у списках ті шляхи, якими щодня їздять/ходять, і знаходячи, радіють. З іншого боку – невтішно роздумують над тим, скільки додаткових клопотів спричинять ці господарські роботи. Адже щойно в нас закривають вулицю на ремонт, у місті створюються додаткові корки, нерегулярно курсує транспорт, та ще й роботи частенько тривають довше зазначених термінів!
 Чого тільки вартує пригадати ремонт магістральної Городоцької, прокладання трамвайного шляху на Сихів, ремонт моста на Городоцькій, оновлення покриття на Замарстинівській, реконструкцію площі Св. Юра чи затяжні роботи на Личаківській, які, здається, розізлили навіть тих львів’ян, які і близько там не мешкають.
Соцмережі просто рясніли злісними повідомленнями від мешканців міста, які через відсутність альтернативних шляхів, змушені щодня ламати голову, як швидше доїхати до потрібного місця. Особливо не втомлювались аналізувати ремонтні роботи ті, хто побував за кордоном, і бачив, як там ремонтують дороги. Попри те, що європейські ремонтники застосовують новітні методи будівництва доріг, так  ще й працюють вони уночі, аби не завдавати клопотів жителям населених пунктів. Для України така практика наразі чужа, тому і у 2018-ому львів’янам доведеться перетерпіти заплановані ремонти.

322 000 000 грн – на асфальт

На реконструкцію вулиць у 2018 році з міської казни передбачили близько 322 млн грн. Зокрема, йдеться про ремонти вул. Замарстинівської, Пластової, Чернівецької, Сагайдачного, Холодної. Закінчуватимуть роботи і на вул. Личаківській та на Сихові, де раніше проклали трамвайні колії.
Будуватимуть дорогу до Білогорщі. Передбачено кошти і на реконструкцію площі Двірцевої, що біля Головного залізничного вокзалу. Також планують будівництво двох шляхопроводів через колії – по вул. Шевченка – Ковча та вул. Головатого – Сулими.
Окрім того, знайшли кошти і на велодоріжки: на вул. Княгині Ольги та на вул. Чорновола, Варшавській і Замарстинівській. На кожну з них виділили по 10 млн грн. Окрім того, кожній райадміністрації виділили по 33 млн грн, які мають піти на ремонт внутрішньоквартальних доріг, будинків та дитячих майданчиків (ремонт дитмайданчиків біля будинків вперше прописаний у бюджеті розвитку).
“Ремонти проблемних доріг – це звісно позитивна новина, адже через розбиті шляхи ламається транспорт, однак, в нас чомусь ніколи не можуть напрацювати альтернативну схему руху. Це в результаті спричиняє невдоволення зі сторони водіїв. З однієї сторони розумію, що і об’їжджати інколи справді нема куди, однак, бо це все насправді пов’язане із відсутністю нормальної транспортної системи у місті. Вирішити проблему допоможе облаштування навколо центру так званого малого транспортного кільця. Про це у місті говорять вже давно, але процес чомусь затягується”, – зазначає “Львівській Пошті” водій Орест.

Личаківська дорожня епопея

Від 25 березня 2017-го триває  капітальний ремонт вул. Личаківської (на ділянці від вул. Мечникова до вул. Пасічна з розворотним кільцем). Нагадаємо, що тендер на виконання робіт виграла компанія “Онур”. Орієнтовна вартість робіт 6 млн. євро. За ці кошти запланована реконструкція дорожнього покриття, заміна трамвайної колії, контактної мережі та інженерних мереж, зокрема колектора.
Як писала “Львівська Пошта”, реконструкція вулиці проходить у три етапи. Перший етап – це роботи на перехресті вул. Личаківської з вул. Мечникова. Другий етап – роботи на ділянці від вул. Круп’ярської до вул. Б.Котика. І третій етап – від вул. Б.Котика до вул. Пасічної.
У серпні завершили ремонт на перехресті вул. Личаківської – Мечникова, після чого на Погулянку впустили трамваї №2 та №7. На ділянці дороги від перехрестя вулиць Личаківська-Мечнікова залишилося виконати роботи по влаштуванню колектора на перехресті вул. Личаківська – вул. Б.Котика – вул. Мучна.
Основні роботи зосередженні на підключені каналізації від житлових будинків до загального колектора, влаштування колії та влаштування трамвайних плит. Для відкриття руху автомобілів на цій ділянці дороги, ще необхідно завершити роботи по влаштуванню колектора, дорожнього полотна і замощення тротуарів.
Паралельно ведуться роботи на наступній ділянці дороги – вул. Б.Котика – вул. Черемшини.
У “Львівавтодорі” “Львівській Пошті” повідомили, що завершальні роботи до вул. Пасічної будуть проведені до липня 2018 року. Зараз тривають роботи з прокладання комунікацій саме на перехрестях, де всі служби перетинаються. Це мережі “Львівобленерго”, “Львівводоканалу”, “Львівгазу”, тому процес затягується, запевняють в ЛКП “Львівавтодор”.
Та вже 20 січня 2018 року відкриють проїзд Личаківською на відтинку від вул. Круп’ярської до вул. Котика. Також планується облаштувати розворотне кільця трамваю на вул. Личаківська-Пасічна. Буде замінено трамвайну колію на нову.
Реконструкція Личаківської добряче втомила львів’ян. Вже майже рік через ремонти цієї вулиці львів’янам важко виїхати із Пасічної.
“Заторів через ремонт Личаківської можна було уникнути тільки одним чином – не реконструювати цю вулицю взагалі. Ця схема об’їзду, яка діє сьогодні, ясна річ не зовсім зручна, однак, вона найоптимальніша з того, що можемо сьогодні запропонувати львів’янам”, – зазначив у розмові з “Львівською Поштою” Олександр Одинець, начальник управління інженерного господарства Львівської міської ради.
Він каже, що перш ніж закрити певну вулицю на ремонт, у міськраді спільно з поліціянтами вивчають можливі схеми об’їзду.
“Підрядник, який працює на об’єкті, згідно договору, готує організацію дорожнього руху, яку погоджують в управлінні Патрульної поліції Львова. До прикладу, конкретно по Личаківській ми спільно з працівниками Патрульної поліції за круглим столом обговорювали всі моменти щодо об’їзду закритих відрізків шляху. Тобто без Патрульної поліції жодних рішень не приймаємо”, – каже Олександр Одинець.
Вчора, 17 січня, відкрили для проїзду транспорту частину вул. Личаківської –від вул. Круп’ярської до вул. Б. Котика. Рух транспорту тепер буде проводитись вниз як по вул. Б. Котика (односторонній рух) так і по вул. Некрасова (двосторонній рух). А вверх – по вул. Некрасова та вул. Черемшини з виїздом на вул. Копальну.
Натомість проїзд на вул. Мучну планують відкрити до кінця січня. Тож тоді на ділянці від вул. Б. Котика до вул. Мечникова буде повноцінно відновлено двосторонній рух.

Довгоочікуваний ремонт Двірцевої. Та робіть вже! 

Цього року серед найбільш масштабних ремонтних проектів – оновлення площі Двірцевої, що перед будівлею Головного вокзалу. “Львівська Пошта” давно відслідковує цю тему, і неодноразово інформувала читачів про плани міських чиновників щодо оновлення площі. Схоже, дочекались – нарешті за цю ганьбу міста відремонтують.
“Вже завершився перший етап робіт по вулиці Чернівецькій (від Городоцької до пл. Двірцевої на відокремленій ділянці трамвайної колії). Решту робіт по комунікаціях і колектору проводитимуть під час реконструкції площі Двірцевої у 2018 році”, – зазначає Олександр Одинець.
Департамент містобудування управління архітектури та урбаністики Львівської міської ради напрацював ескіз повного оновлення площі Двірцевої. У планах – розташування висадкових і посадкових трамвайних та автобусних платформ ближче до вокзалу для комфорту пасажирів громадського транспорту.

У процесі – Пластова і Зелена

11 січня розпочали капітальний ремонт вул. Пластової на відрізку від вул. Богданівської до вул. Бескидської. “Капітальний ремонт вулиці Пластової, від вул. Богданівської до вул. Бескидської, розпочався 11 січня 2018 року. Маємо всі дозволи на початок робіт. Переможець торгів ПрАТ “Львівське спеціалізоване будівельно-монтажне управління №1”. Ціна робіт за договором – 38,9 млн. грн”, – повідомили у ЛКП “Львівавтодор”.
Проект передбачає заміну наявного чавунного водопроводу діаметром 300 мм на новий водопровід діаметром 300 мм із поліетиленових труб. Наявну напірну каналізацію зі сталевих труб діаметром 300 мм буде замінена на нову з поліетиленових труб. Проект також передбачає влаштування нової дощової каналізації. Заплановано заміну розподільчого газопроводу середнього тиску діаметром 500 мм, прокладеного через проїзну частину вул. Пластової на ділянці від ПК1+10 до ПК1+47. Також передбачається влаштування повітряної лінії зовнішнього освітлення з енергозберігаючими світильниками. В необхідних місцях закладатимуть резервні футляри.
У серпні 2017 року розпочалися роботи з капітального ремонту дороги від вул. Зеленої, 261 до житлового масиву “Пасічний”. Вартість робіт ставить 5 млн. грн. Роботи виконує ТзОВ “Альтіс-Спецбуд” на замовлення ЛКП “Львівавтодор”. Довжина вулиці, яка підлягає капітальному ремонту – близько 450м. Проектом капітального ремонту вулиці передбачено: дві смуги руху – 2,75-3,5м з тротуаром 1,5м по одній стороні вул.; влаштування дощової каналізації. Зараз тривають роботи згідно плану, запевнили “Львівську Пошту” в ЛКП “Львівавтодор”.

Замарстинівську закриють наприкінці січня

Довгоочікуваний ремонт на вул. Замарстинівській розпочнуть уже наприкінці січня. Роботи розділять на два етапи: з вул. Гайдамацької до вул. Липинського, а згодом – з вул. Липинського до вул. Торф’яної.
“Із дня на день проведемо торги. Маємо визначитися з переможцем, тобто з виконавцем робіт. І тоді будемо починати. Нічого нас там не затримує. Ми ремонтуватимемо в два етапи, як і було анонсовано”, – розповів Євген Калитич, заступник директора “Львівавтодору”.
Реконструкція коштуватиме близько 90 млн грн. Нагадаємо, 10 грудня минулого року по вул. Замарстинівській на ділянці від вул. Гайдамацької до вул. Торф’яної через погану дорогу перестали курсувати трамваї №4 та №5. А ще влітку активісти, вимагаючи ремонту, висадили у вибоїнах на вул. Замарстинівській траву.

фото: www.facebook.com/comfycity.lviv

Ремонт доріг із кишені підприємців?

Зі слів Олександра Одинця, у Львові є й інші вулиці, які потребують нагального ремонту. Однак, на разі на їх ремонт бракує коштів…
“Ці кошти, які місто витрачає на сміття та на фінансування закладів профтехосвіти могли б скерувати на важливі капітальні видатки, в тому числі, і на дороги чи на соціальну сферу. Хоча сьогодні більшість міських доріг у Львові відремонтовані капітальним ремонтом. Є ще декілька масштабних доріг, які чекають на ремонт. Але ми плануємо залучити кошти іншими шляхами, зокрема для вулиць Бандери і Шевченка, які сьогодні в незадовільному стані і потребують значних інвестицій. Вони є в переліку заявок на фінансування  від Європейського інвестиційного банку”, – повідомив він.
Поблизу розбитих автошляхів частенько працює бізнес, який теж, мабуть, був би зацікавлений у відремонтованій дорозі. Про те, чи може сьогодні приватний сектор співфінансувати ремонт львівських доріг, “Львівська Пошта” спитала в Олександра Одинця.
“Це було б, звісно, чудово. Однак,  сьогодні відсутній механізм, згідно з яким бізнес міг би вкладати певні інвестиції у ремонти прилеглих до них автошляхів. Сьогодні ми змушені керуватись чинним законодавством України, яке передбачає форми участі бізнесу у покращені інфраструктури. Що маю на увазі? Це коли ви, до прикладу, будуєте житло і сплачуєте інвестиційні внески до міського бюджету. Львівські забудовники сьогодні сумлінно сплачують інвестиційні внески на розвиток інфраструктури. Додатково запроваджувати якісь стягнення – наразі суперечитиме законам. Хоча, можливо, навіть були б бажаючи прокласти дорогу, чи принаймні частково відремонтувати її, але нема напрацьованого механізму для цього”, – запевняє Олександр Одинець.

Що заважає ремонтникам працювати вночі?

Про те, що ремонтні роботи в Європі проводять у нічний час, відомо всім.  І причиною цього є банальний намір тамтешніх чиновників уникнути заторів. У Сполучених Штатах Америки автошляхи ремонтують вночі ще й тому, що в прохолодний час доби бетонна суміш втрачає менше вологи. Ба більше – частіше всього дороги лагодять частинами, тобто смугами. А от основна відмінність дорожніх ремонтів у Німеччині у порівнянні з Україною –  це велика кількість сучасної техніки і застосування найновітніших методів. Українці наразі на таку європейську практику тільки із заздрістю спостерігають. “Львівська Пошта” поцікавилась, що заважає українським дорожникам працювати у нічну пору.
“Це гарна практика, чудова ідея. Однак, в Україні, як на мене, ми можемо говорити про нічні ремонти тільки на дорогах міжміського значення, де немає поряд житлової забудови. Адже ремонт доріг завжди супроводжується шумовим навантаженням, а згідно із чинними законодавством забороняється створювати джерела шумового і вібраційного навантаження вночі. Тобто, ми могли б ремонтувати  в нічний час тільки ті міські ділянки, поблизу яких нема житлових масивів, щоб не створювати дискомфорту мешканцям. Однак треба було б все одно вносити зміни у чинне законодавство. Тому що є відповідні органи, які можуть це заборонити”, – каже Олександр Одинець.
З його слів, є ще другий аспект, через що Україна не застосовує таку практику: “Ми прекрасно свідомі того, що будь-які роботи, які проводять на дорозі вночі, несуть за собою додаткові витрати супутніх ресурсів, таких як електроенергії чи пального, для освітлення будівельного майданчика. А також це сприяє додатковим витратам на оплату праці робітників за нічними тарифами. Адже знову ж таки згідно з чинним законодавством нічні роботи оплачуються дорожче, ніж денні. Все це в комплексі збільшуватиме коштовність ремонту, і буде нести додаткове навантаження на міський бюджет. Хоча теоретично це можливо. Але треба переписувати закони. Бо ми інколи і ввечері працюємо, скажімо, о 20.00, і вже отримуємо скарги від мешканців, яким заважає шум від ведення ремонту”.
Начальник управління інженерного господарства міськради також запевняє, що і в Україні, і за кордоном процес ремонтування дорожнього полотна досить шумний.
“Якщо розбивається ґрунт скельним молотком, то це однаково шумно як в нас, так і в Німеччині, до прикладу. Але за кордоном нічний ремонт доріг дозволений законодавством. В нас це теж теоретично можливо, однак, треба шукати компроміс”, – наголосив Олександр Одинець.

Володимир Двожак, підприємець, водій із багаторічним стажем:
– Організувати об’їзну схему руху під час ремонтів доріг – як на мене, не так вже й складно. Але за умови, якщо підійти до цього правильно. Однак, в Україні, в тому числі і у Львові, халатно ставляться до організації руху, бо часто навіть за півроку після закінчення ремонту дорожні знаки про об’їзд ще досі стоять… Ніхто їх не забирає, бо нікому нема діла. У Європі справді вже давно дороги ремонтують вночі. Також там не практикують ямковий ремонт, на відміну від нас. Закордоном дорожнє полотно вирізають пластинами, і досить швидко вирішують проблему. У нас над такими ноу-хау не заморочуються, і продовжують латати ями, ремонтуючи дороги так, як це робили з десяток років тому. Та й загалом наші ремонти – це лише часткове оновлення дорожнього покриття. Щось там освіжать трохи, і вже говорять, що відремонтували. Насправді ж відсутній комплексний підхід до ремонту автошляхів. Часто до вирішення транспортних проблем долучаються підприємці. До прикладу, якби не торговий центр неподалік кільця Кульпарківська-Наукова, то в нас ніколи б не було того кільця. Перехрестя було дуже складне – аварії там траплялись чи не кожного дня. Та ніхто особливо не заморочувався над вирішенням проблеми. Вважають, що простіше встановити світлофор, ніж збудувати якесь нове перехрестя, щоб розвантажити його. У результаті понаставляли море світлофорів, і в разі ДТП чи збільшення трафіку автівки простоюють годинами... Про якійсь багаторівневі дороги у Львові і мови не може бути. Та й про що можна говорити, якщо в нас пішохідні переходи встановлені через шість полос? Це нонсенс! У такому випадку мав би бути підземний перехід. А в нас намалювали “зебру”, і нібито вирішили всі проблеми… Украавтодор сам не хоче розвиватись, а впускати на ринок когось іншого – не вигідно. От і маємо те, що маємо.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.0701 / 4.54MB / SQL:{query_count}