Дітям – подарунки, дорослим – нові перспективи

linia102.pl і “Кредобанк” влаштували свято трьом сотням дітей зі Старосамбірського району і показали, як можна просто вирішити питання залізничного сполучення між Польщею та Україною

фото: Марічка Ільїна (2)
Чи знаєте ви що таке “Миколай без кордонів”? Це українсько-польська соціальна акція, яка має на меті привернути увагу до відновлення залізничного сполучення між Польщею та Україною старими євроколіями, і водночас дарує свято із подарунками кільком сотням дітей зі Старосамбірського району Львівщини. Ініціаторами та організаторами проекту є польська громадська організація linia102.pl. Другий рік поспіль до неї як співорганізатор і партнер долучився “Кредобанк”.
Торік “Пошта” вже розповідала про акцію “Миколай без кордонів”. Тоді свято для понад двохсот дітей, батьки яких загинули під час АТО на сході України, дітей із особливими потребами та дітей із родин польського походження, які живуть у Самбірському і Старосамбірському районах, відбулося в приміщенні колишньої Колегії єзуїтів у Хирові.
Акція видалась такою цікавою та оригінальною, що цього разу ми вирішили долучитись до неї і побачити все на власні очі. Тож 27 грудня 2017 року о сьомій ранку на запрошення “Кредобанку” разом із колегами, представниками Укрзалізниці, науковцями і студентами Львівської філії Дніпропетровського університету залізничного транспорту рейковим автобусом польського концерну Pesa вирушили в цікаву і пізнавальну мандрівку до селища Нижанковичі Старосамбірського району. Cпудеї часу в дорозі не гаяли – вивчали презентацію про стан українських і польських євроколій та перспективи їх розвитку. А один зі студентів-залізничників виявився ще й талановитим скрипалем, тож дорога минула легко і майже непомітно. До слова, за посиланням ви можете оцінити хіт Despacito у його виконанні і відчути атмосферу цієї поїздки.
До Нижанковичів, від яких усього лише кількасот метрів до польського кордону, львівська делегація прибула за дві з половиною години. А за кілька хвилин після нас із Перемишля до селищної станції через недіючу залізничну колію європейського стандарту приїхав спеціальний потяг із подарунками для українських і польських дітей, які живуть у Старосамбірському районі Львівщини. Ці понад три сотні дарунків, у яких були іграшки, солодощі та фрукти, волонтери і підприємці з Перемишля зібрали в рамках акції “Миколай без кордонів”. Подарунки і волонтерів привіз поїзд, що рухався колією європейського стандарту Перемишль – Нижанковичі – Хирів, яку не використовували з 1994 року. З боку Польщі зусиллями добровольців її розчистили в 2016-ому. Влітку того ж року українські залізничники також відновили короткий відрізок колії з нашого боку, завдяки чому поїзди з Польщі тепер можуть доїжджати безпосередньо до станції Нижанковичі.
Варто зауважити, що до 2020 року тут планують відкрити новий міжнародний пункт пропуску “Нижанковичі – Мальховіце”. Вже узгоджено, що тут буде піший перехід, а от щодо залізничного ноти, на жаль, ще немає. Польща вже розробила проектно-кошторисну документацію на відкриття пункту пропуску. Цей об’єкт поляки планують здати в експлуатацію в середині 2019 року після ремонту прикордонних доріг із українського боку. Будівництво доріг, які ведуть до пропускного пункту, розпочнуть у червні 2018-го. Тоді ж мають відремонтувати й інші під’їзні дороги з боку України на маршрутах Нижанковичі – Самбір, Дрогобич – Стрий, Смільниця – Старий Самбір, Яворів – Грушів, Грушів – Немирів, Червоноград – Рава-Руська.
Вручення подарунків відбулося на дитячому святі, організованому в Нижанковицькій загальноосвітній середній школі І-ІІІ ступенів. На свято зібралося понад 300 дітей, батьки яких загинули під час Антитерористичної операції на сході України, діти-сироти, діти з багатодітних родин, діти з родин польського походження зі Старосамбірського району, а також школярі молодших класів Нижанковицької школи. Маленькі господарі свята представили гостям великий святковий концерт, який готували впродовж тижня, навіть колядували українською та польською мовами. Натомість польська сторона привезла для цього свята цілий духовий оркестр із Медики, а також Миколая і самого Швейка!
Свято вдалося – задоволеними залишились і діти, і дорослі, і організатори. Але для чого воно їм, спитаєте ви. Ну, подумаєш, подарунки привезли. І що з того? А насправді свято з подарунками  – це просто маленька приємність для дітей, яким не так легко живеться. А ще спосіб привернути увагу до значно важливіших питань – таких як продовження і посилення українсько-польської співпраці в цей непростий час.
“Ми, тобто “Кредобанк”, дуже раді знову виступити партнером акції “Миколай без кордонів” та допомогти організувати це свято з українського боку, оскільки це справді цікава подія, яка не тільки дарує свято дітям, а й відкриває можливості для дружнього спілкування людей по обидва боки українсько-польського кордону, – каже перший заступник голови правління ПАТ “Кредобанк” Дам’ян Раґан. – Ми послідовно підтримуємо культурні та освітні проекти, які заохочують дружні стосунки між Україною та Польщею, і пишаємося, що ініціативи linia102.pl та нинішня акція у Нижанковичах знайшла серйозну підтримку на найвищому рівні в обох країнах”.
Варто зауважити, що цьогорічна акція “Миколай без кордонів” відбулася за широкої підтримки влади та бізнесу обох країн. Зокрема, почесний патронат акції надали маршалок Сейму Польщі Марек Кухцінський, голова Верховної Ради України Андрій Парубій, міністр внутрішніх справ і адміністрації Польщі Маріуш Блащак, посол України в Польщі Андрій Дещиця та генеральний консул Польщі у Львові Рафал Вольський. Партнерами акції також стали ПАТ “Укрзалізниця” і польська компанія Hensfort, яка виготовила нові двері для Нижанковицької школи.
До слова, наступна українсько-польська зустріч на пункті пропуску “Нижанковичі – Мальховіце” відбудеться уже завтра, 5 січня. Саме цього дня о 10.00 староста Перемишлянського повіту урочисто передасть Вифлеємський вогонь голові Старосамбірської районної ради.
Сподіваємось, що “Миколай без кордонів” стане доброю традицією, а linia102.pl і “Кредобанк” і далі даруватимуть свято та подарунки дітям, а дорослим українцям і полякам – нові перспективи, можливості для співпраці та міцну і надійну дружбу!
Львів – 
Нижанковичі – Львів

Кароль Гайдзік, голова громадської організації linia102.pl:
– Робимо цю акцію для того, щоб діти мали згадку, що приїхали поляки, дали подарунки від Миколая і було файно. Саме так, по-простому, на мою думку, належить будувати нашу співпрацю – звичними добрими справами, трохи відступаючи від історії, якою, власне, повинні займатися історики, а не ми чи політики. Разом із нами з Польщі приїхали волонтери, Миколай і Швейк, президент Перемишля та інші заангажовані в цій акції люди. Хотілось би, щоб таких свят було більше, щоб ці візити стали для нас звичною справою. Колія 102 не діяла 22 роки. Останній польський потяг їхав нею у 1994 році. В 2016-ому в рамках акції “Перша залізнична Бещадська Сокиризада” ми (160 польських активістів. – “Львівська Пошта”) розчистили цю занедбану залізничну колію від дерев і кущів на відтинку Перемишль – Мальховіце. Дуже хотілось би, щоб ця євроколія була реставрована і нею можна було б в’їхати на територію України звичним шинобусом. А от коли ця ідея зможе бути втілена, залежить виключно від наших політиків. Питання відновлення колії має бути розглянуте без впливу політичних конфліктів. Бо вона потрібна двом нашим народам – і українцям, і полякам. Ви матимете більше польських туристів, ми зможемо легко доїхати до Трускавця “на води”. А чому б ні? linia102.pl постійно намагається привернути увагу до цього питання, інформувати щонайширше коло людей. Кілька місяців тому тут, на кордоні між Нижанковичами і Мальховіце зустрічалися політики з обох сторін, був спікер ВРУ Андрій Парубій. І ми розповідали їм про цю колію, про те що можна використовувати її, а не будувати нову до Львова. Адже простіше реставрувати цю частину до Нижанковичів, а звідси вже доїжджати до міста, тим паче що сполучення тут цілком добре.
Віктор Гальчинський, керівник прес-служби “Кредобанку”:
– “Кредобанк” підтримує транскордонні проекти, українсько-польську співпрацю, прикладом якої є проект “Миколай без кордонів”. У рамках цієї акції подарунки для українських дітей привезли… через прикордонний перехід, якого не існує. Так ми привертаємо увагу до колії європейського стандарту, яка просто незаслужено забута. Адже її можна використовувати для того, аби громадяни України і Польщі могли їздити одні до одних швидко і комфортно, перетинаючи кордон без зайвих проблем. Цього року акцію відвідало 306 дітей зі Старосамбірського району, а також всі школярі початкових класів селища Нижанковичі. Подарунки – іграшки, цукерки, канцелярське приладдя – збирали люди доброї волі з Польщі в Перемишлі. Маємо також поважного спонсора, який сьогодні привіз у подарунок школі великі вхідні двері, які незабаром встановлять. Власне “Кредобанк” уже вдруге надав організаційну підтримку акції “Миколай без кордонів”. Важливо, що вона відбувається в Україні, бо це не просто благодійна подія, не просто подарунки з Польщі – це проект народної дипломатії, приклад добрих стосунків українців і поляків.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7811 / 4.45MB / SQL:{query_count}