Символ України, яка бореться за свою ідентичність

У львівському Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла урочисто презентували відреставровані фрески Франциска-Григорія Екштайна, датовані 1740 роком

фото: Марічка Ільїна (3)
Учора в Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла (колишньому костелі єзуїтів) відбулося урочисте представлення завершених реставраційних робіт поліхромії авторства Франциска-Григорія Екштайна на стелі пресбітерію.
Відновлювальні роботи розпочали у храмі ще в 2015 році у рамках польсько-українського проекту зі збереження спільної історичної спадщини (Програма ревалоризації у Львові об’єктів спільної культурної спадщини Польщі та України).
Вартість реставрації цієї частини фресок становить більш ніж 700 тисяч злотих. На перший етап реставрації настінних поліхромій, який тривав впродовж 2015 – 2016 років, витратили близько 2 мільйонів гривень. На проведення робіт другого етапу, який нещодавно закінчився, дали ще 2,8 мільйона.
У рамках проекту зберегли понад 360 квадратних метрів сольових та перефарбованих фресок задля відновлення оригінального вигляду унікальної барокової поліхромії авторства Екштайна, створеної впродовж 1738 – 1740 років.
Ці ілюзіоністичні зображення – єдина робота майстра, народженого на території сучасної Чехії, яка збереглася у Львові. Тому надзвичайно важливо, що її вдається вчасно відновити. До реставрації фрески були в плачевному стані. У цьому можуть переконатися відвідувачі храму, порівнявши вже зроблене (третина поліхромії) з нереставрованою частиною (мовиться про ще дві третини). Роботу над рештою картин, збережених на стелі головної нави гарнізонного храму, провадитимуть у наступні роки і планують завершити в 2022-ому.
 
 На фото (зліва направо): Павел Болінський, Рафал Вольський, Степан Сус, Міхал Міхальський, Андрій Москаленко
Над відновленням фресок працювала міжнародна команда спеціалістів-реставраторів під керівництвом доктора Павла Болінського з Академії мистецтв ім. Я. Матейка в Кракові за фінансової підтримки Міністерства культури і народної спадщини Польщі, Малопольського воєводства, парафії, окремих львівських меценатів, подяку яким отець-настоятель гарнізонного храму Степан Сус оголосив під час урочистостей. Реставраційні роботи виконували здебільшого студенти й науковці, а також професура Краківської та Львівської академій мистецтв. Під час представлення вони розповіли про тонкощі, особливості та складність робіт із консервації та відновлення фресок.
На урочисте представлення оновлених поліхромій Екштайна завітало чимало гостей, серед яких були представники Міністерства культури Польщі, Генеральний консул Республіки Польща у Львові Рафал Вольський, ректор Національної академії сухопутних військ ім. Гетьмана Петра Сагайдачного Павло Ткачук, ректор Львівської націо¬нальної академії мистецтв Володимир Одрехівський, представники Львівської міської та обласної влади, Української греко-католицької церкви,  українські та польські мистецтвознавці, меценати і парафіяни храму.
Начальник відділу Польської культурної спадщини за кордоном департаменту культурної спадщини Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща Міхал Міхальський зачитав листа від віце-прем’єра, міністра культури і національної спадщини Пйотра Ґлінського.
“Хочу звернути особливу увагу на роль, яку зараз відіграє цей храм і священики, які в ньому служать. Сьогодні тут провадять духовне пастирство воїнів і ветеранів Збройних сил України, тут широко розвинена суспільна діяльність навколо сімей загиблих у зоні АТО, – мовиться в листі. – Тому мені особливо приємно, що наш спільний польсько-український реставраційний проект провадять в такому суспільно важливому місці для багатьох українських сімей”.
Натомість Генеральний консул Республіки Польща у Львові Рафал Вольський під час виступу в гарнізонному храмі акцентував на наступному: “Це місце є символом того, як сучасна Україна бореться за свою ідентичність, за своє місце на мапі Європи!”. І зазначив, що тішиться з честі працювати у Львові саме в час завершення першого і дуже важливого етапу реконструкції робіт Франциска Екштайна.
“Для мене бути тут і зараз – особлива нагорода і приємність. Цей результат – знак взірцевої українсько-польської співпраці на полі культури і відновлення історичних пам’яток цього незвичного міста. Наголошу, що польська держава готова підтримувати такі проекти зі збереження нашої спільної європейської спадщини для нас і майбутніх поколінь, – додав Рафал Вольський. – Якщо працюватимемо разом, то переможемо! Хочу також побажати громаді, парафіянам, усім відвідувачам храму, щоб ця робота Екштайна була для них символом врат до неба і нагадувала про сенс їхньої роботи”.
Тож запрошуємо містян і туристів до гарнізонного храму подивитися на оновлену красу барокових картин і відчути ефект ілюзіоністського малярства Франциска Екштайна. А краще розгледіти красу цих фресок ви зможете за допомоги чотирьох спеціальних дзеркал.

Гарнізонному храмові святих апостолів Петра і Павла 407 років. Перший камінь для його будівництва заклали 31 липня 1610 року. В 1630-ому зведення храму закінчили, а освятив його Львівський архиєпископ Ян-Анджей Прухніцький. Стінопис храму, датований XVII століттям, створили Франциск і Себастьян Екштайни (батько і син), які приїхали до Львова на запрошення єзуїтів. Українській греко-католицькій церкві храм святих апостолів Петра і Павла повернули шість років тому. Для мирян його відкрили 6 грудня 2011-го – в день 20-річчя відновлення Збройних сил України.
Міхал Міхальський, начальник відділу Польської культурної спадщини за кордоном департаменту культурної спадщини Міністерства культури та національної спадщини Республіки Польща:
– Що стосується робіт, які здійснюватимемо наступного року, та їхньої вартості, наразі нічого не можу сказати остаточно. Не тільки цей, всі наші проекти у Львові, в Україні та й загалом у світі фінансують за спеціальною програмою міністра культури і національної спадщини Польщі. Тож про конкретні цифри та обсяг робіт щодо цього проекту зможемо розповісти тільки після того, як матимемо кошторис фінансування всієї програми. Але вже зараз маємо спільне бажання до продовження роботи і польських реставраторів, і їхніх українських колег, і отця-настоятеля Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла Степана Суса, і власне готовність від Міністерства культури і національної спадщини Польщі, аби це робити. Учора ми підсумували й презентували результати трирічної роботи з консервації поліхромії пресбітерію. Попереду робота над фресками всієї нави. Тобто наразі нам вдалося зробити третину, але залишаються ще дві третини, які затягнуться на ще кілька років. Будемо намагатися виконати їх, щоправда, повторюсь, про конкретику зараз не можу говорити. Наша співпраця з Україною в проектах охорони спільної історичної спадщини у Львові триває вже два десятиліття. За цей час ми провели низку робіт у Латинській катедрі, Вірменській церкві, костелі святого Антонія, на Личаківському цвинтарі. Цього року також вдалося законсервувати пам’ятну епітафійну таблицю на цвинтарі святого Лазаря. До роботи над цими всіма проектами були залучені польські та українські фахівці. Фінансувало їх переважно Міністерство культури і національної спадщини Польщі, та були й інші кошти. У багатьох із них маємо досконалих операторів – Асоціацію з охорони культурної спадщини Kon-Federacja, яка також реалізує проект з консервації фресок Франциска-Григорія Екштайна в гарнізонному храмі – колишньому костелі єзуїтів, і Фундацію культурної спадщини, яка працює з Личаківським цвинтарем.
Отець Степан Сус, настоятель Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла:
– Завершення першого етапу реставрації фресок – це справді історична подія для нас. Починали ми його з певним страхом, бо це справді непростий проект. Але якщо починати все з Божою поміччю, то з нею все можна й закінчити! Дуже радий, що нам вдалося здійснити цей проект, що ці фрески таки зберегли той дух давнини. Над реставрацією впродовж трьох років працювала спільна польсько-українська група фахівців, переважно студенти, професура та науковці Краківської та Львівської академій мистецтв. На проведення цих робіт знадобилося близько 6 мільйонів гривень. Сподіваюся, нам вдасться знайти достатньо коштів для того, щоб ми змогли закінчити бодай реставрацію стелі нашого храму. Плануємо зробити це в 2022 році.
Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку:
– Наголошуючи на великій та важливій ролі міста Львова і львів’ян, наш міський голова каже про те, що Київ є серцем України, а Львів – її душею. Великою мірою ця душа розкривається через сакральність міста та велику віру його жителів. Великим скарбом Львова є храм святих апостолів Петра і Павла. Тут ми зустрічаємося при сумних подіях, адже в нашій державі триває війна і багато наших воїнів в останню дорогу йдуть через цей храм. Та зустрічаємося і при радісних подіях, коли тут одружуються львів’яни, відбуваються цікаві культурні перфоманси. Адже цей храм дуже гарно і якісно комунікує події, активно залучаючи до них містян. Сьогодні мені удвічі приємніше, адже ми зустрілися тут при гарній події. Від імені громади Львова висловлюю вдячність нашим колегам, які впродовж тривалого часу працювали над реставрацією фресок цього храму і таким чином допомагають відновити та зберегти сакральні пам’ятки нашого міста. Також маю почесну місію від міського голови Львова – вручити монету короля Данила Галицького керівникові групи з реставрації фресок, доктору Краківської академії мистецтв Павлові Бєлінському та представникові департаменту культурної спадщини Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща Міхалу Міхальському.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7868 / 4.46MB / SQL:{query_count}