Радість дітям, морока батькам?

У школярів Львівщини канікули триватимуть майже три тижні. Що робити батькам, які не мають з ким залишити дітей, та як можна цікаво організувати канікули

Уже кілька років поспіль українські школярі не можуть натішитися – зимові канікули у них тривають майже місяць! Ще п’ять років тому такий термін шкільних вакацій вважався довшим, аніж зазвичай. Проте сьогодні це вже стало нормою. І все б нічого, якби це не було вимушеним кроком держави, аби зекономити на енергоносіях, а об’єктом цієї економії не була б… галузь освіти.
Поки маленькі львів’яни радіють, що майже третину зими проведуть вдома, деякі батьки беруться за голову: “З ким залишити дитину?”. Адже залишати діток першого-четвертого класу без нагляду страшно, а роботу ніхто не відміняв. Тож довга тривалість канікул є незручною, насамперед, для батьків та небезпечною для дитячого здоров’я.
“Львівська Пошта” запитала, що пропонує місто на час тривалих зимових канікул та що про все це думають самі батьки.

Тривалість канікул встановлює школа

Навчальні роки, коли школярі відпочивали два, а то й навіть чотири місяці, були й раніше. Наприклад, під час епідемії свинячого грипу та Помаранчевої революції. А з 2014-го тривалість зимових канікул у дітей збільшили, і тепер майже місяць канікул – норма. Хоч ще п’ять років тому вони тривали максимум півтора-два тижні.
Звісно, чим довші канікули, тим більше діти забувають програму і їм важче повернутися до навчання.
“Вважаю, що навчальному процесу тривалість канікул не зашкодить. Управління освіти дає лише рекомендації щодо проведення канікул, а навчальний заклад за рішенням трудового колективу визначає терміни проведення осінніх, зимових і весняних канікул. До слова, багато навчальних закладів змістили тривалість зимових канікул. У рекомендаціях управління освіти передбачено, що канікули розпочнуться 25 грудня і триватимуть до 15 січня. Однак є школи, де канікули будуть з 29 грудня до 19 січня”, – зазначила директор департаменту гуманітарної політики Львівської міськради, в.о. заступника міського голови Львова з гуманітарних питань Галина Слічна.
З її слів, така тривалість зимових канікул вже не перший рік. Тож більшість батьків планують різдвяні свята та зайнятість діток на зимових канікулах з розрахунком на їхню тривалість.
“Кожна школа самостійно визначає терміни проведення зимових канікул. Власне, у школах міста канікули триватимуть у різні терміни. У одних – з 22 грудня по 12 січня, у інших – з другого по 19 січня. Що стосується Львівської області, то там теж школи по-різному визначили терміни канікул. Наприклад, у Стрию зимові канікули триватимуть з першого по 14 січня, а у Бродівському районі з 25 грудня по 14 січня. До слова, більшість шкіл області визначили термін канікул з 30 грудня по 14 січня. Тобто кожна школа вирішує це самостійно. Безперечно, має бути збережена загальна кількість часу на навчальний процес та канікули. Також вважаю, що правильно, коли терміни проведення зимових канікул припадають на різдвяні свята”, – каже “Львівській Пошті” директор департаменту освіти і науки Львівської облдержадміністрації Любомира Мандзій.
З її слів, дітям справді потрібні тривалі канікули, оскільки школярі вже вичерпали свій ресурс, з яким прийшли до школи після осінніх канікул.

Ще більше відпочинку взимку?

З року в рік в українських школах, окрім тривалих зимових канікул, також буває карантин. Тобто діти подекуди більшу частину зими проводять вдома.
“Поки що не можемо прогнозувати, чи буде цього року карантин. Якщо ж таки виникнуть такі обставини, то в другому навчальному семестрі корегуватимемо навчальний процес”, – каже Галина Слічна.
“Відповідно до закону України “Про освіту” кількість канікулярних днів повинна бути не менше ніж 30 календарних днів у навчальному році. Вважаю, що така тривалість зимових канікул ніяк не зашкодить дітям. До слова, карантин не враховується у канікулярні дні. Тобто пізніше діти його не відпрацьовують. Впродовж другого семестру, шляхом ущільнення навчального матеріалу, вчителі відпрацьовують навчальну програму. Оскільки проводити навчання у суботу заборонено”, – каже начальник управління освіти Львівської міськради Зоряна Довганик.

Діти, діти, куди вас подіти…

“Чим зайняти дитину під час зимових канікул – уявлення не маю. Вихідні на роботі лише сьомого і шостого січня. Залишати доньку, якій лише сім років, саму боюся. Можливо, відвезу її на канікули в село, до батьків”, – каже мама учениці другого класу Марта.
Це ще добре тим, у кого є можливість відвезти дитину у село, до бабці з дідусем. А що ж робити тим батькам, які не мають на кого залишити дітей?
“Канікули передбачені законом. Тобто батьки знають про це заздалегідь. До того ж, під час зимових канікул працюють усі позашкільні гуртки. Інформацію про навчальні заклади, куди можна відвести дітей під час канікул, оприлюднимо згодом”, – зазначає Зоряна Довганик.

“Відповідальні батьки вчаться з дитиною і під час канікул”

“Навчальна програма у нас, відверто кажучи, далека від ідеальної. Вважаю, що за три тижні канікул діти забувають все. Тобто така тривалість впливає на навчальний процес. Наприклад, я не працюю, а сиджу з дітьми вдома. Відповідно маю час займатися з ними на канікулах. А що робити тим батькам, які на роботі? Хто займатиметься з їхніми дітьми? Та й якщо з такими предметами як математика та українська мова ще можу дати раду, то що робити з англійською? На жаль, не знаю іноземної мови, тож не можу пояснювати дітям цього. Ось тут виникає проблема”, – бідкається мама учениці першого класу Наталія.
Однак є й такі батьки, які радіють такій тривалості канікул. Мовляв, відповідальні батьки і під час канікул не забувають вчитися з дітьми.
“Тішусь, що зимові канікули останніми роками збільшили. Оскільки взимку діти дуже часто хворіють. У тому, що моя дитина пересидить цей період вдома – нічого страшного не бачу. Звісно, довгі канікули впливають безпосередньо на навчальний процес. Однак будьмо відвертими, відповідальні батьки займаються з дитиною і під час канікул. А цих два тижні нічого не змінять. Моїй доньці дев’ять років, залишаю її саму. Однак збільшення тривалості канікул – це проблема для тих батьків, які не мають на кого залишити дітей, які навчаються у першому-другому класі. До слова, моя старша донька навчається у Франковому виші. Так, у них канікули з 5 січня до 25 лютого, бо не має грошей опалювати виші, і ніхто з цього проблеми не робить”, – розповідає мама учениці четвертого класу Любов.
“Львівська Пошта” вже писала про збільшення тривалості зимових канікул у вишах Львова у матеріалі “Дистанційне навчання через холоднечу” (№93, за 30 листопада 2017-го). Відтак деякі ВНЗ прийняли рішення про збільшення канікул, або лише вирішують це питання.
“Що стосується львівських вишів, то вони самостійно приймають рішення щодо організації навчального процесу. Зокрема, встановлення терміну проведення зимових канікул. З Львівською облдержадміністрацією виші не погоджують це питання. Тобто в межах своїх повноважень, керівництво ВНЗ самостійно приймає та відповідає за встановлення терміну зимових канікул для своїх студентів. Тому керівництво НУ “Львівська політехніка” прийняло рішення про впровадження дистанційного навчання впродовж декількох тижнів у лютому. Інформації про збільшення тривалості канікул в інших вишах Львова поки що не маємо”, – зазначила Любомира Мандзій.

ЗНО не за горами

“Власне, для одинадцятих класів така тривалість канікул – дуже позитивний момент. Оскільки більшість з них займаються з репетиторами, тож для них – це можливість приділити більше часу для підготовки до зовнішнього незалежного оцінювання”, – каже Галина Слічна.
Справді, при підготовці до ЗНО більшість українських школярів ходить до репетиторів. Проте є й такі, що готуються самі, тож їм ці канікули можуть зашкодити.
“Більшість моїх однокласників ходить до репетиторів, щоб підготуватися до ЗНО. Часто одинадцятий клас дозволяє собі пропускати уроки. Адже готуємося лише до трьох-чотирьох предметів, тож відвідувати уроки з інших – трата часу, який можна використати на підготовку зі своїх предметів. Тобто для нас збільшення канікул – за щастя! Проте є й такі однокласники, батьки яких не можуть дозволити собі репетиторів. І серед них є свідомі діти, які хочуть скласти добре ЗНО і вступити, тож вони готуються самостійно: ходять на уроки, все уточняють у вчителів та відвідують консультації. Звісно, таких учнів дуже мало. Однак для них довгі канікули, мабуть, на гірше…”, – каже учениця одинадцятого класу однієї із львівських шкіл Оксана.

За кордоном канікули набагато коротші

Про те, що українська система освіти далека від ідеальної нагадувати не потрібно. Вдома школярі сумарно проводять більш ніж четвертину року – понад чотири місяці! І якщо для українців такі тривалі канікули є нормою, то європейцям у це годі повірити. За кордоном тривалість шкільних канікул у рази менша. Наприклад, німці вважають, що довгі канікули шкодять навчальному процесу. “В Україні та за кордоном різні часові межі та ставлення до канікул. Літні канікули у німецьких школах тривають лише місяць. Зимові – максимум тиждень-півтора, все залежить від школи. До слова, розпочнуться зимові канікули у нас через тиждень – на свята. Коли переїхала у Німеччину, то не могла звикнути до такої тривалості вихідних, бо в українських школах літні канікули – три місяці, взимку – майже цілий місяць, а потім ще кілька тижнів карантин. Живу тут уже три роки і, скажу відверто, що німецький підхід до тривалості канікул для навчання дуже позитивний. Адже учні просто не встигають забути навчальний матеріал. А ми, українці, звикли три місяці влітку відпочивати, а потім цілий вересень згадувати, що вчили. Така ж ситуація взимку. Німці дивуються з цього, не розуміють, як можна робити такі довгі канікули. Вважають, що це негативно впливає на процес навчання”, – розповідає “Львівській Пошті” Ілона, випускниця  львівської школи, яка вже три роки живе та навчається у Німеччині.
Галина Карпук, дитячий психолог:
– Насправді за три тижні діти “відключаться” від навчального процесу. Однак, враховуючи інтенсивність навчальної програми та навантаження, звичайно, школярам необхідний цей відпочинок. Темп життя в них дуже швидкий, і рівень навантаження діток подекуди буває більшим, ніж у дорослих. Що стосується батьків, то їм потрібно організувати дозвілля своїх дітей на цих канікулах, щось придумати цікаве для них. Щоб дитина не лише відсипалася цілими днями, а могла кудись піти, щось подивитися. Тим паче, на зимові канікули припадають традиційні родинні свята. Відповідно відпочинок буде не лише у дітей, а й у дорослих. Тож бажано ці вихідні також провести з дитиною. Період зимових канікул – це нагода поцікавитися, що відбувається у вашої дитини, разом з нею кудись сходити і отримати від цього спільне задоволення.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9242 / 4.47MB / SQL:{query_count}