Кінець ери жовтих маршруток близько?

Львів планує закупити сотню нових великогабаритних автобусів для комунального транспорту. Однак, чи вирішить це проблему з маршрутками загалом та коли мерія реалізовуватиме плани

Ситуація із транспортом Львова сьогодні, здається, досягла апогею. Львів’яни з дня у день нарікають на маршрутки, розповідаючи, в тому числі і в соціальних мережах, щоразу нові історії про те, чого їм коштує добирання на роботу та з роботи. І справді, сьогодні їзда у львівському транспорті більше нагадує квест із завданням “доїхати до кінцевої зупинки і залишитися неушкодженим”.
У маршруток находу відлітають колеса, у салонах транспорту постійні скандали, інколи навіть бійки, там “працюють” злодії і не діють, здається, жодні правила. Трамваї ж частенько просто ламаються посеред вулиць, спричиняючи немаленькі затори на дорогах Львова. Словом, містяни втомилися, а конкретних пропозицій щодо вирішення ситуації донедавна ніхто й не пропонував.
Лише цього тижня міська рада Львова ухвалила закупити за кредитні кошти Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) наступного року 100 великих автобусів замість 60 великих та 60 малих для комунального АТП-1, як пропонувалося раніше. За відповідні зміни у четвер, 7 грудня, проголосували сорок депутатів.
Нагадаємо, йдеться про проект ЄІБ “Міський громадський транспорт України”, участь Львова у якому під час минулого засідання сесії погодили депутати. У межах проекту Львів планує отримати 40 млн євро на придбання нового громадського транспорту і реконструкцію вулиць. Спочатку міськрада планувала придбати 10 трамваїв, 60 великогабаритних і 60 малогабаритних автобусів, реконструювати вагоноремонтні майстерні на вул. Городоцькій, відремонтувати вул. Шевченка, Вітовського та прилеглі. Однак 7 грудня депутати прийняли зміни до ухвали.

Транспорт закуплять у 2018-ому

“Вартість одного великого автобуса в середньому на 30% більша від малого автобуса, у той же час пасажиромісткість – більша на 50%. Окрім цього, великі автобуси мають низку якісних переваг, що стосуються комфорту пасажирів”, – розповіла Ірина Кулинич, начальник департаменту економічного розвитку ЛМР.
Серед інших планів – придбання трамваїв, реконструкція вулиць і майстерні – залишаться без змін.
Нагадаємо, в листопаді 2016 року Кабінет Міністрів України підписав угоду з ЄІБ, яку 12 квітня 2017 року ратифікувала Верховна Рада. Угода передбачає залучення 200 млн євро кредитних коштів для реалізації підпроектів у рамках проекту “Міський громадський транспорт України”. 40 млн євро в кредит на 22 роки під 1,5-2% з пільговим періодом 5 років планує отримати Львів.
Міністерство інфраструктури України спільно з консультантами ЄІБ напрацювало процедури реалізації підпроектів з оновленого рухомого складу. Згідно з ними, закупівлю нового транспорту можна здійснити вже до кінця 2018 року. Щодо інфраструктурних проектів, робота консультантів над зразками передпроектних пропозицій триватиме у першій половині 2018 року.

фото: Олег Огородник

Львову потрібні тільки великі автобуси

А от міський голова Львова вважає, що у майбутньому в місті Лева мають курсувати тільки великогабаритні автобуси.
“На сьогодні головне питання, яке турбує львів’ян – це транспорт. Ми ухвалили низку рішень, які допоможуть зменшити напругу. По-перше, місто закупить додатково 100 великогабаритних автобусів на комунальні маршрути. Прийняли принципове рішення в усіх подальших закупівлях надавати перевагу власне великогабаритному громадському транспорту. Поступова заміна малих маршруток на великий комфортний транспорт дозволить не лише збільшити загальну пасажиромісткість, але й зменшити кількість транспортних одиниць на маршрутах та розвантажити вулиці”, – розповів у відео­зверненні міський голова Львова Андрій Садовий.
Ще на початку листопада Андрій Садовий у розмові з “Львівською Поштою” зазначив, що сьогодні роботу транспорту в місті можна оцінити по п’ятибальній системі на три з мінусом. Раніше у місті розповідали, що є стратегія “Львів-2020”, за якою передбачено оновити весь громадський транспорт Львова на 70% низькопідлоговим та комфортним транспортом.
Окрім оновлення рухомого складу, є ціль збільшити частину ринку перевезень саме комунальним транспортом.
За підрахунками експертів, для якісної роботи чинної мережі у Львові потрібно ще близько 120 одиниць трамвайних вагонів, 130-140 – тролейбусів
“Я незадоволений тою якістю перевезень громадським транспортом, яка сьогодні є у Львові. Якщо електротранспорт ще тримається достатньо сильно, хоча і тут є катастрофічний брак трамваїв і тролейбусів, то приватні перевізники працюють вкрай недобре. Щоб розуміти, у 90-ті роки у Львові було 223 трамваї. Сьогодні і сотні не нараховуємо. Купити новий трамвай – це орієнтовно 30 млн гривень. Можна уявити, які кошти потрібно, щоб мати тільки якісний електротранспорт. Торік ми купили 55 автобусів виробництва “Електрон”, будемо і надалі їх закупляти. Зараз в нас немає іншого варіанту, як закупляти нові автобуси для міста і таким чином повністю перебирати функції перевезень на місто. Бо в принципі, зауважень до роботи АТП-1 і ЛКП “Львів­електротранс” є набагато менше, ніж до приватних перевізників…”, – зазначав раніше (див. №86 за 6 листопада 2017 р.) “Львівській Пошті” Андрій Садовий.
Нагадаємо, у цьому ж номері “Львівська Пошта” розповідала про комфортабельний транспорт Жешува, зокрема, про тамтешні автобуси, які ідеально чисті, регулярно курсують, не спізнюються і майже ніколи не їздять переповненими. Тому Львову однозначно варто брати приклад із польського містечка та вдосконалювати міський транспорт.

Як без боргів оновити електротранспорт

Львів зможе суттєво поповнити рухомий склад електротранспорту без “влізання” в додаткові борги, якщо закупить вживані, але якісні трамваї та тролейбуси в Європі. З такою пропозицією виступив член депутатської комісії фінансів та планування бюджету у Львівській міській раді Валерій Веремчук під час сесії 7 грудня.
“Необхідність розвивати мережу громадського транспорту у Львові є очевидною. Питання лише в тім, в якому керунку рухатися з огляду і на потреби мешканців, і на фінансові можливості міста. Наразі ж у Львові нема ані відповідних цільових програм, ані транспортної стратегії. Понад те, профільне управління Львівської міської ради залишається без керівника. Скільки часу так триватиме? Невідомо. Вочевидь, допоки виконавча влада не згадає, що її прямий обов’язок – відстоювати інтереси громади. А транспортна проблематика – зараз №1 у Львові”, – заявив депутат.
Відтак він запропонував розробити цільову програму модернізації наявного електротранспорту міста із закупівлею вживаних трамваїв та тролейбусів із Європи, що дасть Львову можливість швидко поповнити рухомий склад львівського електротранспорту, інформує прес-служба “Народного контролю”. Зокрема, зараз на продаж трамваї і тролейбуси виставляють Берлін, Галле, Рига.
“За підрахунками експертів, для якісної роботи чинної мережі у Львові потрібно ще близько 120 одиниць трамвайних вагонів, 130-140 – тролейбусів. Гостра потреба – 40 вагонів трамваїв і стільки ж тролейбусів. Так, виконавча влада планує за кошти Європейського Інвестиційного Банку придбати 10 нових трамвайних вагонів загальною вартістю 12 млн євро. Але такими темпами ми тільки збільшимо борговий вантаж Львова, а на повне оновлення трамвайного парку витратимо десятиліття. Натомість вживані трамваї з Берліна коштують близько 18 тисяч євро, ризькі тролейбуси – від 5 до 20 тисяч євро. Їх продають після капітального ремонту, тому цей транспорт ще зможе прослужити 10-15 років”, – пояснив Валерій Веремчук.
Юрій Кужелюк, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету:
– Сотню великогабаритних автобусів плануємо закупити для ЛКП “АТП-1”. Однак не варто забувати, що окрім цього автотранспортного підприємства, Львів обслуговує ще чотири приватних перевізники. Як вони будуть оновлювати свій транспорт – сьогодні невідомо. Приватні перевізники щоразу говорять, що вони не можуть дозволити собі оновити парк, бо і так ледь зводять кінці з кінцями. Але звичайно, що треба якось шукати вихід із ситуації, і хоча б наразі оновлювати комунальний транспорт. Підтримую думку, що потрібно закуповувати власне великогабаритні автобуси, які б не ганяли наввипередки один з одним, а нормально курсували відповідно до графіка. Великий автобус також справиться із тим пасажиропотоком у час пік – вранці і ввечері. Думаю, що сто автобусів повинні б трохи зрушити проблему з місця. Згодом, думаю, що частина приватних перевезень буде скорочуватись. Натомість місто братиме на себе щораз більше маршрутів. Львів на сьогоднішній день має тільки 70 трамваїв “на ходу”, частина з яких ще й потребує капітального ремонту, бо ледь їздить. Ще частину ремонтували, то можливо, кілька років і прослужить. Однак сьогодні є ще одна велика проблема – катастрофічно бракує водіїв транспорту. Люди їдуть у Польщу, бажаючих працювати тут за копійки нема. Перевізник каже, що не в змозі платити водіям більші зарплати, бо проїзд недорогий. У Польщі квиток коштує два злотих, тобто 14 грн. Ясна річ, що і ситуація із перевезеннями там суттєво різниться. Вже не кажучи про те, що там нема такої великої кількості пільговиків, як в Україні.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8497 / 4.44MB / SQL:{query_count}