Волонтери їдуть до бійців: чим можемо допомогти

Львівські волонтери напередодні новорічно-різдвяних свят готуються до чергових поїздок у зону АТО. “Львівська Пошта” запитала, чого просять у них бійці та куди приносити необхідні речі

На війні є два фронти – там, на сході, де зі зброєю у руках бійці стоять на захисті Батьківщини, і тут, вдома, де по крихтах, збираючи допомогу волонтери. Поки більшість львів’ян уже ламають голову, де ж цього року святкувати чи відпочивати в період новорічно-різдвяних свят, інші – когорта волонтерів – в
 
 фото: Facebook.com/Львівський Лицар
роздумах, як передати у зону АТО трішки атмосфери рідного дому та смаку свят.
Звісно, потреби уже не ті, що були на початку війни у 2014-ому, в один голос заявляють львівські волонтери, але запитів від військових не поменшало. А от самі люди стають щорік пасивніші, і вже не так активно допомагають фронту, як це було на початках війни.
Хоча досвідчені благодійники кажуть, не можна їм за це дошкуляти, бо жити стало складніше для усіх. Однак добрі люди не перевелися: ті, хто допомагав – продовжують це робити. А ті, хто шукають виправдання, аби не допомагати – знаходять його.

Миколай прийде і до військових

Аби нагадати хлопцям із зони АТО, що святий Миколай про них не забув, і в холодні окопи він теж приходить, львівські волонтери вже четверту зиму поспіль напередодні свята навідуються до них із подарунками. Планують зробити це і цього року. Кажуть, завітають туди і у період різдвяних свят, але вже з вертепним дійством, щоб підтримати бійців не лише матеріально, а й морально.
Окрім того, повезуть й іншу допомогу. Зараз найбільша є потреба у технічних речах, які часто є застарілими або непередбачені штатним розписом – це прилади, оптика, обладнання, спорядження тощо. Доречним буде змінний утеплений одяг, продукти та ліки. Та от чи не найважливішими у зимовий період для хлопців є речі зроблені своїми руками – смаколики, листівки, в’язані шкарпетки чи рукавиці.
Ця війна перейшла в іншу стадію – стала більш підступною. Важливо, щоб ми не розмагнітилися і не розслабилися
“Хлопці, які перебувають на сході вже не один-два місяці, дуже втомлені. Будь-який спогад про домівку вони сприймають по-особливому. В мирному житті людина б не так звернула увагу на той же дитячий малюнок чи в’язані шкарпетки. Це нібито дрібні речі, але від них на сході день стає світлішим. Навіть розмова з волонтерами, якщо вони ще й вміють підбадьорити – виводить із замкнутого середовища
 
 фото: Facebook.com/Ірина Яремко
хлопців. Загалом скажу, що немає формату, коли всім водночас в обов’язковому порядку потрібно передавати апельсини чи мандарини. Тут індивідуальний підхід”, – зазначає “Львівській Пошті” керівник Західного регіонального медіа-центру Міноборони України Олександр Поронюк.
Він додає, що неабияк важливо й телефонувати у студію під час прямих ефірів на регіональні радіо, мовлення яких транслюють в окремих районах зони АТО, аби передавати вітання і слова підтримки. Бо радіо військові слухають і самі часто телефонують.
На запитання, куди можна відносити допомогу львів’янам окрім волонтерських центрів, Олександр Поронюк каже: “Неабияка довіра є до капеланів-священиків. Зокрема, можна звернутися у Гарнізонний храм святих Петра і Павла, або ж у церкву Святого Миколая, що на вулиці Б. Хмельницького”.

Бійці чекають фінішу у війні

Ігор Бездух, десантник 80-ї десантно-штурмової бригади, учасник бойових дій у розмові з “Львівською Поштою” розповідає, що постійно контактує з побратимами, які зараз на передовій. Вони, з його слів, просять без потреби не привозити побутових речей. Хіба що, кажуть, мало забезпечують зі сторони держави технічними речами – прицілами, далекомірами чи біноклями.
“Насправді військові сьогодні мають непогані зарплати, які регулярно виплачують. Де-не-де в зоні АТО
 
  фото: Facebook.com/Ірина Яремко
працюють магазини, де можна теж щось купити. Вже далеко не та ситуація, як на початку війни. Хіба що з власного досвіту скажу, найбільше там завжди чекатимуть домашнього. Наприклад, квашеної капусти чи огірків. Але направду квашених…”, – зауважує співрозмовник.
Окрім того, Ігор Бездух є заступником голови ГО “Союз ветеранів десанту”, яка об’єднала учасників бойових дій, десантників. Торік вони у Львові організували вертеп і з колядою заходили в домівки львів’ян та кабінети чиновників. А за зібрані гроші придбали тепловізори на передову. Як зазначив співрозмовник, цього року теж не виключають того, що знову організовуватимуть вертепне дійство.
“Якщо маєте якісь ідеї чи побажання як можна допомогти нашим хлопцям, то пишіть на нашу Facebook-сторінку ГО “Союз Ветеранів Десанту”. Бо, як кажуть, одна голова добре, а дві-три – ще краще”, – резюмує Ігор Бездух.
Загалом, з його слів, військові на передовій у піднесеному настрої і хочуть якнайшвидше перемоги та закінчення війни.
Редакція газети “Львівська Пошта” щиро вітає
волонтерів з Міжнародним Днем волонтера,
який відзначали 5 грудня.
А військових – з Днем Збройних сил України,
що святкували вчора, 6 грудня.
Бажаємо невичерпного здоров’я,
невтомної енергії та мирного неба.
Дорогі волонтери, дякуємо вам за щоденну
кропітку і таку необхідну працю!
Дорогі бійці, дякуємо вам, що тримаєте для нас небо! 

Ірина Яремко, співкоординатор Центру забезпечення військових “Народної Самооборони” Львівщини:
– Уже 15 грудня, на Миколая, наші волонтери планують чергову передноворічну поїздку в зону АТО. Плануємо туди і різдвяну поїздку, але вже після зимових свят – Старого Нового року, Василя. У нас є певний перелік речей, які просять передати бійці. Але, на жаль, сьогодні не так просто тій чи іншій людині їх принести. Тож ми повинні мати гроші для того, аби їх придбати. Наприклад, це генератори, бензопили, запчастини до КрАЗів, КамАЗів, біноклі. Різна оптика, кабель, щоб на саму передову можна було протягнути електрику. Не можуть ці речі принести, бо їх просто треба йти і купувати. Але якщо будь-хто небайдужий принесе чи то смаколик, чи то теплі шкарпетки, флісові светри, рукавиці, то хлопці на передовій будуть дуже втішені таким подарункам. От, до слова, недавно ми придбали і передали термоковдри, які просили у нас дівчатка-медики. Бо вони живуть у бетонному приміщенні, де жоден обігрівач його не зігріє. А ці одіяла дадуть можливість хоча б ніч переночувати в теплі. Наголошую, що особливо зараз є чимала потреба в ліках від застуди і грипу. Потрібні й чаї. Все це насправді разом досить коштовне. Будемо дуже вдячні, якщо хтось відгукнеться і завітає до нас на вул. Липинського, 54 (БТІ). Працюємо щодня з 10.00. Окрім того додам, що дуже потребуємо й волонтерів. Якщо знайдете вільний час – приходьте. Наприклад, потрібно допомагати пакувати речі. Це теж займає доволі багато часу. Просимо усіх охочих телефонувати за номером 0676708996. Роботи багато, бо їздимо не тільки до однієї бригади. Там воюють всі наші хлопці. Тож їдемо по всій лінії фронту – від Станиці Луганської до маріупольського напрямку (Водяне, Широкине, Лебединське). І так мінімум 25 точок, куди маємо завітати. Нам важливо доїхати до тих хлопців і дівчат, до котрих не всі волонтери можуть добратися. Мушу також сказати, що справді сьогодні люди стають більш пасивними у плані волонтерства. Навіть ті, хто активно допомагали на початках, кажуть: “А що, ще потрібна якась допомога?”. Люди думають, і мають право так думати, що держава всім забезпечує. Так, забезпечує. І це правда, що таке забезпечення збільшилося. Але не настільки, тому що є дуже багато речей, які навіть не входять у перелік обов’язкового для видачі амуніції військовому. Є й такі речі, які в нас не виробляють. До прикладу, тактичні рукавиці, наколінники, налокітники, тактичні окуляри тощо. Ті хлопці роблять надто важливу роботу там! Тому питання допомагати чи ні – не виникає. Бо це береже їхнє життя.
Андрій Салюк, один із координаторів ініціативи “Львівський Лицар”:
– Волонтери “Львівського Лицаря” займаються доволі специфічним напрямком допомоги військовим. Зокрема, мова про прилади, оптику, обладнання, спорядження. Також приціли, далекоміри, генератори, біноклі тощо. На жаль, запити на ті речі, які возимо чи передаємо хлопцям, з роками війни не зменшуються, бо немає повного забезпечення української армії, як про це часто заявляє Міністерство оборони. Пояснюю просто: якщо передбачено так званим штатним розписом на взвод один бінокль, то він належатиме командиру взводу. Але у взводі є три відділення, які можуть перебувати на різних дистанціях. А спостереження потрібно вести кожному. Щодо штатних прицілів, які використовують наші снайпери, то вони часто ще з періоду Радянського Союзу – застарілі та неналежної якості для виконання нинішніх завдань в умовах сучасної війни. Відповідно ці речі потрібно передавати хлопцям на схід. Попри те, що дуже багато волонтерів з України роблять спільну справу, все одно можливості волонтерської когорти є недостатні, аби забезпечити повністю всіх військових. Але ми працюємо і далі надаватимемо допомогу. Тільки на днях наші волонтери повернулися з фронту, але вже маємо нові замовлення. Відповідно всі ці речі, які передаємо – ми купляємо. Тож звертаємося до різних меценатів, спонсорів, благодійників на чиї кошти закуповуємо перевірені необхідні речі. Але окрім того наголошую, що є речі, на які завжди чекають хлопці, – це домашні тістечка, дитячі малюнки, листи і ті ж самі в’язані рукавиці. Коли хлопці отримують рукавиці чи носки, то десь собі розуміють, що чиясь бабуся зв’язала їх з любов’ю. А це так для них важливо! Раніше ми передавали й гітари, пісенники. Одного разу на передовій наші волонтери запитали, чи хтось вміє грати на гітарі. Тоді один боєць відізвався і ми йому подарували музичний інструмент. Показуючи на технічні речі, яких привезли тоді дуже-дуже багато, наш боєць сказав: “Це допомагає нам воювати. А от такі речі як гітара допомагають нам жити!”. Тож окрім того, що вони там воюють, вони там і живуть! Нам потрібно підтримувати їх у цьому. Тому, якщо хочете долучитися до підтримки наших вояків, нагадаю, наша адреса незмінна: приміщення Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, що на вул. Коперника, 40а. Відкриті щодня, але краще приходити після обіду.
Оксана Клим, журналіст, волонтер Центру забезпечення військових “Народної Самооборони” Львівщини:
– Направду є дуже великі списки конкретних речей, які необхідні на передову – від запчастин і до одягу. Аби задовольнити бажання хлопців, волонтерам, звісно, потрібні кошти. Просимо при можливості приносити ті ж запчастини, чи то гроші в Центр забезпечення військових “Народної Самооборони” Львівщини, що на вул. Липинського, 54. Також більш детальну інформацію можна знайти на Facebook-сторінці “Народна Самооборона Львівщини”. Серед всього іншого важливо ділитися речами, які будуть нагадувати про рідний дім. Наприклад, на Миколая можна зробити щось своїми руками. Ці ж самі обереги, які дуже цінують хлопці. Військові на передовій насправді дуже скромні. І не сміють багато просити. Завжди актуальними для них буде спідня білизна, шкарпетки, рукавиці, шапки, флісовий одяг. Традиційно це і чай, кава, цигарки, противірусні ліки. Зараз ті, хто допомагав, продовжують це робити. А ті, хто шукають оправдання, аби не допомагати – знаходять його. Ще й ця напружена політична ситуація не сприяє тому, щоб ми були більш консолідовані і піднесено, чітко йшли до перемоги. Втім ми не можемо дорікати людям у тому, що вони перестали допомагати. Людям стало важче жити. Та хлопці залишаються у піднесеному настрої. Звісно ситуація у зоні АТО притихла трохи. Вже не як у 2014-2015 роках. Але кожного дня є новини про втратити і поранення. Ця війна перейшла в іншу стадію. Стала, як на мене, більш підступною. Важливо, щоб ми не розмагнітилися, не розслабилися. Знаєте, мені недавно телефонував один чоловік із Дружківки (Донецька область). У розмові він просто плакав і просив підтримки. У цей час необхідно показати, що у нас є зв’язок з армією, що народ і армія – єдині! Бо якщо цей зв’язок обірветься, то мені здається, для бійців це буде найбільшим ударом. Тоді не так страшний ворог, як байдужість.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7615 / 4.49MB / SQL:{query_count}