Децентралізація: об’єднатися заради майбутнього

На Львівщині 24 грудня пройдуть вибори в Кам’янко-Бузькій і Мурованській ОТГ. Тим часом у 2018-ому може розпочатись адміністративно-примусовий процес об’єднання

Ключова ідея всіх змін, які сьогодні відбуваються в державі, – надання громадянам нової якості життя, коли українські міста стають комфортними, державні та місцеві ресурси використовують ефективно, люди мають роботу, дохід та упевненість у завтрашньому дні, кажуть вищі ешелони української влади. Одним із головних інструментів досягнення цих цілей вважають реформу децентралізації, яка означає передачу значних повноважень та бюджетів від державних органів органам місцевого самоврядування. Аби щонайбільше повноважень мали ті органи, які ближче до людей.
Як уже писала “Львівська Пошта”, в Україні створили 665 об’єднаних громад (на Львівщині – 35 ОТГ). Перші вибори проведені в уже 33-ох ОТГ Львівщини. Ще у двох – Кам’янко-Бузькій і Мурованській – вибори пройдуть 24 грудня. Загалом за перспективним планом в області передбачено від 95 до 100 ОТГ.
“Попри затверджений перспективний план ми й сьогодні ще маємо “хвости” у районах. До прикладу, на Дрогобиччині та Стрийщині не змогли знайти порозуміння. Там ще не створили громад! І я не чув, щоби останнім часом відбулися якісь важливі конференції чи інші заходи, які допомогли б нам відшукати це порозуміння”, – наголосив Олександр Ганущин, голова Львівської облради, під час першого Карпатського форуму регіонального розвитку, який відбувся цього тижня у Львові.

Примусове об’єднання і… політика

На форумі шукали розуміння та налагоджували діалог щодо питань регіонального розвитку між представниками місцевого самоврядування, бізнесу, науки та громадськості Львівщини, Івано-Франківщини, Закарпаття (області Карпатського регіону). На захід завітав і нардеп, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики Юрій Соловей, який відверто сказав, що процес децентралізації надто заполітизований.
“Багато політичних сил хочуть здобути собі політичні бали на тому, щоб зупинити цей процес. Але я хочу всім тим критикам сказати: зайдіть у найближче польське село чи  угорське, румунське і подивіться – там в кожному з них є футбольні поля, басейни, нормальна система каналізування, садочки, школи утеплені, зроблені та освітлені дороги. Чому це відбулося? Бо ще 20 років тому вони знайшли в собі сили об’єднатися, сконцентрувати зусилля, щоб отримати відповідні фінансові ресурси, аби такі проекти реалізувати”, – зазначає “Львівській Пошті” парламентар Юрій Соловей.
Зокрема, політика зачепила й ОТГ на Львівщині, вважає Ростислав Замлинський, перший заступник голови Львівської облдерж­адміністрації.
Зараз на Львівщині є 35 ОТГ. Загалом за перспективним планом в області передбачено від 95 до 100 ОТГ
“Справді, у нас на Львівщині залишилось два райони, де немає чіткого розуміння, як саме розвиватися в процесі децентралізації. На жаль, у цей процес втрутилася політична складова. Але тут повинен бути холодний розум, виваженість, правильні розрахунки і державницький підхід. Об’єднані громади, які сьогодні функціонують у нашій області, показали свій результат. Торік більш ніж 75 мільйонів інвестували в інфраструктуру. Цього року маємо 227 ін­фраструктурних проектів на загальну суму майже 170 мільйонів гривень. Це те, що реально бачать люди, це результат реформи. Уже не кажу про те, що бюджети громад збільшилися в два-чотири рази”, – пояснює він.
І додає, що в 2018-ому має бути проведено більше інформаційно-роз’яснювальної й аналітичної роботи: “Є чимало успішних реалізованих громад. Проте бачимо, що вони вимагають значно більше від нас – інформаційної, аналітичної допомоги  в розвитку соціально-економічних проектів, у генеруванні цих проектів, у кадровому підсиленні, у навчанні… Також нам важливо, щоб у процесі, коли деякі політичні сили намагаються нівелювати реформу, органи влади були провісниками реальної інформаційної кампанії. В цьому контексті проект перспективного плану, який був схвалений обласною радою і затверджений Кабміном, реально впроваджували в життя без політичних амбіцій”.
Окрім того, в розмові з “Львівською Поштою” Юрій Соловей наголосив, що 2018 рік повинен бути роком завершення децентралізації в Україні.
“Знаю, що така позиція обговорюється в уряді, підтримується Президентом. Сподіваюсь, що так воно й буде. Тим паче, що вже цього року понад 50% території України буде охоплено ОТГ. А щодо тих, які не знайдуть у собі сил для об’єднання, буде ухвалене вольове рішення на рівні Кабміну, парламенту, аби завершити реформу – адміністративно-примусовий процес об’єднання. Це одна з робочих версій”, – пояснює нардеп.

Ще два закони для розвитку ОТГ

Для того, щоби дати поштовх розвитку ОТГ, експерти з питань децентралізації неодноразово наголошували, що Верховна Рада повинна ухвалити ще два закони: про формування ОТГ навколо обласних центрів і закон, який дозволить передати в розпорядження громад землі поза межами населених пунктів. Відтак майже на 80% весь необхідний законодавчий пакет для ОТГ буде прийнятий, пояснює Юрій Соловей.
“Не виключаю, що до кінця року законопроект про землі буде проголосований. Тим паче, що за проект №4355 у першому читанні вже проголосували. Але він надавав повноваження щодо розпорядження землями позами межами населеним пунктам і сільським радам. Зрозуміло, що в теперішніх умовах та в системі децентралізації це нелогічно. Бо якщо передадуть і віддадуть повноваження сільським радам, то великою мірою сільські ради не матимуть необхідності об’єднуватися. Тому цей законопроект, який розглядатимуть в підсумку, надаватиме такі повноваження виключно ОТГ. Це, до речі, буде колосальним стимулом для об’єднання. Бо сільська рада, яка сьогодні має 1/4 своєї території в межах населених пунктів і 3/4 поза межами, не має пливу на розпорядження цією землею. Але вона отримає цей вплив, якщо декілька сільських рад об’єднаються і утворять ОТГ. Окрім того, треба не забувати, що в нас, по суті, заблокований розвиток міст обласного значення, тому що міста обмежені земельним ресурсом. Чому не відбувається об’єднання? Бо міста не хочуть проводити позачергові вибори міського голови і позачергові вибори міськради. Щоб розблокувати цей процес, потрібен закон”, – резюмує Юрій Соловей.

Дорожня карта для гірських територій Львівщини

Паралельно з об’єднанням громад гірські території Львівщини невдовзі розвиватимуть за новою стратегією. Як розповів Олександр Ганущин, у вівторок, 5 грудня, на сесії Львівської облради голосуватимуть за затвердження Стратегії розвитку гірських територій Львівської області на 2018 – 2022 роки. Цей документ називають дорожньою картою, під яку депутатський корпус у межах обласних програм буде передбачати фінансовий ресурс на підтримку гірських територій Львівщини. А джерелами фінансування цієї стратегії є не лише програмний ресурс обласного бюджету, а й інвестиції, кошти місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги тощо.
Відтак документ може стати підґрунтям для розробки на державному рівні законопроектів щодо підтримки Карпатського регіону, наголосив Ростислав Замлинський. “Над стратегією розвитку гірських територій працювала робоча група. Питання ініціювали депутати обласної ради, які є в округах з Карпатського регіону. Опитували мешканців, місцеву владу. Після чого заклали конкретну формулу, за якою визначається “квота”, яку мали б фінансувати в проектах, пропонованих для Карпатського регіону”, – зазначив посадовець.
Своєю чергою, 30 листопада постійна комісія з питань бюджету, соціально-економічного розвитку облради підтримала проект вищезгаданої Стратегії, яку формували впродовж року. “Цей документ – дорожня карта, під яку депутатський корпус в межах обласних програм передбачатиме фінансовий ресурс на підтримку гірських територій. Від облради було запропоновано і враховано в проекті Стратегії такі пропозиції: доопрацювати розділ щодо розвитку туризму і дорожньої галузі, сформувати переліки об’єктів, перейменувати документ із програми на стратегію і запровадити квотний принцип щодо програм”, – зазначив голова бюджетної комісії Олег Домчак, інформує прес-служба облради.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8118 / 4.43MB / SQL:{query_count}