Нас знову чекає сніговий колапс?!

Чи стане перший сніг традиційною несподіванкою для комунальників та чи засвоїла минулорічні уроки влада

фото: прес-служба ЛМР (3), архів (5)
Вже наступного тижня у Львові та області синоптики прогнозують сніг. Містяни з острахом згадують, як торік ми зустрічали зиму, коли стихія вкотре показала безпорадність влади – комунальники не могли впоратися зі снігом, маршрутки їздили погано, деякі перевізники саботували, на дорогах затори, і люди не знали, як добратись на роботу і навчання. Саме тому містяни й переймаються, а як же буде цього року?
Міська влада запевняє, що “до зими Львів готовий”: все необхідне закупили, нова снігоприбиральна техніка справна. Ще вкінці жовтня посадовці мерії провели об’їзд шляхово-ремонтних підприємств (ШРП) усіх районів міста, і перевірили техніку. Як інформують у прес-службі мерії, до виконання робіт з прибирання вулично-дорожньої мережі міста сплановане використання 120 одиниць комунальної спеціальної техніки та техніки інших підприємств – 21 одиниця. Разом – 141 одиниця, з них: комунальної прибиральної техніки – 87 одиниць, техніки інших підприємств – 15 одиниць; комунальної техніки для навантаження, вивезення снігу та погрузки піскосуміші –  33 одиниці, техніки інших підприємств – 6 одиниць.
Цього року з міського бюджету виділили 10 млн грн на придбання нової техніки. Зокрема, за ці кошти придбали п’ять піскорозкидувачів МАЗ та два трактори. Проте можуть бути труднощі, адже у місті мало хто хоче працювати двірником узимку. У кожному районі Львова шукають прибиральників.

Чиновники: причин для хвилювання нема

Ірина Маруняк, начальник департаменту житлового господарства та інфраструктури ЛМР, розповіла, що загалом місто має 141 одиницю снігоприбиральної техніки. “120 одиниць техніки – у ШРП, 21 одиниця – це техніка, яка є в Сихівському районі. Це приватна компанія. Вони також готові до зими. У 2017 році за виділені кошти докупили ще сім одиниць техніки. Вони є зареєстровані та готові надавати відповідні послуги. Також закупили 15 тис. м куб. піскосуміші. Частина є на базі ШРП, решту – будемо довозити, адже це великі об’єми. Окремо є ще закуплена сіль – щоб була більш концентрована піскосуміш. Наявність солі в піскосуміші має становити не менше 20%. Якщо необхідно, в залежності від погодних умов, додаватимемо більше солі”, – повідомила Ірина Маруняк.
Двірники прибирають Львів за мінімальну зарплатню, але через вирахування отримують навіть не 3200 грн, а близько 2500 грн
Також департамент житлового господарства перевірив львівські будинки: “Обстежили горища, підвали, зокрема, скління вікон, утеплення труб. Мали зауваження та недоліки усунули”. А от міський голова Львова Андрій Садовий принагідно наголошує: “Цього року ми повинні бути максимально уважними, бо бачимо багато різних аномалій по Європі. Щодо опалення – ми дуже чітко і системно розпочали опалювальний сезон. Навіть коли було потепління, ми на тиждень призупинили опалення, зараз відновили. 99,9% усіх будинків міста Львова мають опалення. Проблемних моментів не бачу, за винятком хіба, якщо протягом дня випаде місячна норма снігу, тоді ніхто не допоможе, бо такої техніки ще треба додатково купити 200 одиниць, а використовувати на один день – це не правильно і не раціонально. Якщо все буде у стабільному режимі – проблем не буде”.
Андрій Садовий також пообіцяв, що у бюджеті наступного року також передбачать кошти на закупівлю додаткової снігоприбиральної техніки.
“Це треба робити системно, бо техніка зношується”, – зазначив мер Львова.

Техніка і пісок є. Людей нема

У Галицькій районній адміністрації Львова “Львівську Пошту” запевнили, що добре підготувались до прийдешньої зими.
“Снігоприбиральна техніка готова. Все перевірили, все працює. Окрім того, ще додатково закупили одну машину для посипки міста піскосумішшю. Бо у минулі роки брали таку в оренду. Загалом, маємо пісок, сіль…”, – розповів Ігор Савка, начальник комунального відділу Галицької районної адміністрації Львова.
Але він наголосив, що сьогодні таки бракує персоналу для прибирання: “У центральній частині міста більше навантаження, більші вимоги, тому перед зимовими періодами старші люди звільняються. Галицькому району Львова сьогодні бракує близько 15% двірників.
Молодь не хоче за такі гроші працювати, та й це не дуже перспективно. У минулі роки ми практикували залучати додаткову техніку, але з персоналом тут трохи складніше”.
Комунальники запевняють, що вся необхідна снігоочисна техніка готова до зими, але водночас бракує двірників
З його слів, двірники прибирають Львів за мінімальну зарплатню, але через вирахування, отримують навіть не 3200 грн, а близько 2500 грн.
На запитання “Львівської Пошти” про те, чи не повториться у Львові минулорічний колапс, Орест Тимчишин, заступник голови з питань житлово-комунального господарства Франківської районної адміністрації, відповів: “Жодне місто Європи не дозволяє собі мати такий автопарк, який би дозволив очистити місто за один день від місячної норми снігу. Це надзвичайно дорого і безглуздо, а прибрати сніг впродовж доби – ми, в принципі, можемо. Одномоментно – не можемо, і не збираємось цього робити. У місті треба робити дороги з підігрівом, і тоді сніг буде танути, але це також безглузді витрати”.
Він зазначив, якщо випаде сніг, то їм бракуватиме двірників: “Та кількість персоналу, яку маємо, не дозволить нам в ручному режимі прибрати тротуари. Будемо залучати спецтехніку. Міська влада цього року нам придбала трактор, і тому ми будемо механізовано очищати місто. Бо той рівень заробітної плати, який сьогодні маємо, не дозволяє залучити зараз більше персоналу. Ті, що є, ті працюють. Але маємо сьогодні близько півсотні вакансій двірників на район”, – каже співрозмовник.
Загалом місто має 141 одиницю снігоприбиральної техніки
Орест Тимчишин запевнив, що піску мають також достатньо: “На ШРП маємо 1600 тонн піску. У січні матимемо додаткові кошти, то ще докупимо. Хоча, з моєї практики, були такі зими, коли ми за весь сезон 1700 м куб. використовували. Тобто, тут все залежатиме від погоди. Цього року міська рада ще докупила нам новий автомобіль, який може відмітати, посипати і відгортати сніг”.
Керівництво Шевченківського району Львова повідомило “Львівській Пошті”, що також готові до зими.
“Маємо 21 одиницю техніки. Якщо навіть буде снігопад, то “втримаємо” ситуацію. Також заготували 1174 м куб. піскосуміші. Додатково мають нам довезти ще 1700 м куб. На базі ЛКП та ШРП, що у Шевченківському районі також є 235 тонн солі. Комунальні підприємства мають весь необхідний інвентар для прибирання снігу”, – повідомив Святослав Костяка, в.о. заступника голови з житлово-комунальних питань Шевченківської районної адміністрації Львова.
Водночас він зазначив, що їм бракує близько 10%-15% двірників, тому вже скерували листи у Центр зайнятості.

Юрій Кужелюк, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету:
– Якщо цієї зими у Львові буде інтенсивний снігопад, то скільки б техніки не було, потрібен час, щоби справитись із наслідками непогоди. А техніки сьогодні, як і грошей на неї, традиційно не вистачає і у місті Лева, і також у будь-якому іншому місті України. Хоча Львів щороку докуповує снігоприбиральну техніку. У цьому році також дещо придбали. Тому, якщо сніг падатиме у “стаціонарному” режимі та у невеликих обсягах, то розчистити міські дороги, думаю, не буде складно навіть із тим інвентарем, який маємо сьогодні. Гірше із прибиранням тротуарів, бо бракує двірників. Люди не хочуть виконувати цю роботу за пропоновану зарплатню. А для того, щоб підвищити заробітну плату двірникам, треба підвищувати розмір квартплати. Але ж мешканці не хочуть платити більше, тому тут виходить замкнене коло. А з міського бюджету неможливо дотувати це. Думаю, що і так цього року будуть проблеми із браком фінансів, бо на нас планують “навішати” нові видатки. Водночас треба розуміти, що навіть у розвинених європейських містах не так вже й оперативно вирішують проблему із прибиранням вулиць. Все одно необхідний час, тому і тамтешні мешканці від цього потерпають. У Львові взимку маємо ще одну проблему. Приватні перевізники, як тільки місто засипає снігом, не виїжджають на рейси. Відповідно, у місті колапс. Так було торік… І мушу вас знову засмутити, бо за рік нічого суттєво не змінилось, тому, якщо буде снігопад, то матимемо у місті вже традиційну ситуацію, коли транспорт стоятиме…в автопарках. У перевізників свої причини не виїжджати на рейси. Кажуть, що маршрутки старі, колеса старі – на все бракує грошей. Знову почнуться розмови про те, що для того, аби оновлювати автопарк, потрібно збільшувати вартість проїзду у львівському транспорті. Мовляв, автобус коштує певну суму євро, а таких грошей нема при наших тарифах. І тут два варіанти: або ми купуємо новий транспорт, або ні, і їздимо на старому. Ну як їздимо – трохи їдемо, трохи пхаємо. Те саме із електротранспортом. Якби в нас були всі новенькі рейки і новенькі трамваї, то звичайно, вони б не ставали на кожному кроці при першому снігу і не зупиняли б рух. Але, оскільки маємо 4 грн за проїзд у маршрутці і 2 грн – у трамваї, і це при тому, що добряча частина львів’ян їздить по пільгах, то маємо те, що маємо. Чуда не буває. Дякувати Богу, що хоч у всіх львівських будинках, незважаючи на чималі борги, є опалення. Це вже добре, як на мене. Бо навіть у столиці не у всіх квартирах зараз тепло.
Володимир Двожак, член громадського формування “Скеля”, водій із багаторічним стажем:
– Наші комунальники під час снігопадів, у більшості випадків, чекають, коли ситуація самостійно вирішиться. Може, потепліє, сніг розтане тощо. Водночас, на мою думку, доброї техніки для очистки доріг у нас нема. Ми досі живемо у 60-70 рр. минулого століття і посипаємо дороги сіллю з піском, хоча такого вже жодна європейська країна не практикує. Тим паче, що сіль руйнує дороги, від неї машини іржавіють. Але для України – це наразі одна із найпопулярніших практик “боротьби” зі снігом. Якось був в Австрії і вранці моє авто було повністю в снігу – я навіть не одразу впізнав, що то моя машина. Зате дорога була повністю(!) чиста. Місцеві комунальні служби спеціальними плинами поливають дорогу і сніг, падаючи, одразу топиться і миттєво стікає. Також за кордоном комунальники працюють вже у момент, коли падає сніг, тоді, коли наші служби чекають поки снігопад припиниться, а тоді вже починають працювати – коли місто засипане снігом. І ніхто нічого не хоче змінювати. Тому, навіть якщо закупимо ще кілька десятків тракторів, питання це не вирішить. Бо трактор не забере снігу повністю, а лише згорне на купи. Водночас, не всі водії “перевзувають” свої авта на зимовий період. Все тому, що патрульна поліція цього не контролює. На мою думку, треба щоб за цим хтось слідкував, як це є, до прикладу, із чітким часом, коли водії мають їздити із ввімкненими фарами. Не ввімкнуті фари – і водія штрафують. Аналогічно мало би бути: на носі зима, а водій не поміняв шини – штраф. Може, це б навчило думати завчасно, а не тоді, коли снігопади страшні.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.3151 / 4.48MB / SQL:{query_count}