Обережно, щоб не рвонуло!

У грибний сезон рятувальники застерігають жителів області від небезпечних знахідок – артилерійських снарядів часів минулих воєн. Водночас на Львівщину потрапляють і боєприпаси із зони АТО

фото: ДНСУ
Від часу Першої і Другої світових війн минуло більше ніж півстоліття. Та досі львів’яни і жителі області знаходять артснаряди тих часів. Особливо зараз, в осінній час, коли йдуть в ліс по гриби. Або під час будівельних робіт,  чи коли копають город. Лише від початку року на Львівщині офіційно знайшли близько тисячі боєприпасів!
Наприклад, цього тижня у Пустомитівському районі на території Миклашівського навчально-виховного комплексу під час викопування рову знайдено вибухонебезпечний предмет, ззовні схожий на артилерійський снаряд часів Другої світової війни. Дітей одразу ж евакуювали, а на місце події прибули відповідні служби.
Як пояснили в обласному управлінні ДСНС, свою боєздатність такі снаряди можуть зберігати довго – все залежить від умов зберігання.

Знайшов снаряд – не чіпай!

Жителі міста та області в обласне управління ДСНС телефонують практично щодня і повідомляють про небезпечні знахідки. Від початку 2017-го виявили 827 вибухонебезпечних предметів і 300 набоїв до стрілецької зброї, каже “Львівській Пошті” начальник прес-центру ГУ ДСНС у Львівській області Віталій Туровцев. На цей час 820 снарядів знищено, а сім – ще в роботі.
“За день можуть знайти один-два-три снаряди. Все залежить від пори року. Пік – це весна, осінь. Оскільки в цей час починаються будівельні та польові роботи, і таким чином люди дуже часто їх просто викопують. Окрім того, зараз триває грибний сезон, тож знаходять артснаряди в лісі”, – розповідає Віталій Туровцев.
Знаходять вибухонебезпечні предмети у всіх районах області. Та, зі слів співрозмовника, найчастіше телефонують із Бродівського, Пустомитівського, Золочівського районів. Він наголошує, що бували випадки, коли старі снаряди вибухнули.
Від початку 2017-го на Львівщини виявили 827 вибухонебезпечних предметів і 300 набоїв до стрілецької зброї
“Був випадок в області, коли хлопець копав яму для встановлення огорожі і знайшов предмет, який ззовні, в принципі, не був подібний на вибухонебезпечний предмет. Він його просто в сторону відкинув, а предмет детонував. Юнак отримав пошкодження ноги і потрапив в лікарню”, – зазначив співрозмовник.
Тому рятувальники застерігають: коли знаходите невідомі предмети, в жодному разі не можна їх рухати, пересувати, перевертати. Місце знахідки потрібно одразу перегородити і телефонувати за номерами 101, 102:
“Після повідомлення на виклик, на місце події направляють спеціаліста, який оглядає територію знахідки. Для початку з’ясовують, чи справді предмет є небезпечний. Тоді на місце виїжджає піротехнічна група і відвозить предмет у спеціально відведене місце для підриву. Якщо транспортування неможливе, то вже діють на місці”.
На запитання скільки ще може бути схованих таких неприємних сюрпризів на території області, каже, практика показує, що їх чимало.
“Земля має здатність відштовхувати сторонній предмет на поверхню, тому  вибухонебезпечні предмети завжди ближче до поверхні і люди їх знаходять. Снаряди можуть поржавіти, відсиріти, але в певний момент від удару вибухнути”, – резюмує Віталій Туровцев.

Тягнуть додому все

Тут, на мирних територіях, можна натрапити не тільки на раритетні артилерійські снаряди часів Першої і Другої світових війн, а й на різні боєприпаси чи військове обладнання, яке потрапляє незаконно вже із зони АТО. Йдеться про бойові гранати, приціли, тепловізори, патрони, гільзи тощо. Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіацентру Міноборони України, наголошує, що такі речі у різний спосіб активно переправляли з передової ще на початку війни – у 2014, 2015 роках.
“Зараз, коли триває війна на сході країни і маємо окуповані території, а ще маємо чимало людей, які перейшли цю війну і відчули смак крові, то зрозуміло, що потенційна загроза для цивільних людей за межами бойових дій збільшилася. Пригадайте випадки, коли на дискотеці хлопець вирішив похизуватися перед друзями бойовою гранатою, а в результаті вона розірвалась та забрала декілька життів. Сьогодні у людних місцях потрібно бути обережним. Правильно роблять перехожі, коли бачать невідомі сумки, пакунки посеред вулиць чи на вокзалах, і оперативно повідомляють відповідні служби”, – розповідає “Львівській Пошті” Олександр Поронюк.
За так звані “сувеніри з передової” передбачена кримінальна відповідальність. Зі слів Олександра Поронюка, зараз бійців на передовій перед ротацією добре перевіряють. До цього бували випадки, коли поштою передавали небезпечні пакунки і навіть… в ломбардах перепродували речі з передової.
“Перебуваючи в зоні АТО, щоденно чув, як посадові особи доповідали про те, скільки затримано військових під час ротацій, бо при них виявляли патрони, гільзи тощо. Та навіть якщо це вже використані гільзи, вони можуть бути небезпечними. Щоб мінімізувати перевезення зброї, боєприпасів, вибухонебезпечних предметів з передової, командири перед ротацією перевіряють бійців повністю. Долучаються до перевірок і військова прокуратура, Служба безпеки, контррозвідка тощо. Хоча в рази зменшилися такі випадки та ще дуже багато зусиль доведеться докласти усім, щоб локалізувати і знищити місця збереження заборонених речей. Інколи бувають й абсурдні ситуації. Декілька місяців тому в одному з львівських ломбардів знайшли прилад нічного бачення. Того, хто вирішив таким чином заробити копійчину – віднайшли. Так складається, що завжди знайдуться люди, які тягнуть додому все, що можна і не можна. Кажуть, в господарстві знадобиться”, – пояснив Олександр Поронюк.
Щодо снарядів, які можуть бути привезені із зони АТО, в ДСНС зазначили, що цим питанням займається поліція. У прес-службі ГУ НП Львівщини лише підтвердили, що зараз насправді різна зброя та інші заборонені речі потрапляють на територію області. Та додали, що поки триває операція “Зброя та вибухівка”, говорити про якусь статистику рано. Підсумки операції обіцяють оприлюднити вже наступного тижня, у понеділок, 9 жовтня. Окрім того наголосили, що в цей час на Львівщині триває місячник добровільної здачі зброї.


Руслан Забілий, історик, директор Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького”:
– Територія України, зокрема Львівщини, була місцем інтенсивних бойових дій у різні періоди Другої світової війни. Тому час від часу і зараз натрапляємо на небезпечні знахідки, в тому числі на артснаряди. Мова про місця, де тривали бої під час наступу військ вермахту в 1941 році, й відступу Червоної армії. Потім вже в 1944 році, коли виганяли нацистів із території України, у нас тут теж відбувалися інтенсивні бої. Наприклад, був Бродівський котел, в оточення потрапили частини вермахту. Зрозуміло, під час бойових дій відбувалося й бомбардування авіацією. Очевидно не всі боєприпаси вибухали. Тож в тих селах досі можна знайти вибухонебезпечні предмети. Мені особисто не доводилось знаходити якісь боєприпаси, бо, скажімо, я цілеспрямовано їх і не шукав. Але в родинному селі, у Запорізькій області, де проживають мої батьки, під час польових робіт сільськогосподарська техніка виорювала небезпечні предмети. Знайти їх можна і вздовж залізничних колій, шосейних доріг. Не думаю, що ці артснаряди можуть мати якусь історичну цінність. Та деякі снаряди, які попередньо знешкодили, представлено в музеях.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.1952 / 4.42MB / SQL:{query_count}