Владо, чекаємо на обіцяні автобуси!

Коли новий громадський транспорт замінить старий та чи ймовірно, аби всі маршрутки у Львові були комунальними

фото: Олег Огородник
Громадський транспорт має неабияку популярність серед львів’ян, однак аж ніяк не тому, що він такий комфортний. Адже маршрутки міста інколи більше нагадують розбиті корита, і їдучи у них, ви просто наражаєте себе на небезпеку.
Ба більше – інколи свій автобус доводиться чекати по півгодини, а коли ж ви нарешті запхаєтесь у нього, то ще будете змушені послухати вічні сварки між водіями та пасажирами. Адже першим вгодити важко… У негоду маршрутки інколи взагалі відмовляються виїжджати на рейс. І місто тоді, розводячи руками, каже, що не має впливу на перевізників. Тому єдине, що нам залишається – залежати від них. Чи буде цьому колись кінець? Чи побачать містяни такий порядок, як за кордоном, де весь транспорт під один колір і точно з часом курсує?
У квітні 2016 року гостем редакції “Львівської Пошти” був міський голова Львова Андрій Садовий, який розповідав про амбітні плани оновлення громадського транспорту на 70% до 2020 року, за яким передбачено сотні нових автобусів, десятки нових трамваїв та тролейбусів.
Андрій Москаленко, заступник міського голови з питань розвитку, розповів про успіхи у програмі оновлення громадського транспорту.
“Програма “Львів-2020” діє. Транспорт у пріоритеті, бо зрозуміло, що той стан транспорту, який маємо сьогодні, нікого не задовольняє. Тому наші колеги активно працюють у цьому напрямку. Кожного року Львів закуповує новий транспорт. Його уже видно на вулицях міста. Зокрема “Електрон” презентує нові трамваї, тролейбуси, автобуси”, – зазначив Андрій Москаленко.

“Гроби на колесах…”

Та, очевидно, львів’яни ще не встигли побачити покращення. От Юрій Винничук, львівський письменник, на своїй Facebook-сторінці розповідає про  нещодавні пригоди у львівських маршрутках.
“Скільки років нас мучать проблемами транспорту – це просто не вкладається в голову. Туристичне місто! А ми що – приречені на ці гроби на колесах? Невже не можна взяти кредит і закупити автобуси? Пополудні маршрутка №36А з Винників до Львова загорілася. Але родзинка не в цьому. Бо це ж буденна річ – дим собі валить, а ми собі їдемо. А в тому, що водій не мав  вогнегасника. Люди з маршрутки повиходили, водій витяг відро з водою і почав гасити. Так гасив, що дим перейшов плавно у вогонь. Добре, що їхали хлопці на автах і спинилися та почали гасити. На Підвальній теж пополудні в маршрутки відвалилося колесо. Це все на моїх очах. Проблема в тому, що ті, кого ми вибираємо, в маршрутках не їздять…”, – обурюється Юрій Винничук.
Ідею взяти кредит і вирішити цю проблему на роки вважає не зовсім правильною Андрій Москаленко, бо, каже, що є інші нагальні питання, які теж потребують негайного фінансування.
1 вересня львів’янин Олексій поскаржився журналістам “Львівської Пошти”, що водій маршрутки №6А (ВС 8356), яка курсує з Рясного, нахабно на трьох зупинках не зупинявся (!) або просто зачиняв двері перед носом пенсіонерів…
“Що цікаво, водій старших років – близько 50-ти. Коли ж його пасажири запитали, чи так само він би повівся зі своєю матір’ю – зніяковів. Соромно, що є такі водії”, – обурюється чоловік.

Майбутнє за комунальним транспортом

Андрій Садовий у редакції “Львівської Пошти” у 2016-ому зазначав, що у Львові в 90-их роках усі перевезення здійснювали комунальні підприємства, приватників не було взагалі. “Прийняли рішення про запуск приватних маршруток. Знищили комунальне транспортне підприємство. Продали всі міські автостанції, землю під АТП… Ми відновили “АТП №1”, мали шалений спротив, брехню… Працюємо і будемо збільшувати обсяг міського комунального транспорту. Як? Новими автобусами, електронним квитком та інвестиціями в електротранспорт. Як я вже казав, у Львові повинен бути якісний громадський транспорт, тоді й потреба у приватному не буде такою актуальною. А в якому стані нині маршрутки?! Перевізники не мають грошей, аби купувати новий транспорт. Я що, маю чекати, поки вони людей почнуть на фірах возити?! Ні. У місті повинен бути якісний транспорт! Купимо нові автобуси, трамваї, тролейбуси, і львів’яни будуть їздити хорошим транспортом. Паралельно впроваджуватимемо електронний квиток. Звісно, приватним перевізникам невигідні такі зміни, бо вони звикли бути “в тіні”. А має бути все відкрито і прозоро”, – заявляв міський голова Львова.
У квітні 2017-го управління транспорту ЛМР після конкурсу перевізників уклало трирічні договори з компаніями. Проте в липні управління надіслало приватним перевізникам (в нас їх чотири) АТП-14630 і “Міра і К” листи про дострокове розірвання договорів, мотивуючи свої дії тим, що перевізники погано обслуговують маршрути і випускають на них недостатню кількість транспорту, інформує zaxid.net. Втім 4 серпня суд визнав незаконним лист управління транспорту Львівської міськради про розірвання договору з перевізником АТП-14630 і дозволив йому й надалі працювати. З аналогічним позовом звернулась до суду “Міра і К”, проте результати його розгляду поки не оприлюднили.
Олег Партика, в.о. начальника управління транспорту Львівської міськради на запитання про приватних перевізників не відповів, а лише зазначив, що було б чудово, якби увесь львівський транспорт насправді був комунальним.

Маршрутки працюють в тіні

Чому потрібно розривати договори з приватними перевізниками, пояснює Юрій Кужелюк, депутат Львівської міськради: “Пояснення просте: от днями підвищили тарифи у електротранспорті і тут же приватні перевізники заговори собі про нові тарифи. А чого б це? Ціни на світло і бензин таки різні… Також вони постійно нічим не вдоволені і роками заявляють про збиткові перевезення, але це не так”.
Він певен: існує величезна проблема з громадським транспортом не лише у Львові, а й в Україні.
“Це велика чорна діра, де обертаються сотні мільярдів чистої готівки, яка ніким не обліковується, не контролюється та з якої не сплачують податки.
Допоки громадський транспорт не буде економічно вигідний та не вийде з тіні – позитивних зрушень не варто чекати”, – пояснює співрозмовник.
На питання, хто ж повинен вирішити, зокрема, у Львові питання з транспортом, каже, що міська влада спільно з громадянами. “Особливо львів’яни не повинні бути байдужими. Бодай реагувати на хамство чи порушення їх прав у транспорті – дзвінком на гарячу лінію”, – каже Юрій Кужелюк.
Насправді усі співрозмовники “Львівської Пошти” одноголосно підтримують ідею з комунальним транспортом. Та додають, як тільки у Львові запровадять е-квиток, ситуація з пасажирськими перевезеннями значно покращиться.
“У 2018-ому чекаємо на впровадження е-квитка. Зараз триває підготовчий етап. Далі оголошуватимемо тендер”, – зазначив Андрій Москаленко.

Більше автобусів на міських маршрутах

З вересня у місті планують збільшити кількість автобусів на міських маршрутах. У середу, 30 серпня, відбулася нарада управління транспорту ЛМР із перевізниками. Тоді вирішили збільшити кількість машин на маршрутах у порівнянні з літнім періодом, до тої, що передбачена в паспорті маршруту.
“Із 1 вересня прогнозовано збільшиться кількість пасажирів: їздитимуть студенти, учні, всі уже повернуться з відпусток. Відповідно на всіх маршрутах кількість машин буде приведено до паспортних вимог. Оскільки на літо було менше машин через меншу кількість пасажирів. На початку вересня буде проведено додатковий аналіз пасажиропотоку”, – пояснив Олег Партика, повідомляє прес-служба ЛМР.
Зокрема, збільшать із двох до шести автобусів №2А, який курсує з центру Львова до АС “Західна” на вул. Городоцькій. Додатково на дві машини збільшиться кількість автобусів на маршруті №16. На маршрутах №3А та №46 кількість машин збільшиться на одну.
Юрій Кужелюк, член комісії фінансів та планування бюджету, депутат Львівської міськради:
– Думка львів’ян щодо роботи громадського транспорту у Львові не є позитивною. Всі ми їздимо і бачимо неохайні автобуси, де не видають квитків і не гарантують безпеку пасажиру. У нас залишився принцип радянського продавця – споживач для виробника. Потрібно перейти до європейського принципу – клієнт завжди правий, а виробник працює для клієнта! А у нас тільки виробник розповідає про свої проблеми. Коли ж клієнт платить гроші, то ніхто не питає, а де він бере ті гроші... Думаю, таки правильно буде, коли місто візьме під свою відповідальність більшість громадського транспорту. Втім до 2020 року ми не зможемо цього зробити бодай на половину, бо у нас, по-перше, не вистарчить грошей. По-друге, є проблема з усіма перевізниками, які не мають власного транспорту і беруть його в оренду. Таким чином, перевізник не може управляти повністю своїм транспортом. Тому і маємо ситуацію, коли частина маршруток може і не виїжджати, і ніхто за це не відповідатиме. Втім, якщо приватний перевізник буде дотримуватися усіх нормативів, укладених угод, забезпечуватиме регулярний графік руху транспорту, а водії не хамитимуть та не “ганятимуть” пенсіонерів, то нехай собі їздять. Ніхто не заперечуватиме. Адже це питання виникло через низку скарг від людей, а не через те, що хтось когось хоче вигнати з ринку. Та не може бути монополії. Має виграти сильніший. Тож пункт перший у вирішенні цього питання – це введення е-квитка. Далі будемо бачити, хто з перевізників захоче “включитись” в цю систему і виконувати її вимоги. Зараз місто уже уклало угоди на закупівлю 60 автобусів “Електрон”. Частину таки отримали, іншу частину через судові позові ще затримують. Окрім того, взяли кредит на закупівлю електротранспорту, бо у нас тролейбуси і трамваї їздять на чесному слові. А на це потрібні мільярди. Тож ми пішли таким шляхом, що частину закупляємо в “Електрону”, а частину ремонтуємо самі.
Андрій Білий, позаштатний радник міського голови з питань транспорту:
– Є мета до 2020 року оновити весь громадський транспорт Львова на 70% низькопідлоговим та комфортним транспортом. Саме так вона зазначена в стратегії “Львів-2020”. Зараз триває командна робота над покроковим планом, щоб ця мета виглядала більш реалістично. Для цього розглядаємо кредитні програми та шукаємо джерела фінансування. Окрім оновлення рухомого складу маємо ціль збільшити долю ринку перевезень саме комунальним транспортом. Адже в багатьох європейських містах існує практика з комунальним транспортом – десь це 100%, а десь і 70% від всього транспорту. Я теж підтримую таку ідею, бо тоді міська влада зможе повністю впливати на громадський транспорт. Інше питання – ресурси та час. Наскільки це реалістично зробити у Львові – побачимо за два-три місяці, коли завершимо роботу над покроковим планом. Стосовно першого пункту про оновлення громадського транспорту у місті на 70%, де значна частина транспорту буде низькопідлогова, більш доступна для пасажирів. Впродовж кількох років значно оновимо тролейбуси. Із трамваями складніше, бо вартість нового трамвая від мільйона євро. Зокрема 88% автопарку АТП-1 уже сьогодні є низькопідлоговим, і йдеться про те, як цю кількість збільшити. А за рахунок збільшення рухомого складу підприємство потрохи забиратиме маршрути приватних перевізників, які найчастіше не мають можливості придбати нові автобуси. Щодо приватних перевізників і подальшої їх роботи, то тут насамперед маємо діяти згідно чинного законодавства та думати про комфорт наших пасажирів. Є багато прикладів, коли на місці МАФів будують великі супермаркети. Тоді, звісно, дрібні торговці обурені… Але покупець, чи в нашому випадку пасажир, сам обирає, що краще. Певен: більшість таки обере якість, зручність, асортимент тощо. Зараз АТП-1 згідно проведених конкурсів мають 35% маршрутів, але своїми автобусами закриваються лише 21% маршрутів від загальної кількості, решту закривають орендованими автобусами, які знаходяться у власності приватних перевізників. П’ята частина ринку, то дуже замало для того, щоб вибудовувати відповідну культуру перевезень. Долю комунального транспорту на ринку перевезень треба збільшувати, але на якому відсотку вона буде через три-п’ять років, мені важко сказати. Можливо, якщо доля ринку буде 50%, ми на цьому етапі зупинимося і дамо змогу приватним перевізникам оновити свій автобусний парк. Варто нагадати, що почалися впровадження проекту е-квитка, що суттєво внесе зміни в роботу громадського транспорту у Львові. Це зробить ринок перевезень більш прозорим.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.5533 / 4.21MB / SQL:{query_count}