А ваша дитина врятувалася б від пожежі?

Які небезпеки чатують на дітлахів, коли вони залишаються вдома самі, та як правильно пояснити їм, що не можна бавитися з вогнем

Днями у Львові на Левандівці у квартирі на дев’ятому поверсі почала іскрити розетка. В цей час у помешканні перебував лише 11-річний хлопчина, який, не розгубившись, одразу зателефонував у Службу порятунку на номер 101. На вказану адресу рятувальники прибули буквально через п’ять хвилин. Та квартира вже наповнилася димом, тож хлопчик не зміг самостійно її покинути.
“Диспетчер, яка прийняла виклик, постійно спілкувалася з хлопчиком, допоки не приїхали рятувальники. Давала вказівки, як потрібно поводитися, щоб не надихатися диму. Сказала хлопцеві пригнутися щонайближче до підлоги, закрити органи дихання шматком тканини та відчинити вікно, щоб був доступ свіжого повітря. Якби дитина не виконала цих вказівок, наслідки були б фатальними”, – розповідає речник Головного управління Державної служби надзвичайних ситуацій у Львівській області Ігор Курус.
Відтак хлопчина не злякався і зумів урятуватися. Мабуть, тому, що батьки пояснили та навчили правильно поводитися в екстрених ситуаціях – зокрема, одразу телефонувати на номер 101.
А ваша дитина вчинила б так само? Чи зуміла б урятувати себе? А може, розгубилася б, бо ви не мали часу і терпіння розповісти їй про протипожежну безпеку або ж просто сподівалися на те, що їй про це розкажуть у школі чи вона сама мала б про це знати?!

Не забороняти, а пояснювати!

Змалечку нам наказують не бавитися сірниками, не пхати пальці в розетку. ЗМІ часто публікують статті, як правильно поводитися з вогнем та застерегти себе від небезпеки. Та в черговий раз, читаючи і слухаючи про правила безпеки, ми думаємо: я це все вже знаю. А в підсумку, на жаль, нехтуємо ці знання або ж неправильно доносимо їх до дітей. Бувають випадки, що малечі без жодних пояснень наказують не користуватися електроприладами та розетками. Мабуть, батьки забувають, що для дітей “не можна” – не аргумент…
“Насамперед батьки мають пояснити дітям, як потрібно поводитися за їх відсутності. Якщо це старші діти, варто навчити їх правильно запалювати газову плиту та користуватися електроприладами. Потрібно також пояснити їм, чим небезпечні ігри зі сірниками. Часто рятувальники виїжджають на ліквідацію загоряння сіна в сільській місцевості. А згодом з’ясовується, що причиною пожежі було те, що діти бавилися сірниками. До речі, залишати вночі телефон з увімкненим зарядним пристроєм теж небезпечно. Тобто важливо розтлумачити дітворі, до яких наслідків може призвести така легковажність!” – наголошує Ігор Курус.
Люди часто залишають увімкненими праску або газову плиту, сушать одяг над нею, що й стає причиною пожежі
Психолог Галина Карпук у розмові з “Львівською Поштою” зазначила, що насамперед батьки самі мають дотримуватися правил безпеки, тоді й діти наслідуватимуть їх.
“На жаль, часто діти бояться повідомити батьків про завдані збитки чи виникнення неординарної ситуації – такої, як, наприклад, пожежа. Таке трапляється, коли батьки суворо карають дітей і занадто строго ставляться до них. Тому діти свідомо очікують покарання за будь-яку нестандартну ситуацію і бояться розповісти про неї батькам”, – каже вона.
Натомість, з її слів, батьки мають пояснювати дітям причинно-наслідкові зв’язки.
“Важливо не просто сказати дитині “не можна”, а пояснити, чому не можна так чинити і що з того може вийти. Часто батьки не пояснюють цього дітям, бо думають, що ті ще замалі і не можуть цього зрозуміти, осягнути. Насправді діти активно цікавляться всім, що відбувається навколо, і можуть зрозуміти такі речі. Якщо не погрожувати і не залякувати дитину, то ймовірність того, що вона дослухається до настанов батьків, буде значно більша”, – запевняє психолог.

“Діти вчаться лише на своїх витівках”

Загалом 80% пожеж виникають у житловому секторі. Переважно через людський чинник.
“Загоряння трапляються через порушення правил пожежної безпеки та халатне ставлення – небезпечні ігри дітей та необережне поводження з вогнем. Також люди часто залишають увімкненими праску або газову плиту, сушать одяг над нею, що й стає причиною пожежі. А ще причиною загорання може стати блискавка чи коротке замикання електропроводки – від цього ніхто не застрахований”, – веде далі Ігор Курус.
Матері ж запевняють: скільки не пояснюй дітям, що жартувати з вогнем небезпечно, вони вчаться лише на своїх помилках.
Загалом 80% пожеж виникає у житловому секторі, переважно через людський чинник
“Вважаю, щоб уберегти дитину від небезпеки, варто розповісти історії рідних та знайомих, які коли-небудь потерпіли від вогню. Для дітей це повчально, вони надалі думатимуть перед тим, як щось накоїти. Наприклад, у наших знайомих колись згоріла хата в селі через необережність дітей. Цей випадок став показовим прикладом для моїх дітей. До того ж вони вже навчилися й на власному прикладі. Одного разу, надивившись різних відео у інтернеті, їм закортіло зробити морозиво. І коли зварили його, то зняли каструлю з вогню і одразу поставили на стільницю, яка за кілька хвилин розплавилася. Тож тепер їм не потрібно пояснювати, що ігри з вогнем небезпечні! – розповідає мама трьох дітей, помічник-консультант народного депутата України Ярина Капітан (Федак). –  Коли мої діти були молодші, то на розетки ми поставили заглушки. Сьогодні вони вже вміють користуватися електроприладами та правильно вмикати їх у розетку”.
Також матері розуміють, як важливо пояснити дитині, до чого можуть призвести ігри з вогнем. Та буває, що спересердя можуть накричати на дитину, коли та лізе до розетки чи електротехніки.
“Звісно, можу підвищити голос на дітей, коли вони без дозволу підходять до електроприладів чи вмикають їх у розетку мокрими руками. Однак після цього одразу намагаюся спокійно пояснити їм, що це може закінчитися плачевно. Та як би не пояснювала, що рухати електроприлади і розетки небезпечно, діти все одно з часом забувають про це. Лише коли старша донька обпеклася об гарячу плойку, то зрозуміла, що це небезпечно. Після цього випадку електроприладів донька не рухає і до розеток не лізе. Мабуть, діти вчаться лише на своїх витівках”, – розповідає мати двох дітей Наталія.
“Свідома, що дитині не можна нічого забороняти без пояснень. Заборонений плід солодкий, тому все, що забороняєш дитині, найбільше її цікавить. Намагаюся пояснити дитині: якщо вона бавитиметься сірниками чи рухатиме розетки – може обпектися, а то й гірше. На жаль, навіть дотримуючись правил безпеки, ніхто не застрахований від загорання проводки. Тож поки що не дозволяю доньці користуватися електроприладами. Зранку і ввечері грію їжу сама, а на обід, коли дитина повертається зі школи, залишаю їй те, що не потребує розігріву”, – каже мама учениці четвертого класу Любов.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.9323 / 4.13MB / SQL:{query_count}