Місяць “безвізу”: що змінилось

Чи справді з впровадженням безвізового режиму українці так активно їдуть за кордон, чому у пунктах пропуску тотальні черги, а головне – як, з особистого досвіду “Пошти”, працює біометричний паспорт

Ми так довго чекали і нарешті дочекались – місяць тому, 11 червня, запрацював безвізовий режим для в’їзду українських громадян до ЄС. Вся країна тоді святкувала й тішилась, вже подумки плануючи подорожі та відпустки. Особливо раділи ті, у кого на руках вже був біометричний паспорт. Ті, хто ж його не мав – поспішали якнайшвидше отримати.
У якусь мить навіть не вірилось, що для поїздки за кордон тепер не потрібно витрачати гроші на вироблення візи. І водночас всі переймались – адже для перетину кордону із біометрією по “безвізу” потрібно було не забувати про певні вимоги – підтвердження мети поїздки та платоспроможності, наявність зворотних квитків, бронювання готелю чи запрошення друзів тощо… Всім не терпілось дізнатись, а як це все відбуватиметься на практиці.
Впродовж місяця дії безперешкодного в’їзду до країн ЄС ним вже скористались більше 95 тисяч громадян України. Про це у мережі Facebook пише речник Державної прикордонної служби України Олег Слободян.
“Вже 95 461 громадянин України скористався правом безперешкодного в’їзду до країн ЄС і усього 50 відмов”, – повідомив він. За словами Олега Слободяна, більшість відмов – через відсутність підтвердження мети поїздки. Цікаво, що лише у перший день дії “безвізу” кордон з ЄС перетнули понад 1400 наших співвітчизників.
Як повідомив “Пошті” старший офіцер сектора з питань взаємодії зі ЗМІ Західного регіонального управління (ЗхРУ) Державної прикордонної служби Роман Стахів, станом на 11 липня через шість автомобільних пунктів пропуску (в межах відповідальності ЗхРУ) на українсько-польському кордоні, один залізничний та один повітряний з біометричним паспортом кордон перетнули 24 090 особи з Львівщини. Загальна кількість тих, що перетнули кордон – 724 078 особи.
“Ажіотаж був у перші два тижні дії “безвізу”, а потім ми спостерігали певний спад. Зараз помітного зростання кількості бажаючих перетнути кордон також немає”, – повідомив “Пошті” Роман Стахів.

фото: shoppingpl.com

Перевірка на кордоні за лічені секунди

Після впровадження безвізового режиму суттєво скоротився час, який затрачають на оформлення документів на кордоні.
“Всі пункти пропуску до введення в дію “безвізу” облаштували спеціальними технічними засобами. Перевірка біометричного паспорту займає кілька секунд.  Тобто, коли ви даєте на перевірку свій біометричний паспорт, інспектор, перевіряючи документ, витрачає на все про все – три-п’ять секунд. Ваш паспорт сканують і вся інформація про вас одразу з’являється на екрані. Звичайно, що в даному випадку – це економія часу, тому що паспорти попереднього зразка, у яких були відмітки з візами, перевіряли довше, адже були випадки, що візи підробляли тощо. Тобто, з цими документами був певний ризик. А з біометричним – все набагато простіше і швидше”, – зазначив у розмові з “Поштою” Роман Стахів.
Що стосується черг на державному кордоні, то співрозмовник каже, що Державна прикордонна служба їх прогнозує і завжди готова до будь-якого розвитку ситуації – як в пунктах пропуску, так і перед ними.
Вже 95 461 громадянин України скористався правом безперешкодного в’їзду до країн ЄС і усього 50 відмов
Відслідковувати черги на кордоні можна також на офіційному сайті Державної прикордонної служби. Кожних чотири години на сайті оновлюють інформацію про накопичення транспортних засобів перед пунктами пропуску. Також це можна робити у режимі онлайн по відеокамерах.
Роман Стахів наголошує, що українці часто не розуміють повноваження прикордонної служби. Сфера відповідальності прикордонника – це насамперед безпека!
“Державна прикордонна служба відповідає за внесення та перевірку людей по усіх базах даних. За виявлення зброї, наркотиків, боєприпасів, вибухівок, контрабанди, які незаконно перевозять через державний кордон. Прикордонники є насамперед координаторами у пунктах пропуску”, – зазначає Роман Стахів.

Піший перехід – ще те випробування!

У соцмережах особливо активно обговорюють перетин кордону через піший пункт пропуску “Шегині-Медика”. Фото та відео з довжелезними чергами, у яких люди агресивно штовхаються і намагаються якнайшвидше перетнути кордон – з періодичністю з’являються в інтеренеті.
Кореспондент “Пошти” особисто переконався, що перетинати українсько-польський кордон через піший пункт пропуску “Шегині-Медика” – варіант не для людей зі слабкими нервами. До прикладу, у неділю вранці, о 9.30 вже була велика черга – хоч на сайті Львівської ОДА саме ранішні години неділі рекомендують як найменш популярні серед бажаючих перетнути  кордон. Дехто пояснює це тим, що люди в цей час – на літургії у церкві. Однак не всі…
“А я вчора Стефку попросила, щоб за мене помолилась на службі. А я за той час їй місце в колєйці притримаю”, – емоційно розказує жіночка у черзі, років шістдесяти.
А коли згодом Стефка телефонує їй, аби точно упевнитись, що добра колежанка тримає їй місце, то жінка ще й додає голосно: “Не переживай, а краще рухайся там! Бо зараз зайдемо у ворота, то потім не впустять тебе. Сьогодні стільки люду – ще такого не бачила. Слухай, я “Пріму” взяла, а “Парламент” побоялась, ще де не впустять”.
Поки ви мимоволі слухаєте ці діалоги, жіночка, яка стояла за вами, тихенько та, головне, майже непомітно вас обходить і намагається прилаштуватись поближче. Коли ж робите зауваження, то ще й обурюється, бо “вона поспішає”, бо їй сьогодні треба ще кілька разів перетнути кордон.
Тим часом, у черзі перемовляються між собою, що “от-от прибуде електричка і тоді почнеться повний треш”.
Ажіотаж був у перші два тижні дії “безвізу”, а потім спостерігали певний спад
Нам довелось постояти у черзі більше трьох годин. Напевно кожен третій у черзі – “човники”, які активно штурмують кордон із українськими цигарками та горілкою. Якщо ви виберете саме цей пункт пропуску, то будьте готові до того, що поки стоятимете у черзі – не матимете відбою від них: пропонуватимуть вам перенести їм через кордон популярний товар… І хоч ми стояли справді у черзі, і як такої штовханини не було, однак із розмов тутешніх людей зрозуміли, що таке явище нечасто можна побачити. Зазвичай тут всі пхаються один наперед одного… У кінці черги ми в цьому переконались – терпіння людям не вистачає, тож і починають через голови сунутись вперед.
Роман Стахів, коментуючи це, зазначив, що причина всьому – малий прикордонний рух.
“Торгівля на кордоні – це явище, яке існує вже кілька років. Малий прикордонний рух існує вже досить довго. Коли торік Польща на місяць припинила малий прикордонний рух з Україною, то черги одразу зникли. Ті, хто мав візи, без нервів перетинали кордон. І до речі, черг не було на жодному пункті пропуску з Польщею. Тобто це ще раз доводить основну причину корків на кордоні. Адже близько 70% людей, які стоять у чергах, їздять на автомобілях польської реєстрації, і відповідно їм потрібно кожних п’ять днів перетинати кордон, аби відмітитись”, – каже Роман Стахів.
І додає, що піший пункт пропуску “Шегині-Медика” – це один із найстаріших пунктів пропуску на українському кордоні: “Вже десятиріччями основні напрямки руху відбуваються саме через цей пункт. Є також ментальна складова, коли люди просто звикли перетинати кордон одним і тим же пунктом пропуску. Є сезонна складова – зараз якраз, до речі, у розпалі туристичний сезон, а після анексії Криму частина українців переорієнтували свої туристичні вподобання на західні країни. Це теж є однією із причин черг на кордоні”, – акцентує Роман Стахів.

фото: Олена Петришин

Біометричний паспорт: що спитають на кордоні

Та найцікавіше, як же це – перетнути кордон із біометричним паспортом: як перевірятимуть вас та, головне, що питатимуть. Все насправді  просто і дуже зручно. Українські прикордонники лише сканують ваш біометричний паспорт і перевіряють чи це справді ви.
Польські прикордонники одразу питають, скільки везете “папіросів”, а вже тоді перевіряють ваші речі. Якщо не везете нічого – проблем нема. Пізніше ви підходите до віконця і даєте на перевірку біометричний паспорт. До прикладу, двох людей (із біометрією), які стояли у черзі перед журналістом “Пошти”, взагалі нічого не запитували, і не вимагали жодних підтверджень, хоч вони і їхали також на кілька годин у Перемишль за покупками. А нашого журналіста  все-таки спитали, куди їде, для чого, скільки має із собою грошей. Достатньо було сказати, що в Перемишль, на закупи (так в принципі воно і було) і показати банківську карту та кілька купюр готівки у гаманці – 1000 грн. Баланс на картці журналіст пропонував показати, однак йому відповіли, що нема на це часу. Відбитків пальців у вас не попросять. Це потрібно лише для осіб, які перетинають кордон із закордонним паспортом старого зразка. Більше ніхто нічого не вимагав. І як зауважувала вище, декого й зовсім нічого не запитували. Тож вуаля – ви у Польщі – без візи, хоч із зусиллями.
Як бачимо, “безвіз” працює – і вже місяць. Чимало людей скептично ставились до його впровадження, однак – на практиці, бачимо, що проблем із біометрією на кордоні у вас не мало б виникнути. Що стосується черг на пунктах пропуску – то їх наразі не уникнути – ні в неділю вранці, ні у будній день чи ввечері. Бо, до речі, коли повертались із Перемишля, а це була орієнтовно 18.00 – черги були такі ж, як і вранці цього ж дня. Тож, якщо плануєте податись за кордон – запасіться терпінням і все-таки грішми – адже, хтозна, можливо у вас про це спитають.
Львів-Перемишль-Львів

Біометрика: із 15 липня – новий запис на електронну чергу!

Протягом останнього місяця, у зв’язку з впровадженням безвізового режиму з ЄС, львів’яни масово звертаються за виготовленням біометричних паспортів до Центрів надання адміністративних послуг Львова. Тому виникають ситуації, що офіси перевантажені відвідувачами. Як інформують у департаменті адміністративних послуг міськради, запис через сайт вже розписано до 15 липня включно, тому новий запис відновлять із 15 липня на два тижні. У такому режимі триватимуть записи на виготовлення біометрії найближчим часом.
Послуга оформлення паспортів вимагає спеціально облаштованих робочих місць зі спеціальним програмним забезпеченням та обладнанням. Зараз у ЦНАПах Львова діє по дві робочі станції. Облаштувати додаткові робочі станції не можуть, бо для  встановлення одного робочого місця потрібно орієнтовно 400 тис. грн.
Як пояснює директор департаменту адміністративних послуг Львівської міської ради Валентина Бартошик, є розрахунковий час, протягом якого ведеться прийом одного клієнта. Він триває від 10 до 20 хвилин, і за цей час скануються документи, вносяться персональні дані, фотографують клієнта і знімають  біометричні дані.
“Ми розрахували, скільки людей може бути записано в кожен ЦНАП на дві робочі станції, враховуючи час доби та завантаженість. Так, на один день електронно на прийом можуть записатися близько 16 людей. Також видаємо ще близько 16 талончиків на кожен ЦНАП для живої черги – для тих, хто не має можливості “встати” в електронну чергу. Проте видача готових паспортів відбувається постійно, і тут немає жодних обмежень”, – розповідає Валентина Бартошик.
Нагадаємо, що працівник, який приймає клієнтів на оформлення паспортів, працює в Єдиній інформаційно-аналітичній системі управління міграційними процесами.
“Коли ми відкриваємо електронний запис, то розуміємо, що послуга  на оформлення паспортів одразу ж розписана за декілька годин, на відміну від інших послуг, на які попередній запис залишається актуальним. Тому враховуючи те, що цілий місяць був розписаний за декілька годин, ми відкрили електронний запис на 15 днів, і, знову ж таки, всі місця у всіх п’ятьох офісах за декілька годин були зайняті. Тому 15 липня ми знову відкриємо запис на  два тижні”, – пояснює Валентина Бартошик.
За її словами, ажіотаж з оформленням паспортів такий, бо перевищує технічні можливості робочих станцій, адже окрім попереднього запису є ще жива черга. Прийом документів та видача результатів адмінпослуг здійснюється на цих же робочих станціях.
“Потреба є, ми її бачимо та аналізуємо. Водночас розуміємо, що повинні надавати однакові умови для всіх, але прошу людей врахувати, що зараз ажіотаж надзвичайно великий, і це по всіх структурах, по всіх ЦНАПах в Україні. Тому, якщо немає нагальної потреби – почекайте, коли пройде період літніх відпусток”, – додала Валентина Бартошик.
Нагадаємо, для того, щоб замовити візит у ЦНАП через сайт міськради, необхідно зайти через попередній запис, ввести свої персональні дані, обрати час і назву послуги.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.3480 / 4.21MB / SQL:{query_count}