“Наша амбіційна мета – прем’єра фільму навесні 2018-го”

Тарас Химич, режисер художнього фільму “Король Данило”, – про початок масштабних зйомок, підбір акторів та дружню команду

Наше українське кіно може бути цікавим, якісним та успішним, що своєю працею доводить і режисер Тарас Химич, який зараз разом із командою знімає художній фільм “Король Данило”. Це бойовик на історичну тематику про дружбу, зраду і кохання в часи Середньовіччя (XIII століття). Це масовий фільм, розрахований на сучасного глядача. Це складний і водночас масштабний, цікавий проект. Це буде якісне і видовищне кіно. Це буде мегапрем’єра-2018 в Україні!
Це треба бачити, як режисер живе стрічкою. Він трішечки втомлений, але такий щасливий, що процес триває. І триває вельми активно. Він так сильно любить те, що робить, і так щиро радіє з праці дружньої та позитивної команди, тішиться щирою атмосферою в ній.
Над зйомками стрічки працює та ж команда, що й у драмі “Жива”, заснованій на реальних подіях. Як уже писала “Пошта”, з листопада 2016-го до лютого 2017-го в українському прокаті демонстрували історичну драму Тараса Химича “Жива” про життя зв’язкової УПА Анни Попович. Це перший художній фільм режисера, праця над яким тривала впродовж трьох років. Український глядач мав змогу бачити цю стрічку в 26 кінотеатрах країни. Бюджет фільму сягнув 2,5 мільйона гривень.
“Коли ми “Короля Данила” тільки розпочинали, все насправді було дуже складно фізично. А ось у духовному вимірі я відчув сильний прорив, що це проект, який ми зможемо зробити. На щастя, сумніву в цьому проекті нема. Так Бог дає, що відчуваєш, що це піде. Так і є”, – розповідає гість “Пошти” режисер Тарас Химич.
У фільмі 37 персонажів. Актори львівські, київські, франківські і тернопільські. Виконавцем головної ролі короля Данила Романовича став 27-річний тернопільський актор Олександр Алексєєв. Роль Василька, брата короля Данила, дісталася Юрієві Вихованцю, а роль дружини Данила Анни – Мирославі Полотайко-Гусак. Обидвоє акторів з Івано-Франківська. Маму короля Данила грає Мирослава Рачинська зі Львова. У ролі Гордія Мстиславовича – Олег Сікиринський, магістра Бруно – Віктор Лафарович. Обидва зі Львова. Роль Хана Бату виконує актор з Києва Рінат Хайрулін.
Будуть масові бої, максимальне наближення до історичної епохи. Над обладунками працюють львівські майстри. А ще, як і в “Живій”, нас чекає красива ландшафтна зйомка української природи! У фільмі буде багато краси української землі.
Є офіційний тизер до стрічки. Є перший саундтрек “На віки”. Вже відзняли і презентували кліп. Саундтрек до фільму записав відомий тернопільський музикант, композитор, виконавець, лідер гурту “Нічлава” Андрій Підлужний. Для запису музики до фільму залучена велика кількість музикантів, хорів та оркестрів.
Зі слів виконавчого продюсера стрічки Олесі Галканової-Лань, у фільмі є своя авторська музика, і команда дуже цим пишається. Андрій Підлужний взявся за звукове продюсування фільму. Перший його саундтрек – шедевр. Це геніальна, дуже сильна робота. Дуже чуттєва і гармонійна. Від цієї пісні талановитого автора аж дух перехоплює… Одне слово, тріумф. Все ж таки, яка наша українська пісня потужна!
12 липня у Львові презентували кліп до саундтреку фільму “На віки” у виконанні Андрія Підлужного. Це дуже сильна пісня, сильна енергетично! “Ця пісня – цілковите занурення в атмосферу. Це дуже сильна пісня”, – додає Тарас Химич, а в той час у автора та виконавця Андрія Підлужного, який разом із режисером прийшов до редакції “Пошти”, мурашки по шкірі…
У фільмі дуже гарні костюми авторства Олесі Галканової-Лань та Олексія Ланя. Арт-директор Олена Химич займається створенням цілісних образів, а стилістику розробляє Яна Фаяд. “Наша команда радіє, що у фільмі все стається вчасно, себто не все одразу, а послідовно”, – каже Олеся Галканова-Лань. І додає: “Важливо, аби люди (спонсори) повірили, що український фільм може бути комерційно успішним”.
– Пане Тарасе, від нашої попередньої зустрічі у редакції “Пошти” (а це був березень 2017-го) минуло вже чотири місяці. Роботу над фільмом “Король Данило” ви назвали цікавою і водночас титанічною. Що за цей час вже вдалося зробити?
– О, вже вдалося багато. Зробили основну роботу – є всі актори на головні ролі (звісно, і на короля Данила), які стали єдиною кіносім’єю, і тепер ми готові до масштабних зйомок. За цей час уже розробили костюми. Найскладніше почати – ми стартували і працюємо. Певен, що в нас хороший підбір акторів. Ми знайшли Данила!
– Свого часу ви розповідали, що будете проводити кастинг, зокрема на роль короля Данила. Як відбувався процес, де шукали і де його знайшли?
– Шукали всюди… Данило мав бути з Києва. Та він не зі столиці. Він сам до нас написав, бо не зміг потрапити на кастинг, який ми проводили у Львові на початку травня. Під час кастингу в нас були вже всі основні герої, окрім Данила. І всі чекали: а хто ж Данило? І от “Данило” нам написав, що хоче зіграти цю роль. Однак хворий лежить удома, хотів піти на кастинг, але не вийшло… Водночас показав своє порт-фоліо, показав, що може, і ми зрозуміли, що це – Данило. Отож, виконавцем головної ролі короля Данила став 27-річний тернопільський актор та співак Олександр Алексєєв. У 2013 році він разом із гуртом “Тріода” став фіналістом телешоу “Х-фактор”, брав участь у Вищій лізі КВН у складі колективу “VIP-Тернопіль” і був учасником Ліги сміху разом із командою “Ляпас”. У 2016-ому знімався в документальному серіалі “Кілька хоробрих хлопців”, присвяченому українським військовим. Є бійцем змішаних одноборств.
– Отож, ви потрапили, як кажуть, у десятку. Це був збіг обставин, вміння переконати?
– Він підходив не лише зовнішньо, але й по духу. Він умів все, що нам потрібно, – триматися на коні з мечем, сокирою. Він сам може виконувати всі трюки. Король Данило – дуже яскрава постать. У мене є велика можливість розкрити тему короля Данила, і ми це з командою зробимо – попрацювати по-художньому, не прив’язуючись тільки до історії.
Моя ідея – відкрити Данила: хто він був як людина, яким був його характер і яку роль він зіграв для нас. Найцінніше – це характер людини. Це буде людина, здатна ухвалювати неординарні рішення, яка може бути водночас відчайдухом та миротворцем.
– Як ви казали, це бойовик на історичну тематику, відповідно костюми будуть дуже гарні, видовищні. Хто створює костюми до фільму?
– Олеся Галканова-Лань та Олексій Лань разом створювали костюми. Працювали, промальовували спільно кожен костюм. Вийшло добре. Костюми для головних героїв вже пошиті, вже були перші проби. Звісно, ще будемо дошивати.

– Найдорожчий костюм, напевно, в короля Данила?
Олеся Галканова-Лань: – Так. У нього є кілька костюмів: бойовий, для коронації та буденні.
– А хто розробляв інтер’єри до стрічки?
Олеся Галканова-Лань: – Молодий і перспективний архітектор із Ужгорода Андрій Хархаліс розробляв середньовічні інтер’єри та меблі.
– Які та де саме є основні локації у фільмі? Свого часу мовилося  про Тустань.
Тарас Химич: – Тустань відпала, її вже не буде. Йдемо за голлівудським принципом – неподалік Львова будуємо студію спеціально для внутрішніх зйомок (там буде тронний зал короля). Зовсім поруч будемо зводити замок, вже маємо всі креслення. Це буде прецедент – у Західній Україні робимо першу кіностудію.
– Ви дуже любите ландшафтну зйомку. Неймовірну красу Карпат ми мали змогу бачити у фільмі “Жива”. Як буде цього разу? Чого в “Королі Данилові” побачимо найбільше?
Тарас Химич: – Будуть локації “замок” і “внутрішній замок” – це студійна робота зі залученням каскадерів. Але ми будемо залучати різні мальовничі куточки України. Кажу про місця, які є важливими в історичному контексті. Будемо робити комбіновану зйомку спеціальним обладнанням.
Олеся Галканова-Лань: – Мовиться про Київську, Чернігівську та Черкаську області. Загалом буде  багато Центральної України. Буде і Волинь. Нас цікавить світанок та захід сонця, а ще – хмарна погода. Для мене важливо вичекати момент, і тоді все буде справжнє, а не штучне. Кажу про дощ, хмари, сонце. Це створює настрій у фільмі! Та й камери “люблять” сонце.
– Пане Тарасе, що є найбільшою гордістю фільму на сьогодні?
– Важливий і основний момент, який ми поставили перед собою, це зняти фільм “Король Данило” за рік. Так, це амбіційна мета, але ми це зробимо! Ми за кілька місяців уже виконали такий великий обсяг роботи, що здається вже рік минув… Для нашої команди такої швидкості ще не було. Та це ж цікаво.
– Це ви задаєте всім такий темп?
– Працюємо всі синхронно, розуміємо, що є вимоги, себто навесні 2018-го вийти в прокат. Також хочемо зробити проект онлайн –  зйомки і монтаж відбуватимуться одночасно. Кажу про динамічність процесу. Все буде швидко. Вихідний є – один раз на тиждень (Сміється).
– Як на мене, гордістю фільму “Король Данило” є й потужна команда.
Тарас Химич: – Саме так. Наша перевага і в тому, що ми знайшли Андрія Підлужного у відповідному настрої, який долучився до нашої команди і всім нам за духом підійшов. Ось тепер маємо таке гарне музичне оформлення фільму! Ця музика задає ритму, драйву, емоцій. Це супер! А ще у кожного в команді купа ідей, що також добре і тішить.
Гордістю фільму є й участь у ньому виконавчого продюсера Олесі Галканової-Лань, яка першою була в темі, горіла нею. Саме вона бачила фільм з точки зору виготовлення – що, як, коли і де. Це великий позитив працювати з Олесею, яка швидко реагує на потреби фільму, жоден процес не затягується. Вона розуміє, що і як повинно бути, і все є вчасно. Як тут не радіти! Вона всім нам задає динаміки.
– Скажіть, будь ласка, яка роль жінок у фільмі? Є мати короля, є його дружина. Чия роль є головною у стрічці – жінки чи матері?
Тарас Химич: – Спробуємо зайти у світ Середньовіччя і побачити, хто така мама короля і хто така дружина, які між ними стосунки. Хочемо у фільмі передати, що Данило не був королем, який мав кілька жінок, а мав одне справжнє кохання, яке йшло через усе його життя. Покажемо, яку ціну він платить за це кохання. Покажемо, як йому було тяжко у момент втрати коханої. Мама – жорстока і черства до якоїсь міри людина. Жінкам цей фільм буде цікаво дивитися.
У ролі Анни, дружини Данила – Мирослава Полатайко-Гусак. Їй не дали права обирати, але вона всупереч усім покохала і стала щасливою. Завжди ніжна, чуттєва, чуйна – так би мало бути, але... життя поміж двох ворогів, які однаково тобі дорогі, – важка ноша. Питання: кого вона обере?
У ролі Єфросинії, матері Данила – Мирослава Рачинська. Вона не знає слова “не можу”. Її зв’язкам заздрять, а мудрості бояться. Рішення, які вона приймає, часто межують із фатальністю. У ній нема ні страху, ні відчаю, ні жалю. За її плечима – Візантія та найбагатші роди Європи.
– Це буде потужніший фільм, аніж драма “Жива”, яку демонстрували в кінотеатрах і транслювали по телебаченню?
Тарас Химич: – Це зовсім іншого рівня фільм, масштабніший. Про “Короля Данила” мріяв ще до “Живої”… Та я свідомий, що “Короля Данила” без драми “Жива” не було б. Адже потрібно було пройти через переживання однієї людини, аби зрозуміти світ, спробувати кіно, відчути, доторкнутись, пережити всі емоції, які були в драмі. Нам це сповна вдалося. Власне “Жива” була для мене стартом. Зараз можу робити “Короля Данила” і сценарій писати, і за образами стежити набагато краще. У “Живій” прив’язався до живої людини, пережив усі нюанси, які вона розповідала.
– Чи готові ви до критики істориків? Чого-чого, а критиканства у Львові вистачає…
Тарас Химич: – Це художнє кіно. Це наше право подати його так, як ми це бачимо, відчуваємо. Важлива історична місія – показати характер людей, які жили в епоху Середньовіччя. Характер Данила формується з оповіді про нього. І ми познайомимо глядача з характером короля Данила. Наша мета – спробувати реконструювати його внутрішній світ.
– Праця справді титанічна, виснажлива. Пане Тарасе, що вам дає натхнення?
– Звісно, у певний момент втомлюєшся… Ще б пак, не буває нічого легко. Приємно бачити команду, яка натхненно працює. Один одного підтримуємо. Для кожного з нас цей фільм є важливим, у кожного своя емоція. Це і є натхнення. Скажімо, як головний актор, який грає короля Данила, скрупульозно відноситься до виконання своєї ролі. І це також натхнення.
– Коли конкретно і де чекати прем’єри фільму, який перенесе нас в епоху Середньовіччя?
Тарас Химич: – Як я вже казав, маємо амбітні плани щодо весни 2018-го. Наразі нам це вдається. Це буде всеукраїнська прем’єра. Хочемо запустити фільм одночасно у різних містах. Стартуємо, звісно, із Києва. Буде презентація й у Львові.
– Пане Тарасе, масштабні зйомки потребують значного фінансування. Чи потрібна вам зараз поміч у роботі над фільмом?
– Потрібна деревина для виготовлення середньовічної фортеці, багато деревини. Потрібні будівельники – бригада, що збудує замок (у планах – аби на кінець вересня він був зведений, в запасі – два місяці). Звісно, потрібна і грошова підтримка. Ми відкриті на всі пропозиції та звернення щодо фінансування стрічки, окрім популістів!

З 12 липня запрацювала платформа зі збору коштів. Мова про краудфандингову платформу http://na-starte.com, де кожен зможе долучитися до виробництва фільму, надавши благодійну допомогу. Кампанія триватиме 90 днів. До виготовлення українського незалежного кіно долучитися може кожен небайдужий, за що вдячні.
Маємо створити, і робимо це, прецедент довіри. Ми відкриті, всі кошти фільму прозоро використовуються. Кожен із потенційних меценатів може ознайомитися з кошторисом. На що йдуть гроші? На декорації, костюми плюс на оплату праці. Також необхідно всіх привезти, відвезти, нагодувати.

Андрій Підлужний, композитор, саундпродюсер, автор першого саундтреку «На віки»:
– Це не перша спільна наша робота з Тарасом Химичем. Колись ми разом зі Сашком Положинським (гурт «Тартак». – «Пошта») знімали відеокліп на пісню «Не кажучи нікому». З Тарасом ми знайомі ще з тих часів, коли він знімав перший кліп гурту «Скрябін». Згодом зняли ще шість кліпів. Цього разу робота дуже складна і водночас цікава. За кордоном вважають, якщо музикант пише музику до фільму, це вже «вища ліга». Скажімо для порівняння, це як для мисливця вбити ведмедя чи вовка. Тут писати було складно… Бо одна річ писати в цій епосі, в цьому соціумі, а інша – коли це епоха Середньовіччя. Нам усе вдалося, все гармонійно і за духом підійшло. Написав пісню і виконую її сам. У фільмі в нас досить серйозний підхід до музики. Зокрема, залучимо і симфонічний оркестр, можливо, Чернівецький. В одній пісні ми вже залучили Чернівецький камерний хор. Певен, що на наступних кінопреміях в Україні варто вводити й номінацію за музичне оформлення чи то пак найкращий саундтрек до фільму. Сподіваюся, й на фестивалях ще позмагаємося.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9044 / 4.28MB / SQL:{query_count}