Боротьба із залишками радянської епохи

У Львівській міськраді обговорюють питання демонтажу Монументa Слави. Громадськість налаштована рішуче – до Дня Незалежності пам’ятник потрібно знести

фото: Діана Кормухіна
Процес “декомунізації” триває. Цього разу предметом для дискусій став Монумент Слави у Львові, що на вулиці Стрийській. Пам’ятник неодноразово опинявся у центрі скандалу. Адже саме біля Монументa щороку відбуваються заходи, присвячені Дню перемоги.
За останні роки пам’ятник неодноразово обливали червоною фарбою або ж розфарбовували у синьо-жовтих барвах. Містяни певні: потрібно нарешті викорінювати радянську ідеологію, тож пам’ятник варто знести! Та у міськраді не поспішають приймати рішення стосовно подальшої долі Монумента. Бо, як зазначає Український інститут національної пам’яті, “Монумент Слави присвячений опору та вигнанню нацистських окупантів з України, тобто пам’ятник не є символікою комуністичного тоталітарного режиму, тож не підлягає обов’язковому демонтажу”.

Пам’ятник тоталітарному режиму?

Львівські історики запевняють, що Монумент Слави потрібно демонтувати, або ж створити на його місці музей пам’яті. Думки різні, ідей багато, та позиція єдина: Монумент Слави – пам’ятник тоталітарному режиму.
“Вважаю, що Монумент Слави варто залишити і зробити у цьому місці музей, щоб наші діти розуміли, якою жахливою була Друга світова війна і режим, який встановлював такі пам’ятки. Монумент Слави встановлений як пам’ять про невин­них солдат, у яких не було вибору, чи вони хочуть йти в армію, чи ні. Інша справа, що на пам’ятнику є певні тоталітарні символи. Їх варто акуратно “законсервувати”, і створити на цій території музей”, – каже “Пошті” історик і львовознавець Ігор Лильо.
На місці Монумента варто встановити пам’ятник Героям Майдану або бійцям АТО
“Монумент Слави однозначно потрібно демонтувати! Адже сьогодні в Україні триває так званий процес декомунізації, ми боремося із залишками радянської епохи. Наприклад, у балтійських країнах є мода на створення музеїв тоталітаризму. Однак робити такий музей на Стрийській, де розташований Монумент – не потрібно. Хіба що десь за межами міста, – розповів “Пошті” дослідник історії Львова, письменник та публіцист Ілько Лемко. – Поставили пам’ятник у 70-их роках минулого століття. Ще в радянські часи якось їхав по Стрийській і помітив, що барельєфи на монументі виглядали, як повішеники на шибениці… Такий вигляд був через ранкове освітлення. Однак ще тоді подумав, що це задумка скульпторів”.
Зі слів львовознавця Петра Радковця, Монумент Слави – це пам’ятник певної епохи, тож він має знаходитися у музеї цієї епохи, а не посеред міста.
“Варто виділити певну територію, куди переносити пам’ятники усіх епох, які були в нашій історії. Місце, де розташований Монумент Слави – це територія колишнього кладовища. Стрийський цвинтар займав частину території сучасного Парку культури та Стрийського парку. Тож будувати там у будь-якому випадку нічого не можна. До речі, ще при будівництві там знаходили могили. Відкрили Монумент Слави у травні 1970 року. Згадую, як лише з’явився монумент, то львів’яни жартували, що скоро пам’ятник знесуть… Бо в солдата чоботи тиснуть”, – розповів Петро Радковець.

фото: Діана Кормухіна

А що думають пересічні львів’яни?

У дискусіях щодо подальшої долі Монумента беруть активну участь і львів’яни. Запевняють, що пам’ятник має відображати жахливу історію війни – щоб наступні покоління знали та боялися цієї трагедії проти людства.
“Вважаю, що пам’ятники, які поширюють радянські міфи, потрібно демонтувати. Та не потрібно з цього робити політичний піар. Зокрема я “за” демонтаж Монумента Слави, натомість на його місці, вважаю, треба створити музей пам’яті загиблим у Другій світовій війні. Адже це наша історія, і українці брали участь у Другій світовій війні. Тож маємо пам’ятати про втрати війни, а не пропагувати “культ перемоги”. Однак до Монумента Слави на Стрийській не стільки питань, як до пагорбу пам’яті на Пасічній. Там розташовані могили радянських вояків, у деяких з них дата смерті 1946 рік. Які військові дії були на Галичині у 1946 році? А взагалі викреслити всю історію Другої світової війни – неправильно”, – каже “Пошті” львів’янин Роман.
Монумент Слави варто залишити і зробити у цьому місці музей, щоб діти розуміли, якою жахливою була Друга світова війна і режим, який встановлював такі пам’ятки
“Вважаю, що потрібно повністю викорінювати радянську ідеологію. Не засмічувати свідомість ні теперішньому поколінню, ні нашим дітям. Монумент Слави – це пережитки радянщини. Сьогодні в Україні триває процес декомунізації, зносять усі пам’ятники радянської епохи, то для чого залишати у Львові Монумент Слави? Думаю, що на місці монумента варто зробити пам’ятник Героям Майдану або бійцям АТО”, – каже “Пошті” львів’янин Андрій.
Та деякі львів’яни все ж вважають, що Монумент – це яка-не-яка, але історія.
“Думаю, що поки варто залишити Монумент Слави. Адже люди, які воювали у Другій світовій війні ще живі, а для них це велика перемога. Тож іще 15-20 років варто не рухати пам’ятник. Можливо, згодом потрібно його змінити, встановити пам’ятник Героям АТО. Не варто забувати й про історію. Монумент Слави має відношення до історії України. Адже багато українців загинуло у Другій світовій війні… Звісно, в Росії сьогодні говорять, що росіяни виграли війну. Та українців полягло ж не менше… Тож, можливо, варто залишити пам’ятник, щоб наші діти пам’ятали про жахливі наслідки війни. Це наша історія, маємо її знати, щоб не повторити цю трагедію”, – розповів “Пошті” львів’янин Олександр.

Доля монумента: позиція міськради

Оскільки львів’яни рішуче налаштовані на знесення пам’ятника, міський голова Львова Андрій Садовий створив робочу групу, яка займається питанням стосовно долі Монумента. Відтак цього тижня відбулося чергове засідання членів робочої групи, які вирішували питання демонтажу Монумента Слави.
Зокрема прес-служба Львівської міськради інформує, що робоча група вирішила замовити у НУ “Львівська політехніка” дослідження аварійності Монумента Слави; підготувати “дорожню карту” щодо можливої вартості демонтажу пам’ятника та “дорожню карту” із запропонуванням можливих варіантів музеєфікації пам’ятки; запропонувати “дорожню карту” проведення архітектурного конкурсу щодо пропозицій майбутнього використання території, де розташований Монумент Слави; забезпечити максимальну публічність щодо розгляду рішень демонтажу пам’ятника.
“Завдання нашої робочої групи – максимально, відкрито та фахово підготувати декілька конкретних варіантів щодо подальшої долі Монумента Слави. Наступне засідання робочої групи проведемо після отримання необхідної інформації”, – наголосив голова робочої групи, заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
“Вважаємо за доцільне ініціювати місцевій владі обговорення різних аспектів подальшої долі Монумента Слави. В обговорені мають брати участь кваліфіковані історики, музейні працівники, архітектори, митці, представники громадських організацій та відповідних підрозділів державної влади. Кінцевим результатом обговорення має бути вироблення рекомендацій для так званої дорожньої карти музеєфікації Монумента Слави як одного з об’єктів історії радянського тоталітаризму в Україні”, – зазначив ректор Львівської національної академії мистецтв Володимир Одрехівський.
Віталій Свінціцький, депутат Львівської міськради:
– Як львів’янин та учасник бойових дій вважаю, що Монумент Слави варто демонтувати. Знаю, що цей пам’ятник виник як ідеологічний образ для комуністів та курсантів, які навчалися у військовому училищі (сьогодні Академія сухопутних військ). Монумент Слави – це ніщо інше, як висвітлення комуністичної ідеології, тож його варто демонтувати. Згодом провести конкурс, який визначить, що саме встановити на його місці. Наприклад, побудувати пам’ятку, яка б висвітлювала події теперішньої війни на сході. Після того, як я почав готувати ухвалу про демонтаж та перенесення Монумента Слави, міський голова Львова Андрій Садовий випередив події та створив робочу групу з цього питання, члени якої вивчають фрагменти, елементи та написи пам’ятника. Оцінюю це як затягування часу. Насправді вони мають вирішити, яке комунальне підприємство демонтує пам’ятник, скільки це коштуватиме та куди його перенесуть. Натомість вони створили певний дискусійний простір для істориків та науковців, які це обговорюють. Та громадськість чекає іншого підходу – конкретизації: хто і коли демонтує Монумент Слави. Спілкуюся з громадою Львова, зокрема з організаціями, які дотичні до подій на сході країни. Вони налаштовані рішуче – Монумент Слави мають демонтувати до Дня незалежності цього року! Львів’яни запевняють, якщо у міськраді не знайдеться коштів на демонтаж монумента, то небайдужі залучать свої кошти. Цього тижня відбулося чергове засідання робочої групи. Нічого конкретного не вирішили та знову відклали це питання. Тож упевнений, що це лише затягування часу.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.3093 / 4.45MB / SQL:{query_count}