Не віддамо!

Львів взявся відстоювати військову гордість – Національну академію сухопутних військ ім. Петра Сагайдачного. Аби захистити потужний виш, триває збір підписів за е-петицію проти знищення академії

фото: Діана Кормухіна (4)
Академії сухопутних військ вже більше століття. За цей час навчальний заклад перебував у підпорядкуванні різних держав. Сьогодні академію зараховують у список кращих військових навчальних закладів не лише  України, а й Європи. Особливо важливим цей виш став від початку війни на сході. Бо саме серед безпосередніх учасників АТО є чимало випускників академії. Близько 300 випускників нагороджені високими державними нагородами, 63 випускники академії загинули, захищаючи державу на Донбасі. А восьмеро, троє з них уже посмертно, Герої України. 
Попри достойні і високі результати академії, як виявилося, далеко не всім до вподоби теперішня система роботи військового навчального закладу.
В кінці травня стало відомо, що Міністерство оборони України має намір…  реформувати Національну академію сухопутних військ у Львові. Тоді рішенням колегії Міноборони узгодили створення військового інституту для підготовки майбутніх офіцерів танкових підрозділів на базі факультету військової підготовки Харківського політехнічного інституту. 
За планами Міністерства майбутніх артилеристів мали б навчати у Сумах, танкістів – у Харкові, а саперів – у Кам’янці-Подільському. Тоді ж як  Львівську академію мали б перетворити в інститут морально-психологічного забезпечення. 
Вже більше місяця у Львові тривають дискусії та суперечки навколо цього рішення. Досі не всі розуміють про що мова: реорганізацію чи розформування академії?

“Реформують” уже не вперше

Одразу варто зауважити, що уже не вперше намагаються «реформувати» львівський військовий виш. Якщо повернутись до хронології подій, то у 2007 році у часи прем’єрства Віктора Януковича було ухвалено постанову №1104, за якою мали б перевести на навчання в Одесу частину курсантського складу. Тоді Президент Віктор Ющенко своїм указом зупинив подальше відновлення військового інституту в Одесі. На рішення Президента вплинув тодішній очільник Львівщини Петро Олійник.
А вже у 2013 році, знову-таки, були спроби поступово перевести на навчання окремі підрозділи з львівської академії в Одесу. Тоді в Одесу перевели зокрема десантників. Щоб остаточно навчальний заклад не розформували, неабиякі зусилля тоді приклав очільник Львівської ОДА Віктора Шемчук. Та, схоже, на цьому плани «реформування» академії сухопутних військ не завершилися.
Цього року до ідеї з перенесенням окремих інститутів знову в Міністерстві повернулися. Та місцеві депутати, військові, активісти відверто не розуміють для чого ж «ламати те, що працює?».  
Одразу після того, як у соцмережах з’явились повідомлення про можливу «реформу» академії, Львівська обласна рада ухвалила звернення до Президента України, Прем’єр-міністра України, Міністра оборони України, Секретаря Ради національної безпеки і оборони України. Депутати зазначили, що у час війни переведення навіть певної частини підготовки офіцерського корпусу зі Львова до інших військових навчальних закладів є недопустимим. 
4 липня на засіданні уряду вдруге відклали розгляд питання по Національній академії сухопутних військ ім. Петра Сагайдачного. Голова Львівської облради Олександр Ганущин уже називає це успіхом і каже, що кінцеве рішення по академії буде прийнято наступного тижня, в середу, 12 липня.

Позиція Міноборони та академії

"Жодного переведення курсантів зі Львова в інші населені пункти не плануємо. Тому ця проблема видумана, всі спеціалісти, які вчилися у Львові залишаються там навчатися. Колегія Міноборони прийняла рішення щодо створення на базі факультету Харківського політехнічного університету, який зараз готує спеціалістів для Збройних сил, підняти статус цього факультету. Спеціалісти, які готуються у Харкові і у Львові, ніякого відношення один до одного не мають. У Львові готують одних спеціалістів, у Харкові – інших", – зазначив 21 червня міністр оборони України Степан Полторак, йдеться на офіційному сайті Міноборони України.
Отримати "Пошті" безпосередній коментар керівництва академії сухопутних військ не вдалося. У прес-службі академії пояснили: свою офіційну позицію керівництво академії опублікували на своєму ж сайті (безпосередньо очільник вишу Павло Ткачук зараз у відпустці – "Пошта"). 
На сайті йдеться, що 16 червня, вчена рада підтримала рішення Міноборони щодо утворення у складі видового навчального закладу інституту морально-психологічного забезпечення. На засіданні вченої ради начальник академії сухопутних військ Павло Ткачук підтвердив, що підготовка військових фахівців в інституті морально-психологічного забезпечення розпочнеться з 1 вересня 2018-го.
"Перед нами стоїть важливе завдання – якісна підготовка сучасного офіцера та забезпечення навчального процесу курсантів. Міністр оборони Степан Полторак під час поїздки у Міжнародний центр миротворчості та безпеки підкреслив важливість підготовки фахівців цього профілю. Він зазначив, що офіцерів морально-психологічного забезпечення потрібно готувати разом із тими, хто виконує бойові завдання. Це рішення дозволить нам розширити можливості для підготовки фахівців морально-психологічного забезпечення. Я цілком погоджуюсь, що утворення інституту покращить життєдіяльність військ", – зазначив Павло Ткачук.  
Уже 22 червня під час свого візиту до Львова заступник командувача Сухопутних військ Збройних сил України Олександр Голоднюк зазначив, що  академію сухопутних військ не розформують, а розширять.
За його словами, Міністерство оборони вже цього року виділить гроші на удосконалення навчально-матеріальної бази та нові тренажери. В академії створять інститут морально-психологічного забезпечення, який готуватиме військових фахівців гуманітарного профілю. Курсантів на цей напрямок набиратимуть із наступного року. Також у перспективі – перетворення усіх факультетів академії на повноцінні інститути.

НАТО зміни не схвалить

Не підтримує "реформування" академії Володимир Гірняк, заступник голови Львівської облради. Він не погоджується із позицією Міністерства оборони України, та зауважує, що на перший погляд нічого поганого у таких змінах можна і не зауважити. Втім каже, що держави-члени НАТО у цих питаннях мають іншу позицію.
"Варто зауважити, що Верховна Рада України більшістю (266 голосами) прийняла рішення про те, що Україна рухається в НАТО. Відповідно ми маємо відповідати стандартам НАТО, які передбачають одну сухопутну академію на всю державу. Наприклад, США з бюджетом 600 млрд доларів, а це в сотні разів більше ніж бюджет української армії, мають одну сухопутну академію West Point, де є різні роди військ. Власне наша академія, яка була відновлена у 2005 році, на цей період часу була єдиним таким закладом в Україні. Потім одну структурну одиницю – десантників – перевели в Одесу", – каже "Пошті" Володимир Гірняк.
Співрозмовник виділяє низку причин, через які не варто переносити зі Львова будь-які інститути.
"Створення нового військового інституту в Харкові – це великі кошти. Як і створення якісної навчально-матеріальної бази – справа десятків років. Чи маємо на це час в умовах війни? На Львівщині діє найбільший полігон у Східній Європі. Сюди приїжджають навчати і навчатися фахівці із країн НАТО. І основне – у Львові високий національно-патріотичний дух. Варто, щоб і зараз, і на перспективу сюди приїжджали навчатися звідусіль. Відтак звідси більше ніж 65 тисяч студентів-випускників пішли на фронт. Це фактично ключовий бойовий заклад у нашій державі. Знаю точно, що рішення Міністерства оборони не буде сприяти боєздатності української армії. Навіщо щось ламати, коли воно працює? Там є порядок і дисципліна!", – наголошує "Пошті" Володимир Гірняк.

Е-петиція: нардепи проти!

Поки міністр оборони Степан Полторак просуває план знищення академії сухопутних військ, нардеп Ігор Васюник 3 липня зареєстрував е-петицію "Проти знищення Національної академії сухопутних військ". Мотивуючи це тим, що перенесення факультетів академії сухопутних військ призведе до знищення потужної військової школи, яка напрацьована в академії як за роки її існування, так і за роки АТО. Адже науковий та офіцерський склад академії бере участь в АТО та впроваджує досвід бойових дій у навчальний процес. Станом на вчора, 5 липня, із 25 тис. необхідних голосів, петицію підписали близько 500 осіб. До кінця збору голосів залишилося 89 днів. Її підписали низка депутатів, чиновників та активістів. Зокрема голова Львівської облради Олександр Ганущин, нардеп Оксана Юринець, депутат міськради Валерій Веремчук та журналіст-волонтер Ксенія Клим.
Серед основних вимог петиції: не переносити військові факультети академії сухопутних військ у інші ВНЗ; не переводити курсантів академії на факультети військової підготовки у інші міста; запобігти перетворенню академії в інститут морально-психологічного забезпечення тощо.

А що думають військові та курсанти?

Знищення потужного військового навчального закладу та необґрунтоване витрачання мільярдів на створення нових навчальних баз під час війни – зрада національних інтересів України. Тож військові та курсанти академії теж виступають проти так званої "реформи" академії, проте, кажуть вони, що в цьому питанні вони безсилі…
"Академія сухопутних військ – флагман у військовій освіті в Україні. В академії найкраща навчально-матеріальна та бойова база. Тож вважаю, що неправильно забирати з академії військову підготовку курсантів. Додатково розгорнути в Україні військові навчальні заклади – доцільно, а реорганізовувати академію – ні. Академія визнана у світі, як один з найкращих військових навчальних закладів. Тим паче у час українсько-російської війни академія має важливе значення для усієї країни. Скажу відверто, колектив академії потужний, як науково-викладацький так і командний склад", –  каже "Пошті" екс-начальник автомобільної служби академії сухопутних військ підполковник Володимир Оліярник.
З його слів, за три роки війни половина військових з академії пройшли АТО. Тобто вони мають бойовий досвід. До того ж велике значення має те, що академія розташована саме у Львові, – це має великий вплив на патріотичне виховання курсантів.
"Якщо уряд прийме рішення про реорганізацію академії, то, звісно, виконаю цю вказівку. Моєї думки ніхто не питає, бо військові зобов’язані виконувати вказівки "зверху". Говоритиму відверто, наразі в Україні війна, тому вчиняти будь-які дії стосовно академії недоцільно. Коли настане мир та стабілізується економіка, тоді можна говорити про реорганізацію, думати над перевагами та недоліками цієї ідеї. Військові службовці не розуміють як біля кордону з Росією робитимуть навчальний заклад, це не вкладається в голові. Тим паче за кошти, які потрібно вкласти у військовий навчальний заклад, доцільніше було б закупити зброю та одяг для бійців", – розповів "Пошті" один з полковників академії сухопутних військ
Курсанти академії теж не вірять, що військові факультети перенесуть. 
"Знаю, що точної інформації щодо реорганізації академії поки немає. Звісно, ми, студенти, чули, що у планах створити інститут морально-психологічного забезпечення. Та не думаю, що розформують військові факультети. Бо в академії дуже велика технічна база, яку потрібно перевозити, а це займе багато часу та коштів. Тут чотири факультети, і, звісно, нам цікаво навчатися з курсантами інших спеціальностей. Наприклад, я артилерійський розвідник і мені цікаво, як проходить навчання у моїх майбутніх колег з наземної артилерії або інженерів, з якими в майбутньому можу зустрітися на службі. Але якщо з академії заберуть факультети, то кожен день буде одне й те саме: підйом, пари, відбій… До того ж в країні війна, тому говорити про якісь зміни у військовому навчальному закладі недоречно", – розповів "Пошті" курсант академії сухопутних військ Максим.
Микола, студент третього курсу, такої ж думки. "Про реорганізацію академії багато інформації. Та насправді ніхто не знає, що у нас найбільша та найкраща матеріально-навчальна база. Академія є міжнародним співробітником багатьох країн. У нас найбільший та укомплектований полігон для практичних занять – Міжнародний центр миротворчості і безпеки, тобто Яворівський полігон. Це один із найбільших полігонів в Європі, площею понад 30 гектарів. Загалом вважаю, що слабких сторін у академії немає. Кожен офіцер, педагог та курсант щодня працює задля покращення показників академії", – зазначив  у розмові з "Поштою" курсант академії сухопутних військ Микола.

“Віримо, що таки переможе здоровий глузд”

Олександр Ганущин, голова Львівської облради, – про важливість Національної академії сухопутних військ ім. Петра Сагайдачного для України та чому її варто зберегти, а не руйнувати

 
 фото: прес-служба ЛОР
– Від травня у Львові військові, представники влади та громадські активісти дискутують про намір Міністерства оборони України реформувати Національну академію сухопутних військ у Львові. Прошу сказати, про що йдеться?
– У Міністерстві оборони України виникла ідея на базі цивільного(!) вишу в Харкові, де є, м’яко кажучи, не зовсім дружнє ідеологічне середовище, якщо порівнювати зі Львовом, вкласти кілька сотень мільйонів і створити там новий військовий інститут для підготовки майбутніх офіцерів танкових підрозділів. Важливо зауважити, що практика розподілення війська на окремі інститути, існує лише у двох країнах світу – Росії та Китаї. Всі інші країни йдуть шляхом одного єдиного закладу, бо розуміють необхідність концентрації ресурсів та необхідного спільного навчання.
Відтак сьогодні у Львові ми вже маємо навчальну базу – Національну академію сухопутних військ, інтегрований процес та потужний Яворівський полігон. Натомість у Харкові ми не маємо нічого. Там нема ні начальної бази, ні казарм чи полігону. Є завод Малишева і наміри міністра оборони України зробити ще один інститут. На це піде сотні мільйонів! І жодного виправдання цьому процесу немає.
Як би нам не розказували про те, що і у Львові, і в Харкові залишать навчальні бази – дійсність буде іншою. Для початку заберуть зі Львова дві танкові спеціальності, а раптом виявиться, що в новоствореному Харківському інституті не вистачатиме вступників – після чого заберуть звідси ще одну спеціальність. Тоді ж насправді за кілька років у нас тут хіба що залишиться інститут морально-психологічного забезпечення. Що б нам не розказували, усе це ми вже проходили у 2007-2013 роках у часи прем’єрства та президентства Віктора Януковича. Однак, тоді ми, принаймні, знали проти чого ми боремося.
– То все ж, у кінцевому результаті відбудеться реформування академії чи руйнування?
– Тут швидше бачу відкриту, “підсолоджену” загальними фразами ідею про необхідність відкриття ще одного інституту, а відтак знищення академії, як єдиного видового закладу і найголовніше – інтегрованого закладу.
– Як вважаєте, чому це питання порушили саме у час, коли на сході України тривають бойові дії?
– Людям властиво жити незрозумілими монументальним проектами і, наприклад, “відроджувати” славу танкового інституту, тобто це як глухий совок. Натомість у Львові потрібно розвивати академію. І, безумовно, “Широкий лан” на території Чорного моря, бо це в перспективі, коли НАТО стане до нас ближче. Але аж ніяк не Харків за 70 км від Росії.
Це безглузде рішення. Думаю, ймовірно, є середовище, яке просто хоче “нагріти руки” на майні чи бюджетних грошах і яке штовхає наше Міністерство в неправильному напрямку.
– Чому, на вашу думку, важливо зберегти академію у такому ж статусі як сьогодні?
– Видові навчальні заклади в рамках видів військ, тобто окремо військово-морські сили, сухопутні війська, війська протиповітряної оборони – це те, чим живе сьогодні сучасний світ. Оскільки в кожному з таких видових закладів танкісти вчаться працювати поруч із піхотою, артилерією, інженерами, то випрацьовується схема, де офіцер взаємодіє в навчальному процесі з іншими. Сьогодні він може керувати танковою ротою, а завтра – механізованим батальйоном. Тож місія навчального закладу: дати навички і зробити можливим його професійний ріст за межами військової спеціальності. Все це працює з 2005 року на базі Національної академії сухопутних військ. Та це не тільки наш профіль, це й досвід провідних країн НАТО. Наприклад, якою багатою не була б Америка, там не дозволяють собі розділити  сухопутні війська на окремі інститути, як це хочуть зробити у нас. Там діє відомий заклад West Point – єдиний видовий заклад, де вчать і танкістів, і артилеристів, і артилерійських розвідників, саперів тощо. Що і робить Національна академія сухопутних військ з 2005-го.
Втім радянська дійсність, в якій виховувалися всі наші генерали, включно з Міністром оборони України, є абсолютно іншою. Тоді була практика, що в кожному обласному центрі мало бути своє училище. Та ми давно вже не живемо в Радянському Союзі.
– Що плануєте робити далі, якщо таки це питання пролобіюють у Києві?
– Зараз триває збір підписів за е-петицію проти знищення академії, яку зареєстрував парламентар Ігор Васюник. Безпрецедентною є та подія, що на засіданні Кабміну два рази розгляд питання по Національній академії сухопутних військ імені Петра Сагайдачного відкладали. Наступний тиждень, зокрема, середа буде вирішальним днем: або переможе радянська концепція, як намагання “розпиляти” в непотрібному напрямку кілька сотень мільйонів, або все залишиться, як є. Тоді ми переможемо остаточно. Віримо, що зрештою таки переможе здоровий глузд.
Розмовляла
Марія Терендій

Оксана Юринець, народний депутат України:
– Питання щодо реорганізації Національної академії сухопутних військ завжди було на державному рівні. До того ж сьогодні це питання виставлено на обговорення Кабміну. Запевняю, що депутатська група “Львівщина” триматиме питання “на контролі”. На усіх засіданнях уряду ми спілкуємося з головою уряду та усіма депутатами, щоб не “пропустити” це питання, і реформи все ж не відбулося. Наша позиція незмінна – реорганізації академії не буде! Сподіваємося, що без нас, депутатів, жодних кроків не зроблять. За останніх три роки академія показала свою абсолютну спроможність. Багато Героїв, які захищають схід України, довели: академія готує справжніх патріотів та фахівців своєї справи. Тож вважаємо, що Національна академія сухопутних військ повинна залишатися у Львові. До того ж у майбутньому можуть запропонувати розташувати такий заклад підготовки за 20-30 кілометрів від кордону, а це велика небезпека. Тому не потрібно нічого змінювати, немає сенсу починати все з нуля в інших містах. Реорганізувати Національну академію сухопутних військ – це пропозиція Міноборони. Вони запевняють, що таким чином намагаються розширити, збільшити військові навчальні заклади в Україні. Звісно, їх потрібно збільшувати, та робити це на місцях, де військові заклади вже є. До того ж поблизу одного з найбільших полігонів у Європі, який сьогодні готує фахівців. Ще раз наголошу, що ми наполягатимемо, щоб ніяких змін із академією не відбулося!
Ігор Васюник, народний депутат України:
– Хочуть знищити найкращий видовий військовий навчальний заклад сухопутних військ в Україні. Знищити Національну академію заради чийогось злочинного бізнес-проекту. Не можу повірити, що в період війни змушені відкривати “фронт” проти таких не державницьких рішень Міноборони України. Насправді за цим “реформаторським” проектом Міноборони стоять величезні гроші. Зокрема міністр оборони України Полторак поставив за мету знищити найкращий військовий навчальний заклад України. Попри всі наші застереження і протести це питання знову і знову виносять на засідання уряду. Та це не вихід: щоразу “як сторожові пси лише гавкати і стерегти” Полторака. Разом з народними депутатами, головою Львівської облради Олександром Ганущиним, депутатами Львівської міської та обласної рад, з усіма свідомими українцями вимагаємо від міністра оборони Полторака відмінити псевдореформу військової освіти. Це не проблема Львова чи вищого навчального закладу – це питання подальшої боєздатності наших Збройних сил України та національної безпеки!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.3742 / 4.31MB / SQL:{query_count}