Львівські електрички: наче в Індії

Пасажири не в силі терпіти поїздки електричками – влітку катастрофічно бракує вагонів. Коли ж скінчаться некомфортні подорожі у тисняві?!

фото: Варта-1/facebook.com
Літо в розпалі. Тож саме час на пекельні мандри залізницею. Чому пекельні? Бо більшість таки обирає для своїх запланованих поїздок саме залізничний транспорт, а от його катастрофічно не вистачає. Одна справа, якщо на день-два з’їздити на дачу, озеро чи у Карпати. Тоді стерпіти подорож у дешевій, зате вщент забитій електричці ще можна. Проте і на це ніхто не заслуговує. Інша справа – коли хоч-не-хоч, а потяги чи не єдина можливість добратися до Львова на роботу і назад додому. Тоді доводиться терпіти такі поїздки-випробування щодня.
У Львові приміський залізничний вокзал обслуговує приміські поїзди західного та південного напрямів – Стрий, Моршин, Трускавець, Лавочне, Мукачево, Ходорів, Жидачів, Самбір, Сянки, Шкло, Мостиська, Судову Вишню. Саме звідси відправляється значна частина електричок. Пасажири цих напрямків давно скаржаться, що у час пік виділяють мінімум пасажирських вагонів – чотири, тоді як в обід, коли наплив людей менший, можуть курсувати і шість, а то й вісім.
Люди уже й жартують, що невдовзі наші електрички стануть подібними до індійських, де на ходу ще до зупинки поїзда зможуть забігти пасажири у вагон і вмоститися на даху чи на останніх сходинках у тамбурі. А тепер повернімося до львівських реалій, де, схоже, невдовзі і наші пасажири робитимусь усе, щоби… влізти у потяг.

Кількість вагонів скорочують свідомо?

Найбільш рентабельні та прибуткові електрички провідники називають ранкові, які прибувають о 07.00 – 08.00 до Львова з Мостиськ, Сянок, Золочева, у час, коли люди добираються на роботу чи навчання. Юлія (ім’я змінено), провідник одного з депо, уже декілька років поспіль працює у електричках різного напрямку. У розмові з “Поштою” жінка розповідає, що зараз ситуація із електричками критична, і наголошує, що далі таки варто очікувати на ще гірші умови. Бо ніхто нічого не ремонтує, кількість вагонів скорочують, а ті потяги, які курсують – невідомо чи ще придатні до ремонту.
Співрозмовниця каже, “керівництво залізниці атакує, аби провідники виконували план”, і останні на всі сто відсотків із задачею справляються. Та роками жодних змін на краще ні працівники залізниці, ні пасажири не бачать.
“Пасажири постійно кричать на нас, бо, мовляв, гроші ми беремо, але нічого не ремонтують. Дуже не вистачає пасажирських вагонів”, – каже Юлія.
Провідниця певна: подекуди кількість вагонів скорочують свідомо.
“На ранішні рейси мали б впускати бодай шість-вісім вагонів. Керівництво могло б організувати правильно підв’язку. Щоб саме зранку, коли найбільше пасажирів, було найбільше вагонів. Просто цим ніхто не хоче займатися”, – запевняє Юлія.
Вона пригадує, коли близько два місяці тому пасажири самбірського напрямку масово надсилали скарги у Львівську залізницю, а звідти вони потрапили у Київ, то таки кількість вагонів на деякий час збільшили у цьому напрямку.

 Залізниця прибуткова, але…

У травні, під час робочої поїздки до Львова, Войцех Балчун, голова правління ПАТ “Укрзалізниця” наголосив, що насправді за останні рік Укрзалізниця стала прибутковою, а не навпаки. Втім, якщо проїхатись зараз однією з львівських електричок, реальність буде іншою. Насправді банально бракує вагонів. Про проблему із кількістю вагонів керівництво Львівської залізниці запевняє, що знають. Та кажуть, відшкодувати повністю витрати за пільгові перевезення ніхто не поспішає, а через брак коштів рухомий склад десятки років не оновлюють та ще й рідко вдається ремонтувати те, що є.
“Раніше був закон України, який передбачав 100% повернення коштів за пільговий проїзд. Коли повноваження передали на місцеве самоврядування, зараз із 70 млн повертають лише 2 млн гривень у рік”, – каже “Пошті” Сергій Перерва, начальник служби приміських пасажирських перевезень Львівської залізниці.
З його слів, ніхто умисне не відчіпляє вагонів із приміських поїздів. Але, “щоб таки впустити більше вагонів на тому чи іншому напрямку, потрібно владнати чимало деталей”.
“Це і генератор, лінійне обладнання, колісні пари, пантограф тощо. Все це не так просто забезпечити, як собі думають. Та немає такого сполучення, щоб потяг курсував лише в одному напрямку. Щоб розуміти, в загальному на Львівській залізниці експлуатується 72 поїзди в добу. Ці поїзди роблять 220 рейсів за цей час. Тобто один потяг, наприклад, який складається із шести вагонів, зранку може їхати у Мостиська, звідти на Шкло, а там у Стрий, Лавочне і до Львова. Тому й виходить, що щодня може бути різна кількість вагонів на одному і тому ж напрямку”, – пояснює Сергій Перерва.
Наразі пасажирам Львівської залізниці обіцяють уже з 1 серпня доставити 10 відремонтованих вагонів, які розподілять по західному регіону залізниці.
Іншу партію – ще 8 вагонів – у серпні планують відправити на ремонт у Київ. Загалом до кінця року повинні відремонтувати 18 вагонів. Щодо нових потягів, то начальник служби приміських пасажирських перевезень Львівської залізниці зазначив, що парк Львівської залізниці не поповняли близько 30-40 років. І схоже, ще не скоро таки поповнять…

Ще одна проблема – зухвалі пасажири

Зараз, у літній час, основна частина пасажирів електричок – це пенсіонери та робочі. Зі слів Юлії, провідниці, хоча ціну за проїзд в електричках давно уже не піднімали, пасажири хочуть їхати напівдарма без квитка. Та, з її слів, найбільш проблематично працювати саме у самбірському та мостиському напрямках.
“Їде пасажир із Мостиськ, ціна повного квитка до Львова коштує 14 гривень. Тоді як провідникові дають лише 6 гривень і не більше. Причому він сідає на кінцевій станції. Виходить так, що я повинна ще випрошувати у них кілька гривень, аби “вибити” квиток. Як от інші пасажири, які підсідають, часто платять повну вартість і стоять у тамбурах чи поміж лавок. Це несправедливо”, – зазначає провідниця.
Проте насправді далеко не усі пасажири залізниці безвідповідальні і люблять “халяву”. Зі слів Юлії, пасажири електричок, які курсують у напрямку Тернополя направду не їздять без квитка. Тож там більш-менш, але порядок є.
Також вона зізнається, що у роботі часто виникають й конфлікти з пасажирами. Та бідкається, що у цьому випадку захистити провідників нікому. Бо, як писала “Пошта”, ревізорів чи міліції у приміських потягах уже немає, як це було раніше. Відтак віднедавна у деяких приміських потягах, які курсують Львівською залізницею, задля експерименту провідників забезпечили відеокамерами.

Поїздки електричками – “злочин проти народу”

Пасажирам електричок уже несила терпіти такі умови перевезення. Тож вони вдаються до крайнощів і шукають порад у соцмережах. Вірять, що може таким чином, бодай хтось їм таки допоможе вирішити найменше – збільшити кількість вагонів.
“Електричка Львiв – Мостиська. Станцiя “Зимна Вода”. От скажiть, як можна впускати зранку чотири вагони? Це такий новiтнiй рiвень комфорту? Хотiлося б, щоб той, хто вiдповiдає за кількість вагонiв, сам проїхався хоча б раз у такому вагоні. Те, що зараз спостерігаємо, називається злочином проти народу”, – обурюється користувач мережі Facebook Тетяна.
А ось користувач Facebook Володимир пропонує не скаржитися в соцмережах, а виходити на вулиці з плакатами.
“Чотири вагони у мостиському напрямку впускають уже давним-давно. Але, напевно, вам це подобається, тому що терпите це хамство. Об’єднуйтеся, виходьте, пікетуйте, перекривайте залізничні шляхи! Чи думаєте, що через соцмережі щось змінете?”, – запропонував користувач соцмережі.
Пасажирка Тетяна пропонує для тих, хто готовий платити за комфорт на залізниці, організувати окремі вагони.
“А можна зробити один вагон напівлюкс, де всі квитки за повну вартість і лише з урахуванням: сидячі (з вказанням твого місця) дорожчі, а “стоячі” – дешевші. І без пільговиків! Той, хто готовий платити за комфорт, зможе їхати по-людськи, а халявників в іншу електричку”, – пропонує Тетяна.
“Готових платити за послуги залізниці мало. 60% – це пенсіонери, 39% – це “зайці” і лише 10% платять. Навіть, якщо залізниця добавить вагони, то статистика не зміниться суттєво, допоки не зміниться наш менталітет: десь вкрасти, обдурити державу чи фірму – то норма! А ще подекуди один наперед одного вихваляємося цим. Думаю, приміські поїзди треба або взагалі знімати, або скасовувати негайно пільговий проїзд”, – констатує користувач мережі Facebook Ігор.

Нема кому працювати

Ще одна проблема на залізниці – брак кадрів. Там кажуть, що потребують людей саме робочих професій.
“Насправді нам бракує людей у всіх сферах роботи. Щоб розуміти, якщо беремо на роботу одну кількість осіб, водночас може звільнитися вдвічі більше. Переважно – це робочі”, – каже Сергій Перерва.
Те ж саме розповідає і провідниця. “Особливо за останні два місяці звільнилося чимало. Причини – зарплата,  складні умови праці та подекуди нереальні вимоги від керівництва. Працюємо щодня, ночами не спимо. Зараз переважно провідники працюють не парами, а самостійно. Це складно”, – зауважує співрозмовниця.
Схоже, покращення для пасажирів електричок найближчим часом таки не варто очікувати. Та будьте відповідальними та вимагати у разі чого в провідника-касира квиток! Водночас ставтеся до роботи провідників з повагою і не погоджуйтеся платити у кишеню провідникові, який отримує заробітну плату. Відтак і безладу на залізниці поменшає.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.5344 / 4.16MB / SQL:{query_count}