Хочеш чисте місто? Сортуй відходи!

Львівські депутати затвердили ухвалу про обов’язкове сортування сміття і стратегію поводження з відходами “Zero waste”. “Пошта” дізнавалася, як і куди тепер викидатимемо сміття

фото: Олег Огородник
Історії про сміттєві контейнери з різними наліпками ми чули лише від знайомих, котрі побували за кордоном. Та й подумати не могли, що колись й нам, львів’янам, доведеться сортувати та викидати сміття у різні смітники. Містяни свідомі, що сьогодні це не забаганка чиновників, а вимушений крок. Адже місто потопає у смітті! Відтак європейська практика сортування відходів дійшла і до України, зокрема вперше її запроваджують у Львові.
Через сміттєву кризу депутати міськради прийняли ухвалу про сортування відходів і стратегію поводження з ТПВ. Відтепер у львів’ян під будинками буде декілька контейнерів із різними наліпками. Це дозволить хоч якось зменшити гори сміття на вулицях міста.
“Насправді це важливе рішення для усього міста, адже дозволить у найближчі дні почати вивільняти місто від відокремленої “органіки”. Процес досить серйозний та складний, отож потребує обговорення усіх деталей. Чекаємо на результати…”, – написав на своїй сторінці у соцмережі Facebook депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету Валерій Веремчук.

Фракції сміття: “мокра” та “суха”

Згідно ухвали про сортування сміття у місті чиновники поділили відходи на “мокру” та “суху” фракції. За цим принципом львів’яни мають викидати сміття у контейнери з відповідними наліпками.
“Мокра”, тобто біологічна, включатиме фізичні відходи. “Суха”, тобто вторинна сировина, включатиме папір, пластик, скло. І окремо небезпечні відходи – батарейки, лампи. З моменту підписання ухвали міським головою розпочнеться процес. Спершу департамент поводження з ТПВ має скласти відповідну програму. Тобто вирішити, як саме розмістять контейнери, які кошти на це витратять. Хоча насправді, свідомі того, що сьогодні переповнена значна частина майданчиків, тож спершу виникне багато труднощів”, – каже “Пошті” Валерій Веремчук.
З його слів, важливо, щоб львів’яни розуміли, що сміття потрібно сортувати. Адже це зменшить об’єми відходів.
“Проголосували за обов’язкове сортування сміття у Львові. Тепер справа за виконавцями – забезпечити усі майданчики спеціальними контейнерами, або ж ті контейнери, що є, позначити відповідними наліпками. Це дозволить запустити сортування вже у найближчі тижні. Чому це важливо? Бо на дворі висока температура, тож “органіка” швидко розкладається і у ній “множиться зараза”. Натомість, відділену “мокру” фракцію можна оперативно вивозити зі Львова”, – написав на своїй сторінці у соцмережі Facebook депутат Львівської міської ради, заступник голови інженерної комісії Віталій Свінціцький.
Окрім ухвали про обов’язкове сортування сміття у міськраді також затвердили стратегію поводження з ТПВ – “Zero waste”. Дана стратегія передбачатиме, що робити з уже посортованими відходами.
“Долучення до “Zero waste” означає, що львів’яни змінили своє ставлення у підході до твердих побутових відходів. Тобто відтепер розглядаємо ТПВ як управління відходами та ресурсами. Зокрема це стосується того, щоб зробити акцент на мінімізацію сміття у місті. Головне завдання даної стратегії – збереження матеріалів, замкнені ресурсні цикли, дизайн продукції, тривале та повторне використання і переробка продукції”, – каже заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.

Чи готові львів’яни сортувати сміття?

Чиновники б’ють на сполох про необхідність сортувати сміття. Та чи готові до цього львів’яни? Звісно, свідомі містяни розуміють наскільки важливо викидати сміття у різні контейнери. Однак потрібен час, аби донести цю думку до всіх.
 “З європейського досвіду, вторинна сировина та біологічні відходи мають застосування. Тому важливо навчитися сортувати сміття. Наприклад, в центрі вже є контейнери з відповідними наліпками. Тож без проблем таке можна зробити в усіх районах міста. Думаю, що за час сміттєвої кризи львів’яни розуміють, що сміття – це наша головна проблема. Варто розуміти, що відходи також можуть стати ресурсом. Та сьогодні найважливіше, щоб чиновники міськради та облдержадміністрації вирішили питання вивезення сміття з міста”, – каже Валерій Веремчук.
Як писала “Пошта” раніше деякі львів’яни, розуміючи, наскільки важка ситуація зі сміттям у місті, намагаються долучатися та хоч якось вирішувати проблему, тож самостійно сортують сміття.
“Почала сортувати сміття ще з дитинства. Здавала макулатуру, намагалася окремо викидати пластикові пляшки. Активніше почала сортувати відходи після навчання за кордоном. Я жила в університетському гуртожитку і там було все чітко розписано, як потрібно сортувати сміття. Для мене на початках це було трохи складно, бо контейнерів було близько семи. Наш гуртожиток віддавав відсортовані відходи компаніям, які потім переробляли їх і продавали як сировину. Тому я охоче перейняла закордонний досвід і, повернувшись до Львова, почала сортувала папір, пластик, скло, метал, батарейки, навіть харчові відходи. Щоправда, найважче було із сортуванням останніх, адже тільки віднедавна в Парку культури встановили контейнер для їх утилізації”, – розповіла “Пошті” у матеріалі “Біда навчила: беремось за сортування” Христина Мисак, львів’янка, заступник директора з розвитку Парку культури ім. Б. Хмельницького.

Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку:
– Львів – перше місто в Україні, де “Zero waste” є офіційною стратегією міста з вивезення відходів. Головне завдання стратегії – зміна культури поводження з ТПВ від “зроби – використай – викинь” до економіки замкнених циклів. Суттєвої різниці між ухвалою про сортування сміття та стратегією поводження з відходами “Zero waste” немає. Ухвала визначає концепцію сортування, тобто, як правильно львів’янам викидати сміття. А стратегія “Zero waste” передбачає, що надалі робити з відходами. Обидві програми абсолютно синхронні та доповнюють одна одну. Власне, суть стратегії “Zero waste” – розуміння, що ж таке тверді побутові відходи. Загалом стратегія передбачає 20-30 заходів. Зокрема одна з програм передбачає для кожної установи, яка надає послуги, розробку плану мінімізації відходів. Головна мета – до кінця 2019-го скоротити кількість відходів на одного мешканця як мінімум на 30%. Після того, як ухвала вступить у дію, а для цього її має підписати міський голова Львова, розпочнемо роботу. У липні-серпні розробимо детальний план дій. У вересні-грудні запустимо пілотні проекти. У 2018-2019 роках плануємо запуск конкретних програм. Наприклад, запровадження у школах уроків правил поводження з ТПВ, підтримка закладів збору вторинної сировини. Думаю, що львів’яни готові до того, аби відсортовувати сміття. Адже стратегія “Zero waste” – це напрацювання активних мешканців міста, які розуміють, що сьогодні це необхідність.
Ірина Оршак, депутат Львівської міськради, голова комісії екології та природокористування:
– Ухвала про сортування сміття у місті та стратегія поводження з відходами “Zero waste” – різні постанови. Обоє мають право на життя і можуть доповнювати одна одну. Спершу затвердили ухвалу, автором якої є я, про сортування твердих побутових відходів. Дана ухвала визначає основну концепцію сортування сміття. Тобто те, що відтепер сортуватимемо відходи на “суху” та “мокру” фракції. Зокрема “суха” фракція міститиме окремо сортування скла, пластику та змішаного типу відходів. Суть ухвали – напрацювати програми по сортуванню сміття. Тобто, ухвала слугує базою, тим, з чого варто почати боротьбу з відходами. А стратегія сортування “Zero waste” передбачає поводження з відходами і подальшу “долю” відходів. Ця стратегія не має чітких та конкретних цілей… Вже розпочали чіпляти наліпки на контейнери для сортування. Однак ще бракує промоцій, щоб львів’яни розуміли, що відбувається. Бо, мабуть, ще не всі готові до сортування відходів. Однак розуміючі містяни усвідомлюють, що ситуація зі сміттям у місті критична. До того ж зараз висока температура, тому на вулиці сморід, літають мухи і бігають щурі по смітниках, – це має мотивувати львів’ян до сортування відходів. Отож, коли міський голова підпише проект ухвали про сортування відходів, і офіційно оприлюднить ухвалу на сайті міськради, лише тоді ухвала набере чинності. Відповідно після цього новоутворений департамент поводження з ТПВ визначить схему і дату впровадження сортування відходів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9685 / 4.44MB / SQL:{query_count}