Готуйте гаманці: нові тарифи у транспорті

Після того, як зростуть тарифи на проїзд у електротранспорті, ймовірно, подорожчає і проїзд у маршрутці. “Пошта” довідалась, яку вартість проїзду хочуть встановити перевізники та чи очікувати пасажирам на зростання ще цього літа

фото: Олег Огородник
Профспілковий комітет ЛКП “Львівелекторотранс” минулого тижня офіційно анонсував можливе збільшення оплати за проїзд у трамваях та тролейбусах уже з 1 серпня. Йшлося про 4,5 грн за повний квиток та 2, 25 грн за пільговий. Остаточний тариф буде відомий після громадських слухань та розгляду в антимонопольному комітеті, який має затвердити виконкомом міськради.
Поза тим львів’яни певні: невдовзі приватні перевіз­ники і собі вимагатимуть підвищення ціни за проїзд у міських маршрутках. Бо, мовляв, не може маршрутка перевозити пасажирів за таку ж ціну, що і електротранспорт. 
Тож питання лише, коли очікувати нових тарифів та наскільки зросте вартість проїзду?
Інше питання, чи на часі впровадження нових тарифів у громадському транспорті, коли ще жителі Львова не встигли оговтатись від сміттєвого колапсу, а у непростий час економічної кризи їм зненацька анонсують й нові розцінки на проїзд у міському транспорті.

Замість чотири – шість гривень?

Офіційно у міськраді ще не говорять про підняття тарифів у міських автобусах. Втім перевізники запевняють, що у травні подавали свої розрахунки в управління транспорту і зв’язку Львівської міськради. За їхніми підрахунками нова ціна за проїзд по місту мала б бути уже не чотири, а близько шести гривень. Втім вони не певні, що до кінця літа таки ціна у маршрутках зросте, бо ж кажуть, що останнє слово не за ними, а міськрадою.
За підняття тарифів виступає Іван Велійка, голова Львівського обласного відділення Всеукраїнської асоціації автомобільних перевізників, і каже, що ще рік тому це потрібно було зробити.
“Усі автотранспортні підприємства в кінці травня подали в управління транспорту міськради розрахунки на тариф і пропозиції щодо перегляду розміру тарифу. Втім у міськраді поки мовчать. Щоб розуміти, маршрутка споживає дизель, літр якого коштує 24 гривні. Тоді як кВт електроенергії коштує більше ніж 2 гривні. Тому, якщо піднімають ціни за проїзд у трамваях, мають підняти й у львівських маршрутках. Розуміємо, що люди бідні і не мають грошей, але причому тут перевізник. Ми платимо європейську ціну за дизельне пальне. Якщо взяти собівартість перевезень, то 62% складає пальне. Решта лишається на зарплати, ремонти чи погашення кредитів. Це ненормально”, – розповідає Іван Велійка.
З його слів, по розрахунках, які були подані перевізниками, мова йде про мінімальний тариф у розмірі 6 гривень.
“Але завжди перевізники декларують один тариф, а в кінцевому результаті приймають той, який міськрада вважає за потрібне. Не певен, що у найближчий час міська рада взагалі розглядатиме це питання”, – каже Іван Велійка.
Про новий тариф у маршрутках, який би влаштовував міськраду, пасажирів, перевізників і водіїв розповідає “Пошті” Ярослав Іванець, директор комунального підприємства АТП-1. З його міркувань, при нульовій рентабельності нова ціна мала б становити близько 5,5 грн.
“Теперішня ціна за проїзд у маршрутках – це нереальна вартість проїзду, якщо враховувати ціну пального, запчастин тощо. Коли таки ініціюють нові тарифи, проведуть громадські слухання – сказати важко”, – зазначив Ярослав Іванець.
Не береться називати нову плату за проїзд й Олег Партика, в.о. начальника управління транспорту і зв’язку Львівської міськради. Він запевняє у розмові з “Поштою”, що найближчим часом львів’янам немає за що хвилюватися.
“Перевізники подають свої розрахунки, вони ще “сирі” і ми тільки почали їх отримувати. Після чого опрацюємо їх. Це ще не так швидко буде, адже маємо п’ять перевізників, де у кожного свої цифри. Тож нового обґрунтованого тарифу, який би влаштовував усі сторони, поки немає”, – наголосив Олег Партика.
До слова, усі міські пасажирські перевезення у Львові обслуговують лише чотири приватних перевізники. П’ятий перевізник – ЛКП “АТП №1”, що належить міськраді.

Вартість маршрутки VS вартість трамвая

Востаннє  вартість проїзду у львівських маршрутках підвищували ще 15 травня у 2015 році, тобто до чотирьох гривень. Цей тариф діє і до сьогодні. Тоді, як у Львівелектротансі чинний тариф у 2 гривні діє з червня 2014 року. Тож загалом і в маршрутках, і трамваях давно виступають за підвищення плати за проїзд.
Але львів’яни обурені, адже певні, що ніякі нові високі тарифи не змінять складної ситуації з громадським транспортом. Ніхто не гарантуватиме їм, що за годину-дві приїде маршрутка або трамвай. Варто пригадати, як часто буває, що через поломку, аварію на колії чи неправильне паркування приватних автівок ніби зупиняється увесь транспорт.
Та якщо тариф на маршрутку найближчим часом не зміниться (як обіцяють  чиновники у міськраді), а одноразовий квиток в електротранспорті коштуватиме близько чотирьох гривень, містяни стверджують, що таки обиратимуть маршрутку. Певен у цьому і Віталій Свінціцький, депутат Львівської міської ради, заступник голови інженерної комісії. Співрозмовник зазначає, що нові ціни на квитки у трамваях чи тролейбусах необґрунтовані.
“Бачив розрахунок, який подала профспілка ЛКП “Львівелектротнанс” на міськвиконком. Зі своєї суб’єктивної точки зору можу сказати, що зараз недоречно робити будь-яке підняття тарифу, а тим паче в електротнаспорті. Трамваї, які були відремонтовані повністю дуже часто виходять з ладу. Як пригадую, лише цьогоріч горіло три трамваї. Близько півмільйона гривень виділяємо на сесії міськради на кожен із таких трамваїв чи тролейбусів. Чи доречно відновлювати їх, коли вони себе не виправдовують, а потім ще й піднімати ціну за проїзд? Думаю, для початку потрібно навести порядок з рухомим складом. Тим паче цей транспорт і так не є комерційно успішними”, – каже Віталій Свінціцький.
Олег Партика зазначає, що насправді таки квитки у електротранспорті подорожчають, але зауважує, що невідомо чи станеться це з 1 серпня та якою ж таки буде нова ціна за проїзд.
“Представили громадськості лише розрахунки. Далі триматимуть обговорювання. Тож квиток на трамвай може коштувати і три, і чотири гривні. Ще вирішуватимемо”, – каже він.

Спочатку пільговики, потім тарифи

Із підняттям цін на проїзд у маршрутках можна почекати, якщо міськрада все-таки прийме відповідне рішення стосовно оптимізації перевезення пільговиків у громадському транспорті Львова, певен Іван Велійка. Співрозмовник наголосив, що тут управління транспорту ЛМР варто було перейняти досвід у ЛОДА.
Нагадаємо, як писала “Пошта”, пілотний проект iз монетизації пільг на Львівщині відклали на півроку. Тож з 1 липня пенсіонери їздитимуть у маршрутках області за півціни, а учасники бойових дій – безкоштовно.
“У Львові 50% людей їздять взагалі безкоштовно в маршрутках. Не можуть транспортні підприємства бути благодійними організаціями. Як на мене, правильним рішенням було, щоб всі пільгові перевезення взяло на себе комунальне підприємство АТП-1, якому з бюджету міста компенсують кошти. Так, приватні перевізники готові взяти на себе дві-три категорії пільговиків і за свій рахунок їх возити, але не більше. До слова, вчора з облдержадміністрацією вийшли на певне компромісне рішення стосовно пільгових перевезень на приміському сполученні. Там розуміють, що не може велика кількість пільговиків просто їздити безкоштовно. А у місті вважають, що вони компенсували 20 млн гривень на рік для п’ятьох приватних перевізників і таким чином вирішили питання. Тоді, як потрібно 150 млн, щоб насправді це питання вирішити”, – пояснює Іван Велійка.
Тим часом у міськраді кажуть, що поки не планують переймати таку ж ініціативу щодо пільговиків, як в області, бо “не знають наскільки це юридично правильно”. Зі слів Івана Велійки, як тільки на приміських маршрутках з 1 липня пільговиків возитимуть за півціни у міських автобусах почнеться хаос.
“Якщо на приміських маршрутах і в містах обласного значення (Дрогобич, Стрий, Червоноград) буде діяти обмеження для пільговиків, гарантую – водій львівської маршрутки буде з пенсіонерів брати 50% вартості за проїзд, але ж підприємство від того нічого не отримуватиме, бо це неофіційно. Також певен, якщо б у місті вирішили питання по оптимізації роботи з пільговими пасажирами, то плинність кадрів серед водіїв була б набагато меншою”, –  додав Іван Велійка.
Відтак зараз, з його слів, на лінії виїжджає лише 70% від потрібної кількості транспортних засобів. І є ймовірність, що з кожним наступним днем виїжджатиме ще менше транспорту, бо водіїв не вистачає, а у парках стоять по 15-20 машин, які технічно справні, а немає кому на них їздити.

Юрій Кужелюк, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету:
– Переконаний, що вартість квитків на всі види громадського транспорту повинна бути однаковою, як у всій Європі. Ціна на маршрутку, трамвай чи метро має бути однією і тою ж. “Плюс” має діяти система знижок. Це вже буде передбачено в е-квитку, який у Львові розробляють. До речі, як член робочої групи скажу, що розробка е-квитка активно триває. Але потрібно ще, як мінімум, півтора року для його введення. До цього часу треба якось виходити із складної ситуації навколо громадського транспорту у місті. Підняття цін за проїзд у електротранспорті Львова – це очевидний факт. Бо зростає вартість електроенергії, і зарплати водіям потрібно також піднімати. Щоправда, ще не відомо, якою буде кінцева ціна за квиток у трамваї чи тролейбусі. А от зараз піднімати тарифи на проїзд у маршрутках необґрунтовано. Завжди про це говорив, що про підняття тарифів можна говорити тільки в одному випадку: коли є продаж квитків. Допоки цього немає, збільшення ціни за проїзд саме у маршрутках є дуже дискусійним, насамперед тому, що немає жодного обліку тих грошей. Маємо звикнути , що зокрема в системі громадського транспорту повинна бути за все звітність. Не може близько мільярда гривень “гуляти” безконтрольно. Це гроші, які є в транспортному обігу. Тому, коли перейдемо до електронних розрахунків, усе внормується. Тоді буде ясно, скільки потрібно доплачувати з міського бюджету за пенсіонерів. А зараз це виглядає як темна діра… У цей час водії маршруток можуть апелювати тим, що, мовляв, проїзд у маршрутці не може бути таким же, як і в трамваях. Відтак перевізники можуть нарахувати і 16 гривень за перевезення по місту. І далі будуть говорити про збитковість. Та це аж ніяк не означає, якщо піднялась ціна на хліб, треба і на ковбасу піднімати. Нелогічно. Тим паче, і раніше перевізники не заявляли, що якщо ціна квитка у електротранспорті дві гривні, то давайте і ми возитимемо пасажирів за таку ж вартість.
29.06.2017 14:32
Роман Пенсіонер

Звідки беруться усі "розрахунки" , ніхто у Львові не знає скільки на цьому заробляють перевізники а міські чиновники-дармоїди не хочуть займатися дійсною статистикою пасажироперевезень .


Для того щоб залишити коментар необхідно
1.6674 / 4.29MB / SQL:{query_count}