Де моляться львівські протестанти?

“Пошта” відвідала п’ять протестантських церков Львова та довідалася, хто в них збирається на молитву і яку суспільну роботу вони виконують

Львів – місто пам’яток архітектури. Значну частку пам’яток становлять саме церкви, які надані у користування громадам різних конфесій. Серед громад чимало протестантів. Загалом у світі близько 900 млн людей, які називають себе протестантами. У Львові їх більше 5 тис.
Цього року в Україні на державному рівні відзначають 500-річчя Реформації.
До слова, початком Реформації прийнято вважати виступ доктора теології Віттенберзького університету Мартіна Лютера, який 1517 році оприлюднив свої “95 тез”.  Наприкінці літа 2016-го Президент України підтримав ініціативу Всеукраїнської Ради Церков і підписав Указ “Про відзначення в Україні 500-річчя Реформації”.
На виконання відповідного Указу Львівський обласний міжконфесійний оргкомітет (R-500) організував другий прес-тур львівськими протестантськими церквами.  Зі слів організаторів туру, таким чином, вони хочуть спростувати міф про те, що протестантські церкви в Україні – це секти, а члени їх церков – сектанти.
Деякі культові споруди, якими користуються протестантські спільноти є пам’ятками архітектури, інші ж побудували відносно недавно. Дехто орендує приміщення для спільної молитви. Але усі члени церков є соціально активними: допомагають військовим, безхатченкам, літнім людям, дітям позбавленим батьківського піклування тощо.

Зупинка №1: Церква адвентистів сьомого дня

Церква розташована неподалік центру, на вул. Короленка, 1. Храм, який є пам’яткою архітектури ХVІІ ст., протестанти отримали у користування у 1991 році. На початках будівля належала ордену францисканців, а потім – ордену капуцинів. За словами пресвітера цієї церкви Івана Логіна, у час війни влада використовувала храм як в’язницю, а пізніше як військовий склад. За Радянського Союзу приміщення облаштували під інтернат для дітей. Адвентисти сьомого дня побудували поруч інше приміщення для дітей, позбавлених батьківської опіки.
Зараз усередині храму на стінах немає жодних розписів чи ікон. По центру розміщено декалог, а під кафедрою, де читають проповіді, є баптистерій. Там охрещують членів їхньої церкви.
Також при храмі облаштовані їдальня та кухня, кімнати для вивчення Біблії для дітей кожної вікової категорії.
Василь Чопик, пастор Церкви адвентистів сьомого дня розповів, що невдовзі на базі церкви планують створити перший музей адвентизму на Галичині. “Тут будуть стенди, експозиції, які розповідатимуть про релігійне життям наших громад”, – зазначив Василь Чопик.
З його слів,  у церкві нараховують близько 350 членів, які збираються тричі на тиждень.

фото: adventist.org.ua

Запинка №2: Церква “Гефсиманія”

Не одразу помітна Церква розташовується на вул. Кульпарківській, 65. Цікаво, що Церква “Гефсиманія” розміщена в одному із цехів колишнього заводу “Кінескоп”. Щомісяця тут збирається кілька пасторів та віряни різних протестантських церков для спільної молитви, обіду та спілкування.
Валерій Марченко, старший пресвітер Церкви “Гефсиманія” зазначив, що у 2001 році у Львові євангельські церкви розпочали спільний рух-дружбу.
Серед молодих церков, які долучились до співпраці – церква “Джерело Життя”. На її базі діє львівський християнський театр “Еммануїл”. Театр заснований Жанною Горай. Пастор Володимир Білик каже, що театр поставив уже понад 40 авторських вистав на різну тематику: біблійну, соціальну, історичну.
“Цього року театр святкуватиме свою 16 річницю. Актори працюють на волонтерській основі. Щороку показуємо понад 100 вистав, відвідуючи різні установи: тюрми, військові частини, геріатричні пансіонати, навчальні заклади. Загалом побували у 18 європейських країнах”, – зазначив він.
З його слів, зараз ведеться підготовка до присвоєння театрові звання народного.

Зупинка №3:  Церква євангельських християн-баптистів “Преображення”

На вул. Фабричній, 21 у 2013-ому побудували один із найбільших Домів молитви. Тут також  облаштовані класи недільної школи. Молодь церкви допомагає Центру бездомних: готує для безхатьків обіди, збирає одяг. Раніше баптисти організовували у місті різні акції, зокрема у пам’ять про жертв Голодомору.
На базі церкви сформовано власні музичні гурти – підліткові та молодіжні групи, а також чоловічий квартет. Є тут і свій хор. Кількість членів церкви –190 осіб. На богослужіння приходить близько 250.

Зупинка №4-5: Церква п’ятидесятників

Поблизу станції Підзамче, на вулиці Папарівка, 1, розташований Дім молитви п’ятидесятників. У 1980 році протестанти на місці розвалин цеху самі звели церкву. За словами старшого пастора Володимира Якиміва, ця церква нараховує 730 членів. Загалом, за його словами, в Україні більше 6 тис. п’ятидесятників. У Львові п’ятидесятники мають власний хор, гурт. У будинку, який викупили поблизу, облаштували їдальню. Там святкують різні заходи та бенкети після вінчань. У цьому ж приміщенні діє суботня школа.
Неподалік, у районі Підзамча, є ще одна церква п’ятидесятників на вул. Жовківській, 8. Храм розміщений у колишньому римо-католицькому костелі св. Мартина. Пам’ятка архітектури датується 1736 роком. Зараз вона у списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.
У радянські часи будівлю використовували як склад. У 1990 році костел передали п’ятидесятникам. Зараз про римо-католицький костел уже й нічого не нагадує. Всередині немає ані фресок, ані скульптур. Стіни перефарбували. Освіжили і зовнішній фасад. А орган, який не мав половини деталей, віддали. У цій церкві участь у молитві бере 820 осіб. Приходять сюди не лише львів’яни, а й з ближніх сіл. Колишній костел відвідують і групи туристів.
До слова, у рамках святкування 500-річчя Реформації 24 серпня – 17 вересня заплановані Всеукраїнські автопробіги. Уже 17 вересня у Києві відбудеться свято Реформації, де проведуть фестиваль євангельських служінь, урочисту ходу центром Києва та концерт.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.1088 / 4.13MB / SQL:{query_count}