Не бояться ні людей, ні Бога!

Львів’яни стали заручниками політичних ігор. Глава уряду Гройсман, коментуючи прохання Львова оголосити місто зоною надзвичайної екологічної ситуації, розкритикував мера Садового за неспроможність вирішити сміттєву проблему

Тисячі тонн невивезеного сміття, переповнені контейнери і смітники, щоденні обіцянки прибрати місто і водночас… застереження про інфекційні захворювання. А ще вгодовані пацюки біля львівських будинків, нарікання і вже навіть паніка містян, заклики вирішити нарешті проблему і тиша у відповідь – це все наша львівська реальність, якою живемо вже понад рік. Сказати, що ми втомилися, значить нічого не сказати. Навіть ті, що на початках були байдужі до “сміттєвого” питання, сьогодні б’ють на сполох, бо ж побутові відходи востаннє з-під їхніх вікон вивозили ще перед Великоднем… Відтоді минуло вже понад два місяці...
Через невивезене сміття у місті почали перекривати дороги. Зокрема, цього тижня вже блокували вулиці Княгині Ольги та Володимира Великого. Мешканці повідомили “Пошту”, що таким чином їм вдалося домогтись хоча б того, що сміття прибрали навколо сміттєвих контейнерів, натомість самі баки з відходами і далі переповнені.
За даними перевізників, на полігон не вивезені майже 7 тисяч тонн сміття.
Відтак цього тижня, а саме 12 червня, Львівська міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій ухвалила офіційне рішення про необхідність оголошення Львова зоною надзвичайної екологічної ситуації. Відповідне звернення комісії скерували голові ЛОДА, прем’єр-міністру України і секретареві РНБО України.
Зі слів міського голови Львова Андрія Садового, оскільки місто не має куди вивозити сміття, єдиний вихід – звернутися по допомогу до держави.
“Організатори сміттєвої блокади можуть починати святкувати. У нас дійсно не залишилось інших можливостей для уникнення екологічної біди. Трималися рік! Повірили і в підписи держчиновників під меморандумом про зняття блокади. Виявилося, дарма повірили”, – прокоментував Андрій Садовий рішення комісії на своїй сторінці у Facebook.
Учора, 14 червня, міський голова Львова повідомив, що підписав усі необхідні рішення, відправив звернення до голови РНБО, до прем’єр-міністра, в обладміністрацію, поінформував відповідним листом Президента та голову Верховної Ради України.

Що означає “надзвичайна екологічна ситуація”

Варто наголосити, що рішення міської комісії з надзвичайних ситуацій не означає негайне запровадження у Львові надзвичайного стану. Це звернення має розглянути Кабінет Міністрів та Рада національної безпеки і оборони (РНБО). Після їхньої згоди рішення повинен прийняти Президент, указ якого затверджує Верховна Рада.
Згідно з українським законодавством, із оголошеної зоною надзвичайної екологічної ситуації території можуть відселяти людей. На цій території також можуть оголосити карантин, обмежити рух автомобілів, посилити охорону громадського порядку, обмежити чи повністю заборонити проведення масових заходів.
У разі потреби для ліквідації наслідків екологічної ситуації можуть залучати мешканців на добровільній основі, а також військових. Для ліквідації наслідків надзвичайної ситуації залучають кошти з Держбюджету України.
Через проблеми з вивезенням сміття у Львові можуть виникнути епідемії. У відходах можуть розмножуватися різні збудники захворювань, зокрема кишкових інфекцій, дизентерії, вірусного гепатиту А, лептоспірозу.
Начальник юридичного департаменту міськради Гелена Пайонкевич повідомила, що, за даними Держспоживслужби, у Франківському районі виявили перевищення в повітрі аміаку та сірководню, а також загрозу поширення інфекцій через розмноження комах. Цим розпорядженням Держпродспоживслужба зобов’язала міськраду забезпечити вивезення сміття та не допускати його перенакопичення.

фото: Олег Огородник (2)

“Не шукай крайніх, а візьми і зроби”

У ніч на середу, 14 червня, над головним входом до львівської ратуші на розпорядження міського голови Андрія Садового з’явився великий банер-звернення до Президента Петра Порошенка і прем’єр-міністра Володимира Гройсмана з вимогою припинити сміттєву блокаду Львова.
“Порошенко, Гройсман, зупиніть сміттєву блокаду Львова!” – написано на банері, розташованому над головним входом до львівської мерії. Звернення до Президента і прем’єра дубльоване англійською.
У середу ж на появу банера емоційно відреагував прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Він вважає, що міський голова Львова Андрій Садовий має самостійно організувати вивезення сміття з міста, оскільки уряд вже зробив усе необхідне для цього. Про це Гройсман заявив на засіданні уряду в середу, коментуючи прохання Львова оголосити місто зоною надзвичайної екологічної ситуації, повідомляє Українська правда.
“Будь ласка, не шукай крайніх, а візьми і зроби, і продемонструй, як це треба робити для всієї країни. Бо робити винними тих, що до цього не мають жодного відношення, – це як мінімум несправедливо, нечесно і не по-лідерськи!” – наголосив голова уряду, звертаючись до міського голови Львова, якого не було на засіданні Кабінету Міністрів.
Гройсман дорікнув Андрієві Садовому, що він за 11 років керування містом не спромігся побудувати сміттєпереробний завод.
“Маючи мільярди гривень на рахунках, він просто не спроможний це зробити або спроможний, а не хоче”, – зауважив прем’єр.
І нагадав, що вже не раз допомагав Андрієві Садовому вивозити сміття з міста, але люди, які погоджувалися приймати відходи на свої звалища, вже відмовляються це робити.
“Бо вони не хочуть, щоб на їхню територію безкінечно возили сміття”, – пояснив голова уряду.
“Чим тобі ще допомогти? Землю дали – вона тобі не підходить, гроші на рахунках у тебе є, проектну документацію тобі погодили, з французами я домовився… Що ще я маю зробити, щоб ти навів лад у своєму місті?” – звернувся Гройсман на телекамери із риторичними запитаннями.

“AВЕ Львів”: обшуки і… затримання

12 червня, під час засідання комісії з надзвичайних ситуацій Юрій Грибан, керівник компанії “AВЕ Львів”, заявив, що компанія тимчасово припиняє вивіз сміття зі Львова. Мовиться про приблизно третину сміттєвих майданчиків на території міста.
“Станом на 11 червня компанія тимчасово призупинила надавати послуги з вивезення сміття. Причин декілька. По-перше, відсутність офіційних сміттєзвалищ, які могли б приймати відходи зі Львова. У нашій області таких немає, за межами області також. На жаль, припинили вивозити. Крім цього, 8 червня відбувся четвертий обшук, який проводили з 12.00 до 18.00. Блокується робота підприємства”, – сказав Юрій Грибан.
З його слів, однією з причин припинення вивозу сміття з міста є й те, що Львів заборгував його підприємству 3,5 мільйона гривень. У коментарі zaxid.net заступник міського голови з питань ЖКГ Сергій Бабак уточнив, що компанія “АВЕ Львів” обслуговує понад 300 майданчиків для збору ТПВ у Львові. Найбільше їх у Сихівському районі (151), а також у Залізничному та Шевченківському – по 60. Міська влада наразі не знає, хто вивозитиме сміття із цих майданчиків.
“Ми не зможемо силами наших перевізників очищати ці контейнери. У них немає фізичної можливості, а найголовніше немає куди возити 33% ринку, коли зупинилася “АВЕ Львів”, – заявив Сергій Бабак.
А в середу, 14 червня, суд обрав запобіжний захід директорові “АВE Львів” Юрію Грибану – два місяці під вартою або внесення застави 480 тисяч гривень. Суд обвинувачує Юрія Грибана у заволодінні коштами міського бюджету Львова в особливо великих розмірах. Мовиться про кошти, які місто платить за вивіз і захоронення сміття. Прокуратура вимагала заставу 10 мільйонів гривень, але суддя визначила розмір застави у 480 тисяч гривень.
Як зазначив Юрій Грибан у коментарі журналістам, з рішенням суду він не погоджується. Необхідної суми для сплати застави він не має, можливо, проситиме грошей у родичів…

У випадку запровадження в межах зони надзвичайної екологічної ситуації правового режиму надзвичайного стану, відповідно до Закону України “Про правовий режим надзвичайного стану”, можуть бути запроваджені, зокрема, такі заходи:

1. Встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду;
2. Обмеження руху транспортних засобів та проведення їх огляду з метою необхідної обробки, тимчасової затримки в разі виявлення можливого небезпечного їх впливу на життя і здоров’я людей або загрози погіршення екологічної ситуації.
3. Посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення.
4. Встановлення обмежень чи заборони на проведення масових заходів, у тому числі в разі загострення епідеміологічної обстановки, окрім заходів, заборона та проведення яких встановлюється судом.
5. Відселення людей з місць, небезпечних для їхнього проживання, з обов’язковим наданням їм жилих приміщень для постійного або тимчасового проживання.
6. Встановлення тимчасової заборони на будівництво нових і розширення наявних підприємств та інших об’єктів, діяльність яких не пов’язана з ліквідацією надзвичайної екологічної ситуації або із забезпеченням життєдіяльності населення.
7. Встановлення карантину та здійснення інших обов’язкових санітарно-протиепідемічних заходів.
8. Запровадження особливого порядку розподілу продуктів харчування і предметів першої необхідності серед населення.
9. Проведення мобілізації ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, зміна режиму їх роботи та профілю виробничої діяльності в межах, необхідних для проведення аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт.
10. Проведення необхідних робіт із надання допомоги тваринам у разі їх захворювання, загрози загибелі.
11. Примусове відчуження об’єктів права приватної власності з обов’язковим наступним повним відшкодуванням їх вартості.
12. Виконання комплексу робіт щодо нормалізації екологічного стану на території зони надзвичайної екологічної ситуації.
13. Для виконання невідкладних аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт у зоні надзвичайної екологічної ситуації можуть за необхідності залучатися в установленому законом порядку на добровільній основі працездатне населення, транспортні засоби громадян за умови обов’язкового забезпечення безпеки праці.
14. Забороняється залучати неповнолітніх, а також вагітних до робіт, які можуть негативно вплинути на стан їхнього здоров’я.
15. У разі виникнення потреби в терміновому виконанні у зоні надзвичайної екологічної ситуації великих обсягів аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт Президент України може ухвалити рішення про залучення до виконання таких робіт військових частин Збройних сил України та інших утворених відповідно до закону України військових формувань.

Оксана Дащаківська, політолог:
– Процедура визнання певної території зоною надзвичайної екологічної ситуації відбувається наступним чином: за поданням органу місцевого самоврядування Кабмін готує подання до Президента, він видає указ, після чого Верховна Рада приймає відповідний закон. Яким буде рішення Кабміну та Президента щодо Львова? Очевидно, вони будуть перевіряти підстави, на основі яких робиться висновок про необхідність введення режиму надзвичайної екологічної ситуації. Чи вигідно ухвалювати таке рішення? Насправді це питання давно перебуває в політичній площині. І все залежить від акцентів та електоральних переваг, які будуть отримувати гравці. Садовий таким чином демонструє: м’яч на полі команди Порошенка. І команда ця навряд чи захоче приміряти на себе роль крайньої, а роль героїв-рятівників вони вже приміряли. Тому ймовірним буде сценарій зволікання і можливе ситуативне, точкове втручання щодо вивозу сміття зі Львова. Досвід Володимира Гройсмана, прем’єр-міністра України, в минулому –міського голови Вінниці, свідчить, що мерська посада дає можливості для політичної кар’єри. Але чи є у нашого міського голови Андрія Садового такі амбіції? Декілька разів він заявляв, що місто для нього важливіше. Разом із тим лідерство в політичній партії, фракція в парламенті дають підстави говорити про дещо більші політичні плани. Чи є він головним кандидатом і опонентом Порошенка? Чи пропонував Садовий альтернативу Президенту? Чи критикував його? Це робила партія “Самопоміч”, маюче відмінне бачення антикорупційної політики, децентралізації та роботи з окупованими територіями. Якби у нас була культура якісної парламентської публічної дискусії, ми отримали б більш якісну, виважену політику. А так у нас політика зводиться до загравання з електоратом. Чи ситуація зі сміттям використана для політичних змагань? Так. Але, очевидно, такими є неформальні правила нашої політики – користуватися слабкістю опонента. Зволікання з вирішенням “сміттєвого” питання насамперед не вигідне громаді. Бо саме ми втягнуті в політичні змагання, можливо, дехто навіть очікує розгортання ситуації: що гірше громаді, то кращі для цього політичні змагання. Але політики і чиновники повинні розуміти: рівень критичного мислення росте, громадськість розуміє ігри, у які втягнута, а тому це може бути не вигідно і головним політичним гравцям.
Дмитро Добродомов, народний депутат України, позафракційний, лідер партії “Народний контроль”:
– Після того як проблему львівського сміття перенесли в площину політичного протистояння, тепер відповідальність за сміттєву кризу в місті мають нести дві сторони – Андрій Садовий та Адміністрація Президента. Проблема зі сміттям не виникла вчора, міський голова Львова не вирішував її протягом десяти років, і те, що сталося, це його відповідальність. Банкова почала блокувати вирішення сміттєвої кризи задля того, аби знищити рейтинг Садового. Але зараз львів’янам начхати на рейтинг Садового, на рейтинг Президента – їм потрібне вирішення проблеми, аби місто не потонуло в смітті! Політичні висновки люди вже зробили і покажуть це на виборах, а зараз потрібно об’єднатися та зробити все для вирішення проблеми. Проте ми бачимо зовсім інше: вони й досі хворобливо воюють у політичній площині, від чого потерпають жителі міста. Звернення Садового до вищого керівництва держави щодо необхідності оголосити Львів зоною надзвичайної екологічної ситуації – це, по суті, визнання міським головою своєї безпорадності та нездатності вирішити найбільш гостру кризу, що виникла у Львові за його керівництва! І ми бачимо, що уряд не йде на поступки. Введення надзвичайної ситуації нічого не вирішить! Фракція “Народного контролю” у Львівській міській та обласній раді чітко працюють на вирішення проблеми. У міськраді наші депутати запропонували низку пропозицій, зокрема, відразу після Грибовицької трагедії ми вимагали оголосити інвестиційний конкурс на будівництво сміттєпереробного заводу. Але Садовий проігнорував ці пропозиції. Оскільки ми розуміли, що в міськраді все контролюється мером, почали діяти через облраду. Саме завдяки нашій ініціативі був підписаний меморандум щодо вивозу сміття. Це стало першим реальним кроком для вирішення сміттєвої кризи. Але чиновники Садового саботували його виконання. У меморандумі є пункт, де чітко прописано, що саме Львів, його виконавчі органи влади, укладають із відповідним містом – підписантом документа договір про прийом сміття. Тож зараз має бути дуже активна діяльність саме міських чиновників. Треба їхати на засідання відповідних рад, з якими підписали документ, спілкуватися з людьми про їхні потреби, про їхні можливості. Доносити інформацію, що кошти для міст передбачені: Львів уже виділив 20 мільйонів гривень першого траншу, область – 15 мільйонів.
Сергій Кіраль, народний депутат України, член фракції “Об’єднання “Самопоміч”:
– У Верховній Раді всі мудрі і всі добре розуміють, що проблема зі сміттям у Львові – це штучна проблема, яка має під собою політичну основу і навіть співзвучна із політичним переслідуванням, бо її використовують як метод знищення конкурентів. Тому я б дивився на цю проблему не так з точки зору її вирішення, як, власне, в контексті політичної боротьби між більшістю і опозицією, між Президентом України і міським головою Львова, який є лідером політичної сили і який в очах Петра Порошенка є його найбільшим конкурентом на президентських виборах у 2019 році. Тому це цинічний спосіб боротьби з конкурентом. Чому цинічний? Бо в заручниках опинилося фактично ціле місто. Це тиск на Андрія Садового, щоб він відмовився від своїх президентських амбіцій, якщо вони в нього є, і тиск на його політичну силу, щоб вона займала більш лояльну позицію до влади. Це очевидно. Минулого тижня я був присутній на презентації в Кабміні національної стратегії поводження із ТПВ в Україні. Цю стратегію підготували за участі Європейського банку реконструкції та розвитку і німецького бюро GIZ. Відкриваючи засідання, міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак зазначив, що він вітає наявність цієї стратегії, яку почали розробляти після Грибовицької трагедії, бо, власне, відсутність цієї стратегії, законодавчої бази і є головною причиною, чому в Україні досі не вирішена проблема зі сміттям. Це проблема не тільки Львова, а всієї України! Якщо міністр визнає, що це проблема держави, яка не створила відповідних умов, не запровадила певних критеріїв залучення інвестицій, виділення земельних ділянок, то це треба взяти до уваги. Тому львів’яни повинні розуміти корінь проблеми, а не просто нарікати, що сміття давно не вивозять. Чому сміття не вивозять? Та тому, що блокують, використовуючи адміністративний ресурс, – прокуратуру, обладміністрацію, тиснуть на сільських та міських голів у області, на власників полігонів, використовують патрульну поліцію, яка зупиняє автівки, що вивозять сміття, не дають місту співпрацювати, не дивлячись на підписаний меморандум. Зрештою, завод все одно повністю не вирішить проблеми, все одно буде потрібне сміттєзвалище, бо не існує технології, яка повністю утилізує ТПВ! Думаю, рішення Президента щодо звернення Андрія Садового оголосити Львів зоною надзвичайної екологічної ситуації буде таким, як і всі попередні, тобто ніяким. Будуть розповідати, що проблема виключно в компетенції органів місцевого самоврядування. І якщо місто не може її вирішити, то нехай громада думає, що їй робити з таким міським головою… У цивілізованій країні керівництво мало б у таких умовах зробити все для того, щоби врятувати Львів. Свого часу в Італії, у Неаполі, держава створила окремий орган, який був наділений надзвичайними повноваженнями, і керівник того органу міг в обхід загальноприйнятних процедур (закупівлі, екологічних вимог) ухвалювати термінові рішення задля врегулювання сміттєвої ситуації, яка на той час досягала величезного масштабу. Питання: чого домагається наша влада? Досягти такої ж ситуації, щоб іще більше загострити настрої людей, налаштувати їх проти міської влади і остаточно дестабілізувати ситуацію з єдиною метою – не допустити Садового до президентських виборів у 2019-ому.
Михайло Хміль, народний депутат України, член фракції “Народного фронту”:
– Не виключаю того, що насправді у Львові введуть надзвичайний екологічний стан. Проблема зайшла так далеко, що простих рішень уже немає. Втім потрібно розуміти і наслідки такого рішення та розібратися в причинах, які підштовхнули до його прийняття. Зрозуміло, це і некомпетентна політика місцевого керівництва у вирішенні даного питання, і використання маніпулятивних технологій у спілкуванні з керівниками міст області, і невиконання зобов’язань, які брало на себе місто… Все це у сукупності призвело до того, що до влади Львова немає елементарної довіри мешканців та керівників областей. Не виключаю в цьому питанні й політичну складову. Позаяк несправедливо, що потерпають жителі Львова. Насправді громадяни міста є заручниками політичних ігор. Політики різних рівнів, як кажуть у народі, “загралися”. Зрозуміло, що зараз потрібна консолідація сил органів центральної і місцевої влади. Екологічна катастрофа насправді не за горами! Робити вигляд, що все саме собою вирішиться – неправильно. Також питання: чому дійшли до такого рішення лише після того, як минув рік з дня трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі? Поетапно це потрібно було вирішувати ще років десять тому, а то й раніше. Запевняю, що депутати Львівщини не відсторонилися від “сміттєвого” питання. Раніше за нашої ініціативи в обласній адміністрації відбулися круглі столи, де був підписаний меморандум та розподілені завдання між органами державної влади. Саме депутати розробили проект меморандуму. Та з такими потугами, як його підписували, відверто кажучи, ще тоді не бачив готовності міста до ефективного вирішення сміттєвої кризи у Львові. У підсумку нічого з цього не виконане. Що б хто не казав, політична складова у цьому питанні є. Немає політичної волі як на найвищому рівні, так і на місцевому для вирішення “сміттєвого” питання у Львові.
Оксана Юринець, народний депутат України, член фракції Блоку Петра Порошенка”:
– Не знаю, яким буде рішення Президента і уряду щодо визнання Львова зоною надзвичайної екологічної ситуації, але тут треба називати речі своїми іменами. Хто просить про це рішення? Міський голова Андрій Садовий, який напевно самотужки не може впоратися із ситуацією, що склалась у Львові. Вважаю, якщо для того, щоб вирішити цю ситуацію, треба провести перевибори до місцевої ради, то, вочевидь, треба провести перевибори. І вибирати тих людей, які зможуть дати собі раду. Зі свого боку можу сказати, що я готова брати на себе відповідальність ту, яку беру, і показувати, що можу це зробити. Але, на жаль, як би я не хотіла змінити країну, я не можу паралельно бути лікарем, збирачем сміття, мером чи ще кимось іншим. Я є народним депутатом України, який у межах своєї компетенції робить абсолютно все, щоб ситуація змінилася, тому що я ходжу та їжджу Львовом, тут живуть мої діти, і мене так само турбує неприбране місто, як і будь-яку нормальну людину. Найбільша точка неповернення була, мені здається, тоді, коли сміття залишили на Пасху… Ситуація є дуже складною з точки зору політичної, бо все це – політична гра, у ході якої хтось хоче здобути дивіденди ціною здоров’я, життя пересічного громадянина міста Львова. Так, це є. Але це й бездіяльність – зухвала, зверхня, щоденна. Цього також не можна відкидати. Для того, щоб вирішити питання львівського сміття, треба почати ним займатися. Забути про політику, про свої амбіції, про плани “при смітті” тощо, а не розказувати лише про те, що всі навкруги погані, що хтось комусь заважає. Нам завжди, ціле життя хтось заважає. Треба почати із себе, а не кивати на когось! Я особисто стараюся своє сміття максимально сортувати, хоча такої позиції не мають багато моїх сусідів. Все лушпиння, наприклад, везу в село на перегній. Вважаю, що містяни також повинні щось робити, аби продукувати меншу кількість відходів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8128 / 4.64MB / SQL:{query_count}