“Шлагбаум” зі сміття: розпочалися протести

Львів потопає у смітті через безпорадність посадовців – у містян урвався терпець

фото: Діана Кормухіна
Львів’янам набридло, що з їхніх вулиць все ніяк не вивезуть сміття. Цього тижня на Володимира Великого, Городоцькій та перехресті Рубчака – Тролейбусна люди влаштували протест, перекривши дорожній рух. Їх цікавить тільки одне питання: коли ж нарешті вивезуть гори побутових відходів з-під будинків? Натомість чиновники не можуть конкретно відповісти, коли це станеться…
“Коли вивезуть сміття, на жаль, на це запитання ніхто не може відповісти. Є сміттєві майданчики, звідки сміття не вивозять по два місяці, а з деяких вивозять щотижня. Тому деякі мешканці кажуть, що все гаразд, в той час як інші потопають у смітті. Сьогодні область може приймати близько 80 тонн сміття щодня. Зі скількома мерами міст області Андрій Садовий зустрівся та сів за стіл переговорів? Він думає, що мери міст Львівщини мають приїхати до нього та просити забрати сміття. Мер Львова не приділив цьому часу та не вник у питання. Натомість грається в політику”, – зазначив “Пошті” голова ГО “Варта-1”, депутат Львівської міськради Ігор Зінкевич.
Цілий рік львів’яни дивилися на безпорадність влади та чиновників, тому їх протести цілком обґрунтовані та зрозумілі
З його слів, немає жодного контролю за відходами в місті. За рік ситуацію зі сміттям так і не вирішили. “Досі немає тої ваги, щоб знати, скільки тонн сміття вивозять із міста. Немає GPS на машинах, які їдуть за межі Львова та везуть сміття у невідомому напрямку. Кошти надалі виділяють, а куди вони йдуть – відкрите питання. Жодного звіту про виділення 300 мільйонів гривень не отримали. За ці гроші вже давно можна було збудувати завод єврокласу, де могли б зберігати, сортувати, складати відходи та чекати, поки побудують сміттєпереробний завод”, – обурюється Ігор Зінкевич.

Терпіння у львів’ян – хоч відбавляй

Понад рік ми терпляче чекали на вирішення “сміттєвого” питання. Однак сьогодні міська влада навіть не спроможна чітко сказати, коли настане цьому край. Отож, протести львів’ян, перекриття доріг цілком зрозумілі. Адже насамперед мовиться про їхню безпеку та здоров’я.
“Насправді у львів’ян – величезне терпіння: цілий рік вони дивилися на цю безпорадність влади та чиновників. Тому сьогодні їхні протести обґрунтовані. Як не допустити хаосу в місті? Однозначно має бути активна робота міського голови з мерами міст, що підписали меморандум. Потрібно вчасно і регулярно вивозити сміття, не допускати перевантаження сміттєвих майданчиків. Вже купили прес для сміття, який поки що не функціонує. Вже півроку ніхто не займається тим, щоб його запустити та забирати сміття із майданчиків. Тобто люди, які мають повноваження, зокрема мер міста, повинні відповідально та якісно виконувати свою роботу”, – зазначив “Пошті” депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету Валерій Веремчук.
Зараз тривають перемовини з містами області, щоб мати чітке розуміння, що робити далі, бо нині Львів не має куди вивозити сміття
Ситуація зі сміттям у місті набирає обертів. Львів’яни протестують, а чиновники й далі не можуть вирішити проблему вивезенням відходів.
“Сьогодні для Львова найголовніше – оперативне вивезення відходів. Меморандум не працює. Тому, на жаль, маємо проблему з вивезенням сміття. Однак зараз тривають перемовини з містами області, щоб мати чітке розуміння, що робити далі, бо нині Львів не має куди вивозити сміття. Або ж потрібна допомога державних інституцій”, – наголосив “Пошті” заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.

Вивіз сміття – клопіт львів’ян?

“Меморандум – хороший шанс для зменшення витрат міста. Оскільки вивозити сміття в межі області значно дешевше. Однак “працює” лише половина міст із тих, що підписали меморандум. На жаль, у деяких міськрадах саме депутати “Самопомочі” блокують дію меморандуму. Тому питання до Садового: чому його партійці унеможливлюють вивезення сміття на полігони міст Львівщини? Якщо міський голова і депутати “Самопомочі” працюватимуть з мерами міст, які підписали меморандум, то це питання можна вирішити протягом двох тижнів. А якщо й далі “сміттєве” питання пускатимуть на самоплив, то, мабуть, львів’яни мають самі думати, куди вивозити сміття”, – іронізує Валерій Веремчук.
З його слів, уже є інвестори, з якими потрібно обговорити можливість фінансування та будівництва сміттєпереробного заводу. Однак міський голова Львова вперто відмовляється спілкуватися з інвесторами. Розраховує лише на чергові кредити, які ми, містяни, будемо віддавати.
“Насправді чекати кредити дуже дорого для Львова. Щомісяця витрачаємо близько 25 мільйонів гривень на вивезення сміття з міста. Має бути загальна позиція. Не можна лише через міського голову тримати в заручниках львів’ян та все місто у смітті тільки тому, що меру хтось подобається, а хтось ні. Все потрібно робити в інтересах громади”, – каже Валерій Веремчук.
Зокрема, міський голова Львова цього тижня на сесії міськради вкотре заявив про критичну ситуацію з вивезенням сміття з міста, мовляв, вивозити його нема куди.
“Насправді сьогодні ситуація в місті критична. Меморандум підписали майже два місяці тому. Згідно з його положеннями, зі Львова щодня повинні вивозити 570 тонн сміття. Натомість маємо можливість вивозити лише 80 тонн. Загалом у місті переповнені 33 відсотки сміттєвих майданчиків”, – каже Андрій Садовий.

Валерій Веремчук, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету:
– Сьогодні в місті критична ситуація з вивезенням відходів. Втрачені можливості, гроші і час – так можна назвати рік, який минув після Грибовицької трагедії. Ще влітку минулого року оголосили міжнародний інвестиційний конкурс на будівництво сміттєпереробного комплексу. Натомість міський голова чекав європейських кредитів і просив депутатів голосувати за мільйони для вивезення сміття світ за очі. Мовляв, іншого виходу немає. Тепер бачимо, до чого призвела така стратегія, – Львів перетворився на величезну сміттярку, а міський бюджет втратив понад 300 мільйонів гривень за рік! Варто віддати належне витримці львів’ян, які понад рік терпляче чекають, коли ж влада нарешті вирішить “сміттєве” питання. Чекають попри сміттєві гори під будинками, антисанітарію і вгодованих пацюків, які гасають вулицями… Облдержадміністрація оголосила інвестиційний конкурс, який скептично оцінили міські чиновники. Однак він уже приніс результати: область обрала одразу три фірми-інвестори, які готові будувати сучасні сміттєпереробні заводи. Тож наполягаємо та ініціюємо перемовини з інвесторами за участі міського голови, голів фракцій та керівництва області. Маємо визначити, хто з трьох інвесторів потрібен місту, і негайно розпочати процес укладання угоди. Перешкодою для вирішення сміттєвої кризи є не політичні ігри та блокади, а небажання покласти край проблемі. І надалі з бюджету марно “доїтимуть” мільйони. Без паралельного будівництва сміттєпереробного заводу витрачання таких коштів призведе до банкрутства Львова. Наполягатимемо не закривати літньої сесії міськради, допоки виконавча влада не розпочне процес. Ніхто з нас не має права йти відпочивати, поки місто задихатиметься від смороду! І це не політика, а тест на те, хто ми – безпорадні спостерігачі, неспроможні діяти в інтересах громади, чи все ж господарі у своєму місті.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9205 / 4.43MB / SQL:{query_count}