Хаос у серці Львова: як зупинити

Щодня у середмісті більшає вуличних акторів і музикантів. Чому потрібно врегулювати їх діяльність та у яких європейських міст нам варто переймати досвід

фото: Олег Огородник
Важко собі уявити туристичне місто без усіляких розваг. У місті Лева, прогулюючись центральними вуличками, також можна зустріти чи не на кожному кроці живі “скульптури”, аніматорів, які пропонують фото з ними, жонглерів, фокусників та вуличних музикантів.
Львів’яни вже не перший рік бідкаються, що такий хаос аж ніяк не створює їм комфорту, а ті, хто все це дозволяє, думає радше про туристів, аніж про місцевих жителів, інтереси яких насамперед мали би бути у пріоритеті. Натомість, більшість львів’ян у вихідні віддають перевагу відпочинку десь на периферії міста, чи навіть за його межами, на природі…
“На площі Ринок – як у вулику. Із друзями рідко там гуляємо, а якщо і “підписуємось” на таке, то лише у будні. Повсюди гучна музика, подекуди навіть неприйнятна для патріотичного міста. Фото зробити взагалі нереально, бо на тебе накидається одразу кілька аніматорів і пропонують сфотографуватись із ними. Львів потроху втрачає характерний йому затишок та спокій”, – каже “Пошті” львів’янка Марія.
Та й на репутацію туристичного міста це не надто позитивно впливає. Адже іноземні туристи, як ніхто, знають, що діяльність вуличних акторів і музикантів треба якось організовувати – щоб не було безладу. Принаймні, так є за кордоном.
Відтак, діяльність вуличних митців потребує правового врегулювання. З таким зверненням виступила цього тижня на пленарному засіданні Львівської міськради Юлія Хомчин, депутат Львівської міськради, секретар комісії з питань культури, молодіжної політики і спорту. Зі слів Юлії Хомчин, мистецтво вулиці повинно не відлякувати людей, а навпаки – притягувати, йти від душі, ним мають насолоджуватися. На превеликий жаль, не кожен, хто береться за це ремесло, ставить перед собою саме таку мету.

Беремо приклад із Кракова та Праги

“Вуличне мистецтво зараз у Львові має стихійний характер. Вважаю, що наше місто і львів’яни такого не заслуговують. Але наголошую, що не йдеться про жодні речі, які б якось обмежували творчу свободу. Маю намір тільки врегулювати це все. Тим паче, що це буде корисно для двох сторін – і для міста, і для представників вуличного мистецтва. За кордоном на рівні місцевої влади створюються умови щодо легалізації відповідної діяльності.
Там напрацювали певну мапу, де позначено локації, у яких можуть виступати вуличні музиканти. У Празі та Кракові діє ліцензування такої діяльності – працює портал, де реєструються усі, хто займається вуличним мистецтвом. Тоді спеціальна комісія відносить їх до певного жанру і закріплює їх у певній локації. Це дуже цивілізований метод. Щоб зберігати конкуренцію, вони виступають у різний час. Тобто, є достатньо практик, які варто було б запозичити Львову”, – зазначила “Пошті” Юлія Хомчин.
На її думку, важливо, щоб у цю робочу групу, яка буде напрацьовувати якусь схему діяльності усіх львівських вуличних артистів, увійшло якомога більше представників від музикантів: “Тим паче, знаю, що деякі музиканти дуже зацікавлені, щоби у місті навели з цим порядок”.
“З прикладів, що можна впроваджувати і у Львові, я б виділила: створення стаціонарних місць (майданчиків) для ведення такої діяльності; створення інтернет ресурсів, де в режимі онлайн можна бачити, хто, де і коли виступатиме; погодження, у визначених межах, репертуару; проведення атестацій шляхом прослуховування, проведення конкурсів; видача дозвільних документів та встановлення плати за таку видачу; захист прав та інтере­сів представників творчих професій, що працюють на цьому ринку; встановлення відповідальності за порушення чинних норм та приписів; забезпечення дотримання авторських та суміжних прав. Впевнена, що ми та Львівська міська рада в межах своїх повноважень володіємо правовими інструментами встановити баланс інтересів всіх учасників таких правовідносин”, – йдеться у зверненні Юлії Хомчин.
Вона вважає, що робота з нормативного врегулювання діяльності усіх вуличних акторів сприятиме здоровій конкуренції і працюватиме на імідж нашого міста.

Вуличні музиканти – це обличчя нашого міста

До слова, це питання Юлія Хомчин піднімає не вперше. Торік вона ініціювала громадське обговорення з метою сприяти розвитку культури та свободи у мистецтві, а також щоби забезпечити законні права та інтереси громадян щодо додержання тиші у громадських місцях на території міста.
Ініціатива Юлії Хомчин у тому, аби підтримати всі форми художнього виразу, професій і художніх талантів та діяльності художників у міському контексті. Адже вуличне акустичне мистецтво позитивно впливає на привабливість міста за умови, якщо виступи не заважають мешканцям, працівникам організацій та установ, пішоходам та учасникам дорожнього руху. А також за умови дотримання громадського порядку та охорони довкілля.
“Постійно надходять скарги  від мешканців у Патрульну поліцію: є претензії до аматорського рівня музикантів, до “русского року”. Навіть було кілька сутичок. Не все має бути для туристів, а й для львів’ян також. І треба подумати про тих, хто живе в центрі, чи орендує там офіси. Бо інколи просто неможливо слухати музику, яку ще й грають із звукопідсилювачами”, – каже Юлія Хомчин.
Марічка Чічкова, вуличний музикант, учасниця гурту “Торбан”, у розмові з “Поштою” зазначила: “Врегулювання діяльності вуличних артистів – просто необхідність для великого туристичного міста. Тому що вуличні музиканти – це також обличчя нашого міста. Загалом би хотілось більше авторської музики, бо її небагато і на сценах, і на вулицях. У нас музиканти радше грають якісь кавери”.

Атракціонів перед оперним вже не буде?

Перед Львівською оперою цього тижня “успішно” їздили дитячі машинки. Та 8 червня Львівська міська рада заборонила встановлення будь-яких атракціонів на просп. Свободи та пл. Ринок. Йдеться про прокат дитячих автомобілів, встановлення надувних гірок чи каруселей, експлуатацію тренажерів, батутів, прокат гіроскутерів, ховербордів, а також надання фотопослуг із використанням тварин. Це передбачено положенням про порядок надання послуг у сфері відпочинку і розваг у Львові, яке депутати ЛМР прийняли під час сесії 8 червня.
У тексті документа вказано, що для встановлення атракціонів підприємці мають звертатися за спеціальним дозволом, який видаватиме комісія під головуванням директора департаменту економічного розвитку ЛМР Ірини Кулинич.
Однак такі дозволи не видаватимуть на роботу атракціонів на просп. Свободи (зокрема на площі перед Оперним театром та на території); території, обмеженій вул. Торговою, вул. Наливайка, вул. Січових Стрільців, вул. Словацького, вул. Стефаника, вул. Дудаєва, просп. Шевченка, вул. Герцена, вул. Франка, вул. Підвальною), а також на пл. Ринок.
Окрім того, заборонене встановлення атракціонів поблизу комунальних дитячих спортивних майданчиків. Винятком будуть лише підприємці, яким виконком ЛМР або міський голова надасть дозвіл на час проведення масових заходів. Також атракціони можуть функціонувати на територіях парків.
Усі атракціони, які встановлені без дозволів чи розташовані у центрі міста, демонтовуватимуть працівники “Муніципальної дружини” або “Адміністративно-технічного управління”. Це стосується також атракціонів, чий власник буде невідомий.
Схоже рішення депутати ЛМР приймали у грудні 2015 року. Однак воно стосувалося лише атракціонів, які встановлені біля Оперного театру. Попри це, через юридичні колізії, мерії не вдавалося заборонити прокат дитячих машинок на просп. Свободи. Зараз ЛМР прийняла ширше положення, яке стосується більшої кількості атракціонів.
Однак, демонтаж несанкціонованих атракціонів їхні власники перетворили на скандал. Підприємці, які здають на прокат дитячі автомобілі заблокували проїзд проспектом Свободи. Так вони вчинили у відповідь на спробу Муніципальної Варти припинити порушення. Порушники безперервно ходили проїжджою частиною, йдеться на Faсebook-сторінці Муніципальної Варти.
Після цього муніципали викликали патрульну поліцію і екіпажі, які прибули на місце, припинили блокування руху.
Демонтоване майно власникам повернуть при представленні документів, що посвідчують право власності на електромобілі, під письмове зобов’язання про недопущення порушень правил благоустрою міста в подальшому.
Із грудня 2016 року у цих підприємців-порушників демонтували понад два десятки одиниць їхнього інвентарю – не лише машинки, а й сегвеї, дартси, турніки, які вони теж розміщували перед оперним театром. Щоразу власників штрафували. Однак, жодної копійки штрафу ті не сплатили.
Поміж тим, за словами Юрія Діля, одне із проваджень зараз у прокуратурі й там мають намір вимагати для порушників більшого покарання.
Станом на вечір, 9 червня, атракціонів перед Оперним і справді не було.
“Неодноразово звертався зі зверненням до мера, щоб демонтували ці атракціони, але постійно отримував відповідь про те, як ані поліція, ані прокуратура не мають впливу на підприємця Спиридонова. Через роботу цих машинок травмувались наші львів’яни – вони їздили по ногах пішоходів”, – прокоментував ситуацію на своїй сторінці у Facebook депутат Львівської міськради Віталій Свінціцький.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7369 / 4.45MB / SQL:{query_count}