Здобувайте досвід, а не гоніться за п’ятірками!

“Пошта” дізнавалася, де працюють спудеї, яку зарплатню отримують та які перспективи молоді дає підробіток

За останні роки все більше студентів замість відвіду­вання лекцій в університеті поспішають на… роботу. Більшість з них працюють, звісно, не за фахом. Бо знайти роботу за спеціальністю без диплома дуже важко. Відтак студенти в стінах університету вивчають економічні визначення, математичні формули, історію і законодавство і паралельно влаштовуються на роботу офіціантами, операторами колл-центру, або ж роздають листівки на вулицях міста.
Ще декілька років тому студенти підробляли лише у літній період. Сьогодні ж багато працюють на повноцінній роботі, поєднуючи її із навчанням. Однією з причин того, що багато студентів почали працювати, став закон, згідно якого із лютого 2017-го стипендії отримують лише 45% студентів. Тобто кількість тих, хто щомісячно одержував від держави стипендіальні кошти, зменшилась більш ніж удвічі. Відповідно кількість студентів, які почали працювати, зросла.
“Коли навчалася на першому курсі, то працювала лише влітку. Однак цього року залишилася без стипендії, тому змушена працювати під час навчання. Працюю оператором у колл-центрі, зарплату отримую близько чотирьох тисяч гривень на місяць. Гроші витрачаю на курси іноземної мови та книги. Зараз вивчаю англійську, щоб з наступного року шукати роботу за спеціальністю. Робота навчанню не заважає, але дуже виснажує. Тому мало відпочиваю та бракує часу на рідних і друзів”, – розповіла “Пошті” Наталія, студентка економічного факультету Франкового вишу.

Робота за спеціальністю чи нездійсненна мрія?

Студенту знайти роботу за спеціальністю важко. Звісно є такі, яким пощастило знайти роботу за фахом. Однак поєднувати навчання з хорошою роботою вкрай важко. Адже робота за спеціальністю потребує значно більше сил і часу, аніж просто підробіток.
“Працюю під час навчання за спеціальністю. Зарплата близько 250 доларів. Витрачаю на життя, оскільки в батьків грошей не беру. Працювати і навчатися одночасно вкрай складно. Бо ідеально працювати і вчитися не виходить. Тому розставляєш пріоритети, і на щось одне не зважаєш. Здебільшого, студенти, які йдуть працювати, починають гірше навчатися. Але не думаю, що це дуже вплине на їх майбутнє. Бо навчання не дає практичних навиків. Після закінчення вишу студенти з досвідом мають більше шансів знайти хорошу роботу, аніж ті, що здавали все на “5”. Університет дає багато знань, та, на жаль, вони не завжди потрібні”, – каже “Пошті” Ірина, студентка факультету прикладної математики Франкового вишу.
У працевлаштуванні студента під час навчання має бути зацікавлений університет
Багато студентів мріє про роботу за спеціальністю. На жаль, навіть диплом з високими балами не завжди гарантує достойну роботу після закінчення вишу. Отож, студенти починають працювати ще під час навчання. Так як знайти роботу за фахом складно, є альтернатива – безоплатне стажування.
“Працюю декоратором у весільному салоні. Робота не за фахом, зарплата близько шести тисяч гривень. Працюю, аби мати гроші на їжу, одяг, розваги. До того ж, стажуюся у міськраді за спеціальністю по програмі “Перший кар’єрний крок”. За стажування коштів не отримую, робота справді цікава, і в перспективі хотіла б залишитися там працювати. Насправді студенту важко знайти роботу за спеціальністю. Знання, які отримую в університеті, безперечно, потрібні, та без практики вони неефективні. Поєднувати роботу з навчанням надзвичайно важко, та іншого виходу немає”, – каже “Пошті” Вероніка, студентка географічного факультету Франкового вишу.
Отож, для студентів важливо, щоб робота була за спеціальністю. Адже ніхто не хоче провчитися п’ять років на економіста, а потім піти працювати продавцем. Хоча така практика доволі популярна.
“Можливо у мене є потреба знайти роботу, проте наразі часу працювати не маю. Якщо і шукати роботу, то лише за професією, і зарплата немає значення. Поєднувати роботу з навчанням важко. Звісно, якщо для студента важливий лише “папірчик” з вишу, то в університет можна і не ходити. Я хотіла б влаштуватися на роботу з вільним графіком, аби мати час на університетську діяльність”, – розповіла Соломія, студентка гуманітарного факультету УКУ.

Здобувати досвід чи знання?

Сьогодні існує певний розрив між знаннями, які дає університет і потребами ринку праці. Тобто з’являється багато нових професій, про які викладачі у вишах навіть не чули. Відтак студенти влаштовуються на роботу, щоб подолати  цей розрив, здобути досвід та навчитися застосовувати теорію на практиці.
“Працюю касиром у магазині. Зарплата близько чотирьох тисяч гривень. Кошти витрачаю на товари першої необхідності – їжу, одяг, транспорт. Без диплома знайти роботу за фахом важко, та в майбутньому планую працювати за спеціальністю. Робота не заважає навчальному процесу. Вважаю, якщо правильно розставити пріоритети, то все можна встигати. На жаль, деякі викладачі категорично проти, щоб студенти працювали. Вони дуже люблять свій предмет, хочуть, щоб студенти його добре знали. Насправді викладач має думати не лише про свою навчальну дисципліну, але й про те, що цей предмет дасть студентам. Бо в майбутньому він може навіть не знадобитися. Для студентів важливі практичні знання. Бо теорія без застосування на практиці забувається”, – розповіла “Пошті” Ірина, студентка економічного факультету Франкового вишу.
Після закінчення вишу студенти з досвідом роботи мають більше шансів працевлаштуватися, ніж ті, що здавали все на “5”
Прийшовши з роботи ввечері, важко сконцентруватися на вивченні предметів, розповів “Пошті” Михайло, студент Львівської політехніки.
“Працюю з першого курсу, на жаль, не за фахом. Зарплата близько семи тисяч гривень. Гроші відкладаю на відпочинок на морі, літні фестивалі та курси водіння. Насправді робота дуже заважає навчанню. На повне освоєння матеріалу часу взагалі немає. А ще й відпочивати потрібно! Проте цей скажений ритм робить студентів більш організованими та самостійними. А найголовніше – дає досвід”, – каже він.

Робота для студентів: де шукати

Існує безліч сайтів для пошуку роботи, на кожному з них є розділ “Робота для студентів”. Найбільше вакансій для студентів у сфері обслуговування – офіціанти, аніматори, покоївки, касири.
“Працюю понад три роки аніматором. Робота рекламного характеру – консультації, дегустації, анкетування, конкурси. Робота подобається, бо гнучкий графік і можна поєднувати з навчанням. Зарплата погодинна – від 20 до 60 гривень, залежить від характеру роботи. Наприклад, якщо робота з дітками, то оплата більша. Окрім того, що я отримую досвід, я ще й отримую зарплату. Кошти витрачаю на свої потреби та відпочинок з друзями. Тішить, що не потрібно просити грошей у батьків. Поєднувати навчання з роботою реально. Потрібно бути в цьому зацікавленим, і любити свою роботу!”, – розповіла “Пошті” Уляна, студентка медичного училища.
З її слів, роботу можна знайти також у соціальних мережах. Є багато груп з працевлаштування студентів, де роботодавці пишуть про наявність певної роботи, і вказують оплату.
“Щоб не попастися на недобросовісного роботодавця потрібно читати відгуки. Людям, які лише починають працювати у цій сфері, раджу йти на роботу, де оплата здійснюється в кінці робочого дня”, – каже Уляна.
Максим Столярчук, викладач економічного факультету Львівського нацуніверситету ім. І. Франка:
– Суспільство динамічно розвивається, з’являється багато нових професій, про які викладачі у вишах не знають. Відтак після закінчення вишу актуальність отриманих знань втрачається на 60%. Нещодавно на економічному факультеті відбувся Workshop, де партнер Nexia DK розповів, що виглядає дивно, коли студент приходить на співбесіду з червоним дипломом магістра, та без досвіду роботи. Тобто, цей претендент, незважаючи на хороші оцінки, вже не має конкурентних переваг над студентом із досвідом роботи. Отож, роботодавці цінують виключно практичні навички та досвід. Сьогодні багато студентів працюють із третього курсу, а то й раніше. Деякі студенти під час навчання не лише підзаробляють, а працюють у серйозних компаніях. Особисто я лише “за”, щоб мої студенти працювали. Однак є викладачі, які категорично проти цього. На жаль, кінцеве рішення за викладачем – чи він дозволить студенту працювати, чи ні. Вважаю, що в працевлаштуванні студента під час навчання має бути зацікавлений університет. Тобто, якщо студент має можливість працювати, то викладач зобов’язаний його відпустити на роботу. Робота не завадить навчальному процесу, бо окрім поточного контролю студенти пишуть модулі, заліки, в кінцевому результаті складають екзамен. Отож, студент в будь-якому випадку вивчить матеріал, щоб “закрити” сесію. Чому студентам варто працювати? По-перше, існує величезний розрив між вимогами, які сьогодні ставить ринок праці та можливостями, які надає університет. Щоб подолати цю прогалину, студенти змушені працювати. Бо розуміють, що після закінчення вишу без досвіду роботи вони будуть не конкурентноздатними. По-друге, робота під час навчання сприятиме кар’єрному росту студента в майбутньому. Думаю, що студенти працюють не лише тому, що їм бракує грошей. Насамперед вони прагнуть здобути практичні навички та досвід. Студента, який чимось цікавиться, розвивається, працює, потрібно заохочувати та підтримувати!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7311 / 4.45MB / SQL:{query_count}