Збагачуються на чужій біді

У львів’ян нечеcним шляхом випрошують кошти на потреби АТО, лікування хворих чи на квиток додому. Як не стати жертвою аферистів та кому насправді варто довіряти

У такий нелегкий для нашої країни час, наплодилось чимало тих, хто шукає легких грошей. Хоча, що там казати – якщо по правді, то вони були завжди, однак зараз аферисти спекулюють такою болючою для всіх нас темою – темою війни на сході. Шахраї зі скриньками заходять у громадський транспорт і нав’язливим способом просять допомогти фронту. Звісно, пасажири виймають  із гаманця гроші, часто навіть не підозрюючи, що підгодовують звичайнісіньких аферистів. Зрештою, спекулюють шахраї не тільки на темі війни. Збирають також кошти на лікування важкохворих діток, на ліки для матері, батька чи сестри. Методи у всіх різні, втім ціль одна – заробити гроші шляхом обману.
Зазвичай шахраї таки досягають поставленої мети, адже зараз такий час, що люди справді стали більш чуйними до чужого горя, через економічну ситуацію у країні розуміють, що навіть купити всі пункти із виписаних лікарських рецептів, для декого може коштувати добрячих зусиль. Тому і допомагають.
А як відмовити молодому хлопцеві, пристойно вдягненому, який ледь не зі слізьми на очах просить кілька гривень на квиток додому, “бо гаманець злодюжки витягнули у маршрутці, а телефон розрядився”. Знайомо? Так от, виявляється, що це один із найпоширеніших методів “роботи” шахраїв. Що найгірше, що ось трапиться у когось така ситуація – вкрадуть, борони Боже, гроші чи розрядиться телефон – і ніхто не ризикне допомогти, бо думатимуть, що це якийсь черговий обман.
Також зараз поширена практика, коли, на перший погляд, мила жіночка, просить у вас позичити кілька гривень на ліки для батька, якому у цей же час стало погано. А вона, бачте, грошей не взяла достатньо, і просить у перехожих про допомогу.
Нещодавно такий випадок гучно обговорювали у Facebook-спільноті ГО “Варта-1”. Як з’ясувалось, шахрайка напозичала грошей (по 100-200 грн) ледь не у половини Львова. І навіть залишала свій контактний номер телефону, однак пізніше на нього не відповідала – стандартна ситуація. Тому львів’янам варто бути дуже обачними, перш ніж позичати гроші незнайомим людям. Адже таке добро може лише підкормлювати аферистів.

Львів’ян ошукують щотижня

Незважаючи на неодноразові застереження, попередження та нагадування з боку працівників поліції, громадяни продовжують потрапляти на “гачок” аферистів. Приблизно раз на тиждень у Facebook-спільноті  ГО “Варта-1” з’являється повідомлення про те, що людину ошукали.
“У Львові зараз популярні шахрайства, які умовно можна поділити на три види. Перший – до вас звертається людина, бідкається, що немає грошей, що приїхала з іншою області, що їй треба на ліки, допоможіть, чим можете. Документально ви цю допомогу оформити не можете, тому вам залишається тільки перевірити, чи справді у цієї людини біда. Намагайтесь ставити їй якомога більше питань: якщо лікується, то якими ліками і скільки вони коштують, де купує. Людина, яка справді хворіє, дуже легко дасть відповідь на всі ці питання. Якщо просять гроші на їжу, то пропонувати самому купити щось перекусити, але не давати гроші. Одного разу хлопчина підійшов до мене з проханням дати йому гроші на квиток до Тернополя. Кажу, що нема питань, брате. В тебе є хоч якийсь документ, запитую. Каже, що лише учнівський. Ну, думаю, йдемо, купимо тобі квиток додому, але він в результаті каже, що не треба. Тут все зрозуміло – шахрайство”, – розповів у розмові з “Поштою” голова ГО “Варта-1”, депутат Львівської міськради Ігор Зінкевич.
З його слів, наступний вид шахраїв – більш глобальний: “Це коли люди ходять до знайомих і незнайомих людей, і просять позичити гроші під різні розписки, які насправді юридично незавірені. Як з ними боротися? Потрібно максимально розізнати, на які потреби людина позичає кошти. Можна також застрахувати себе і оформити цю всю процедуру позичання грошей у нотаріуса”.
Ігор Зінкевич третій вид виманювання грошей називає “циганським шахрайством” – тобто, коли людину вводять в оману, розказують, що їй загрожує нещастя, якого, звісно, можна уникнути, але для цього треба…“позолотити ручку”.
“Є багато професіоналів цієї справи, які можуть нібито фактами із вашого життя задурити вам голову. Ніколи на це не потрібно вестись. Ніхто вам у житті не може допомогти, окрім вас самих. Якщо маєте якусь проблему, краще зайдіть у храм і помоліться. Також треба остерігатись доблесних міняйлів золота, які на вулиці можуть обміняти кілька гривень на якесь золоте брязкальце”, – каже Ігор Зінкевич.
Однак, з його слів, зараз люди не мають можливості навіть допомагати псевдо волонтерам, бо – банально не мають грошей.
“Були випадки, коли невідомі люди збирали гроші для військових АТО. Почали розбиратись, з’ясували, що ці вояки навіть не знали, що їм збирали кошти. Пізніше шахраї зізналися, що їм не вдалось багато заробити – люди не жертвували гроші. Вочевидь і тому, що зараз не кожен це може собі дозволити”, – зазначає Ігор Зінкевич.

Алгоритм дій, якщо ви стали жертвою 

 “Якщо ви позичили гроші, а людина безслідно зникла, то краще оформити заяву про те, що вас ошукали. Навіть, якщо бракує юридично завірених документів. Адже, якщо людина знайдеться, то забрати заяву – не така вже й проблема, – закликає  громадський активіст Ігор Зінкевич. – Якщо до вас звернулись з проханням дати гроші на квиток, їжу чи ще щось, то краще самому придбати те, на що просять. Однак, якщо людина відмовляється, то раджу одразу викликати поліцію, і щоб вже правоохоронці на місці розбирались та інші не страждали. Принаймні таким чином можна налякати шахраїв. Також по камерах відеоспостереження можна прослідкувати, хто це був і розповсюдити інформацію про шахрая чи шахрайку. І якщо ще хтось звернеться у поліцію зі скаргою на цю людину, що вас ошукала, то більша ймовірність, що її покарають. Однак, не варто сподіватись, що вам повернуть гроші, бо, як правило, в аферистів за собою нічого немає – ні квартир, ні машин, ані іншого цінного майна”.
З його слів, у Львові досі невідомі зі скриньками збирають гроші, обдурюючи людей, що ці кошти підуть на лікування діток чи на АТО.
“Раніше їх було ще більше, але активісти спільними зусиллями трохи їх розігнали. Однак, вони повтікали в райони, і навіть на митниці їх бачили”, – каже Ігор Зінкевич.
Як зазначив “Пошті” Андрій Скіра, начальник сектору боротьби з майновими злочинами у державному секторі та шахрайством управління карного розшуку ГУ НП у Львівській області, зараз люди, які потерпіли від шахраїв не так часто звертаються у поліцію, таким чином дарують аферистам гроші.
“Жителі Львівщини до поліції із такими зверненнями, що їх ошукали, позичивши кошти, не звертаються. Здебільшого тих, хто ходить зі скриньками, ганяють активісти. Але кримінальних проваджень не відкривають по цих справах. Тому що у випадку шахрайства має бути потерпіла сторона, а просто заявити, що хтось нечесним способом заробляє гроші, то по законодавству ми не можемо цього зареєструвати”, – каже Андрій Скіра.
З його слів, зараз більше звертаються у поліцію із повідомленнями про телефонне шахрайство, щодо аферистів, які працюють в Інтернеті чи щодо тих, хто телефонує старшим людям і вимагає гроші за те, щоби відкупити сина, внука від розправи Феміди.
“Якщо ж мова про дрібні шахрайства, то таких звернень у поліцію останнім часом не надходило. Втім, якщо людина розуміє, що її ошукали, то в будь-якому випадку треба звертатись у відділ поліції по місцю реєстрації. І писати заяву, повідомляючи всі деталі, аби якомога швидше знайти цю людину й таким чином застерегти інших від аферистів”, – закликає Андрій Скіра.

Обережно! Шахраї на дроті

У квітні цього року на Бродівщині шахрай видурив у пенсіонерки “кругленьку” суму грошей. У Бродівське відділення поліції 27 квітня надійшла заява від 75-річної місцевої мешканки. Жінка повідомила, що напередодні близько 23.00 на її мобільний зателефонував невідомий, який представився працівником поліції та повідомив, що її син у ДТП збив чоловіка і зараз знаходиться у поліції. Щоб вирішити проблему, необхідно заплатити гроші. Через півгодини до її дому підійшов невідомий, якому пенсіонерка передала 17 тисяч гривень, 740 євро та золоті вироби загальною вагою 25 грамів. Лише після цього жінка зателефонувала родичам і з’ясувала, що її ошукали. Подібна інформація надійшла в Перемишлянське відділення поліції. 19-річний житель району повідомив, що на домашній телефон його бабці зателефонував невідомий та розповів, що її внук потрапив у аварію і терміново необхідні кошти. Проте жінка не розгубилась і відразу звернулась у поліцію.
Запам’ятайте! Щоб не стати жертвою афериста, необхідно: спитати прізвище, ім’я, по-батькові, посаду, відділ поліції, в якому працює співрозмовник, та його робочий номер телефону (переважно після цього шахраї кладуть слухавку); зателефонувати у поліцію і дізнатись чи насправді ваш родич знаходиться у них; зателефонувати “винуватцю” події або його найближчим родичам та з‘ясувати всі обставини; повідомити про спробу шахрайства найближчий відділ поліції або зателефонувавши на оперативний номер 102.
Важливо знати! Шахраї намагатимуться вами маніпулювати! Вони проситимуть вас не класти слухавки, підганятимуть робити все швидко, розповідатимуть про можливе ув’язнення вашого родича – усе для того, аби ви запанікували і віддали їм свої гроші. Зберігайте спокій та не поспішайте виконувати вимоги шахраїв – це найголовніша запорука вашої безпеки, інформує відділ комунікації ГУ НП у Львівській області.

Ірина Яремко, керівник Центру забезпечення військових “Народної Самооборони” Львівщини:
– На жаль, шахраї завжди “працюють” на тій темі, яка є актуальна, яка зачіпає людей, якою можна спекулювати, таким чином заробляючи гроші. Якось нам вдалось витіснити шахраїв, які ходили по маршрутках і збирали гроші у скриньки. Скажу, що справжні волонтери ніколи не ходять по маршрутках і не збирають кошти. Це чітко прописано і на наліпках, що розклеєні у салонах громадського транспорту Львова. У центрі міста зараз також бачимо волонтерів, до речі, не львівських, а тих, що “гастролюють” по різних областях у пошуках легких грошей. Був випадок, що вони роздавали жовто-блакитні стрічки, а в замін просили пожертву. Коли поліція забрала їх до відділку, то з’ясувалось, що в них абсолютно ідеальні документи, водночас, вони ніколи не були на сході, не мають контактів із хлопцями, і ніколи не допомагали фронту, тобто взагалі не мають жодного стосунку до війни. Отже, насамперед я б порадила не вестись на такі речі. Не казати собі, що три-п’ять гривень – не такі великі гроші, і краще дати, ніж пізніше це мати на совісті. Ні! Бо пізніше ці гроші, які у вас нечесним шляхом виманили, можуть піти на пляшку пива чи для ще якихось розваг шахраїв. Якщо хтось справді хоче допомогти військовим, то у Львові є дуже багато реальних волонтерських організацій, які навіть особисто передають воякам з рук у руки допомогу. Чи в госпіталі можна так само допомогти: фінансово чи матеріально. Головне – не відкуплятись такими псевдо благодійними внесками, запевняючи себе, що ось тепер моя совість точно чиста. Краще вже нічого не дати, ніж підгодовувати оці нереальні волонтерські групи, які називають себе військовими волонтерами, хоч насправді так воно не є. Бо одного разу я особисто впіймала за руку такого волонтера, привела його до нашого офісу, зробила фотографії бейджика, документів тощо. Пізніше він зізнався, що отримає із зібраних коштів зарплату і лише якусь частину віддає на лікування хворих дітей. Але ж перепрошую! Справжні волонтери не беруть за свою роботу коштів. Я три роки не працюю (дякувати Богу, маю таку можливість), але з волонтерської діяльності жодної вигоди не маю. Аналогічно, благодійний фонд не вмикає живу музику у центрі міста, бо це не його методи роботи. Тому, треба дуже пильно приглядатись до волонтерів, через яких ви хочете допомогти чи війську, чи пораненим, чи хворій дитині. Пам’ятайте, що можна звернутись у спеціалізовані фонди, поцікавитись контактами батьків хворої дитини чи навіть зустрітись із пораненим хлопцем. Є багато волонтерських рухів: “Допомога армії”, “Допоможи фронту”, “Народна Самооборона”. Зрештою, щонеділі біля пам’ятника Королю Данилу у Льовові проводиться збір відомої волонтерської групи “Hand Made по-львівськи для Армії руками волонтерів”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7241 / 4.49MB / SQL:{query_count}