“Робити з бійця жебрака – дурна справа!”

Львівська міськрада виділила чергові мільйони на підтримку учасників бойових дій та їх сімей. Допомога бійцям: на ділі чи на словах?

фото: oda.zt.gov.ua
З часу початку війни на сході, міська рада виділяє кошти на допомогу бійцям  АТО. Минулого року загальна сума на соціальну підтримку, пільги та компенсації склала понад 65 млн грн. Цього року на соціальну допомогу передбачено понад 146 млн грн. На жаль, досить часто бійці не знають про можливість поїхати відпочити, пройти психологічну реабілітацію або відвідати курси. Бо отримати інформацію про допомогу не так і просто…
“Звітність перед бійцями АТО відсутня. Нещодавно у районах почали робити збори бійців. Однак люди, яких присилають, говорять беззмістовні речі! Таке враження, що вони звітують не перед людьми, які прийшли з війни, а перед мером, якому все одно! Потрібно кожного місяця робити збори для бійців, надавати інформацію. Щоб бійцям АТО дзвонили працівники соціального захисту та розповідали про можливість поїхати відпочити, пройти психологічну реабілітацію, відвідати курси. Хіба це так важко зробити?! Кошти ж на це виділяють, – обурюється у розмові з “Поштою” інструктор з тактичної медицини, учасниця бойових дій Людмила Кравець. – З війни повертаються хлопці, які взагалі нічого не знають. З ними потрібно спілкуватися, інформувати їх про відпочинок. Бо хлопці, які повертаються, часто пропивають всі гроші, що отримали в армії. Тож їх потрібно одразу брати в роботу нормальним психологам”.
Всі учасники АТО змушені висиджувати, бігати по поверхах, щоб зібрати потрібні довідки
З її слів, допомога бійцям АТО у медицині відсутня. “Поліклініки працюють жахливо. Ніхто не знає, що є кабінети реабілітації, тренажери, курси. Ще жодного разу не бачила, щоб на кабінетах було написано, що бійці АТО входять без черги. Всі учасники АТО змушені висиджувати, бігати по поверхах, щоб зібрати потрібні довідки. До того ж, у соціальних відділах немає інформації про наявність фізичної реабілітації бійців АТО. Зокрема, на Західній Україні реабілітаційних центрів достобіса, а інформації про безкоштовне лікування ніхто не надає. Мабуть, нікому це не вигідно”, – емоційно каже учасниця бойових дій Людмила Кравець.
Бійці скаржаться, що інформацію про допомогу отримати важко. Однак, запрошують на…  цвинтарі по п’ять разів, розповідає доброволець батальйону “Донбас” Юрко Досяк.
“Особисто я ніякої допомоги не отримував, бо нікуди не звертався. Вважаю, що учасники АТО не повинні ходити й жебракувати! Натомість знаю випадки, коли побратими отримували 100 тисяч гривень на соціально-побутові потреби. До речі, на залишки коштів одного з них зараз створюємо Центр фізичного і психічного відновлення учасників війни на Жидачівщині у селі Репехів (“Пошта” писала про це в інтерв’ю з Юрком Досяком у матеріалі “Це буде унікальний приклад для інших бійців!” №38 (1948) від 18 травня). Тобто є позитивні моменти… Однак просити – неправильно, це учасників АТО мають знайти і перепитати декілька разів, чи їм щось потрібно. Бо робити з бійця жебрака – дурна справа!”, – каже Юрко Досяк.
“Не треба бійцям допомагати, треба дати те, що їм належиться, коли вони повертаються з війни. Згідно із законом, рішеннями міськради. Аби бійці не були жебраками! Основна ідея Центру надання послуг учасникам бойових дій – боєць не повинен ходити і просити! Боєць не має іти з простягнутою рукою – служби мають працювати. Належно працювати”, – наголошував Юрко Досяк у вже згаданому інтерв’ю “Пошті”.

фото: city-service.lviv.ua

Будинок для бійців: бути чи не бути?

Ще у серпні 2015 року міськрада виділила кошти на зведення першого будинку для учасників АТО. Будівництво розпочали у березні 2016. А до Пасхи цього року обіцяли видати ордера. Однак пройшло півтори місяця, а в мерії кажуть, що, можливо, у липні буде розподіл квартир.
“Виділення житла та земельних ділянок – найважче питання. Найбільше цікавить будинок на вулиці Під Голоском. Мер пообіцяв, що до Пасхи  видасть ордера. Лише не уточнив до якої Пасхи, можливо, до китайської?.. Також пораненим бійцям дуже важко отримати статус інваліда. Думаю, що є вказівка, щоб менше надавати цей статус, мабуть, невигідно”, – каже “Пошті” десантник, учасник бойових дій Ігор Бездух.
З його слів, дзвонять лише коли проводять різні заходи. “Вважаю, що масові заходи, які проводять у місті – зайві. Принаймні, коли відбуваються похорони, могли б призупинити концерти. Бо загинули люди, які проживали у нашому місті. Наприклад, у церкві Петра і Павла був похорон бійця, а на площі Ринок у цей час відбувався концерт, в кабаках музика грала на всю вулицю, – обурюється Ігор Бездух. – Спершу був патріотизм, а тепер все сприймають, як належне. Найбільше питань до мера. Він відсторонився від учасників бойових дій, питання бійців АТО його не цікавлять”, – каже Ігор Бездух.
Мер пообіцяв, що до Пасхи видасть ордера. Лише не уточнив до якої Пасхи, можливо, до китайської?..
Роботу після АТО знайти важко. Переважно бійці об’єднуються та створюють свої підприємства. “Наприклад, я зараз працюю з побратимами. Ми створили охоронну фірму, плануємо залучати сюди учасників бойових дій. Однак цим мало б і місто займатися, зрозуміти та допомогти хлопцям”, – говорить Ігор Бездух.

Хто має право на допомогу?

Тим часом, посадовці мерії запевняють, що проблеми і питання бійців тримають на контролі. Так, на сайті “Львів соціальний” розміщена інформація про те, які є пільги та види допомог для учасників АТО та членів їх сімей. Зазначено куди звертатися, які документи долучити до звернення, і всі контактні телефони відповідних структурних підрозділів міськради.
Зокрема, Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій є структурним підрозділом міськради та підпорядковується управлінню соціального захисту. У Центрі реалізовують комплексну програму на дороговартісне лікування.
“Тобто учасники бойових дій подають документи до Центру, що знаходиться на вулиці Пекарській, 41. Захворювання може не бути пов’язане з проходженням служби. Це може бути онкологія, або ж якась операція, на що не передбачили кошти з держбюджету, – каже Любов Возняк, заступник директора Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій. – Просимо таких бійців не залишатися сам на сам зі своєю проблемою. У Центрі можна звернутися за юридичними послугами. Також у Центрі є психолог, який індивідуально працює з учасниками бойових дій, з сім’ями, з дітками, які мають підвищену тривожність через відсутність тата. Тішить, що приходило дві стареньких матері. Тобто, це показує рівень довіри, адже старше покоління не визнає психологів”.
Цього року на соціальну допомогу у міському бюджеті передбачено понад 146 мільйонів гривень
Також міськрада внесла зміни до виплати допомоги бійцям АТО. Відтак, члени сімей загиблих мають додатково до належних їм 50% на оплату житлово-комунальних послуг за рахунок держбюджету, ще 50% з міського бюджету, тобто знижка складає 100%.
“Право на отримання матеріальної допомоги на оздоровлення, або відпочинок мають діти учасників бойових дій – до 5 тисяч гривень. Також цього року з’явилася матеріальна допомога батькам загиблого бійця до Дня матері та Дня батька – по 5 тисяч гривень”, – розповіла Наталія Демкович, начальник управління соціального захисту міськ­ради.
“Незмінною залишається одноразова матеріальна допомога дітям загиблих до Дня святого Миколая у розмірі 10 тисяч гривень до досягнення 23 років у разі навчання. Допомога на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 100 тисяч гривень, яку мають право отримати родичі померлого учасника бойових дій. Також продовжує діяти грошова компенсація інвалідам війни на реабілітацію або санаторно-курортне лікування. Ця програма діє для усіх мешканців Львова, які були зареєстровані станом на 1 грудня 2016 року. Продовжує діяти безкоштовне харчування для дітей учасників АТО у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах. А також безкоштовне навчання у школах естетичного виховання”, – каже Наталія Демкович.

Віталій Свінціцький, учасник бойових дій, депутат Львівської міськради, член міжфракційної групи з питань учасників АТО:
– Міська рада виділяє кошти на оздоровлення, піклується про дітей загиблих героїв, також діє програма по реабілітації поранених бійців, однак не всі бійці про це знають. Тому потрібно вжити певних заходів, щоби більше доносити інформацію до бійців. Однак хотілося б, щоб міська влада зрозуміла, що наших хлопців не потрібно відносити до якогось соціального прошарку населення, і ставити на облік в управління соціального захисту. Це Герої, це чоловіки, які захищали небо та виконували обов’язок перед Батьківщиною та родиною! Нашим хлопцям не потрібно бігати з простягнутою рукою! Не так давно у Львові створили Центр надання послуг учасникам бойових дій. Інформація сайту розміщена на сайті Центру та у соціальних мережах, але багато учасників АТО не мають доступу до Інтернету… Думаю, що інформацію потрібно поширювати на радіо та телебаченні, розміщувати рекламу на білбордах. Свідомі того, що не потрібно цього робити протягом десятиліть. Однак зараз маємо підтримувати наших хлопців та максимально допомагати! Стосовно будинку для бійців, що на вулиці Під Голоском, то це питання до міського голови. Він декларував та говорив, що на Пасху бійці отримають квартири. Нехай мер уточнить до якої саме Пасхи людям чекати квартири. Насправді вже набридло, що питання бійців АТО стало піаром для політиків!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8151 / 4.45MB / SQL:{query_count}