Роковини Грибовицької трагедії. Без покараних

30 травня мине рік після зсуву та трагічної загибелі чотирьох осіб на сміттєзвалищі. Хто все-таки винен у біді, чому львівські прокурори не довели до кінця жодне із впроваджень у справі трагедії і нарешті – чи був підпал торік у Грибовичах?

фото: mns.gov.ua
Майже рік тому страшною бідою закінчилась історія Грибовицького сміттєзвалища на яке більше півстоліття звозили відходи, не зважаючи на жодні застереження експертів, адже сміттярка вже давно вичерпала ліміти складування відходів. Та, схоже, нікому насправді не було діла до величезної гори відходів, що всього лиш за кілька кілометрів від майже мільйонного Львова. Та й, вочевидь, нікого із високих чинів по-справжньому не лякала ця засмічена пляма поблизу міста. На жаль…
28 травня 2016-го, Грибовицьке сміттєзвалище почало горіти. Їдкі хмари диму за короткий час дістались у Львів та найближчі села. Люди були налякані, ніхто не знав, чим це може для нас обернутись. А 30 травня  на сміттєзвалищі стався зсув відходів, під яким загинули троє рятувальників: 28-річний Юрій Рудий, 32-річний Андрій Вненкевич, 27-річний Богдан Юнко. Також під тоннами сміття опинився 56-річний еколог ЛКП “Збиранка” – його тіло ще досі не знайшли.
Страшна, але героїчна смерть у мирному Львові. У той час у всіх на думці було одне: негайно покарати усіх, хто допустив таке лихо. Покарати по заслузі, адже через чиюсь вину без батьків залишились маленькі дітки. І цікаво, як тепер їм пояснити, що батьки загинули через те, що хтось роками закривав очі на нагальну проблему?!
У вівторок, 30 травня, мине рік після зсуву, що забрав життя молодих чоловіків. Чи за цей період часу правоохоронні органи спромоглись з’ясувати справжні причини займання та зсуву на сміттєзвалищі, та хто нарешті понесе за це відповідальність?

Підпалу не було

Міський голова Львова Андрій Садовий неодноразово зазначав представникам ЗМІ, що, на його думку, Грибовицьке сміттєзвалище хтось підпалив, тому і виникла пожежа. Втім, офіційна причина пожежі, це “самозаймання твердих побутових відходів”, а не підпал.
До такого висновку дійшли експерти, які досліджували причини пожежі та зсуву сміття, повідомив начальник відділу обласної прокуратури Остап Сидор.
З його слів, до Львова для дослідження причин пожежі приїжджали експерти із Харкова.
“Вони спілкувались із учасниками подій і працівниками підприємств та установ, які мали стосунок до цієї справи. І дійшли висновку: немає підстав вважати, що це був підпал полігону”, – повідомив Остап Сидор.
У ході досудового розслідування було встановлено порушення по експлуатації полігону ЛКП “Збиранка”. Захоронення сміття велось без дотримання чинних технологічних та екологічних умов.
“Причиною нещасного випадку є незадовільний технічний стан полігону, який не відповідав нормативним умовам. Разом із тим було встановлено, що дії працівників ДСНС Львівщини у гасінні пожежі на полігоні відповідають усім вимогам та нормативам”, – зазначив Остап Сидор.

фото: mns.gov.ua

Епопея про те, як винних шукали 

Після року трагедії громадськість нарешті хоче почути прізвища тих, хто винен у торішній біді. Втім, наразі ще триває слідство… Судові засідання лише переносять – “через неявку сторін”.
Директору ЛКП “Збиранка” Богдану Горбалю, його заступникові Борису Плашенку та директору полігону Олександру Купричу інкримінують порушення правил безпеки та службову недбалість.
“У кримінальному проваджені була оголошена підозра трьом посадовцям ЛКП “Збиранка” у скоєнні кримінального правопорушення  – порушення правил екологічної безпеки під час експлуатації полігону, що спричинило загибель людей, а також службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки. Стосовно посадовців, у грудні 2016 року, було складено обвинувальний акт і скеровано для розгляду по суті у Жовківський районний суд. У цьому кримінальному провадженні призначалося 6 судових засідань, частина з яких не відбулася у зв’язку із неявкою певних учасників і одне – з технічних причин”, – повідомив Остап Сидор.
З його слів зрозуміло, що найближчим часом цю справу довести до кінця не вдасться: “Судом проведено підготовче судове засідання, призначено обвинувачуваний акт досудового розгляду, розпочато досудовий розгляд, і в суді стороною обвинувачуваного долучено матеріали та документи для дослідження. У наступному судовому засіданні планується безпосередньо дослідження доказів, документів, висновків експертиз, досліджень, які були отримані учасниками судового процесу. Після цього – допит свідків та інших дотичних осіб”.
Додамо, що Андрій Садовий та Юрій Голець (колишній начальник  департаменту житлово-комунального господарства та інфраструктури ЛМР), фігурують у справі як посадові особи мерії, які маю причетність до трагедії. Зокрема, у Галицькому районному суді триває розгляд справи за обвинуваченням екс-начальника департаменту комунального господарства Львівської міськради Юрія Гольця. Йому закидають неналежний контроль за діями ЛКП “Збиранка” та інкримінують службову недбалість, що призвела до важких наслідків.
На запитання, чому так довго триває слідство у цій справі, перший заступник прокурора області Олександр Русецький відповів:  “Досудове слідство щодо окремих посадових осіб завершено і передано до суду. Це є складна справа, велика кількість слідчих дій, проведення експертиз – це і спричинило таку тривалість розслідування”.
Заступник начальника ГУ Національної поліції у Львівській області, начальник слідчого управління Микола Самарчук розповів, що було проведено низку важливих експертиз, опитано понад 700 людей.
“У цій справді працювала слідчо-оперативна група, яка налічувала близько 20 слідчих, також  було залучено понад 30 працівників Департаменту захисту економіки, було проведено 15 обшуків та 25 випадків вилучення документів у підприємствах та різних  контролюючих інстанціях, чия діяльність мала причетність до справи”, – прокоментував Микола Самарчук.
Як повідомив Олександр Русецький, тепер Генеральна прокуратура України передала розслідування “сміттєвої справи” прокуратурі Тернопільщини.
“Однією із причин такого рішення було те, що у ЗМІ оприлюднили інформацію про, нібито, необ’єктивне розслідування кримінального провадження Львівською прокуратурою. На скільки нам відомо, за цим кримінальним провадженням Тернопільською прокуратурою нікому поки що не оголошено про підозру”, – сказав Олександр Русецький.

30 травня оголошено Днем жалоби

У Львові 30 травня оголосили Днем жалоби за загиблими у Грибовицькій трагедії. Як повідомила прес-служба ЛМР, 30 травня у місті вивісять Державний прапор України з траурними стрічками та приспустять Державний прапор на усіх адміністративних будівлях.
Також у розпорядженні зазначено: “рекомендувати обмежити проведення розважальних заходів, рекомендувати внесення необхідних змін до програм телебачення і радіо”.
“Ми повинні мати повагу до Дня жалоби і розуміти, як варто поводитись у такі дні. Тому просимо заклади громадського харчування та торгівлі з розумінням поставитись до ситуації та стишити на один день звук динаміків. Також закликаємо обмежити розважальні заходи”, – наголосив в.о. директора департаменту “Адміністрація міського голови” Євген Бойко.
Також у Жовкві, що на Львівщині, вшанують пам'ять Андрія Вненкевича, – рятувальника, який загинув під час гасіння пожежі на Грибовицькому сміттєзвалищі. Крім того, іменем Андрія Вненкевича назвуть сквер на вулиці Львівській навпроти Жовківської районної лікарні. У загиблого рятувальника залишилась дружина та двоє дітей.

Свято для щурів… А прокуратура зайнялась невивезеним сміттям

Через сміттєвий колапс у Львові 16 травня було відкрито кримінальне  провадження. Прокуратура розслідує, чи загрожує Львову епідемія інфекцій через сміття. Вже опитали кількох посадовців та очікують на висновки експертизи щодо вмісту небезпечних збудників, повідомив  перший заступник прокурора області Олександр Русецький . “Виходячи з тих даних, які ми отримали від санітарно-епідеміологічної служби та інших, можлива загроза епідеміологічних захворювань”, – каже він.
Начальник відділу обласної прокуратури Остап Сидор повідомив, що в рамках провадження оглянули понад 300 майданчиків зі сміттям та відібрали зразки на аналіз.
 “Після дослідження ми отримаємо дані: чи є поширення відповідних мікроорганізмів, збудників в ґрунті та повітрі. Крім того, допитувалися уже посадовці територіальної адміністрації, відповідних управлінь з метою встановлення обставин, яку роботу проводили з перевізниками, з іншими суб’єктами, які заходи вживали з метою забезпечення своєчасного вивезення і забезпечення належного санітарного стану в місті”, – розповів Остап Сидор.
До слова, кримінальне провадження зареєстроване за ознаками ч.1 статті 325 – порушення санітарних норм щодо запобігання інфекційним захворюванням та масовим отруєнням.
Станом на сьогодні у місті й надалі не вивезене сміття. Більшість вулиць просто закидані відходами і непотребом. Сміття не вивезено з 282 контейнерних майданчиків житлового фонду міста. Це 22,7% від загальної кількості, повідомили у прес-службі ЛМР. Загалом у Львові 1237 сміттєвих майданчиків житлового фонду. У Залізничному районі не вивезено сміття з 16 майданчиків, у Сихівському – з 46, у Франківському – з 83, у Шевченківському – з 103, у Личаківському – з 34. Повністю очищені від сміття контейнерні майданчики Галицького району. Також сміття не вивезено із двох контейнерних майданчиків закладів охорони здоров’я та дев’ятьох майданчиків закладів освіти.
Сміттєвий меморандум підписали ще місяць тому, однак наразі він працює поганенько. Наразі три міста Львівської області відповідно до меморандуму, приймають на утилізацію та захоронення сміття зі Львова. Також частково, зі слів міського голови Львова, “допомагає Жидачів”.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7240 / 4.46MB / SQL:{query_count}