Курс на реформу: коли чекати змін?

Керівництво Укрзалізниці розповіло про плани на найближчий час. Тим часом пасажири досі не відчувають покращень і нарікають на занедбані потяги

фото: Олег Огородник
Найоптимальнішим транспортом щодо далеких подорожей для багатьох із нас досі залишається залізничний. Бо ж не кожен може дозволити собі мандрівку власною автівкою через пів-України чи, будучи студентом, їздити автобусом на навчання і додому. Але, на жаль, реалії пасажирського перевезення залізницею в Україні відверто лякають: старі брудні вагони, в яких улітку занадто спекотно, а взимку холодно так, що не знімеш верхнього одягу, аби не застудитися; несправні кондиціонери, поламані рами вікон, подерті, ще радянські доріжки і таргани, що ховаються під ними. До цього всього у вартість квитка входять старі ковдри, запрані та подерті простирадла і подушки, пір’я з яких невідь-коли чистили. Вбиральні – також ще радянського зразка із нестерпним запахом усередині, без серветок, з кранами, із яких не завжди тече вода.
Ще гірша ситуація з електричками – їх узагалі бракує. Пасажири вже мовчать про відсутність будь-якого сервісу – аби лиш впхатися у тих кілька вагонів, які курсують до віддалених районів, сіл. Усі ці речі – пережитки минулого, які мали б там і залишитися. Та не у нас…
“Побороти”, змінити старі порядки обіцяв і досі обіцяє Войцех Балчун,  голова правління ПАТ “Укрзалізниця”. Цю посаду він обіймає з 6 червня 2016-го, тобто вже близько року. Войцеха Балчуна називають “успішним польським менеджером”. Але… Утім за час його роботи в Україні пасажири залізниці обурені, бо досі не побачили “елементарних змін”. Їх не цікавлять збитки від залізниці чи мільйонні кредити, адже вони чемно оплачують проїзд. Вони хочуть отримати найнеобхідніше – чисті вагони, свіжу постільну білизну, а ще уважних і привітних провідників.

 Прибутки замість збитків

У вівторок, 23 травня, під час робочої поїздки до Львова Войцех Балчун   підбив підсумки своєї роботи за 2016-ий та перші чотири місяці 2017-го. А також презентував п’ятирічну стратегію розвитку Укрзалізниці, одразу ж запевнивши, що стратегія ця – реальна!
“По-перше, відносно позитивно оцінюю роботу Укрзалізниці за цей час. Є покращення фактично в усіх сферах її діяльності. В той момент, коли ми прийшли у фірму, вона була на межі “паралічу”: не було запчастин для вагонів і локомотивів, палива… Відновили 40-денний його запас. Раніше був запас на кілька днів, іноді навіть один-два, а це вже загрожувало операційній стабільності. Стратегією передбачено оновити 30% вантажних вагонів, а також 45% пасажирських. 17 мільярдів гривень мають інвестувати в інфраструктуру”, – зазначив Войцех Балчун. І додав: “Фінансовий результат чотирьох місяців поточного року – це прибуток у майже 98 мільйонів гривень. Тоді як за аналогічний торішній період Укрзалізниця мала 1,8 мільярда гривень збитків”, – пояснив він.

Оцінка пасажирів

22 травня на своїй Facebook-сторінці Радіо Свобода провела опитування “Що потрібно поліпшили в роботі Укрзалізниці?  Кожен охочий зміг оцінити та вказати на переваги і недоліки залізничного транспорту в Україні. На жаль, пасажири залізниці ніяких покращень не побачили – навпаки ще дужче нарікали на обслуговування.
“Часто їжджу потягами сполучення Могилів – Львів та Київ – Львів. Перше, що повинна зробити наша Укрзалізниця, це помити всі вагони ззовні і зсередини, відремонтувати, пофарбувати їх (якщо неможливо замінити на нові). Замінити наших “сердючок” на “стюардес”, як у білорусів. Там провідники навіть іноді запитують, чи у вас все добре, чи вам подобається подорож, дають заповнити анкети. Необхідно вимити туалети і забезпечити їх туалетним папером. А ось постіль має бути білосніжна, випрасувана. Вагони повинні бути обладнані системою кондиціювання. Потрібно рівнятися на кращих”, – пише Iryna Bukach.
Погоджується з нею і Наталія. “Одного разу теж  їхала потягом з білоруськими провідницями. За п’ять годин мого перебування у вагоні вони два рази мили підлогу. Львівська залізниця – найгірша залізниця в Україні. І це жахливо не тільки для жителів Західної України, але й для туристів, які відвідують Львів, Чернівці, Карпати, інші міста…” – обурюється вона.
“Потяг Ужгород – Київ – це щось. Можна голому(!) вагоном ходити, ніхто не викличе поліцію, ще й пиво продають. Роми на одному спальному місці їдуть з трьома-чотирма дітьми. Тут же їдять і кидають усе під ноги. П’ють, а потім обгиджують сидіння. Я це все бачила. А ще провідники дуже обурюються і кричать, коли вночі заходиш із електронним квитком”, – зазначила користувачка Мар’яна у Facebook.
“На залізниці потрібно більше уваги приділити  людям із особливими потребами! Адже людина в інвалідному візку самостійно не може користуватися послугами Укрзалізниці. Та що там у візку! Людина похилого віку (або з вадами опорно-рухового апарату) не завжди може зайти у вагон. Також варто запропонувати кращий захист діток, котрі їдуть з батьками на верхніх місцях. До слова, в Індії, наприклад, є гамаки, які можна почепити між двома верхніми місцями”, – пише Юлія В’язміна.

Що зміниться до кінця 2017-го

У 2017 році на розвиток Львівської залізниці передбачили близько 2,5 млрд грн. Частину цих коштів скерують на розвиток інфраструктури, а частину – на оновлення рухомого складу, пообіцяв Войцех Балчун.
“Що стосується Львівської залізниці, то тут триває завершення будівництва Бескидського тунелю, реконструкція 23 кілометрів залізниці Львів – Стрий –Чоп, капітальний ремонт 33 кілометрів колій. Плануємо придбати шість нових пасажирських вагонів, модернізувати 36 локомотивів, капітально відремонтувати чотири електровози і один тепловоз”, – запевнив Войцех Балчун. І уточнив, що Стрийський вагоноремонтний завод має виготовити 350 вантажних вагонів та модернізувати частину рухомого складу.
Розповів і про низку інших нововведень на Укрзалізниці: “У червні починаємо монтаж мобільних терміналів для продажу залізничних квитків. Спочатку встановимо їх на Київському вокзалі, а тоді на інших. Запускаємо продаж електронних квитків на потяг до Перемишля. Окрім того, покращуємо обслуговування в поїздах. Почали заміну постільної білизни – замінили стандарти. Раніше у нас щодо матраців діяли стандарти 1950-их років”.
А ось щодо тарифів зазначив, що потрібно напрацювати постійну модель для їх індексації: “Теперішня система, коли ми щороку проходимо процес переговорів із ринком, це абсурд. Хотів би спільно з урядом, парламентом, можливо, з представниками ринку виробити таку систему, яка визначатиме індексацію тарифів на найближчі роки. Це дозволить планувати наш бізнес і бізнес наших партнерів набагато краще”.
Як уже писала “Пошта”, тарифи мали б підвищувати в два етапи: з 1 лютого 2017 року і з 1 жовтня 2017-го. Зокрема, на проїзд у пасажирських поїздах – на 35%. Утім на цей час тарифи на квитки залишаються незмінними.
“Поки що питання підвищення тарифів на пасажирські перевезення не розглядаємо. Проте ініціюємо нові ціни на вантажні перевезення”, – додав Іван Груник, керівник Львівської залізниці.

Монетизація пільг – і для пасажирів залізниці

З 1 липня на Львівщині у рамках пілотного проекту мають запровадити монетизацію пільг у громадському транспорті. Це раніше анонсував і міністр соціальної політики України Андрій Рева. Проте ще досі конкретних механізмів не прийняли. В розмові із “Поштою” Іван Груник наголосив, що й пасажирам залізниці варто чекати впровадження цього проекту.
“Це актуальне питання. Впевнений, що цього року слід очікувати запровадження монетизації пільг і на залізничний транспорт. На першому етапі це реалізовуватимуть у громадському транспорті, а на другому – для пасажирів залізниці. Це дуже правильно! Що швидше Україна перейде на монетизацію пільг, то швидше збільшаться доходи в бюджет держави. Громадяни самі розпоряджатимуться коштами і визначатимуть, скільки витрачати на поїздки в транспорті, а скільки на продукти харчування”, – додав Іван Груник.

Нові потяги до Польщі, Угорщини, Румунії

У Львові керівник Укрзалізниці анонсував запуск нових поїздів, які невдовзі курсуватимуть за кордон. Зокрема, з 1 серпня планують запустити потяг зі Львова до Кракова, а також в інші сусідні країни.
“Із 12 червня курсуватиме рейковий автобус у напрямку Ковель – Холм. Тоді як із 1 серпня плануємо запуск поїзда Львів – Краків. Зараз думаємо, як це технічно зробити, можливо, скористаємося пропозицією польських колег, які радять задіяти систему “Зсув-2000”. Окрім цього, ведемо переговори з колегами із Угорщини (чекаємо кінцевої пропозиції від угорської сторони щодо запуску потяга з Мукачевого до Загоні. Також плануємо ще одним потягом з’єднати Чернівці з Румунією”, – заявив Войцех Балчун.
А ще Укрзалізниця розглядає питання стосовно запуску прямого залізничного сполучення між Львовом і Костянтинівкою (Донецька область). “Є така тема, але вона поки що на початковому етапі. Треба вирішити низку проблем із локомотивами та графіком. Зараз працюємо над цим”, – запевнив Войцех Балчун. Поза тим, у цей час планують збільшити кількість пасажирських поїздів до Карпат, зокрема до Івано-Франківська та Рахова, а також прискорити сполучення Київ – Солотвино.
“Збільшуємо кількість поїздів, які їдуть до Карпат, бо в цьому напрямку досить інтенсивно розвивається туризм. Мовиться про Івано-Франківськ і Рахів. Найближчим часом хочемо прискорити сполучення Київ – Солотвино. Раніше поїзд заїжджав до Чопа і чекав там дві години, щоби повернутися до Солотвина. Ми цей поїзд роз’єднуємо на станції Батьове. Частина поїзда їхатиме до Чопа та Ужгорода, а частина одразу везтиме людей на відпочинок до Солотвина”, – сказав Іван Груник.
З його слів, Львівська залізниця отримала п’ять нових вагонів Крюківського заводу – купейні та СВ. Зараз триває їх апробація. Іван Груник зауважив, що додаткові рейкові автобуси, які нещодавно отримали від Укрзалізниці, використовують на відтинку Стрий – Івано-Франківськ і запустять для сполучення за маршрутом Львів – Луцьк – Ковель.
Окрім того, на час відпусток Львівська залізниця запустить на літній період 200 додаткових вагонів на південь країни: до Одеси, Миколаєва, Херсона.
Сподіваємося, що обіцянки керівництва залізниці не залишаться на словах і що пасажири таки зможуть подорожувати з комфортом. Та чи буде в Україні така налагоджена система залізничного сполучення, як у Польщі – на Батьківщині Войцеха Балчуна, покаже час.

Михайло Хміль, парламентар:
– Часто їжджу потягом у напрямку Львів – Київ. Якщо відверто, то за останній рік не бачу змін у якості обслуговування пасажирів залізниці. Те, що було два роки тому, є й зараз. З іншого боку, потрібно розуміти, що на повне оновлення, модернізацію нашої залізниці потрібен час. Та є вже й плюси у реформі Укрзалізниці: зокрема в тому, що за 2016 рік вона вийшла прибутковою. Втім чистий туалет, санітарія у вагоні – першооснова реформи, і це, в принципі, навіть не потрібно обговорювати. Є певні речі, які апріорі мають робити добре незалежно від того, хто це зробить. Мене як представника Комітету промислової політики та підприємництва хвилює те, що необхідно долучити до програми, які декларує Войцех Балчун, голова правління ПАТ “Укрзалізниця”, українські підприємства і таким чином дати роботу українцям. Наприклад, потрібно Крюківський вагонобудівний завод запустити на всю потужність, а також Львівський локомотиворемонтний завод, як і Стрийський вагоноремонтний завод. Маю й окремі питання, які особисто поставив би Войцеху Балчуну. Бачив у відкритих джерелах графік його роботи: три робочі дні на тиждень. В Україні, мені здається, цього недостатньо. Тим паче з тією зарплатою, яку він отримує… Я ще в 2014 році говорив і відкрито виступав проти того, щоб запрошувати на роботу до нас іноземців. Таким чином, це певна демонстрація другосортності або неповноцінності нас, українців. Нам потрібно шукати фахівців серед своїх і давати можливість їм реалізовуватись. Врешті хочеться, щоб їздити потягами нам було комфортніше, дешевше, швидше та безпечніше.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.9663 / 4.2MB / SQL:{query_count}